ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2018
    DIN: Iaşi
    ÎNSCRIS: 06.07.16
    MAY-2018

O alta lume: Hugharda

Am ajuns cu spaima in Hugharda. Prima azi chiar ne-a fost frica: doua blonde printre atatia barbati "costumati" ciudat... strazi cu o circulatie infernala (nu va ganditi la Bucuresti, ca e altfel!), lipsa trecerilor de pietoni, a semafoarelor, zgomotul constant al strazii: claxonul.

A venit seara si totul s-a schimbat. Nu ni s-a mai parut asa de periculos sa te plimbi pe acolo desi comertul este foarte agresiv: aproape te forteaza sa le intri in magazin. Trebuie sa te tocmesti de la jumatate din pretul oferit de ei si trebuie sa dai bacsis dupa orice serviciu.

Impresia generala este de saracie, dar o saracie ascunsa.

Impresiile sunt proaspete: m-am intors de acolo de 2 zile, dar data viitoare voi sti cum sa reactionez in fiecare situatie.

Am folosit numai dolari americani (mult mai putini decat mi-am planificat, dar am cumparat mult mai mult decat credeam ca o s-o fac la plecare). Se pot folosi EURO si moneda locala, in unele locuri si cardul (cu insistente) dar varianta dolarului american mi s-a parut cea mai utila (imparteam preturile de pe produse, acolo unde erau afisate) la 20 si aflam valoarea in dolari... si apoi incepeam tocmeala...

Am facut 3 excursii optionale (Cairo, Insula Paradisului+plimbare cu batiscaf, Valea Regilor). Nu se putea mai multe pentru ca se merge cu autocarul si distantele sunt lungi (uneori am plecat la 1 noaptea si ne-am intors la 23.30).

Temperatura: ziua 34-35 grade C, noaptea: 23-24 grade C. in Hugharda, dar in Valea Regilor: pana peste 40 grade C.

Limba vorbita cam peste tot: RUSA!! Te descurci de minune cu engleza, dar ei incep orice discutie cu tine in rusa.

Nu m-am intors odihnita ci bronzata si foarte bucuroasa si cu dorinta de a ma intoarce acolo.

Trimis de Ellenas* in 15.05.18 08:51:04
    Validat / Publicat: 15.05.18 10:45:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 4329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellenas*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.05.18 10:45:16]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Hurghada, HURGHADA (orașul)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Hurghada]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 78&ridAnt=85878

[15.05.18 11:18:35]

Am văzut că ați pus același preț și la articolul de cazare și la cel de călătorie. Pe mine m-ar interesa cam cât ați cheltuit cu excursiile opționale și altele în afara banilor pe cazare, mâncare și drum... (Să îmi dau eu seama cam cât să iau la mine.) Excursiile opționale prin cine le-ați făcut? Agenție locală sau de la hotel sau de la cea din România cu care ați venit?

Am înțeles că ați ieșit din resort și ați vizitat și orașul; ați luat la pas străzile, așa singuri, singure? Sunt mulți turiști sau majoritatea stau doar in resorturi? Este ce vedea în oraș? Merită vizitat?

[15.05.18 11:49:08]

@fra:

Sa va raspund punctual:

1.350 de EUR a costat tot sejurul platiti la agentie (drum cu charter, toate taxele, cazare, masa all inclusive), 8 zile, 7 nopti

2. excursiile optionale ti le alegi singur dintr-un catalog al agentiei pe care l-am gasit si pe net, dar l-am primit la sosire acolo. Am ales excursiile in ziua sosisii, in holul hoteluluo si actunci le-am si platit. Noi am ales 3 excursii care ne-au costat in total 220 dolari americani. Excursiile sunt cu ghid in lb.romana. Din catalogul respectiv, ghidul nre-a sugerat niste combinatii de 2 erxcursii conform dorintelor noastre. Pana la urma, am fost in 6 excursii combinate in 3.

3. Trebuie lasat bacsis cam 1 dolar pe zi in camera de hotel si pentru a obtine o camera mai buna, la check in, ar trebui lasati nsite bani receptionerului, in pasapoarte (10 euro e OK). Va mai trebuie bani (maruntis) si pentru bacsisurile oferite soferilor de autocar la sf. excursiilor.

Eu am avut dolari americani si euro dar i-am folosit pe primii. Eram pregatita cu 660 de dolari si o suma in euro. M-am intors cu vreo 2oo de euro, dupa ce am facut si foarte multe cumparaturi. Dolarii ramasi i-am cheltuit in Duty Free-ul din aeroport pe parfumuri pentru ca in Egipt gasesti fakeuri sau parfumurule lor.

3. Hotelul in care am stat este chiar in centrul orasului. Da, se numeste resort pentru ca este alcatuit dintr-o cladire principala cu mai multe etaje si, pe o alee pana la mare, din mai multe cladiri cu 3 etaje cu camere. Tot acolo sunt restaurante si o piscina.

4. Am iesit des din "resort", am traversat strada aglomnerata si ne-am plimbar pin oras fdara probleme. E un fel de Centrul Vechi al Bucurestiului... cu multe nagazine...

5 Aglomeratie mare este seara...

6. Cred ca in oras poti vedea doar magazine. Restul obiectivelor le vezi in excursii. Plaja este foarte buna. Multa lume sta acolo si pentru asta.

[15.05.18 11:55:29]

Ok, mulțumesc pentru răspuns. Ați cuprins cam tot ce mă interesa. Merg mai pregătită acum ????

[15.05.18 12:00:29]

@fra: Tocmai de aceea v-am spus. Noi nu eram pregatite la plecare si am plecat cu mare spaima. Ne-am stresat degeaba.

In plus, e paza armata peste tot si in autocar, in excursii.

Lisa
    [15.05.18 19:06:37]

Buna ziua, urmaresc din iarna Hurgada ca destinatie pentru concediul din acest an, dar trebuie sa recunosc ca imi e teama de tot ce am citit despre Egipt. Si in acest moment stau cu banii pregatti si nu stiu ce sa aleg Egipt sau vesnica si deja mult prea cunoscuta Turcia.

Cum e mancarea la all inclusive, dar serviciile in general, e sigura destinatia?

Va rog, orice lamurire ma va determina sa imi aleg totusi vacanta in timp util. Vreau in Egipt, dar am inima stransa ca intr-o punga, gandindu-ma daca nu imi expun familia.

Toate cele bune!

[16.05.18 07:53:27]

@Lisa:

Cu inima stransa am plecat si noi in Hugharda... dar, putin ne convinsese promotia gasita. Initial cautam Spania sau Italia pentru aceasta vara dar, Targul de Turism din primavara ne-a convins ca merita sa riscam.

1. Mancarea ALL INCLUSIVE este "all inclusive" intr-o tara diferita. Sa incept cu sfarsitul: sigur ne-am ingrasat cu cateva kg. in special din cauza dulciurilor asa de diverse care te atrageau sa le gusti. Supe, tot felul de mancaruri, de toate natiile (turistii sunt si ei de toate natiile acolo). Mancarea de seara estre mai copioasa decat cea de pranaz. Nu am avut probleme, nu ne-a fost foame, din contra. Pe plaja mai aveam gustari si bauturi iar barul de langa piscina era deschis aproape non-stop. Dar depinde de hotelul pe care-l alegeti.

In excursiile optionale am avut pranzul inclus iar, la cerere, hotelul ne dadea un "lunch box" pentru micul-dejun sarit la ei. In plus, ne decala si masa de seara, daca ajungeam mai tarziu. Tot la cerere.

Mai existau si restaurante a la carte (libanez, pescaresc, italian) unde aveam o masa gratuita la cerere. Nu am platit nimic pentru masa.

Singura problema ar fi apa: in camera primeam zilnic o sticla de apa minerala de 600 gr de persoana si peste tot erau automate de sucuri si de apa. Cea de la robinet nu este potabila. Am mai luat in bagaj 4L de apa minerala care ne-a folosit. In excursii puteai cumpara apa minerala la 2L cu 1-2 $, la tocmeala.

2. Pe noi ne-au multumit toate serviciile oferite. Era curatenie (facuta zilnic in camere), era curatenie in restaurante... toti erau saritori si serviabili. Majoritatea personalului este masculin. Ghidul din excursii era vorbitor de romana. Veti auzi foarte multa rusa in jur pentru ca TOTI vorbesc aceasta limba: egiptenii si turistii. Cred ca rusii au cucerit deja Egiptul (Hugharda, cu siguranta).

3. La inceput m-a speriat atomosfera strazii: comert foarte "brutal", mai tare decat in Turcia, lipsa trecerilor de pietoni, trafic haotic, claxoane non-stop dar m-am obisnuit cu timpul. Hotelul e pazit cu arma, in excursii am avut paza armata dar nu a fost cazul. MinaMar unde am stat noi este chiar in centru si am facut mult shopping zilnic fara paza. Strada e aglomerata seara asa ca... Obligatoriu trebuie sa negociati orice cumparatura... Am cheltuit mult mai putini bani decat am planificat si am cumparat mult mai mult. Recomand dolarii americani, pentru ca sunt foarte utili. Am schimbat numai 2$ in bani eghipteni pentru toaleta in excursii.

Concluzie: recomand destinatia, dar si hotelul. Atentie insa: acum erau ziua 35 de grade C (perfect pentru plaja) si cam 26 noaptea. Mai incolo va fi cumplit. In Valea Regilor am prins peste 45 de grade!

printesa82
    [17.05.18 04:42:08]

@Lisa: Bună ☺. Anul trecut chiar in perioada asta am petrecut un sejur minunat de 14 nopti la Grand Resort Hurgada 5*.

La acest Resort măncarea a fost foarte bună... zău????... cel putin nouă.

Nu am apucat să povestesc pe aici, insa avem multe poze de acolo????. A fost o vacantă superbă, sigur ne vom întoarce (sper)...

Turcia si Grecia sunt marea mea iubire, dar vrem să vedem si alte locuri????!

[17.05.18 07:47:17]

@printesa82: ei, vedeți, dacă nu ați scris... Pentru noi era o variantă acest hotel, dar nu am găsit păreri și nu am știut ce e de capul lui și am ales altceva...

[17.05.18 08:40:03]

@printesa82: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Ellenas*, fra, Lisa, printesa82
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Hurghada: