ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2018
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAY-2018

La Coftale - nu doar o cafenea

Deși se definește drept o Specialty Coffee House, aș spune că este ceva mai mult decât atât.

Am fost acolo ieri ca să serbăm o aniversare, în cadru restrâns.

Meniul este, pe partea de „food” (haleală, pe americănește) parcimonios, dar suficient de cuprinzător. Problema a fost că, în urma unui „week-end încărcat” (după spusele ospătăriței), oferta reală era și mai redusă.

Dar chiar și așa, am reușit să găsim ceva pe placul fiecăruia: ba un burger cu haloumi, ba o quesadilla de pui, ba o salată de ton...

Din oferta pentru desert am încercat așa-zisele clătite americane (pancakes) cu înghețată și nutella.

Revenind pe firul poveștii, trebuie să spun că interiorul e mobilat minimalist, cu doar câteva elemente de decor „vintage” (și cam răcoros pentru o zi relativ rece de primăvară). Dar scaunele sunt dintre cele care nu te gonesc, ci te lasă să mănânci liniștit și chiar să mai stai pe urmă la taclale cu comesenii. Poate de aici o fi și denumirea (COFee + TaclALE)?!? cine știe...

Serviciul a fost prompt, fătuca drăguță și amabilă. De apreciat și sticla de apă filtrată oferită din partea casei.

Mâncarea a venit relativ repede și a fost bună și gustoasă, porțiile suficiente. Dar cu desertul am pierdut clar lupta: a fost și prea mult, și prea dulce, așa că am declarat (practic) forfait...

Halatul... nu știu cât a fost, că furăm doar invitați.

Dar e un loc unde merită să revii, fie doar și pentru o cafea; cafea cu povești, că e făcută de barista de renume și dacă e vreme bună, o puteți savura și pe micuța terasă din curtea fața casei. Și ca să scăpați definitiv de stres, poate bătrânul motan (16 ani!) vă va permite să-l mângâiați oleacă...

Poftă bună!

Trimis de Dragoș_MD in 14.05.18 16:08:40
Validat / Publicat: 14.05.18 20:15:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 La Coftale - pancakes cu înghețată, banane și nutella

roth
[14.05.18 21:02:17]

Interesant, cum sezonul de iesit la terasa este in toi de ce nu? poate, candva... cine stie.

Arata cochet si destul de discret.

Iesiri placute si binenteles, vacante minunate.

Zoazore
[14.05.18 21:34:16]

@Dragos: Elegant, discret, nobil... Dar se putea să nu fii tu sadic? Nu, nu se putea! Ai pus deserturile-alea așa, parcă-n ciuda tastaturii.

În P01, casa de-alături mi se pare mai somptuoasă, dar asta e mai... cochețică.

Cam pe unde s-ar afla?

Aurici
[14.05.18 21:53:30]

@Dragos: Am mâncat o salată și am băut o cafea la Coftale, luna trecută, cu o prietenă. Mi-a plăcut cafeaua cu desen, mi-a plăcut și salata, am primit și noi sticla de apă din partea casei și mi-a plăcut atmosfera intimă, numai bună de pălăvrăgit. Casa frumoasă de epocă se află pe o stradă liniștită (Profesor Ștefan Mihăileanu), departe de lumea dezlănțuită și asta mi-a plăcut și mai mult.

Nici mie nu mi-a plăcut răcoarea din interior și nici faptul că permit accesul cu animale în spațiul acela care nu prea este potrivit pentru așa ceva. Când am fost noi, la o masă din apropiere erau niște tineri cu un câine de talie mare, iar fata care ne-a servit pe noi îl servea și pe el. I-a adus bol cu apă, se vedea că este un serviciu al casei. Nu pot să spun că bietul câine nu a stat cuminte la locul lui, dar cu toate că și eu sunt iubitoare de animale, asta nu mi s-a părut în regulă, pentru că spațiul este mic și toate mesele erau ocupate.

Prețurile nu sunt chiar așa mici. Pentru 2 salate, niște focaccia și 2 cafele noi am dat aproape 100 de lei.

Cu toate astea și eu recomand locul, pentru că dacă trag linie, plusurile depășesc cu mult minusurile.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[14.05.18 23:31:19]

@Zoazore:

Cam pe unde s-ar afla?

cam la 100 m de Liceul Economic A. D. Xenopol și la mică distanță de Foișorul de Foc.

@Aurici: Prețurile sunt vizibile pe meniu și sunt în ton cu calitatea serviciului și a produselor, în opinia mea.

Chestia cu animalele de companie n-o știam, dar am făcut cunoștință cu bătrânul motan „al casei”. Sincer, apreciez aceste localuri care știu să primească orice fel de clienți.

Aurici, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: