ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
JAN-2018

O destinatie placuta

Asa cum am scris in review-ul despre Casa Veronica, a fost pentru prima oara cand am ajuns in statiunea Baile Felix. Aveam la dispozitie 6 zile ‘pline’ datorita inspiratei alegeri de a calatori cu avionul si doar in prima dintre ele nu am mers la strandul Apollo folosind-o doar pentru a ne caza si a ne acomoda cu statiunea.

De la Veronica primisem informatii despre programul de functionare a strandului, dar nu aveam dispozitia necesara de a le memora atunci. Cred ca si cei de acolo au luat in calcul aceasta posibilitate, de aceea in camera aveam un pliant cu informatii exclusive despre Apollo.

Intrucat la momentul rezervarii calculasem cu atentie distantele fata de centru si strand, pozitia noastra o pot numi chiar privilegiata, aflandu-ne la distante aproape egale, de circa 200 m, atat de centrul statiunii cat si de intrarea in strand. Initial am crezut ca sunt doua intrari la acesta, pentru ca de la geam puteam privi terenul de fotbal si trei piscine, insa a doua zi am realizat ca nu exista decat o intrare. Am aflat mai tarziu ca fusesera de fapt doua stranduri separate, Apollo si Felix care ulterior s-au reunit, de aici si prima impresie ca sunt doua intrari.

Poate in sezon se va deschide si a doua intrare, pentru ca imi inchipui ce aglomeratie va fi acolo, mai ales ca si noi am prins un pic de coada sambata si duminica cand parcarea de la intrarea in strand si din parcarea laterala a acestuia erau complet ocupate. Aglomeratia insa nu a fost decat la intrare, dupa aceea nemaiexistand vreun disconfort.

Ca un foarte scurt istoric, aceste ape termale au fost descoperite aproximativ in anul 1000 e. n. insa proprietatile acestora nu s-au folosit in beneficiul oamenilor decat pe la inceputul sec al XVI lea. Abia prin sec XVIII apar si primele constructii in jurul acestor izvoare, atunci cand un calugar ceh pe numele sau Felix Helcher, care conducea manastirea Sanmartin hotaraste sa construiasca o baza de tratament aici (1711) in beneficiul celor suferinzi. De aici vine de altfel si denumirea statiunii Felix. Bineinteles ca nici aceste locuri nu au scapat de nationalizare si baile Felix sunt luate din posesia Manastirii Sanmartin dupa care baza de tratament este dezvoltata de comunisti pana la acest stadiu. Cu ocazia retrocedarilor ce au survenit dupa 1989, si acestea au fost revendicate iar pe rolul unei instante de judecata se afla un proces in acest sens.

Pentru cei care nu vor avea ocazia de a ocupa un loc de parcare pe strada care duce catre lacul nuferilor si pe care are fatada strandul Apollo, exista si o parcare laterala asa cum am mai spus, insa acesta parcare se prelungeste pe toata lungimea complexului, pana in fata pensiunii in care am fost cazati. Masinile se parcheaza „in spic" latimea strazii permitand acest lucru. Sens unic fiind cu doua benzi, se poate circula lejer. In perioada in care am fost eu acolo, am vazut insa ca se circula pe doua sensuri, chiar si masinile de politie facand acest lucru si fara a avea girofar aprins sau mai stiu eu ce semnale de avertizare. :) De aceea, in prima seara, stand in balcon si vazand cum circulau toate masinile, am crezut ca sunt doua sensuri!

La intrarea in strans, dupa ce platesti si primesti biletele, poti intra prin doua parti, ambele avand niste turnicheti in care se introduc biletele. Se ajunge apoi in zona cabinelor de schimb, dupa care urmeaza garderoba. Intrarea in zona propriu-zisa a complexului se face doar dupa ce se trece pe la dusuri. Nu sunt multe, cate patru in fiecare zona a intrarilor, dar un dus inseamna un minut, doua, nu mai mult.

Desi in extrasezon, Apollo punea la dipozitia vizitatorilor sai o piscina exterioara dreptunghiulara cu apa adanca pentru cei care doreau sa inoate inconjurata de cladiri ale complexului de jur imprejur fiind geamuri prin care puteai privi in exterior catre aceasta, piscina interioara la care se ajungea urcand cateva trepte, doua bazine exterioare cu adancimi cuprinse intre 1,30 si 1,60 m, iar in week end se mai deschidea o alta piscina cu o ciuperca prin care apa curgea in bazin. Mai erau deschise doua piscine cu apa mica destinate copiilor. La momentul extractiei, apa termala are o temperature de aproximativ 49-50 de grade insa in bazine va ajunge la temperature cuprinse intre 30 si 40 de grade. Am sesizat ca in week end apa era cu cateva grade mai calda decat in cursul saptamanii. Tratamentul care se face aici este benefic unor afectiuni reumatice ginecologice si neurologice si contraindicat bolilor infecto-contagioase, dermatologice, a celor cardiologice, de insuficienta renala, a bolilor psihice, si lista poate continua.

De aceea este absolut necesar un consult medical prealabil si urmate recomandarile medicilor.

La momentul vizitei noastre acolo, exista deschis un magazin cu confectii si suveniruri, un bar cu terasa amenajata si cu radiatoare orientate catre fiecare masa (erau totusi doar 10 15 grade afara) iar ca loc de luat masa era un mic fast food sa spun asa, unde in afara de bauturi, dulciuri si snacks uri, puteai manca niste mici, carnati, fripturi si peste, la preturi absolut accesibile. Nici nu ma asteptam, insa nu stiu cum sunt acestea vara. La barul din dreptul bazinului rotund, primul din exterior, preturi din nou normale, cu bere la doza de 4-5 lei, cafea 5 lei, apa 3 lei …

Masaj am facut zilnic. Preturile erau de 20 de lei pt 25 de minute, 40 de lei o ora. Cred ca mai era unul interimar, dar eu doar pe acestea le-am facut. Sunt mai multi maseuri si maseuze, dar eu ii recomand pe nea’ Gigi si pe d-na Ani sotia sa. Daca le spuneti de AFA, veti beneficia de niste facilitati si de niste tehnici de masaj mai sofisticate :). Ideea este ca masajele m-au facut sa ma simt extraordinar de bine …

Baza de masaj care este deschisa tot timpul anului se afla tot langa bazinul rotund, asa ca in asteptarea randului puteti sta linistiti la una din mesele din interior ale barului, privind la televizor si savurand o cafea/bere/suc/ … In afara intrarii din exterior mai e una care da direct din spatiul unde este amenajat acest bar … :) E

ra sa uit, aveau si niste prajituri delicioase! Spun asta pentru ca, desi nu gust macar, nevesti-mii i-au placut foarte mult si aproape in fiecare zi a mancat cate una!

Una peste alta totul a fost foarte bine, nu am dus lipsa de nimic, personalul extrem de amabil si cel mai important, zambitor, curatenie peste tot, cu doamnele care o asigurau omniprezente, o atmosfera de relaxare, oameni linistiti si de buna factura, cu mult bun simt vis a vis de ceilalti, totul facut doar pentru a te relaxa in liniste. Chiar si baietii de la securitate cu bun simt, se apropiau discret si aproape le sopteau celor care isi adusesera bauturi pe marginea bazinului sa le ia de acolo, anuntul de interzicere fiind afisat in mai multe locuri.

Toate acestea te fac sa vrei sa mai revii in asemenea locuri! Ceea ce este totusi cam incomod, din punct de vedere financiar, este faptul ca un bilet de intrare care costa 30 de lei un adult si este doar pentru o intrare! Adica, daca vreti sa iesiti si sa reveniti, veti mai plati o data intrarea. Dupa ora 15 pretul de intrare se reduce la 20 de lei. Acestea sunt preturile pentru adulti, la copii fiind de 15, respectiv 10 lei.

Mie unul mi-a placut tare mult acest strand, mai ales pentru senzatia pe care o aveam facand baie cand afara erau 10-15 grade! Nici cand ieseam din apa si pana ma stergeam cu prosopul inainte de a-mi lua halatul nu resimteam frigul!

In speranta ca nu v-am plictisit, va recomand acest loc de relaxare, odihna si tratament si opinez ca este mult mai rentabil sa mergeti acolo in extra sezon. Vacante placute!

Trimis de iulian68 in 28.04.18 18:05:43
Validat / Publicat: 28.04.18 21:01:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 4438 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Era o mare diferenta de temperatura intre cea a aerului si cea a apei...

krisstinna [29.04.18 07:24:35] »

@iulian68: M-ai amuzat de dimineață, i-am arătat și domnului C berea ta

Nu le are el cu AFA, nu înțelege mare lucru, mă întreba dacă sunteți acum acolo, „în direct”

Să vă fie de bine! Eu n-am șanse să mă scald prin apele alea, nu îl coafează pe domn, nu-i place

Plus că inima mea n-ar rezista, cred...

iulian68 [29.04.18 10:52:44] »

@krisstinna: eram in direct in ianuarie între 25 și 31! ????Atunci a fost chiar placut, adică la 15 grade... Acum, afara 30, în apa 40, parca nu mai e la fel de sexi! Distrati-va bine pe unde sunteti, va pupam! ????

ANILU [29.04.18 13:29:50] »

@iulian68: Cred că după o anumită vârstă merită o cură de băi termale combinată cu masaj.

Toamna trecută am avut o criză de sciatica și soțul meu a zis "gata, Felix scrie pe noi " trebuie să mergem să ne tratăm.

Recunosc că nu mi-a picat bine ???? dar constat de la o zi la alta că articulațiile au început să scartie!

Am reținut, în extrasezon este mai confortabil și am reținut și zborul cu avionul.

I-am arătat și soțului unde ați fost voi în ianuarie, reacția lui: vezi, acolo trebuie să mergem și noi!

Deci, Felix este trecut pe listă.

Toate cele bune.

iulian68 [29.04.18 13:45:03] »

@ANILU: Soțul tău e pe aceeași lungime de undă cu 'a mea' Înainte să plecăm zicea" vezi tata, gata cu prima tinerețe, mergem la Felix ca asa-i la bătrânețe! ". Una peste alta, nu strica macar o data pe an, însă, sincer, e foarte scump. La prima vedere cazarea si mâncarea nu te omoară rau, însă intrarea la strand și un masaj pe zi, o masă cu două beri si cafea iti scot aproape 200 de lei zilnic... Nu am scris nimic in caseta tehnica insa pe noi, toata distractia, cu tot cu bilete de avion, transfer, etc (adică mesele de seara, dimineata mâncăm in camera) ne-a dus la cca 3700 lei... Cam mult...

krisstinna [29.04.18 13:49:29] »

@iulian68: Cât? Doamne, ce scump e!

Habar nu am avut că sunt scorurile astea

Lasă, îmi trece pofta, găsesc eu altceva... o cadă, un duș, fac o fripturică și gata băile termale cu restaurante cu tot

Auzi, la unguri nu e mai ieftin? Zic și eu

ANILU [29.04.18 14:11:33] »

@iulian68: Așa este, cam scump!

Și drumul lung, indiferent că este până la Felix sau la unguri.

Dar până la urmă pentru ce muncim?!

Merităm un mic răsfăț iarna și unul mai maricel vara.

O viață avem!!! Și cu asta rămânem!

iulian68 [29.04.18 14:26:47] »

@krisstinna: nu stiu cat o fi la unguri ca nici nu m-am gândit... dar u cred sa fie mai ieftin. Oricum mie mi-a fost bine, ceea ce nu s-a întâmplat și cu una. Nu ca ar fi avut vreo contraindicată, pur și simplu ultimele două zile nu mai era deloc ok. Asa ca data viitoare mergem la Calimanesti!

iulian68 [29.04.18 14:29:50] »

@ANILU: drumul a fost exact 50 de minute, deci ff scurt. Probabil ca inca vreo 25 de min pana la unguri. Dar ai dreptate, de aceea muncești... Oricum vom mai incerca după un consult amănunțit în ceea ce o privește pe Nina. Asta ca să știm exact ce i se potriveste! ????

CATAAS [01.05.18 13:19:36] »

@iulian68: Foarte utile informațiile! Vom ține cont data viitoare când vom merge la Felix!

iulian68 [01.05.18 17:50:15] »

@CATAAS: Multumesc pt aprecieri, va doresc sa ajungeți cat mai curând! Eu unul tot pentru un decembrie-ianuarie -februarie as opta... ????

webmaster [03.05.18 08:02:39] »

Costy2scris / TELEFON [03.07.21 14:42:55] »

Salut. Am citit părerea ta despre cazarea la Casa Veronica. Am vrea sa mergem și noi anul acesta, din ce am văzut ca ai comentat, pare ok. Noi tot din București suntem (cred ca și tu) vrem sa stam cam 8 zile, avem și un Junior cu noi de 6 ani. Avem ce face acolo, ce vizita și ce vedea? Noi am vrea sa mergem cu mașina, din ce ai spus tu, cu avionul este mai comod, noi avem și copilul cu noi și am zis ca e bine și cu mașina. Pensiunea este ok? A-ți fost mulțumiți? În general în Băile Felix este ok? La ce ștranduri cu bai termale este ok? Mulțumesc de raspuns????????. De 1,5 h tot citesc comentariile tale. Sunt excelente. Mulțumesc încă o data ✌️✌️

ANILU, CATAAS, Costy2, iulian68, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Felix-Apollo [Băile Felix]: