ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
MAY-2018

O seara agreeabila intr-un loc pe masura

Desi mi-am promis sa scriu alte si alte articole din destul de recentele calatorii, am vrut totusi sa scriu unul care desi la prima vedere va parea banal, pentru mine a insemnat foarte mult deoarece am revazut colegi cu care mi-am petrecut 8 ani din viata si pe care nu-I mai vazusem de 36 de ani!

Aceasta revedere a fost mai speciala si din cauza ca prezenti au fost numai baieti! Nici nu va puteti inchipui de ce: pentru simplul fapt ca noi am fost clasa numai de baieti! :) Asa facusera cei din invatamant in 1974 un experiment iar la scoala noastra fusesera doua clase de baieti si doua de fete … In fine, noua nu ne-a parut rau, nu stiu insa ce parere au avut dascalii care ne-au suportat atatia ani!

Pentru ca a fost gandita in foarte scurt timp, iar unii dintre noi au aflat chiar si cu cateva ore inainte, nu au putut fi prezenti toti cei care si-ar fi dorit, motiv pentru care cei care au gandit-o au contramandat locatia si am ramas sa ne vedem cei care au reusit sa ajunga, a restaurantul Trattoria 20 din Complexul Studentesc Regie. O idee buna, pentru ca in acea zona sunt foarte multe localuri, care pentru a-si atrage clientii trebuie sa vina cu oferte bune la costuri reduse. Bine, locatia a fost aleasa si pentru ca unul din ‘organizatori” o cunostea, dar nu mai conta unde, ideea era sa ne vedem.

“Splaiul Independentei nr 290 A, la Trattoria 20” a fost comanda mea pentru masina care a venit sa ma ia, si desigur ca fiind si aproape si sambata seara, am ajuns foarte repede din cartierul Drumul Taberei. Este usor de gasit, daca veti cobora pe Splai, pana in semafor si cladirea unde s-a aflat discoteca Maxx (nu cred ca mai functioneaza) doar traversati si veti vedea terasa. Daca insa mergeti cu masina, treceti de semafor, virati dreapta si intrati in complex. Platiti la intrare 6 lei si treceti de bariera. Suma e pe termen nelimitat. Apoi virati dreapta, mai rulati 50-75 de metri si pe stanga veti gasi terasa care mascheaza restaurantul.

Pe partea dreapta exista o parcare, nu neaparat a localului, dar mereu am vazut locuri libere. Intrarea pe terasa e strajuita de o fantana draguta care parca inveseleste locul, lucru de care nu pare sa fie nevoie. Spun asata pentru ca mesele erau pline de tineri si tinere, veseli nevoie mare, care prin atitudinea lor faceau ca atmosfera sa fie ca una de sarbatoare. Am ajuns un pic mai tarziu fata de ora stabilita, dar am gasit masa rezervata noua si cativa din colegii deja ajunsi.

Deoarece in aceeasi zi mai fusesem prezent la un eveniment, stiam ca voi dezamagi prin faptul ca nu voi manaca nimic (o facusem acolo) dar ma gandeam ca niste bere la halba va face ca pofta de mancare sa revina, ce sa vezi, toti cei prezenti consumau un vin roze in carafe de sticla cu locasuri pt gheata, motiv pentru care nu am vrut sa fac nota discordanta si am mers pe ‘mana ‘ lor. Nu am facut deloc rau, a fost un vin excelent!

Terasa este destul de mare, fara sa le numar cred ca puteau sta lejer 80 de persoane afara, sub umbrelele uriase cu emblema ‘Ursus”, mese din lemn, de 4 sau 6 persoane care puteau fi unite, desigur, scaune lejere din ratan, fara fete de masa, care desigur erau aduse la cerere, dar nu am considerat ca era cazul.

Ospatari tineri insa ‘spirt’, comenzile erau onorate foarte prompt, o muzica ambientala foarte diversificata si fara repros. Toata seara s-a “mers” pe vin, la masa noastra cel putin nu s-a mai schimbat “meniul” adoptat cum se spune si de cei veniti mai tarziu. Pentru ca s-a comandat la un moment dat ceva de mancare si nu am vrut sa ma apuc sa fotografiez fiecare portie de mancare in parte, am facut o poza portiei de ficatei cu cartofi prajiti si cu branza rasa, a unuia dintre colegi, in schimb insa am fotografiat tot meniul … :) La sfarsit am comandat o pizza pentru acasa, una uriasa care in meniu cantareste 1,5 kg si pentru care am patit o suma derizorie, 40 de lei, comparativ cu ceea ce am primit.

Revenind la locatie, in afara terasei, restaurantul mai are doua saloane, unul foarte mare si un al doilea mediu, apoi exista un hol spatios care conduca catre grupurile sanitare unde va foarte in spate.

Acesta mai are pe partea stanga compartimentat un spatiu care adaposteste un mare cuptor in care se pregateste pizza, apoi un bar de unde ospatarii ridica comenzile, insa cine doreste poate comanda individual. In ambele saloane sunt amplasate televizoare cu diagonale mari, pentru evenimente spoertive. Mi-a placut sa observ ca acest local ofera bere “la metru” asa ca deja am pregatit o urmatoare ‘ieseala’ pentru a o degusta.

Preturile??? Absolut infime pentru ceea ce ofera! Voi pune pozele cu tot meniul si va veti convinge. Daca il recomand? Din toata inima Da! In primul rand datorita atmosferei si a ‘participantilor” la aceasta, si nu ma refer la fostii mei colegi, ci la ceilalti clienti, toti tineri, veseli, si mai ales cu mult bun simt!

Asadar, daca vreti sa va simtiti bine, fara fite, sa fiti pur si simplu un om ca toti ceilalti, indiferent cine ati fi in realitate si pe unde ati mancat si umblat, va recomand Trattoria 20!

Trimis de iulian68 in 20.05.18 23:32:20
Validat / Publicat: 21.05.18 08:34:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Vinul... excelent!

Zoazore [21.05.18 10:26:15] »

@iulian68: Ha-ha! Mananc prajiturica (avem Costei si Eleni la birou), citesc articolul tau si aflu ca n-ai pus decat o poza! Bravo, esti uman! Frumos arata portia de ficatei, buna praji am halit!

Sa va fie de bine!

iulian68 [21.05.18 10:44:04] »

@Zoazore: cum o poza? Ca sunt mai multe! Iar de papa sunt doua, una cu pizza mea (buna rau!) si una cu ficateii...

Zoazore [21.05.18 11:14:55] »

@iulian68: pai io ziceam de mancare, nu de traditional romanesc! Pizza e traditional romanesc, nu stiai? @Mitica49 a zis. N-arata rau nici ea, dar ficateii... mmm!

hai, gata, ca nu mai am praji!

nrs † [21.05.18 12:51:33] »

e nici asa, traditional romanesc e "pizza cu de toate" nu orice pizza

iulian68 [21.05.18 13:09:17] »

@nrs: ???????? nu am spus ca e traditionala, ca pizza oricum nu se poate numi asa, dar buna era! ???? multumesc pt vizita!

Zoazore [21.05.18 14:04:16] »

@iulian68: @Mitica49 a spus si eu am preluat! Arata bine, dar si ficateii... !

mishu [26.05.18 00:34:35] »

@iulian68: In fine, e tarziu, ar trebui sa inchid calculatorul dar se pare ca acum am viteza buna la net asa ca mai bag ceva articole, dar ce te faci daca dai peste unul ca asta, clar iti vine sa inchizi, sa bei un pahar cu apa si sa te culci.

Iar maginatia mea bogata nu vedea in fata ochilor decat acea pizza imensa.

Felicitari, sa va fie de bine, votat (pe verificate ) cu mare drag.

iulian68, mishu, nrs, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: