ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2018
APR-2018
2 AD. + 3 COPII -- v: 5-5-9

Extrem de nemulțumit

Aquapark Nymphaea Oradea

Profitand de mini vacanta de 1 Mai, am luat decizia ca o zi din aceasta scurta vacanta sa o petrecem la Aquapark Nymphaea Oradea. Pana la acel moment nu am mai fost niciodata acolo, asa ca Luni 30 Aprilie la orele diminetii am pornit nerabdatori catre Aquapark Nymphaea Oradea.

Am ajuns acolo in jurul orei 9.30 si nu mica ne-a fost mirarea cand am vazut ca deja cozile erau formate... si nu erau mici (cozile, nu de aia de mancat). Cum eram pentru primadata nu stiam ca sunt doua cozi, una pentru cei care au achizitionat bilete online si una pentru cei care cumpara biletele de la ghiseu. M-am pus la aia care mi se parea mai scurta, rau am facut, dupa circa 40 de minute de stat la rand vine unu si ma intreaba:

- Buna ziua, nu va suparati, asta este coada de online?

Dau din umeri si ii raspund cu parere de rau ca nu stiu, moment in care cel din spatele meu ii raspunde:

- Da, asta este.

Ma intorc catre el si il intreb ce e toata chestia asta cu online, la care imi raspunde foarte politicos si imi explica cu lux de amanunte care e procedura. Dupa ce l-am lasat sa termine ce avea de spus i-am spus ca trebuie sa ma mut la cealalta coada ca eu sunt pentru prima data acolo si nu stiam care e regula.

Ne-am luat lucrurile, care nu erau putine, cei trei copii care isi pierdusera rabdarea deja, si ne-am mutat la cealalta coada. Bineinteles, era deja mult mai lunga. In cele aproximativ 40 de minute a crescut foarte mult. Acolo, la coada, am aflat inca un lucru nou, cum ca numarul de locuri este limitat si exista riscul sa nu putem intra. La intrare este un panou care arata cate persoane mai lasa sa intre inauntru. M-am dus pana la panou, nu mai retin ce numar arata, dar la 11.40 cand mi-a venit randul la ghiseu panoul arata 290 de locuri disponibile (cu siguranta in spatele meu erau mai mult de 290 de persoane).

Pana la ora aia, 11.40, nu cred ca trebuie sa va amintesc ce am facut. Am stat la rand si am trecut in revista zilele cand stateam la rand la butelii, la paine, la ulei, etc. A fost foarte nostalgic. Intre timp am asistat si la niste imbranceli, din alea serioase, cu injuraturi, pentru ca unu' care statea la rand cand a ajuns la ghiseu a mai chemat vreo 10 persoane de afara si de acolo a inceput totul.

Sa revenim la ale noastre. Prea multe nu am ce sa va scriu pentru ca la 11.40 am intrat inauntru si nu stiam ca ne asteapta si alte cozi. Am primit o bratara fiecare, pe una am incarcat-o cu bani si cu acele bratari am deschis vestiarul. Pretul unui bilet pentru adulti este de 50 de lei, iar copiii 25 lei. Inca cam o jumatate de ora a durat toata procedura de dezbracat-imbracat copiii pentru piscina si pe cand eram pregatiti de atac ne-am dat seama ca este trecut de ora 12 si ar trebui sa luam masa.

Cand am ajuns la locul de servire a mesei am vazut o coada care facea mai multe unghiuri de 90 de grade pentru ca deja sala unde se statea la coada era neincapatoare. Am renuntat, bineinteles, in ideea ca mai tarziu o sa fie mai liber. Am facut un tur al bazinelor si am vazut ca mai este un loc, de data asta afara, unde se serveste mancare. Acolo predominau micii si gratarele. Coada de afara deja nu mai forma unghiuri ca era loc destul. Ne-am asezat optimisti la coada, pusi pe fapte mari, sa apucam si noi ceva de mancare.

Un tip, foarte de treaba care statea langa noi, nu la coada, astepta pe cineva, a auzit discutia dintre mine si sotia mea, a vazut copiii cat erau de nerabdatori, a venit la noi si ne-a zis ca sotia lui este in fata, la rand, mai are doua persoane pana ajunge la comanda, sa mergem careva cu el la sotia lui sa comandam si noi. Asa noroc nu am mai avut de cand am castigat pe vremea lui Ceausescu, prin "86, la un loz cu 3 lui suma de 25 de lei. Dupa aproximativ 10 - 15 minute eram cu micii pe tava, 8 la numar, doua portii de cartofi prajiti si un suc de portocale total 49 de lei. Pana copii au servit mancarea noi am stat in picioare pentru ca nici mese libere nu erau si prin bunavointa acelui bun samaritean, copiii au stat la masa lui impreuna cu cei doi copii ai dansului.

Bineinteles ca acel timp de stat in picioare nu l-am irosit, stateam in picioare dar la celalat rand, la bere. Acolo nu am stat foarte mult, aproximativ 15-20 minute, timp in care s-a eliberat si masa noastra, copiii au plecat la piscina si a venit randul nostru sa stam la masa. Am servit ce a mai ramas dupa copii, am avut ocazia sa stau cu bunul samaritean la masa sa schimbam doua-trei cuvinte, printre altele a acceptat sa fac cinste cu prima tura de bere.

Dupa acest episod am mai facut un tur al piscinelor care nu erau foarte aglomerate si apa era cam pentru toate "gusturile", calda si rece. Locatia mi s-a parut foarte curata si ingrijita.

Topoganele sunt dementiale, timp de asteptare la topogane cam 8 minute. Un aspect care mi-a atras atentia este gresia din jurul piscinelor interioare care este foarte alunecoasa. Eu am vazut "live" nu mai putin de trei cazaturi foarte urate care din fericire nu s-au soldat cu urmari grave. Inainte de plecare am trecut pe la restaurant unde am servit o portie de ciolan cu fasole, doi carnaciori, un Nestea, doua chifle, total 31 de lei. In rest nu am mai trecut pe la locurile de servire a mesei.

Pretul bauturilor este aproape identic la toate, ca e suc, ca e bere, 7 lei. O prajitura cat o jumatate din ce se gaseste in mod obisnuit pe la cofetarii 8 lei. Una peste alta am petrecut o zi nu foarte reusita la Nymphaea Oradea. Eu personal nu cred ca o sa mai ajung pe acolo.

Pentru cei care vreti sa testati aceasta locatie, ar fi bine sa tineti cont de cateva sfaturi:

1. Nu ar strica sa aveti cu voi un snitel, o apa, o bere de rezerva la voi.

2. Cumparati biletele de intrare online, este mai scurta coada si aveti accesul garantat.

3. Cred ca ar fi mai Ok pentru copii sa poarte papuci de plaja, din aia cu care se poate intra si in apa, in jurul piscinelor interioare. In rest, numai bine va doresc la toti si vacante cat mai reusite, fara stat (prea mult) la cozi. :)

Trimis de Linux in 29.05.18 14:28:31
Validat / Publicat: 29.05.18 17:30:03

VIZUALIZĂRI: 7387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Linux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

krisstinna
[29.05.18 18:35:32]

@Linux: Hai că m-ai amuzat cu “Nostalgia” ta

Din partea mea poate sa fie și gratis, n-aș sta in veci la cozile alea.

Mulțumim pentru detaliile haioase!

LinuxAUTOR REVIEW
[29.05.18 20:31:26]

@krisstinna: Cu mare drag. Am incercat un pic să fac haz de necaz, că necaz... a fost destul. Pe cât posibil am incercat sa privesc partea frumoasă a lucrurilor dar nu am reușit pe deplin.

Zoazore
[30.05.18 13:41:58]

@Linux: Acum... bucuria copiilor-de nepretuit! Si din ce-am inteles eu, ei s-au distrat!

Ziceai de mancare si bautura adusa de-afara in AquaPark. Trebuie sa fii foarte atent la instiintari! E posibil sa nu fie voie sa intri cu ele!

Si pe mine m-a binedispus nostalgia ta referitoare la cozi! Dar mai exista si oameni prin atata lume!

LinuxAUTOR REVIEW
[30.05.18 14:40:27]

@Zoazore: Salutare, da, ei s-au distrat, bineinteles lor nu le trebuia nici mancare. Referitor la mancare, nu se fac controale la poarta in bagaje. Cel care m-a ajutat sa imi cumpar mancare mai repede avea mancare adusa de acasa, dar nu avea cartofi prajiti si copiii lui au facut greva

Linux, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Nymphaea: