ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
MAY-2018
colegi

Ivan Pescar & Scrumbia Bar, Bucuresti

Am ajuns aici, desi nu sunt mare amatoare de peste in ultimul timp, si am lucrat si pana tarziu, la insistentele lui #roth si #zoazore, care, am aflat ulterior… imi coceau ceva :)! Mini intalnirea asta avea ca scop in afara de savurarea unei saramuri de peste, pe langa intalnirea zgomotoasa si plina de glume si veselie cu cativa AFA-isti bucuresteni, si … sarbatorirea mea :)! Daca ma intrebati cati ani am facut… o sa stau putin pe ganduri… nu pentru ca as fi cocheta si as incerca sa-mi ascund varsta… ci pentru ca am ajuns la momentul in care varsta este doar un nr, necadrand cu spiritul meu tanar de 20 de ani :) — plus ca am imbatranit si am inceput sa uit :) !

Locatia este exact vis-à-vis de Piata George Cosbuc, denumita si Piata de Flori, pe strada Uranus (fosta Calea Rahovei), la parterul hub-ului The Ark. Este fratiorul mai tanar al restaurantului Ivan Pescar din Tulcea, despre care a scris #mitica49 (vezi impresii), ambele deschise de catre Ivan Patzaichin (cel de fata in ianuarie 2018) , care a dorit sa aduca si in Bucuresti, preparate traditionale din Delta, gatite de mainile autentice ale lipovencelor si ucrainencelor din zona deltei.

Meniul fiind bazat exclusiv pe peste, gasesti aici: platouri cu aperitive (salate de icre de stiuca si crap, pastrama si batog de crap, rapana marinata), ciorbe de mai multe feluri, din care storceagul este cea mai ceruta, feluri principale gatite la cuptor sau gratar din crap, salau, somn, calcan, pastruga si bineinteles vedeta barului, scrumbia, cu nume specifice: saramura, picanca, scordolea sau malasolca. Singurele care nu au in componenta peste sunt deserturile :): placinte cu branza si stafide, cu mere sau cu dovleac. Vinurile sunt, de asemenea, specifice zonei Dobrogea.

Interiorul este unul original, regasind aici vitrine cu diverse scule de tamplarie si expozitii de fotografie, schelete de barci suspendate, trunchiuri de ciresi, lucrari uriase de lemn pe peretii nefinisati, lasati la betonul gol :), chiar si o masina!

Umorul celui care a realizat interioarele (Teodor Frolu) il gasesti si atunci cand vrei sa folosesti baia… unde gasesti spatii separate pentru “pupeze” si pentru “bibani”. Toate neoanele sunt dispuse sub forma de raze, ceea ce ne-a facut sa ne minunam de “stelele ” din paharele de vin, inainte sa ne dam seama de unde vin :)!

In fine, ajung eu acolo, aproape ultima, ca o floricica, si gasesc masa intinsa si plina de bunatati: scrumbii de toate felurile, marinate, afumate, la gratar, somn, sprot cu mujdei si mamaliguta, icre… berica rece … si multa voie buna.

Am ras, am primit flori, si m-am emotionat tare cand a venit tortul si mi-au cantat “la multi ani”!

Nota de plata nu a fost deloc una neglijabila, ajungand la 1160 de lei, astfel ca fii pregatit sa dai 22 de lei pe 100g de icre, 45-55 lei platoul cu aperitive, 28 de lei pe storceag, 30-39 de lei pe o portie de peste la gratar, sau chiar 150 lei pentru o stiuca umpluta de 1 kg sau 200 lei ciorba pentru 6 persoane (asta insemnand cam 33 de lei o portie de ciorba). Limonadele sunt 11-14 lei, apa plata/minerala la 750 ml este 11 lei, cafeaua pleaca de la 8 lei, berea de la 8 lei (330 ml) sau 7 lei la draft (400 ml), iar vinul la pahar 14-15 lei sau la sticla (750 ml), intre 59 – 149 lei, in functie de soiul lui.

Aveti aici meniul complet: pe FB.

Cat despre mancare... hm... unele peste asteptari... unele sub...

Trimis de vulpe mihaela in 15.05.18 09:37:34
Validat / Publicat: 15.05.18 10:50:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Vinul cu stelute in pahar...

[15.05.18 10:50:24]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

iulian68
[15.05.18 11:09:02]

La Multi Ani, sănătoși și frumoși! Am fost si noi invitați și chiar ne-ar fi placut sa fim impreuna insa mai era un eveniment la care trebuia să fim prezenți și nu le puteam acoperi pe amândouă datorita programului Ninei. Sper sa fie o 'data viitoare ' curând si sa fim prezenți și noi! Votat cu drag!

[15.05.18 11:24:14]

@vulpe mihaela: Ba, saramura mea de crap cu mamaliguta a fost... aproape-n limita asteptarilor! Cam picanta, cu ardei iute cam... multisor, dar buna, mancabila!

Am gustat si din storceagul lui @roth. Mda, nu prea m-am prins! Ar trebui sa iau o portie-ntreaga sa-mi fac o idee. Icrele de stuca-bunute, tortul... superb, iar atmosfera-de nepretuit!

"Domnisoara, stele ard in vin

Noaptea a ramas la tine-n plete..."

nrs †
[15.05.18 11:28:44]

la multi ani!

da' voucherul? unde e voucherul? parca era: nici o masa fara voucher de reducere

[15.05.18 11:32:53]

@iulian68: Trebuie sa fie. Si o sa mai avem si alti sarbatoriti cu siguranta !

[15.05.18 11:36:26]

@Zoazore:

Zozo... ce a scos poetesa din tine???

Ardeiul iute... sau vinul ala instelat ???

krisstinna
[15.05.18 11:37:44]

@vulpe mihaela: La mulți ani sănătoși și frumoși!

[15.05.18 11:38:32]

@nrs: E simplu... nu eu am organizat iesirea acum... data viitoare... ma bag eu la organizare... cu voucherul la inaintare !!!

[15.05.18 11:41:21]

@krisstinna: Multumesc mult!

[15.05.18 11:50:15]

@vulpe mihaela: Bueyyy, alea-s versurile lui Marian Nistor-Savoy, Domnisoara. Vrei sa ma puna la plata? (Ardeiul iute, bine-nteles)

Uite, ti-l dedic! Mie-mi place mult!

youtube

[15.05.18 12:30:24]

@vulpe mihaela: vulpițo vezi că la poza 15 este crapul meu prăjit pe care, sincer, NU-L recomand - a fost uscat, fad, tare și sincer am plâns după bani Eu venisem chitită pe caras prăjit dar când a început ospătarul simfonia n-am-ului am avut un deja'vu (vezi La Ceaunul Crăpat ) Ajunsă acasă am dezghețat niște carași din congelator care a doua zi au ajuns pe grătar de mi-am bucurat papilele gustative cu ceva gustos

În fine buna dispoziție și întâlnirea cu oamenii dragi mie a făcut ca această întâlnire să fie una deosebită mulțumesc tuturor celor prezenți pentru aceasta

[15.05.18 12:40:34]

@diana2015: Au fost prea multe feluri si m-am incurcat ! Corectez.

[15.05.18 12:42:11]

@vulpe mihaela: nu-i bai

[15.05.18 13:01:51]

@vulpe mihaela: P24= mai corect: pupezele si bibanii!

[15.05.18 13:48:10]

@all, bucurie si voie buna a fost, data viitoare oriunde cu placere sau daca nu e local pt noi (asta daca numarul nostru depaseste mult nr scaunelor) mergem in parc. Parcul Caroll are trepte in fata la Mausoleu de incape toata AFA

Las gluma, desi sincer ar fi o chestie sa mergem in parc la propriu si trec la "trebi" mai serioase.

1* Timpul de servire a fost unul rezonabil, restaurantul era full. Nu trebuie uitat ca restaurantul nu este fast-food a spus-o un coleg si mi-a placut mult.

2* Apreciez faptul ca am putut merge cu tortul care a fost tinut la rece, servit frumos si cu fast.

3* Poate suntem noi norocos, insa Marian, ospatarul care a servit la masa noastra a fost "spiridus", a anticipat nevoile grupului destul de bine ceea ce a dus la o servire cursiva.

4* Preturile sunt pentru produse proaspete si din sursa controlata... desi pare ca o reclama eu sunt incantata ca nu am mancat un batog sarat peste necesar, sau afumat doar asa cat sa zici ca este afumat. Acum prajirea... ma refer la portia de crap a lui @Diana2015... tine de bucatarie. Poate mai lucreaza la acest aspect.

S-a putut compara cumva saramura de crap de aici cu cea de la Braila servita de @zozo si @Flaviu Deva pe malul Dunarii. Comncluzia a fost in favoarea celei de la Dunare dar cu putin (a intrat in calcul pret** la Ivan mai mic, marime portie*** cam aceeasi, gust/savoare*** mai bun la Braila)

Concluzie

O analiza pe subiect, asta pentru cat mai buna informare a colegilor. Eu voi mai merge cu drag de cate ori o sa am ocazia si il voi recomnda fara retinere. Este adevarat ca fiind destui am putut sa ne bucuram de timpul petrecut impreuna de meniu si de felia de tort de la final.

[15.05.18 13:57:26]

@diana2015: Fete, data viitoare sa vi cu peste si pentru noi sau sa ne inviti ca suntem copii cuminti, venim si papam tot din farfurie. Regret ca nu a fost pe gustul tau, stiu ca esti o cunoscatoare si spui asta din dorinta de a se imbunatati/remedia acest aspect.

Iesiri minunate ca si multe vacante dealtfel.

[15.05.18 14:01:58]

@roth:

3* Poate suntem noi norocos, i insa Marian, ospatarul care a servit la masa noastra a fost "spiridus", a anticipat nevoile grupului destul de bine ceea ce a dus la o servire cursiva.

= mai putin la limonada cumnatei tale, berea Pufuseniei si berea mea! De rest, "pe ata" Marian, fara alte obiectii

Delta si Braila sunt doua regiuni diferite, fiecare cu stilul ei. Il recomand!

[15.05.18 17:44:10]

@roth: Cami sper din tot sufletul să nu te fi supărat că am scris de porția mea de crap dar sincer commentul a fost în ideea ca poate mai vrea cineva și in cunoștință de cauză să știe ce comandă, poate era mai bine să nu scriu ... dar poate citesc și cei de la Ivan și se vor strădui să iasă mai bine. Cu mare drag vă invit la un grătar cu pește prins de @gabipuf dar nu știu unde o să încăpem (gașca AFA este mare ) eventual il facem acasă și ieșim la iarbă verde în parc

Pupici și să ne (re) vedem cât mai curând

[15.05.18 18:31:37]

@diana2015: Diana, tu esti o fata desteapta si sufletista, eu asa te am la inima... deci cum sa ma supar? Am sa trimit chiar link cu rw-ul spre a le fi de folos. Recunosc ca sunt mai maleabila... uneori... insa si eu am vazut ce era de vazut. Inca tu ai fost finuta in descriere... daca o duc pe mama, e instare sa mearga peste ei in bucatarie sa ii invete sa prepare peste. Eu pap peste ca alternativa, nu sunt 'scolita" insa mama e ca si tine, o devoratoare de peste si atunci e clar ca sti/ai cu ce compara/esti indreptatita sa spui lucruri.

Tot respectul pentru observatia pertinenta pe care ai facut-o.

ANILU
[15.05.18 20:42:49]

@vulpe mihaela: La mulți ani să fii sănătoasă și fericită! Numărul anilor nu mai contează!!!

Îmi pare rău că nu am reușit să ajungem și noi.

Dacă nu am reușit să mâncăm un pește la Ivan din București poate vom reuși să mâncăm un pește la Ivan din Tulcea când vom merge în Deltă.

Să dați de știre la următoarea întâlnire.

Să vă fie de bine.

Toate cele bune.

Dana2008
[15.05.18 22:02:12]

@vulpe mihaela: La mulți ani cu sănătate multă și bucurii fără număr!!!

[15.05.18 22:18:20]

@vulpe mihaela: Vulpita draga, La Multi Ani! inca o data, sa ii bucuri si sa te bucuri de toti cei dragi din jurul tau. O atmosfera minunata si cred ca locul de intalnire putea fi oriunde daca esti alaturi de prieteni, caci in final asta conteaza.

Chiar daca nu am fost prezenta parca fiecare cuvintel scris aici de tine imi suna in urechi aratandu-mi atmosfera.

cat despre ceea ce spune @Roth

Parcul Caroll are trepte in fata la Mausoleu de incape toata AFA

cred ca asa cum au fost aranjate si pregatite bucatele la cea mai recenta intalnire putem face ceva de pomina.

Te pup cu mare drag si la fel te-am si votat.

nicole33
[16.05.18 06:30:57]

@vulpe mihaela:

La mulţi ani fericiţi!

Să vă fie de bine şi să mai repetaţi întâlniri din astea!

[16.05.18 07:45:08]

@mishu: Multumesc.

Cred ca putem face o iesire oriunde la iarba verde, unde sa aduca fiecare cate ceva in traista... si sigur va iesi super!!!

[16.05.18 07:47:47]

@nicole33: Sa fim sanatosi cu totii si sa ne vedem in continuare, ori de cate ori om putea !

ANILU, diana2015, iulian68, mishu, nrs, roth, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: