ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 22.11.17
OCT-2017

Cum ne-am petrecut cele 4 zile in Ao Nang- despre excursii

Am ales statiunea Ao Nang tocmai fiindca citisem de minunatele excursii ce se pot face de aici. Pentru sederea in Ao Nang ne-am rezervat 4 nopti, considerandu-le suficinete pentru a face cateva dintre excursiile pe care toata lumeale asociaza cu Tailanda.

Pentru asta am vrut sa vin in Tailanda, pentru a descoperii plajele superbe ce apar in imaginile de pe internet, pentru a descoperi paradisul! Ao Nang a fost ultima noastra oprire din Tailanda, tocmai in ideea ca lasam ce-i mai frumos la sfarsit. Dar in cele 13 zile petrecute in diferite colturi ale Tailandei, am descoperit si altceva decat “plajele idilice” la care viseaza toata lumea…

Sa revin totusi la a povesti cum ne-am petrecut cele 4 zile in Ao Nang:

Prima zi – Excursie la Maya Beach – companie: Sea Eagle Tour –pret: 1300THB/pers –ne-am luat biletele la aceasta excursie cu o seara inainte. Am citit reviewri bune despre aceasta companie si am vrut sa mergem cu ei la Maya Beach, desi aveau preturi un pic mai mari ca in alte parti (oricum se negociaza).

Dimineata la ora stabilita, am fost luati de la hotel. Am mai oprit pe drum sa luam si alti turisti si apoi am fost dusi la locul de imbarcare, Nopparat Thara Pier (in capatul plajei). Aici am fost sortati in fuctie de tipul excursiei si am primit bratarile corespunzatoare. Ghida noastra (am descoperit mai tarziu ca era ghid :p) era foarte glumeata si vesela, desi vorbea destul de prost engleza. Dar ne-a oferit instructiuni clare de fiecare data.

Ne-am strans un grup de vreo 20-30 persoane si am pornit un pic dupa ora 9. Ne-am ales locurile din varful barci, unde puteau sta doar 6 persoane. A fost o experienta foarte faina, de acolo se simt cel mai tare valurile, iar barca are destula viteza.

Prima oprire a fost Bamboo Island, o plaja foarte draguta si neaglomerata (cel putin cand am ajuns noi). Nisipul alb si marea linistita au facut din cele 30 minute petrecute acolo o sedere perfecta si relaxanta.

Apoi am plecat spre Maya Beach, oprindu-ne pe drum sa vedem Viking Cave. Viking Cave e doar o pestera ce se vede din barca cu cuiburi de pasari pe care localnicii “le culeg” pentru supa lor traditionala.

Cand am ajuns la Maya Beach era deja foarte aglomerat. Ne-am oprit la intrarea in laguna iar ghida ne-a pus sa alegem intre a incerca sa ancoram pe celebra si aglomerata plaja sau sa mergem pe o plaja mai micuta a aceleasi insule. Toata barca a votat plaja mai micuta. Ne-am apropriat cu barca de Maya Beach, am privit-o cateva minute si dusi am fost din aglomeratie. Plaja micuta pe care am oprit era asemanatoare cu Maya, cu acelasi nisip alb si mare turcoaz, doar de dimensiuni mai reduse. Am stat ceva timp aici, am facut snorkeling si multe poze.

Cand am plecat deja se aglomera si aci. Am plecat spre insula Phi Phi unde aveam masa asigurata la un restaurant. Pranzul a fost bufet suedez, aveai de unde alege tot felul depreparate calde si reci, cafea si fructe, de toate pentru toti. Restaurantul era imens si mi s-a parut ca veneau doar grupuri cu excursii aici.

Am avut o ora si jumatate aici, timp suficient sa dam si o tura de insula. Phi Phi mi s-a parut o insula frumoasa, dar destul de turistica. Plajele arata superb, dar pare destul de aglomerat.

Dupa pranz am facut o prima oprire la Monkey Beach. Aici am vazut plaja cu maimute tot din barca. Unele barci acostasera si turistii se plimbau printre maimute. Si de la noi au fost cativa care vroiau sa coboare. Ghida a zis ca-i periculos, asa ca am ramas in barca. Pentru mine a fost suficient. Mi s-a aprut ca oricum maimutele erau oisnuite cu turistii si stateau la panda cand venea cineva nou sa vada ce pot sa “fure”.

Ultima oprire a excursiei a fost intr-un loc de snorkeling, in mijlocul marii, printre stanci. Desi valurile erau puternice, am inteles ca privelistea de sub apa s-a meritat. Eu cum nu stiu sa inot, am ramas pe barca din pacate. Am avut parte si de un incident: o fata, nu foarte buna inotatoare evident, s-a avantat cu vesta in apa. Desi ghida ne-a avertizat despre curenti, apa a luat-o, asa ca unul dintre baietii de pe barca a trebuit sa mearga dupa ea cu colacul. Cred ca a fost o intamplare mai mult comica decat periculoasa.

Dupa aceasta oprire ne-am intors inapoi pe plaja de unde am plecat si dupa o ultima poza de grup, am fost transportati inapoi la hotel. Pe drumul dei ntoarcere cand toata lumea motaia pe barca, am putut observa si marul lui Adam al ghidei, lucru ce explica vocea impunatoare, statura si corsetul pe care il purta. A fost o revelatie simpatica.

Ca si concluzie: a fost o excursie reusita. Desi n-am apucat sa acostam pe celebra Maya Beach, am vazut plaje superbe si totul a decurs relaxant si placut. Mi-a placut firma de excursii si as recomanda-o. Nu au foarte multi turisti intr-o barca, lumea si-a lasat slapii la urcarea in barca si i-a primit la coborare (ca sa nu ii pierzi, cum am vazut in alte excursii). Am primit instructiunii clare si precise, iar echipajul a fost promt de fiecare data, chiar si in incidentul mai sus mentionat (cu fata luata de apa). Iar ca si bonus, ghida ne-a facut niste poze absolut superbe pe care le-am putut downloada de pe pagina de facebook, deci am avut si fotograf asigurat.

Excursie la piata de noapte din Krabi – pret: 60 THB/ pers/ pe sens cu songthaew. In aceasi zi, spre seara, am zis sa dam o tura si prin piata de noapte din Krabi. Fiind duminica si piata tinandu-se doar in weekend (atentie!), era singura zi cand o mai prindeam.

Asa ca ne-am suit intr-un songthaew care ne-a lasat fix langa piata. Am strabatut tarabele, uitandu-ne la tot ce era expus. Aici poti gasi mancare, suveniruri, haine si multe altele. Ca si mancare am vazut multe optiuni de la sucuri, fructe, carne, peste, fructe de mare si tot felul de deserturi. Unele mancaruri nici nu stiam ce sunt, aratau total necunoscut. Am decis sa degustam si noi cate ceva. Am inceput cu o wafa cu ciocolata, foarte buna. Am continuat cu niste chiftele de crab si calamar, cumva dulci- sarate. Apoi gogosele de cocos cu zahar, care nu prea aveau nici un gust. Si am terminat cu o inghetata tocata cu iaurt si oreo.

In materie de haine si suveniruri, preturile erau chiar bune, mai bune ca in Ao Nang. Asa ca mi-am cumparat niste gentute de panza cu fermoar la 100 THB iar sotul niste tenisi pictati manual la 650 THB. Tenisi aratau foarte frumos, pacat de calitate (o limba a pantofului sta stamb, asa e facuta).

Piata a fost chiar interesanta, iar din Ao Nang se ajunge foarte usor si repede, asa ca daca sunteti in weekend prin zona, va recomand sa mergeti.

A doua zi –Excursie la Hong Islands – companie: Krabi Discovery Tour– pret: 900THB/pers – si aici am luat biletele cu o seara inainte, alegand la nimereala o companie care parea de incredere.

Excursia parea ca incepe la fel, cu cineva care ne-a luat de la hotel. Pe drum am mai oprit sa luam cateva persoane. Mi s-a parut cam putini, cred ca eram cam 5 persoane in toata masina. Am pornit la drum, crezand ca mergem tot spre capatul plajei. Am trecut de plaja, am trecut de Ao Nang si am luat-o cu masina printre dealuri. Cu toti ne intrebam unde mergem. Am ajuns intr-un final in Talen Pier, destul de departe de oras. Aici cam pustiu si dezorganizat. Am primit niste bratari si am asteptat… destul de mult, pana ne-am strans un numar suficient de personae si a venit si ghidul. Am plecat cam tarziu, ultima barca chiar, undeva dupa ora 10.

Prima oprire a fost la o plaja micuta, dar frumoasa, cred ca Pakbia se numeste. Am stat cateva minute aici, a fost relaxant si placut.

Am plecat mai departe spre insula Landing. Aici a fost destul de aglomerat, fiind locul de luat pranzul. Am mancat si noi, un fel de picnic pe plaja. A fost destul de bun si satios, am impartit mancarea si cu pisicile de dadeau tarcoale pe plaja. Un lucru interesant pe care l-am observant: pisicile din Tailanda au coada foarte scurta, a mai remarcat cineva asta?

Apoi ne-am indreptat spre destinatia excursei: Hong Island. Am facut o prima oprire in laguna Hong, unde am admirat peisajul si ne-am facut poze. Apoi a urmat atractia principala plaja din Hong. Aici am stat cel mai mult, 1 ora si ceva. Am fost avertizati ca in apa sunt multe meduze mici rozalii, care inteapa foarte tare, dar care vor disparea o data cu refluxul. Am vazut si noi destule in apa, asa ca daca nu ne puteam imbaia am zis sa dam o tura pe traseul marcat prin padure. Am intrat pe o parte, am urmarit drumul printre copacii si stanci unde erau si diverse pancarde cu indicatii. A fost interesant, mai ales ca inainte de a iesi spre capatul plajei ne-am intalnit si cu o soparla de apa. Era imensa! Apoi ne-am asezat la plaja si ne-am imbait timid printre meduzele care inca misinuauprin apa.

La ora stabilita am plecat de aici, facand acelasi drum si la intoarcere.

Ca si concluzie: nu a fost o excursie prea grozava. Mi s-a aprut ca am petrecut mai mult timp in masina decat pe barca. Peisajele sunt frumoase intradevar, dar nici de apa nu ne-am putut bucura din cauza meduzelor. Poate mai bine faceam alta alegere.

A treia zi –Excursie la Railay Beach– pe cont propriu – pret: 100 THB/pers pe sens. Ne-am dorit o zi de pauza de la excursile organizate, o zi mai relaxanta in care sa ne facem propriul program, asa ca am zis sa mergem la Railay.

Dupa un mic dejun in care nu ne-am mai grabit, am plecat spre punctul de pornire al barcilor. Ne-am luat bilete dus-intors si in scurt timp ne-am urcat in barca. Barca este un longtail boat traditional, care face ca si drumul pana la Railay sa fie o experienta in sine.

Railay este de fapt o peninsula cu acces de pe apa, cu mai multe plaje. Barca te lasa intr-un punct si pleaca si alt punct (cel putin asa am mers noi). Dupa ce am coborat din barca am zis sa dam o tura sa vedem cei si cu Railay. Pe drum, aproape ratacind printre resorturi, am gasit drumul spre plaja si spre laguna. Citisem despre laguna aici pe AFA si parea interesant. Ne-am oprit pentru o clipa sa vedem pe cineva care cobora panta abrupa si am zis: hai sa urcam si noi! De jos pare chiar usor, dar cand incepi sa urci, iti dai seama ca panta este chiar abrupta. Sunt cateva sfori puse de ajutor, dar eu n-am forta in maini, asa ca m-am cam chinut sa-mi intind picioarele scurte. Dupa lupte seculare, am ajuns si in varf, la viewpoint de unde peisajul este intradevar WOW. Am facut cateva poze iar apoi am fost curiosi de laguna. Am intalnit oameni pe drum care au zis ca e destul de lunecos, dar nu foarte greu. Daca tot am urcat pana aici hai sa vedem si laguna. Pentru a ajunge la laguna, nu se mai urca, se coboara! Iar ca sa cobori sunt 3 scari de bambus, lungi de 2-3 metri de coborat. Nu ai alta varianta. Pentru cei cu rau de inaltime (ca si mine) nu va uitati in jos! Si atentie la ultima scara ca se cam misca. Pamantul rosiatic este mai umed si alunecos, nu ai cum sa iesi curat de pe traseu. Ca si incaltaminte am vazut si o fata in slapi, dar zau nu stiu cum a reusit. Noi am avut papuci de apa si a fost ok. Laguna in sine e interesanta, dar nu cred ca e un loc de facut baie, doar poze. Dupa ce ne-am tras un pic sufletul, am pornit traseul inapoi. Mai intai urcatul si apoi coboratul. Cu coboratul cred ca a fost mai greu.

Am ajuns jos murdari, asa ca am mers direct spre apa sa ne curatam. Am iesit la Pranag Cave unde ne-am spalat papuci si ne-am intins pe plaja. “Scurta” noastra oprire la laguna a durat vreo 2 ore si jumatate (habar n-am cand a trecut timpul), iar picioarele noastre resimteau efortul… si am resimtit si in zilele urmatoare :))

Am inaintat spre celebra plaja din Railay, pe unde accesul dinspre pestera se face prin apa, prin fata resortului de lux Rayavadee. Iar aici am motait pe plaja, la umbra copacilor. Am facut si poze, ne-am bucurat de apa si de peisaj iar apoi am plecat cu barca (luata de aici) inapoi spre Ao Nang. Barca a trecut printre stanci, facand un ocol dragut si apoi urmandu-si traseul catre plaja din Ao Nang.

Desi am avut parte de o zi obositoare, nu chiar relaxanta cum ne-am droit, a fost foarte frumos si ne-am bucurat ca am ajuns sa vedem si frumusetile din Railay.

Cam asa ne-am petrecut cele 4 zile in Ao Nang. Statiunea e draguta, dar destul de turistica, comerciala si chiar aglomerata. Cu siguranta un loc in care nu te plictisesti. Pentru cei care vin prima data in Tailanda si vor o vacanta activa, cu multe excursii si peisaje de revista, cred ca e o alegere inspirata. Dar daca vrei o Tailanda mai autentica, as zica sa cauti in alta parte. Eu, personal, ma bucur de experientele traite, am vazut peisaje superbe si am ramas cu amintiri de neuitat. Asadar, ce fain ca am ajuns si acolo, in Ao Nang!

Trimis de r-Uca in 24.05.18 21:50:29
Validat / Publicat: 25.05.18 05:38:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 3482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.05.18 10:52:08]

Mutat în rubrica "Excursii opționale din Krabi, KRABI" (nou-creată pe sait)

[25.05.18 11:36:03]

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Krabi: