ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2018
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
MAY-2018

Un lac vechi, dar mereu nou... Noua, Brașov!

Din categoria articolelor despre Brașov, zone verzi, de relaxare, azi vă voi povesti despre un lac, situat într-un cartier pe care eu personal îl frecventez foarte rar, spre deloc, un lac pe care nu l-am mai văzut din fragedă copilărie (așa mi-au spus părinții) :p și oricum nu-mi amintesc! Lacul Noua , dar care nu e nou deloc! :)

Amplasament

Cartierul Noua se află la ieșirea din Brașov spre Predeal, zona de sud-est. Din centrul orașului, dacă sunteți deja în vizită la Brașov, puteți lua autobuzul nr 17, din Livada Poștei , sau 35 de la gara Brașov. Durata călătoriei este de cca 20 minute, în funcție de trafic. Biletul de călătorie 2 ron. Pentru a ajunge în acest loc, veți putea coborî la stația Ștrand, iar de vă doriți să mergeți mai departe, următoarea stație vă va duce la Zoo Brașov, grădina zoologică. Acolo am ajuns și noi, neștiind unde să coborâm pentru lac. Am avut astfel ocazia să văd ce intrare frumoasă s-a făcut pentru parcul zoo, noi fusesem în urmă cu ceva ani, când băiețelul nostru era mic. Mi-a plăcut să văd o schimbare în bine! De altfel și cartierul este destul de frumos și liniștit, înconjurat de pădurea verde, am văzut multe case și vile frumoase, cochete, venind înapoi spre lac.

Pentru că am rămas la stație, venind dinspre centru, în dreapta se merge către ștrand, sau mai nou titulatura este de Aquaparc, iar pe dreapta stânga pe strada Paltinului, înspre Lacul Noua. Cei care vin cu mașina, au o parcare mare, atât pe o parte a parcului, comună cu vestitul Parc Aventura, cât și pe latura cealaltă a parcului.

Scurtă, foarte scurtă istorie

Lacul Noua are o vechime de peste un secol, atunci când izvoarele și pânza freatică au creat mai multe ochiuri de apă. Însă atunci încă nu puteau fi numite lacuri, erau mici, aveau și o formă neregulată, abia după amenajările din 1959, lacul principal, acum cu o formă de rinichi, a fost refăcut, „primind” și o mică insuliță artificială, care există și astăzi, fiind un punct important de atracție. Atunci a fost inaugurat și restaurantul Pescăruș, care funcționează și azi! După anii revoluției, zona a fost lăsată în paragină, pentru ca în urmă cu câțiva ani primăria să reia proiectul de reamenajare.

Liber la plimbare în natură

Așadar azi ne putem bucura de un loc frumos, la poalele muntelui, la umbra copacilor, la marginea pădurii. Tot lacul este înconjurat de o alee, de aici ducând alte poteci și alei, spre cele două locuri de joacă pentru copii, cu leagăne și tobogane, balansoare, cu băncuțe pentru părinți și bunici. Lacul este înconjurat de o zonă verde, cu iarbă și este îngrădit cu un mic gărduleț de lemn. Cîțiva salcâmi, își revarsă ramurile pletoase spre luciul apei, dând o nuanță verde, plăcută.

Sub pădure, într-un spațiu verde, sunt mese și băncuțe special aranjate pentru picnic, iubitorilor de ieșit în aer liber, zone amenajate pentru grătare, foișoare, unde mirosurile te îmbie la tot pasul. De îți este foame și nu ai venit pregătit, poți lua masa la terasa restaurantului de care tocmai am pomenit. În partea sudică a lacului, este și un mic „port” de unde puteți închiria, ambarcațiuni, mici lebede plutitoare, hidrobiciclete, spre bucuria copiilor. Peste lac, puteți admira priveliștea de la înălțime, dacă alegeți o traversare cu tiroliana. Mulți făceau asta. :) Sau puteți să mergeți pe mica insuliță, traversând un podeț de lemn, ușor arcuit, spre un mic petec de pământ, cu vegetație specifică, copaci și câteva gâște, foarte vorbărețe... Am fost și noi acolo, am admirat lacul din mijlocul lui, am făcut poze din toate părțile, când tocmai am văzut o rață frumoasă trecând pe sub pod, cu cei patru puișori drăgălași, strecurându-se printre tulpinile de stuf.

Mi-a plăcut în mod deosebit să văd că pe dealurile verzi din jur, sunt plantați puieți, copăcei tineri, m-am gândit că poate, totuși, viitorul arată bine! așa, puțin câte puțin :)

Puteți pur și simplu să vă așezați pe o bancă, să respirați aer curat, să vă bucurați de natură, de ciripit de păsărele, de liniște!

În pădurile din jur, trăiește ursul, lupul, jderul, căprioara, vulpea și alte vietăți pe care mă bucur că nu le-am întâlnit :)) (mai ales ursul sau lupul :))

De aici din cartierul Noua, puteți alege să faceți drumeții montane către Piatra Mare, Poiana Brașov, Tâmpa, Bunloc, Timișul de Jos, Dâmbul Morii și Canionul 7 scăridespre care deja v-am povestit.

Foarte aproape de lac, lângă parcare, sub pădure este cel mai mare parc de aventură și distracții în aer liber, Parc Aventura .

Ștrandul, sau Aqua Parc, este un teren întins pe 4 hectare, cu piscine, tobogane, numai bune de bălăceală, cu teren de fotbal, tenis, restaurante și terase.

Categoria curiozități, sau știați că?

Aici, în jurul lacului, se desfășoară an de an, un cros, o întrecere pentru factorii poștali, numit Marșul Poștașilor.

În zona Noua, se află două izvoare de apă curată, de munte, Honterus și Fântâna Hoților, care aprovizionează cu apă localnicii.

Recomandări sau concluzii

Mie mi-a plăcut, chiar dacă soarele nu a ținut cu noi, totuși pozele mi-au ieșit bine!

Dacă recomand? da, cu siguranță, dacă sunteți prin preajmă... :)

Dar până atunci puteți să vă uitați la poze, poate vă fac cu ochiul, iar la următoarea vizită în Brașov, îl treceți pe listă!

Webmaster, o rugăminte — https://youtu.be/O7xZyqAKZNc

mulțumesc frumos!

Trimis de maryka in 21.05.18 21:31:45
Validat / Publicat: 21.05.18 22:24:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 4927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Trecea o rață cu ai ei pui...

[21.05.18 21:55:12]

@webmasterX:

mulțumesc!

[22.05.18 08:58:03]

@elviramvio:

Mulțumesc frumos! e un loc pentru relaxare și plimbare în aer liber!

[22.05.18 09:54:20]

@webmasterX:

Am o rugăminte, am făcut o greșeală, în text, la stânga (nu dreapta) pe strada Paltinului. Mulțumesc frumos!

irinad
[22.05.18 11:01:09]

@maryka: Un loc excelent pentru a petrece vremea în aer liber pentru recreere și relaxare. Totul arată foarte bine și, din ce am citit, e potrivit și pentru adulți și pentru copii.

Mulțumim de recomandare, trebuie luat aminte sfatul de a vizita locul și de a face și o plimbare în împrejurimi.

Felicitări pentru ieșirea în natură și articol!

[22.05.18 14:43:06]

@irinad:

Mulţumesc frumos! Să ştii că de mult o aveam şi eu pe listă, mai ales că tata îmi tot povestea ce frumos ne plimbam în bărcuţe acum... ceva ani! Nu ştiu cum se face, dar pur şi simplu nu-mi amintesc nimic, poate pentru că eram tare mică, la vreo 3 anişori... De atunci nici că am mai fost la lac, doar la grădina zoo, cu fiul nostru care avea cca 10 ani, adică acum vreo 13 ani. M-a uimit schimbarea în bine, chiar şi a cartierului. Toată zona, parcul, lacul, e o bună ocazie de a petrece câteva ore în natură, atât pentru copii, părinţi, bunici, pentru toată familia.

Recomand cu drag, celor care au drum prin zonă şi timp.

crismis
[22.05.18 19:12:21]

@maryka: Foarte frumos loc, minunate pozele! Chiar o să-l trec pe agenda noastră turistică, mulțumim frumos!

[22.05.18 22:48:22]

@crismis:

Mulțumesc frumos! Chiar este un loc plăcut, potrivit și tinerilor pentru o plimbare romantică, dar și familiilor cu copii, vârstnicilor, precum și tuturor iubitorilor de natură. Iar vecinătatea cu grădină zoologică sau cu Parc Aventura nu poate fi decât un mare atu! ????

crismis, elviramvio, irinad, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Brașov: