MinaMark Resort & Spa

MAY-2018
350 EUR

la PMM* = 44 USD

Voi reveni cu placere

Am plecat in Egipt cu inima stransa si m-am intors la fel: cand am plecat, nu eram sigura care dintre impresiile citite (proaste sau excelente) sunt adevarate, iar cand a trebuit sa ma imbarc in avionul pentru Bucuresti, as mai fi ramas in Hugharda inca, cel putin, 10 zile!

Hotelul este, de fapt, un resort cu tot ce ai nevoie. Are piscina dar si acces la plaja si la mare... mancarea este diversa si te imbie sa gusti din fiecare... restaurante diverse... entertainment pentru copii...

Cei care lucreaza acolo (majoritate barbati) sunt ca furnicile... te ajuta cu tot ce ai nevoie... si sunt foarte prietenosi... te intreaba chiar ce mai faci, cand treci pe langa ei... sa nu mai spunem ca mentin o curatenie luna peste tot (restaurante, camere, gradini, alei...).

In luna mai temperatura a fost propice de sesiuni de plaja (32-35 grade) dar Valea Regilor ne-a "daramat": peste 40 de grade C.

Excursiile optionale le-am planificat cu ghidul local (un personaj simpatic cu o cultura vasta care a invatat romana singur) au fost obositoare dar foarte placute.

In concluzie: o experienta care merita traita macar o data in viata (in grupul nostru erau persoane care statusera in MinMark de opt ori!)

Impresii încărcate de Ellenas* in 15.05.2018 08:16:55

Validat / Publicat: 15.05.18 10:43:35

• A fost prima sa vizită/vacanţă în EGIPT
  • Alte destinații turistice prin care a fost: SUA, Turcia, Anglia, Italia, Spania, etc etc

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Ellenas*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10000 PMA (din 12 voturi) nota2

[15.05.18 10:42:55]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 62&ridAnt=85877

[15.05.18 11:01:31]

Aș avea mai multe întrebări, dar cea mai importantă să spun ar fi legat de preț: e de persoană cel scris în cutia tehnică? Include și transportul cu avionul? Ați achiziționat prin agenție sejurul sau pe cont propriu? Cu cât timp înainte ați făcut rezervările?

[15.05.18 11:55:49]

@fra:

Vad ca tot dvs. ati scris si aceasta intrebare.

- 350 Euro de persoana (cum spuneam, transport, cazare, masa all inclusive) pentru 8 zile adica 7 nopti, transport cu avionul (charter, cu bagaj de cala si handbag)

- sejurul l-am achizitionat complet printr-o agentie in primavara, in timpul Targului de Turism, intrand pe pagina lor si cautand promotii. Aveam mai multe alternative de cazare, dar am gandit ca asta e mai bun, fiind mai ieftina (patru stele) si fiind situata in centrul orasului.

[15.05.18 11:58:33]

Da, tot eu. Asta am pus-o prima, apoi cealaltă 😊, dar informațiile care mă interesau sunt separate. Mi s-a părut mic prețul plătit și voiam să înțeleg cum l-ați obținut. Acum e mai clar.

[15.05.18 12:02:34]

@fra: Da, pretul a fost de chilipir. Am verificat inainte agentia de vreo 5 ori ca nu ne venea sa credem. Dar a fost adevarat. Cu banii astia greu faci un sejur la Mamaia

[15.05.18 12:10:34]

Prețurile și pe booking sunt mici la unele cazări în Egipt, din cauze politice mai degrabă sau din lipsă de turiști. Dar rămâne problema transportului, că avion separat de cazare (deci nu charter), ori nu este, ori e cu escale multe, ori e scump. Și nici extrasezon nu e, că acolo e cald acum, așa cum ați și spus că a fost. Și chiar nu-mi ieșea de nicio culoare calculul. Dar târgul de turism într-adevăr e o ocazie de prins prețuri bune, și probabil și faptul că nu avea 5 stele. Noi am achiziționat de vreo lună de zile sejurul, pentru inceputul lui octombrie, cu aproape 1100 euro, două persoane. Când a fost târgul de turism încă nu luam în calcul vacanța în Egipt ca să fi urmărit atunci o ofertă mai bună...

[15.05.18 12:49:57]

@fra:

Da, Targul e o solutie... uneori stresanta... agentia respectiva era dintr-un alt oras si am riscat... Am verificat-o cat am putut.

Promotiile se pasteraza pe perioada Targului si la sediul agentiei care participa la Targul din Bucuresti. Noi nu am fost la Bucuresti in perioada Targului.

Ininte de targ, si noi planificasem ceva in Spania sau Italia, dar oferta din Egipt a fost prea tentanta. Asa ca am luat drumul Egiptului.

[15.05.18 13:40:44]