ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2018
MAY-2018
2 AD. + 2 COPII

Natura si Aventura

Zi de sambata.

Soare si nu prea dar prognoza meteo nu anunta vreo ploaie.

Noi suntem admiratori ai Parcului National Comana cu Parcul de Aventura aferent dar cum traseele nu mai sunt o provocare pentru copiii din dotare am decis sa incercam si altceva. Ultimele impresii despre Edenland pareau descurajante dar am decis sa facem totusi o incercare. Am tras la sorti intre Edenland Balotesti si Extreme Park Cernica si a iesit Edenland Balotesti.

Se ajunge relative usor, distanta de la Piata Presei Libere pana la Parc fiind de 22 Km via DN1. Din DN1 din localitatea Balotesti se vireaza dreapta catre Caciulati, Moara Vlasiei iar apoi, dupa inca vreo 3 Km se face stanga catre Dumbraveni. De aici indicatoarele va vor conduce catre parcarea aferenta. Asadar primul aspect pozitiv a fost semnalizarea de-alungul drumului.

Veti fi intampinati de o parcare ce poate gazdui cateva sute de masini cred iar numarul acestora in zilele de weekend ar putea fi descurajant insa spatiul foarte extins din interior este destinat parca pentru a contrazice aglomeratia din parcare. Parcarea este gratuita.

Am pasit pe poarta de intrare si am platit accesul: 10 lei adult, 5 lei / copil pana in 10 ani.

Am primit biletele pe care le-am scanat la trecerea printre turnichetii ce face accesul catre parc. Am primit si o harta bine detaliata si astfel am descoperit ca in stanga este Zoo, in zona centrala este parcul de aventura propriu-zis cu traseele din copaci precum si zonele unde se desfasoara celelalte activitati,

Dar nicio grija sunt indicatoare la tot pasul.

De cum am pasit in parc am constatat ca totul este foarte bine organizat.

Asadar am patruns pe o aleee pavata acompaniati de cantatul pasarelelor dar si al paunilor si cocosilor de la Ferma Animalelor.

Am ajuns in zona centrala unde, pe partea stanga este o ghereta de unde se procura biletele pentru activitati.

Toate activitatile se platesc separat.

Pe noi ne-au interesat doar traseele din copac. Pentru traseele in copac preturile sunt: Adulti – 50 lei, Copii (intre 10 – 17 ani) – 40 lei, Copii (intre 4 – 9 ani) – 30 lei. Exista si preturi speciale pentru familii astfel: Adulti – 45 lei, Copii (intre 10 – 17 ani) – 35 lei, Copii (intre 4 – 9 ani) – 25 lei.

Am primit bonurile fiscale si un cartonas pe care il prezentam la locul de unde se pune echipamentul. Daca se doreste si manusi, acestea se achizitioneaza separat de unde se platesc activitatile si costa 5 lei / perechea.

Casuta de unde se pune echipamentul este pe partea dreapta si este impartita in 2: - echipare si dezechipare. Am lasat jo jumatate din cartonas pe care este trecuta ora alaturi de buletin iar cealalta jumatate, la fel, cu ora trecuta pe ea a ramas la noi. Am echipat fetele si am asteptat sa ni se faca instructajul.

Fata de Parcul de Aventura Comana aici nu au casti de protectie. Hamurile au 2 corzi de siguranta: una numita „zaza” care se introduce pe cablul traseului la inceput si nu se mai poate da jos decat la sfarsitul traseului ceea ce duce la un plus de siguranta si inca una, clasica, cu carabiniera ce se agata pe traseu in functi de etapele de parcurs. La Comana hamul are doua corzi de siguranta insa ambele sunt cu carabiniera ce se pot da jos. Am observat de cateva ori la Comana copii care din neatentie sau nestiinta le aveau pe ambele date jos iar ei in copac, fara niciun sistem de siguranta activ.

Exista un panou mare cu harta traseelor si dificultatea acestora.

Sunt 14 trasee in copaci de diferite grade de dificultate. Pe langa fiecare traseu este cineva care te poate ajuta, te poate indruma sau te poate cobori daca ai ramas suspendat.

Se poate intampla ca la anumite trasee sa fie mai aglomerat sau sa se aglomereze din cauza vreunui aventurier mai lent sau mai fricos dar, contrar numarului foarte mare de masini din parcare nu am resimtit vreun disconfort legat de aglomeratie.

Tot langa casuta de echipare / dezechipare sunt si biciclete ce se pot inchiria la pretul de 15 lei / 30 mn sau 30 lei / 60 min. Este si un loc de joaca pentru copiii mai mici cu tobogane, leagane, etc la pretul de 30 lei / zi.

Din loc in loc sunt foisoare (si nu sunt putine) unde se pot organiza diverse evenimente: petreceri cu prietenii, zile de nastere, etc.

Dupa ce fetele au facut cate 3 trasee in aproximativ 2 ore cu mici pauze intre ele foamea a inceput sa strige.

Urmand indicatoarele ne-am indreptat pe o alta alee frumos decorata cu umbrele in cautarea restaurantului. Pe aceasta alee sunt mai multe casute din lemn cu destinatii diferite: Paradisul culorilor adica Atelierul de pictura cu pretul intre 10 si 50 lei / figura din ipsos ce urmeaza a fi pictata, Casuta cu placinte boieresti, Burger Shop si evident Restaurnatul „La muma padurii”.

Si aici, din loc in loc sunt paviloane si foisoare pentru evenimente.

Restaurantul este practic o autoservire cu mancare foarte buna si preturi corecte: apa plata 4 lei, mici 4 lei, snitel curcan 15 lei, piure, cartofi prajiti 10 lei parca.

Noi am ales varza calita, 4 mici cu cartofi prajiti, snitel de curcan cu piure, cascaval pane cu cartofi prajiti, 2 salate, o apa plata si un suc si am platit 99 lei.

Peste tot, inclusiv la restaurant se poate plati cu cardul.

Dupa masa am mers sa vedem si zona de echitatie si Ferma animalelor. Pentru zilele de week-end este necesara o programare cu cateva zile inainte pentru a putea prinde un loc la caii de aici. In schimb plimbarile cu poneii erau disponibile fara programare. Am asistat la antrenamentele cailor si am plecat la animalute. Zona Zoo este singura care nu se plateste. Nu sunt multe animale dar se integreaza perfect in peisajul de aici.

Alte activitati ce se pot desfasura aici sunt:

-Perete de escalada

-Paintball

-Tir cu arcul

-Airsoft

-Eden Jump

Din loc in loc, ascunse de agitatia aventurierilor sunt Casutele din Copac ce se pot inchiria in regim hotelier.

Casuta Melcu’ – 290 lei/noapte – capacitate maxima 2 persoane

Casuta Ariciu’ – 340 lei/noapte – capacitate maxima 3 persoane

Casuta Closca cu Pui – 390 lei/noapte – capacitate maxima 4 persoane

Casuta Casuta din povesti – 390 lei/noapte – capacitate maxima 4 persoane

Casuta Soimu’ – 490 lei/noapte – capacitate maxima 4 persoane

In concluzie, buna organizare, diferitele activitati, mancare buna si natura m-au convins sa revin in acest loc.

Trimis de dalumian in 23.05.18 09:50:00
Validat / Publicat: 23.05.18 10:35:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3654 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Cine e mai tare?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

adrianbogdan
[23.05.18 11:34:01]

Bună!

Loc de joaca pentru cei mici nu mai au?

[23.05.18 11:38:51]

@adrianbogdan: Ba da, am scris. Era 30 lei/ zi dar nu i-am acordat prea multa atenție.

Zoazore
[23.05.18 12:55:21]

@dalumian: Iooi, ce dragut! Deci, daca se vrea, se poate sa fie si frumos, si bine, si organizat!

[23.05.18 12:59:32]

@Zoazore: Daa. Si pe mine m-a surprins in mod placut.

Mai mult, au si Wi Fi in tot parcul.

[26.05.18 01:27:12]

@dalumian: Am fost acolo in urma cu cativa ani cand erau la inceputuri si am avut norocul ca pret de cateva ore sa fim singuri ceea ce era perfect pentru trasee.

Atunci am admirat si casutele din copaci dar care mi s-au parut cam scumpute.

In orice caz insa atat pentru copii cat si pentru adulti un parc de aventura reprezinta o distractie pe cinste.

Felicitari, votat cu mare drag.

[26.05.18 05:59:06]

@mishu: Daa si mie mi s-au parut cam scumpe căsuțele din copac.

Mulțumesc pentru vot!

adrianbogdan, dalumian, mishu, Zoazore