ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 04.05.10
    OCT-2009

Zona Silistra - rezervatia Srebarna

Zona Silistra este o destinatie strict de week end. Daca aveti chef de o plimbare puteti folosi doua rute: vama Giurgiu - Ruse, dupa care cam 80 km pana la Silistra, sau bac-ul de la Calarasi. Noi am optat pentru prima varianta. Obiectivul principal al zonei este Srebarna, zona protejata UNESCO, din cate am inteles. Este de fapt un lac cu flora si fauna bogate, cu un important rol in migratia pasarilor. Puteti admira fauna, cred ca se si poate pescui fiindca am vazut localnici facand acest lucru. (nu stiu daca era "legal" sau nu).

Noi am dormit in satul Popina, la un motel/pensiune "Danube Pearl". Era exact pe malul Dunarii, plin de verdeata si foarte foarte multa linista. Va puteti plimba pe faleza, admira Dunarea si de ce nu, chiar de facut o baie. In perioada in care am fost noi, am fost singurii cazati la motel, de ne era frica noaptea sa nu intre peste noi sa ne fure rinichii. Glumesc, evident... Au si piscina si mancarea este buna. Acest motelas este "sora/fratele" hotelului de 5* din Silistra (Danube Hotel), care este foarte frumos, decorat in stil vienez, sec XIX, dar si foarte scump. De fapt hotelul Danube din Silistra reprezinta o escala importanta pentru croazierele pe Dunare. Dupa ce turistii sunt cazati acolo, cu un vaporas mai mic ii aducea la motelas, pentru servirea mesei in aer liber, cu un gratar, etc. Foarte interesanta ideea, povestea ne-a spus-o ospatarita intr-o bulgaro-romano-gesticularo-engleza ruseasca. Ca o concluzie, daca doriti liniste pentru un we, s puteti incerca, dar sa nu confundati cu Ruse (de fapt al IV oras din BG cu o populatie de 160. 000 loc) unde terasele, restaurantele, shopingul sunt din abudenta.

Trimis de radu_sergiu* in 05.05.10 09:36:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 7847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu_sergiu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valimi
    [05.05.10 09:39:44]

Interesanta zona, mai ales ca ai analizat plaja si marea de la 100 km de litoral.

biancuta
    [05.05.10 10:05:52]

Pare un loc interesant. Un vot si de la mine.

alba.ca.zapada
    [05.05.10 10:08:57]

am explorat si eu pe net despre silistra

ceea ce nu am gasit foarte exact orarul trecerii cu bacul de la calarasi.

tu ai idee despre trecerea cu bacul? s.ar putea sa fie mai scurt drumul prin calarasi, dar nu stiu cit de bun

felipe77
    [05.05.10 10:25:05]

Bacul are program de la 6.30 pana la 7-8 seara (pt urgente si mai tarziu), circula din 20 in 20 min de obicei.

Ca sa ajungi la Calarasi iti recomand Autostrada Soarelui pana la Drajna (KM 105) si apoi Drajna Calarasi (24km). Drumul nu are nici o gropa. Si portiunea Calarasi -Chiciu (vizavi de Silistra) este foarte buna recent asfaltata.

webmasterXY*
    [05.05.10 10:40:00]

octombrie 2010? Amintiri din viitor?

Cand ai fost mai exact sa putem modifica noi...?

P.S. Bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo!

[05.05.10 10:40:39]

Imi pare rau ca nu va pot da detalii cu Bac-ul, desi un coleg merge la mare la BG numai pe acolo. Vreau sa repet inca odata, este o destinatie doar de we. Desi Silistra a fost sub administratie romaneasca o perioada, nu se vad "urmele", cum este cazul Balcick-ului.

Later edit. Cum pot corecta postul principal? (data gresita si ca am acordat puncte plajei). 2009 in loc de 2010. Si in loc de single, cuplu, fara copii.

webmasterXY*
    [05.05.10 11:10:40]

Modificata data sejurului si eliminate notele pentru "plaje si mare"

magdalena
    [05.05.10 11:18:10]

Frumos si interesant ceea ce ne-ai povestit, am "notat"!

[05.05.10 11:32:55]

modificat si tip sejur in 'Cuplu fara copii'

Visan125
    [05.05.10 11:41:45]

asta toamna bacul avea program non-stop, ziua din jumatate in jumatate de ora iar noaptea mai rar. ideea este ca trecea noaptea si cu o singura masina, din care cauza si pretul era un pic mai mare.

[05.05.10 11:48:19]

Stiu ca sunt putin off topic. Este convenabil de mers la mare la BG pe ruta asta, mai putin stiuta?

valimi
    [05.05.10 11:56:44]

radu sergiu, daca mai ai rabdare pana vin eu din nisipuri, pe 23 mai, vei afla (de la mine).

alba.ca.zapada
    [05.05.10 12:19:20]

multumesc mult pt raspunsuri

stiu ca silistra este o destinatie de weekend, dar ot ca merg de 2 ori pe luna la bulgari eram in cautare de noi locuri k rusele il stiu ca.n palma

[05.05.10 12:24:23]

Maine adaug pozele.

Visan125
    [05.05.10 13:14:29]

Pe aceasta ruta (Silistra) se poate merge linistit catre litoralul bulgaresc. Traversarea Dunarii cu bacul (pe care am facut-o de zeci de ori) este de fiecare data un prilej de incantare. Drumul dincolo de Silistra este extrem de linistit si de pustiu totodata. Nu este un drum de viteza fiind un pic valurit dar se poate merge constant cu 100km/h. Seamana cu soseaua spre litoral prin Ostrov - Murfatlar.

molko*
    [05.05.10 14:01:05]

al doilea SB pe ziua de azi. Bravo.

lizuk
    [05.05.10 14:32:42]

Merci de idee, chiar vroiam sa mai schimb "vesnica" Valea Prahovei cu ceva proaspat. Pana la urma cazarea a fost ok sau chiar ati avut ceva emotii?

[05.05.10 14:51:00]

Nu am avut probleme, ne-am cazat direct la el. Am vazut indicator cu motelul cum vii dinspre Silistra spre Ruse. Paradoxal, invers nu e, adica cum vii dinspre Ruse spre Silistra. Nu cred sa aiba site, dar poti incerca pe Google cu cuvintele cheie, Danube Pearl Silistra (desi, ai inteles, nu e in Silistra, ci intr-un satuc de langa Silistra). Poti admira Dunarea, plaja de la Dunare si pescui. Cand am fost noi, e drept, la inceputul lui Oct, nu era nimeni (ne-a parut rau ca nu aveam biciclete, desi ospatarita a zis ca ni le da pe ale angajitolor sa ne plimbam). In schimb, mai veneau localnici sa serveasca masa, intr-o atmosfera placuta. Ce ma frapa, ca veneau si masini de politie si echipajele mancau acolo (era retras si puteu cheltui banii obtinuti din radar in liniste, nu? ). Cei de acolo ne-au dat pliante, dar, evident ca le-am pierdut. Asteapta un pic sa public pozele, ca sa-ti faci o parere.

Acum, ca o alternativa la Valea Prahovei, daca nu ai fost pana acum, iti recomand Veliko / Arbanassi sau Ruse si abia dupa ce ai epuizat toate astea Silistra/Srebarna/Popina.

later edit click aici

si un articol despre srebarna, nu stiu daca am voie sa fac asta, daca nu, rog adminul sa stearga click aici -- desi articolul te face sa crezi ca e vorba despre delta dunarii, ceea ce nu e adevarat

lizuk
    [05.05.10 14:53:24]

Veliko a fost deja bifat, merci. Chiar cautam ceva foooarte linistit. Astept si pozele, ca pe net nu am gasit mare lucru (asa cum te si asteptai)

[05.05.10 14:58:11]

later edit click aici si un articol despre srebarna, nu stiu daca am voie sa fac asta, daca nu, rog adminul sa stearga click aici

[05.05.10 15:18:56]

POZE!

alba.ca.zapada, biancuta, domidoc, felipe77, lizuk, magdalena, molko*, radu_sergiu*, valimi, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Silistra: