ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2018
ÎNSCRIS: 18.11.12
SEP-2017

la PMM* = 86 USD

Esplendor Palermo Hollywood Hotel - Buenos Aires

In vacanta noastra de anul trecut din America de Sud am trecut prin 12 hoteluri. Dintre acestea m-am hotarat sa scriu despre trei din ele, in urma unui clasament pe care l-am facut tinand cont de toate criteriile pe care le utilizam atunci cand facem rezervari pentru concediu. Despre hotelurile din Rio de Janeiro (vezi impresii) si Puerto Iguazu (vezi impresii) v-am povestit cate ceva, iar in articolul de fata o sa incerc sa fac o recenzie despre hotelul care ne-a gazduit patru nopti in capitala Argentinei, Buenos Aires.

Buenos Aires este un oras cosmopolit. Alaturi de argentinienii get-beget, aici traiesc oameni din Peru, din Chile, din Venezuela si chiar europeni care isi incearca norocul pe aceste meleaguri. Ca orice capitala are cartiere selecte dar si cartiere pe care e bine sa le eviti in cazul in care nu doresti un exces de adrenalina. Pe AFA am gasit putine informatii despre aceasta zona, asa ca am citit pe alte saituri turistice sfaturi de calatorie si am ales, oarecum in cunostinta de cauza, cartierul Palermo, cartier recomandat ca fiind cel mai bun pentru turisti. Cu multe hoteluri, cu multe restaurante si mai ales recomandat ca fiind unul dintre cele mai sigure cartiere din Buenos Aires.

Apoi m-a interesat distanta fata de mijoacele de transport in comun, oarece confort si nu in ultimul rand pretul. Si uite-asa, din filtru in filtru si din aproape in aproape am ajuns sa rezerv o camera dubla la hotelul Esplendor Palermo Hollywood, un hotel clasificat cu patru stele, cu mic dejun inclus, la un pret de 260 de dolari pentru patru nopti, pret fara TVA (pe care nu l-am platit, pentru ca asa cum v-am spus, in Argentina, ca turist, daca platesti cu cardul, esti scutit de TVA) si discount Genius de 10% inclus, avand cont pe Booking.com.

Hotelul este situat pe strada Fitz Roy la numarul 2172, are opt etaje si cate opt camere pe fiecare etaj. Un lucru deosebit pe care l-am intalnit la acest hotel si nicaieri altundeva este acela ca cele opt camere de pe fiecare nivel sunt despartite in doua “calupuri” de cate patru camere, intre ele fiind un perete de rezistenta. Sunt doua lifturi care deservesc hotelul si daca nu-l iei pe cel potrivit, nu ai acces la camera ta :).

Am ajuns aici direct de la aeroport dupa un drum de o ora si ceva prin traficul infernal de seara din capitala Argentinei. Intrarea in hotel este pe baza de interfon, receptia fiind pozitionata chiar langa usa principala. Tot la parter, in spatele receptiei este salonul unde se serveste micul dejun. Sunt vreo zece mese, fiecare cu patru locuri. In timpul zilei in acest salon se poate consuma o bautura alcoolica sau racoritoare, o cafea sau un ceai de la barul care este deservit de receptioner :). Am vazut o masuta pe care erau ziare si reviste atat in limba spaniola cat si in limba engleza.

Formalitatile de check-in au fost rapide. Recepionerul vorbea o engleza BBC, ceea ce a constituit o placuta surpriza pentru noi (n-am intalnit prea des asa ceva in America de Sud). A fost extrem de amabil, mi-a raspuns la toate intrebarile privind imprejurimile, mi-a recomandat locuri unde putem manca bine si bonus, mi-a oferit un card SUBE, card fara de care nu se poate circula pe mijloacele de transport in comun in Buenos Aires. Cardul asta e greu de procurat, sunt doar cateva locuri in Buenos Aires de unde se poate lua si ar fi trebuit sa merg pana aolo cu un taxi si sa pierd ceva timp pentru a-l procura. Mi-a explicat treaba cu lifturile si am urcat la etajul doi unde am avut o camera cu vedere la strada Fitz Roy.

Camera – o placuta surpriza. Mare, cam 28 de metri patrati, cu un pat matrimonial imens si-n lungime si mai ales in latime. Cei care ne cunoasteti de la Alba Iulia ati vazut ca nici eu, nici sotia mea nu facem parte din categoria silfizilor si cu toate astea nu prea dadeam unul de altul, noaptea, prin pat :). Saltea de super calitate si cate doua perne pentru fiecare. Un dulap mare cu rafturi si cu suficiente umerase, o masa cu doua scaune, noptiere cu veioze pe ambele parti ale paturi, frigider, aer conditionat. Televizor LED cu diagonala mare, insa, pentru noi, in vacante televizorul este o simpla piesa de mobilier.

Aici am avut cel mai bun wi-fi in toata vacanta. Functiona perfect, inclusiv pe balcon, acolo unde ne-am petrecut toate serile, cu o tigara si o bere Patagonia.

Baie mare, cu vas WC si bideu, chiuveta mare incastrata in blat si … cadaaaa. Dupa 20 de zile de Peru numai cu dus, o baie in cada umpluta cu spuma a fost o adevarata desfatare. De obicei, cand ne cazam undeva unde stam mai mult de-o noapte, sotia mea desface bagajele si eu dau o raita prin jurul hotelului dupa o apa, un suc, o bere, o maslina, alea-alea. Eh, de data asta, dupa ce-a vazut cada, a plecat peste drum unde era un market si a cumparat spuma de baie :)). Nu-i vorba, erau consumabile in baie, personalizate cu numele hotelului, dar gelul de dus din pliculete n-ar fi ajuns pentru un metru de spuma, cum ii place ei in cada. Prosoapele s-au schimbat in fiecare zi. Curatenie in camera se face zilnic. Asternuturile s-au schimbat dupa trei zile, practic ultima noapte am folosit lenjerie noua :). Sincer, daca stiam, le spuneam eu sa n-o mai schimbe.

Micul dejun – hmm, aici ar fi putin de imbunatatit. Nu-i vorba, nu pleci cu burta goala, dimineata din hotel. Ce se pune pe masa este bun, insa erau doua feluri de branza, un ceva … gen prosciuto, cam naspa la gust, unt, gem, oua fierte, doua feluri de prajiturele, fructe, apa, ceai, cafea si suc de la cutie. Si astea se repeta in fiecare dimineata. Eu nu-s pretentios la mancare, dar cred ca s-ar putea imbunatati putin acest aspect.

In jurul hotelului gasesti multe restaurante. Cu specific italian, chinezesc si local. Chiar vis-à-vis de hotel se afla restaurantul Dandy Grill ce ne-a fost recomandat de receptioner pentru o friptura de vita gatita in stil argentinian. Aici am mancat cea mai buna carne de vita din viata mea. Din 50 in 50 de metri gasesti magazine, mai mari sau mai mici de unde poti cumpara atat produse alimentare cat si suveniruri, acestea din urma fiind mai scumpe decat in zona centrala a orasului. Deh… cartier turistic.

Noua ni s-a parut un hotel bun. Poate un mic minus pentru micul dejun si inca unul pentru kilometrul pana la statia de metrou. Dimineata nu deranjeaza. Insa seara, dupa 10 ore de batut cu talpa prin oras, ai senzatia ca-s doi kilometri :). Insa raportul calitate-pret este bun, in opinia mea si daca la Iguazu cele trei stele se puteau transforma cu putina ingaduinta in patru, aici pentru cele patru stele trebuie putintica indulgenta.

Trimis de Pușcașu Marin in 08.05.18 20:24:09
Validat / Publicat: 08.05.18 21:26:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 1216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pușcașu Marin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Camera dintr-o alta perspectiva
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.40 USD pe cameră

[08.05.18 21:25:27]

Mutat în rubrica "Esplendor Palermo Hollywood Hotel, BUENOS AIRES" (nou-creată pe sait)

[08.05.18 22:17:15]

@webmasterX: Nu-i ala. Unde-ai pus tu semnul este Esplendor Palermo Soho. Sase strazi mai sus, pe directia N-V gasesti strada Fitz Roy si e vis-a-vis de Dandy Grill , la intersectia cu strada Guatemala.

[09.05.18 06:23:02]

nicole33
    [09.05.18 07:36:50]

@ghisor:

Mie cel mai mult mi-a plăcut patul acela imens, chiar dacă exista riscul sa te tot cauți și nu te întâlnești/ găsești cu colegul/colega de pat pana dimineata

Ai făcut foarte bine ca ai început sa scrii primele trei articole despre cazările americane. Curaj! Mai ai doar noua și ai scăpat Noi așteptăm cu răbdare

[09.05.18 07:57:01]

@ghisor: Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

[09.05.18 10:18:50]

@webmaster: Multumesc frumos.

[09.05.18 16:50:02]

@nicole33: Pai doar ce spusei ca le-am descris pe cele trei de pe "podium" .

Sincer, am avut cazari unde am stat doar o noapte si nici n-am apucat sa vedem bine camera de hotel, asa c-ar fi cam greu sa spun cate ceva despre aceste hoteluri.

Despre partea cu patul... ce sa zic... si mie-mi place un pat mare si confortabil, insa mi-e cam frica noaptea daca nu simt pe cineva langa mine .

Multumesc pentru vizita si ecou.

[09.05.18 16:52:09]

@webmaster26: Acum e perfect. Multumesc.

mprofeanu
    [09.05.18 19:22:24]

@ghisor: O cazare foarte bună în Buenos Aires în acel cartier turistic al capitalei. Am citit cu atenție și interes...

Pe niște bloguri am citit că Argentina este o țară sigură mai riscant este în Brazilia unde la cazări cu mai puține stele te poți trezi noaptea cu cei ce vor să-i fure pe turiști fiind atenționați chiar de salariați ai hotelului. Poate sunt povești pentru a citi blogul respectiv sau poate este adevărat!?

Habar nu am, nu am fost pe acolo ca voi!...

[09.05.18 19:58:14]

@mprofeanu: Multumesc pentru vizita si pentru ecou.

Ca si tine, aceleasi lucruri le-am citit si eu despre siguranta vis-a-vis de paralela intre Argentina si Brazilia.

Nu stiu cat este adevar si cat este legenda pe forumurile astea.

Ce stiu este ca un amic de-al meu a fost acum ceva ani la Rio si s-a cazat pe Ipanema intr-un hotel de 3*, mai in spate fata de plaja. Si ce sa vezi... i-au disparut 300 de dolari din seiful din camera. Desi a fost clar cine i-a luat, n-a rezolvat nimic deoarece n-a putut dovedi ca a avut acei bani acolo.

Si din experienta, de-acum pot spune ca desi Rio este un oras frumos si cu un mare potential turistic, eu n-as mai merge acolo a doua oara, doar din simplul motiv ca nu m-am simtit in siguranta si a trebuit tot timpul sa fiu muuuult prea vigilent si mai atent la oamenii de pe strada, in loc sa vad mai mult natura si obiectivele turistice.

nicole33
    [10.05.18 06:36:48]

@ghisor:

Pai doar ce spusei ca le-am descris pe cele trei de pe "podium"

Păi asta spuneam şi eu: întâi "premiantele" şi apoi restul .

Lasă că sunt sigură că ai înţeles foarte bine la ce m-am referit .

Nu mi-l imaginam pe Ghisor fiindu-i "frică să doarma singurică", pardon singurel

Deci, eu aştept şi restul cazărilor

maryka
    [12.05.18 09:30:33]

Din ce am văzut în poze, mi se pare un loc foarte drăguţ, camera mare, de pat nu mai spun , iar strada unde este hotelul, mi se pare super, umbrit, printre copaci, tare şic. cred că şi eu l-aş fi preferat, deşi distanţa de care spuneaţi poate fi un inconvenient. Dar vorba ceea, mersul pe jos, face piciorul frumos. Ştiu, e vorba despre seară, când piciorul este deja obosit, dar şi aşa mi-a plăcut mult locul

Ar fi bine să mai auzim şi de celelalte locaţii, cine ştie pe unde mai ajungem în viaţă, nu?

[13.05.18 14:45:55]

@maryka: Multumesc pentru vizita si pentru ecou.

Palermo este un cartier vechi in Buenos Aires si cat am apucat noi sa vedem asa e peste tot, cu copaci batrani la marginea strazii, cu cladiri mai vechi, dar ingrijite.

Sunt si hoteluri mai apropiate de mijloacele de transport, insa pretul cazarii creste simtitor (cu 20-25 de dolari / noapte), asa incat ne-am asumat kilometrul ala de mers pe jos. Pana la urma nu-i un capat de tara .

[20.05.18 12:06:58]

@ghisor: Ca un facut, ochii tuturor se pare ca au fugit la pat si la dimensiunile lui, si nici eu nu am fost mai prejos, ma gandeam ca poate felul in care este facuta poza sa fie de vina, dar vad ca nu-i asa. Poate ca te alergi sa te gasesti in pat , dar ce bine este sa te simti regeste in patul tau.

Cat despre distanta pana la metrou e una, dar asa cum ai spus tu, inapoi este problema.

Mai astept povesti, spune ca ne plac, felicitari, votat cu mare drag.

[20.05.18 13:22:17]

@mishu: Multumesc pentru vizita si pentru ecou.

Pana la urma, distanta fata de metrou a fost dezavantaj minor. Daca m-as mai duce a doua oara acolo, cred ca tot hotelul asta l-as alege.

Vin si cu povesti .

Ma-ntorc pe 2 iunie din vacanta si o sa-mi fac timp sa scriu cate ceva. E o destinatie mai "domestica" de data asta, dar ma gandesc ca informatii de ultima ora vor fi utile.

maryka, mishu, mprofeanu, Pușcașu Marin

• pagină generată în 0.069080829620361 sec