ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2018
ÎNSCRIS: 21.02.16
AUG-2011
single

Reportaj cu rromi la Oslo

Doar la câteva minute de Aker Brygge, treci pe lângă Parlamentul Norvegian, o clădire îndrăzneaţă ce combină formele rotunde cu crenelurile unei fortăreţe vikinge şi coloanele unui templu roman. La câţiva paşi, pe dreapta, Universitatea din Oslo, cu basoreliefuri inspirate de monumentele din Grecia Antică, pare o cazemată fără soldaţi în perioada de vară. Treci din nou printr-o porţiune de restaurante hard-rock, cu muzica dată la maxim şi te apropii de Teatrul Naţional, o adevărată scenă a vieţii publice norvegiene din ultima sută de ani. Construit cu mari eforturi financiare în 1988, acest impunător edificiu atrage sub cupola sa cele mai autorizate voci ale vieţii culturale norvegiene: actorul Bjorn Bjornson, fiul unui laureat al Premiului Nobel, un adevărat Tănase al Norvegiei, devenit apoi şi primul director al teatrului, poetul naţional Bjornstjerne Bjornson şi faimosul dramaturg Henrik Ibsen. Linişte. Multă linişte şi pe străzi, unde pasul de promenadă al localnicilor desenează un balet al echilibrului interior pe care ţi-l pot da numai traiul tihnit şi pacea socială. Chiar dacă au una dintre cele mai dinamice economii din lume, norvegienii se mişcă într-un perimetru familial, cu nişte edificii neclintite de secole.

Din grădinile Teatrului Naţional, câteva alei regale te duc spre Det Kongelige Slott sau Palatul Regal, o construcţie neoclasică, finalizată de-abia prin 1848 de către regele Karl Johan. Aici, în fiecare an, pe 17 mai, când norvegienii îşi sărbătoresc ziua naţională, familia regală salută din balcon mulţimile. În rest, steagul roşu ridicat te anunţă, la fel ca Palatul Buckingham din Londra, că familia regală se află acasă. Cum, în afară de cele două gărzi care îşi schimbă din cinci în cinci minute poziţiile, cu un ritual uniform, nu văd mulţimi curioase să surprindă câte ceva din măreţia regilor, mă împac cu gândul că nu am ales o oră prea potrivită şi mă retrag îngândurat spre grădinile regale din preajma Teatrului Ibsen.

De pe o alee centrală, statuia reginei Sofia priveşte protector spre mulţimea ce inundă strada pietonală, Karl Johans, vulcanul viu al capitalei norvegiene. Regina, o adevărată Lady Diana a Norvegiei, este cunoscută pentru mila ei faţă de cei nevoiaşi în toată peninsula. Drept urmare, mii de cerşetori sau dependenţi de droguri, interzişi categoric în centrul celorlalte două capitale nordice, au dat buzna, plini de speranţă, la Oslo.

În timp ce mă apropii de o ieşire din aleile regale, câteva armonii de muzică românească, venite de nu ştiu unde, îmi mângâie sufletul, acum, doar cu două zile înainte de întoarcerea acasă. Nu, nu se poate, îmi zic, este doar dorul de casă sau, pur şi simplu, volumul mare de informaţii într-un timp prea scurt. Mă opresc pentru câteva minute bune. Apoi, identific clar Valurile Dunării... Ţărăncuţă, ţărăncuţă şi... Zaraza… Undeva, în stânga, văd pe o bancă două acordeoane din Bacău ce acoperă două capete arse de soare ale unor oameni trecuţi de prima tinereţe, veniţi la muncă în Norvegia

Scot 1 euro, mă apropii de cei doi artişti şi-i întreb plin de recunoştinţă:

- Ce-i cu voi pe-aici, măi fraţilor?

În aceeaşi clipă, unul din ei, probabil „prima voce”, schimbă instantaneu partitura şi trece la “Radu mamii”… Mi se opreşte inima pentru o clipă...

- Oameni buni, voi chiar ştiaţi ca mă cheamă Radu? îi întreb copleşit de emoţie.

- Nu, şefule, vine răspunsul prompt, dar voiam să vă punem una mai veselă...

- Măi nene, să tot umbli, că una ca asta rar mai vezi!

Trimis de glcitizen in 25.05.18 16:05:48
Validat / Publicat: 25.05.18 17:55:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 1079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Moda din secolul trecut.

[25.05.18 18:12:28]

Multumesc.

Mihai18
[25.05.18 23:07:55]

Rromi muzicanti am intlitnit în Viena, Dresda, chiar și în indeparta Haga.

În Berlin, pe un pod peste raul Spa, aproape de Dom, o femeie rroma canta Valunele Dunarii. Era din Bacău. Mi-a spus ca căstiga zilnic înte 30-50 euro și plateste chiria 200 euro

Apreciez ca muncescop pentrun acestîn bani. Nu toți ne fac de rușine.

[26.05.18 08:38:25]

@Mihai18:

Multumesc, Mihai 18. Da, este placut sa vezi romani care isi mai pastreaza un strop de demnitate. De fapt, rromi, asta e adevarul.

nicole33
[26.05.18 11:41:30]

@Mihai18:

Apreciez ca muncescop pentrun acestîn bani. Nu toți ne fac de rușine.

Io nu am prea înțeles care este treaba cu munca respectivilor romi “cântători” .

In opinia mea, indiferent de piesele muzicale abordate, nu este decât o alta forma de CERȘETORIE . Atât!

Cu riscul de a fi considerată chiar mai zgârcită decât sunt, eu nu am dat niciodată bani unor asemenea indivizi, nici in România și nici in alte tari invadate de aceștia, cum ar fi Spania, de exemplu, neconsiderand o mândrie traitul din cerșit, ba dimpotrivă

mprofeanu
[26.05.18 13:56:19]

@glcitizen: În Țările Nordice nu am fost mai de loc și de aceea citesc cu plăcere orice review de acolo.

Am fost în Tările Baltice și doar o singură zi la Helsinki venind cu ferry de la Tallinn, în vara anului 2014. În port, în Helsinki am întâlnit rromi, nu erau mulți, unii cântau și atunci a fost prima dată când i-am văzut machiați și îmbrăcați în fel și fel de personaje - statui. Munceau în felul lor pentru un bănuț, sau nu.... Până am scris eu ecou văd că nicole are altă părere....

Cât despre Radu ce să mai zic pentru că este și numele băiatului meu!...

nicole33
[26.05.18 14:33:26]

@mprofeanu:

Avem percepții diferite și experiențe diferite despre același fenomen.

Eu am avut experiențe neplăcute in Barcelona cu acele statui vii, fotografiate de la distanță când au tăbărât romii noștri ca sa le dau cinci euro pentru poza. Am refuzat categoric, m-au înjurat, m-am simțit minunat, cam ca acasă .

Și prin Barcelona, dar și prin Madrid sau Malaga poliția spaniola ii fugărea pe acești cantăreți. Oare de ce nu apreciau “munca” acestora?

In trenurile de pe Costa Brava se plimbau cu un soi de boxa portabila mai primitiva așa, disimulată intr-un troler, iar toți spaniolii din vagon își fereau instinctiv buzunarele/poșetele, comentând ceva despre romani, nu tocmai de bine.

Regret, dar eu nu ma pot mândri cu acești compatrioți

mprofeanu
[26.05.18 15:01:04]

@nicole33: Sincer nu știu ce să zic... Nu am pățit așa necazuri, poate am avut noroc.

Eu am scris doar ce am simțit când am fost acolo și am fost puțin în partea nordică a Europei, nu am experiență în acest sens și nici nu încerc să te contrazic. Am făcut doar o constatare...

În Spania nu am mai fost din anul 1996, atunci am mers prin agenție pentru că nu se putea în alt fel...În Barcelona erau aceleași statui pe Ramblas dar nu erau rromi cred...

[26.05.18 15:15:13]

@glcitizen: P3, P6, P7 in care apăreau minori + cei doi menționați în review au fost șterse! Pe viitor evită să încarci poze cu persoane (imaginea intră la date biometrice considerate cu caracter personal), mai ales minori, dacă nu ai acceptul acelor persoane!

[26.05.18 15:30:30]

@webmaster26:

Ok. Multumesc. De obicei, imi cer voie.

[26.05.18 15:37:49]

@Mihai18:

Iti multumes pentru comentariu. Sigur, una este sa stai cu mâna întinsă si alta este sa-ti expui talentul.

Am inteles ca ii coordoneaza cineva de la primarie, ca platesc o taxa si ca au cel mult 30 min de stat intr-un loc.

Simtul lor nomadic, lipsa apetitului la munca, si lipsa unui sistem instituționalizat de a-i educa, își spun toate cuvântul...

[26.05.18 15:40:28]

@mprofeanu:

Multumesc si ma bucur ca avem lucruri comune.

Merita sa ajungi acolo, mai ales ca nici Danemarca nu este cu nimic mai prejos.

Mihai18
[26.05.18 18:53:32]

@glcitizen: Sunt de acord cu finalul ecoului dv., la fel și cu @GLCITIZEN

În periplul meu nu am pus accent pe Turcia care putea sa-mi aduca distinctii pe AFA. Am calatorit și în Vestul Europei. Ce voi și scrie se bazează și pe imagini video aduse de acolo.

a) În Frankfurt am Main, în fata complexului comercial My Zeller un tânăr ce nu parea cersector, canta la un pian fiind apreciat de oameni. Pe pian era și o cutie în care unii mai puneau bani. Parea localnic, nicidecum rrom.

b) În Viena un tânăr rotea degestul pe buza unor pahare și scotea sunete frumoase. Lângă el era și o cutie, probabil pentru bani.

Deci acesta este un larg obicei

abancor
[28.05.18 16:11:37]

Diferența între artist stradal și cerșetor e dată de maniera în care persoana își „face numărul”. Nu toți care cîntă (sau fac pe statuia vie, fac scamatorii, jonglerii etc.) sînt de băgat în aceeași oală.

Un chitarist care zdrăngăne liniștit în colțul lui, și lasă publicul să aleagă dacă vrea sau nu să îl asculte sau să îl plătească e una, un chitarist agresiv, care te hărțuiește pe la mese la terasă sau e prea ostentativ în abordarea publicului, e alta.

Pe străzile orașelor turistice găsești muzicieni remarcabili și interpretări memorabile. Care merită din plin și atenția, și banii trecătorilor.

[28.05.18 16:52:59]

@abancor:

Multumesc pentru opinie si pentru vot, abancor. Tu ai dreptate, dar adevarul sta undeva intre calitatea interpretarii si fortarea talentuli celor mai putin dotati, dar mai disperati de ziua de miine.

glcitizen, Mihai18, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Oslo: