ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2018
DIN: Someşu Cald [CJ]
ÎNSCRIS: 03.05.18
MAY-2018

Impresii

In perioada 29.04-01.05 impreuna cu o gasca de 21 de prieteni am inchiriat cabana Anda lux urmand sa perteecem impreuna cele 3 zile. La telefon am specificat ca suntem o gasca de tineri intre 20-25 de ani pusi pe distractie. (cred ca oricine a trecut prin aceasta perioada a tineretii stie ce inseamna o iesire la cabana cu prietenii)

Specificand totusi varsta noastra si faptul ca noi mergem acolo ca sa ne distram, si sa ne simtim bine domnul proprietar ne-a asigurat ca nu e nici o problema deoarece “suntem in padure si nu deranjam pe nimeni “.

Ajunsi la cabana, vreau sa subliniez faptul ca sotia domnului statea si se uita la noi cum ne dam jos din masini, iar cand am salutat... ea s-a ridicat de pe scaun s-a uitat la noi si a intrat in cabana ???? ca si cum noi eram invizibili... acesta a fost un prim gest care ne-a lasat putin un gust putin amar... dar na, la urma urmei nu toata lumea e la fel de ospitaliera...

Dupa ce ne-am instalat, am iesit in foisorul cabanei ca sa incepem sa povestim si sa punem muzica... dar surpriza, nu eram singuri. Brusc din “singuri in padure” am descoperit si vecinii din padure care se plangeau de volumul muzicii.

Dar surpriza cea mare a fost cand am observat ca domnul proprietar cat si sotia dansului au stat fiecare minut si ne-au supravegheat ???? atat de la 2 metrii distanta de noi, cat si pe camere de filmat. Deci singuratatea promisa s-a dovedit a fi una dintre multele minciuni.

In data de 29 cand ne-am cazat initial trebuia sa ajungem dupa ora 3 (ca sa fie gata curatenia) toata lumea si-a planificat ca sa pornim dupa ora 3. Intre timp am fost sunati ca putem sa mergem mai repede, dar degeaba atata timp cat 80% dintre noi si-au planificat altceva intre timp. (tot dupa ora 3 am ajuns)

Intelegerea pentru ultima zi a fost ca noi sa eliberam camerele pana la ora 12 ca dansul sa termine curatenia pentru viitorii clienti (zis si facut, la ora 11:50 eram toti in foisor, camerele fiind eliberate) DAR puteam sa ramanem pana dupa masa ca sa mai facem un gratar. La 12:30 cand baietii au mers sa ia lemne de foc, am fost surprinsi sa aflam ca toate lemnele pe care le-am folosit din prima —» ultima zi, erau contra cost!!! (bine inteles ca am aflat asta in ultima zi, nefiind specificat in contract, sau oriunde altundeva)

Si vreau sa subliniez, noi am cumparat 2 saci de carbune gandindu-ne sa nu folosim prea mult din lemnele domnului... doar sa nu fim tigani si sa profitam de pe urma lui...

Pe langa faptul ca a venit la noi si ne-a ORDONAT cand sa facem ceaunul (a2a zi, deoarece a 3a zi dura prea mult, si probabil ii era frica sa nu mai ramanem o noapte acolo) ca SE PLANGEA tot timpul de volumul muzicii, doarla cabana mergi sa asculti muzica la casti, sau sa menajezi vecinii sa nu cumva sa ii deranjezi, ca NE URMAREA FIECARE PAS IN DETALIU,

si sa nu uitam cireasa de pe tot, LA FINAL A PRETINS 50 LEI EXTRA PENTRU O MINGE DIN PISCINA CARE SE PRESUPUNE A FI SPARTA, SI PENTrU TOATE LEMNELE CARE AU FOST FOLOSITE SI NUMARATE!!!

IN CONCLUZIE, CABANA ESTE FRUMOASA DAR NU MERITA 2700 LEI PENTrU NERVII SI DEZAMAGIREA CU CARE AM RAMAS!!!

NU RECOMAND!!!

Trimis de Crina2 in 03.05.18 21:22:28
Validat / Publicat: 03.05.18 22:01:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BELIȘ-FÂNTÂNELE.

VIZUALIZĂRI: 1175 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Crina2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

webmasterX [03.05.18 22:01:08] »

@Crina2: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii, vezi impresii

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 58&ridAnt=85694

nrs † [04.05.18 05:56:14] »

aici nu cred ca gandesti corect, daca ai vecini indiferent unde esti (chiar si la cabana) trebuie sa tii cont de ei si sa nu ii deranjezi.

de fapt voi ai crezut ca inchiriind toata cabana puteti face absolut orice vreti voi acolo ceea ce nu este chiar asa, anumite reguli tot trebuie respectate

RoxanaGRS [04.05.18 09:58:51] »

Până acum au fost trei impresii de la cei din grupul vostru despre această cabană. Înțeleg că ați fost 21. Mai urmează alte 18 articole, care să povestească același lucru? Eu cred că am priceput din prima, dar poate or fi alții mai grei de cap... .

Cât despre muzica dată tare... se cheamă poluare fonică. Eu nu sunt de acord cu ea decât în locuri special amenajate (cluburi, discoteci etc.).

Crina2 [04.05.18 11:36:32] »

@nrs: atata timp cat am specificat de la inceput ca vrem sa ne distram, iar noua ni s-a spus ca suntem singuri in padure si nu deranjam pe nimeni, iar cand am ajuns acolo ne-am trezit cu vecini in stanga zi in dreapta nu vad de ce mai vorbim pe acest subiect

nrs † [04.05.18 11:49:13] »

nu ai inteles nimic. repet: daca ai vecini nu pui muzica la maxim! ca stii de ei sau afli pe loc e alta poveste

Crina2 [04.05.18 13:59:03] »

@nrs: nici nu am facut asta!! Am incercat pe cat posibil sa nu deranjam pe nimeni, dar ideea era alta ????

nicole33 [04.05.18 21:06:02] »

@nrs:

În principiu, ai dreptate. Nu este normal să-ţi deranjezi vecinii, indiferent de circumstanţe. Nu suport muzica la un volum ridicat, fiind prea obositoare pentru mine.

Aici însă, adevărul mi se pare undeva la mijloc.

Nu cunosc zona, dar după localizarea pe hartă a cabanei îmi pare destul de izolată, fără vecini care ar putea fi deranjaţi. Poate harta nu este actualizată şi s-a mai construit ceva în imediata apropiere sau în pădure, nu ştiu.

Însă nu mi se pare corect ca proprietarul să promită marea cu sarea până se vede cu banii în cont şi apoi să schimbe cele convenite. Schimbarea regulilor în timpul jocului denotă mai degrabă neseriozitate.

Tinerii au închiriat integral capacitatea de cazare, probabil tocmai în scopul de a petrece în voie. Nu caut să scuz comportamentul tinerilor turişti, însă nici nu mi-aş dori să merg în pustietate la marginea pădurii, iar proprietarul să-mi sufle non stop în ceafă.

Crina2, nrs, RoxanaGRS
Alte articole din această RUBRICĂPensiunea Anda Lux [Călățele]: