ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2010
ÎNSCRIS: 09.05.08
JAN-2005
team-building

Afganistan - tara contrastelor

Am strabatut parte din Afganistan pe autostrada A1, de fapt o sosea modernizata de la noi (cu asfalt intradevar bun), acolo era ridicata la rang de autostrada si face legatura intre Kandahar si Kabul, capitala Afganistanului. Kandahar a fost fondat de către Alexandru cel Mare în secolul al IV-lea e. n. În anul 1748, Ahmad Shah Durrani, fondatorul Imperiului afghan a numit Kandahar capitala Afghanistanului. Cu o populatie de aproximativ 450.000 de suflete, Kandaharul este o aglomerare de case, bazaruri si magazinase ce-si striga saracia cu toata puterea; insasi portul popular afgan al barbatilor, modest si de multe ori nu prea curat, sugereaza saracia si lipsurile de tot felul; femei pe strada nu prea vezi, dar cand apare cate una, neaparat insotita, sare in ochi datorita imbracamintii (burka, vezi foto) "etanse" din cap pana in picioare (la 40 grade C, cred ca este cumplit pentru ele)

In ingramadeala de mijloace auto, hipo si moto, se evidentiaza masini de ultimul racnet, marci consacrate, total anacronice, apartinand, cum altfel, imbogatitilor razboiului si traficantilor de droguri; au incercat americanii sa distruga culturile de mac, dar fara succes, este principala sursa de venit a localnicilor si se pare ca si cea mai facila; Afganistanul a ramas producatorul nr. 1 in lume de opiu...

De-a lungul raului Argandab, vezi nenumarate sate fortificate, unde traiesc comunitatile aproape inchise, de afgani; zic aproape inchise pentru ca este greu sa patrunzi in sat fara aprobarea sefului satului, de regula cel mai batran sau/si cel mai bogat barbat...

Fortificatiile comunale sunt facute din lut sau caramida arsa. E de admirat cum orice petic de pamant fertil este ingradit si lucrat cu grija pentru a hrani familia si nu pot decat sa ma duc cu gandul la pamantul nostru lasat parloaga... dar asta este alta discutie.

De-a lungul autostrazii se vede un lant muntos facand parte din lantul muntilor Hindukush, munti mai urati si infioratori ca aceia n-am vazut pe nicaieri; sunt o ingramadire de varfuri ascutite, fara nici un pic de vegetatie, cenusii. Se pare ca pe acolo-si fac veacul talibanii...

Din acesti munti se extrag pietre semipretioase, ca exeplu lapislazuli de care gem bazarurile... o frumoasa piatra albastra pe care aici o gasesti in diferite marimi, chiar cat oul de gaina... si foarte ieftina, cea cat oul de porumbel, cea mai comuna, costa 3-5 $ depinde cum negociezi.

Zonele pline de verdeata, un verde crud, strabatute de rauri periodice ce primavara ies din matca iar vara seaca, se continua cu desertul cenusiu si cu muntii la fel de cenusii, iata de ce am ales acest titlu...

Voi reveni cu multe fotografii.

Trimis de michirec in 06.05.10 10:03:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 4496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michirec); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Lapislazuli.

ancamariagadea*
[06.05.10 11:57:20]

michirec, nu pot decat sa-ti multumesc ca ne-ai impartasit si noua aceasta experienta indedita a ta si sa te felicit pentru felul in care ai scris!

[06.05.10 13:27:28]

Doamne pe unde ai mai ajuns... ; probabil esti militar in zona...

Pe cand si un review de la Polul Nord sau Jungla Amazoniana; am glumit.

Felicitari ca ne-ai povestit cum e pe acolo - un vot si de la mine; inca o data trebuie sa multumesc Cerului ca m-am nascut in Europa unde pot merge la coafor si cosmetica fara teama sa fiu... impuscata!

Diaura*
[06.05.10 21:54:22]

Nu o fi ea destinatie de vacanta , cum nici pentru tine nu a fost o fericire sa stai pe acolo...dar pentru asa " team - building" merita sa faci o " cronica de pace intr-o tara cu razboi. Foto P.11 este super.

Felicitari pentru toate pozele...cred ca nu ti-a fost usor sa fotografiezi femeile.

any*
[06.05.10 22:04:46]

Felicitarile mele pentru frumoasa descriere,un vot si de la mine.

Sanziana
[06.05.10 22:15:22]

cred ca nu sunt singura care cand aude de Afganistan se gandeste imediat la Rambo Ciudata tara a contrastelor, multumesc ca m-am nascut in Romania unde pot sa ma cert in voie cu barbatii ca sunt feminista, cred ca daca eram in Afganistan eram si eu o Rambo woman. Oricum, ca si o curiozitate ce fel de team building ati facut in Afganistan 6 luni, cum se cultiva macul ? (gluma, nu te supara)

PS si un vot ptr un frumos review

[06.05.10 22:38:07]

Abia acum am apucat sa vad pozele... ; cand am scris primul ecou inca nu erau validate! Superbe... Doamne, sunt minunate !... cred ca aceasta tara ar fi avut un turism infloritor daca ar fi fost una normala si nu dominata de prejudecati, violente si fanatism religios.

Ma repet, probabil esti ofiter in zona (judecand si dupa varsta) ; iti urez sedere linistita, fara incidente, sanatate si Multa Vigilenta! Ma cutremur numai la gandul ce viata de cazemata ai... cu talibanii dand tarcoale ca sobolanii... , caldura insuportabila si mancare proasta...

In fine, multumim de initiativa de a ne prezenta o "lume ciudata" incremenita parca in anii istoriei medievale!

Da , esti ofiter ....am citit acum si despre Somalia, tot review-ul tau ....

Nasol .

Diaura*
[06.05.10 22:51:35]

@mireluta.....michirec a ajuns demult acasa . A scapat cu bine . Acum ne relateaza din jurnalul personal.

[06.05.10 22:53:24]

Si eu il compatimeam toataaaaaaaa ; Ha.

molko*
[06.05.10 23:54:01]

am vazut review-ul de dimineata dar am asteptat si pozele. cam asa ceva imi povestea si taica-miu, care a fost pt o saptamana in "team-buildingurile" voastre din Kabul si Kandahar... pt voi militarii poate e mai simplu, asta e meseria, dar pt un civil ca el la 60 ani saptamana de acolo a fost un chin. si mi-a povestit-o cu lux de amanunte la intoarcere. un vot.

[07.05.10 00:24:45]

am atasat aceasta melodie, insa putem schimba!

[07.05.10 08:41:39]

conform cu regulamentul, am retras punctele primite ca bonus pentru pozele care nu-ti apartin. dupa cum stim, se puncteaza doar pozele "genuine".

[01.12.10 12:28:22]

P22, a fost stearsa. Autorul stie ce reprezenta. Nu cred ca-i de glumit cu asa ceva. De evitat pe viitor. Multumesc.

any*, chelie_d, Diaura*, mirelutza, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Afganistanul: