ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
APR-2018

Cofetăria Artizan cu cele mai bune prăjituri pe care le-am mâncat până acum, făcute din ingrediente naturale

Cofetaria Artizan este o cofetărie la care mergem ori de câte ori dorim să ne alintăm cu prăjituri extraordinar de bune, sunt cele mai bune pe care le-am mâncat până acum și am totuși o vârstă...

Prima întâlnire cu prăjiturile făcute de cofetăria Artizan, a fost în urmă cu 5 ani, la nunta prietenului nostru, care a avut tortul format din mono-porții de prăjituri Infinity (cu mousse de ciocolată albă, cu interior de ciocolată albă cu vanilie și cu migdale). Atât de gustoasă a fost prăjitura, încât o savuram în bucățele mici, ca să dureze cât mai mult plăcerea gustului. Mmmmm... Orgasm culinar! Ne-am intresat de unde a comandat prăjitura, ca să cumpărăm, să retrăim acel răsfăț dulce.

De aici a început dependența noastră, a întregii familii de delicatesele unice, minunat și ingenios decorate, adevărate lucrări de artizanat, în armonie cu denumirea cofetăriei.

Am încercat de-a lungul timpului multe sortimente de prăjituri și mai avem încă multe savurat, toate super gustoase, în combinații de arome și texturi care mai de care mai ingenioase: Cosmos cu caramel fluid, mousse de ciocolată cu pere caramelizate, Pink cu mascarpone, ciocolată albă și cremă de căpșuni, Bavareză cu mousse de trei feluri de ciocolată, Mango cu cremă de mango, biscuit cu migdale, cremă de ciocolată albă cu fructul pasiunii și multe altele.

Numele cofetăriei Artizanat se reflectă în arta cu care prăjiturile și torturile sunt decorate minuțios și cu multă măiestrie. Cofetăria și-a început activitatea în decembrie 2011.

Localizare

Adresa cofetăriei Artizan este pe strada Mihai Viteazul, nr. 4, Tîrgu Mureș.

Dacă nu sunteți din oraș, vă dau ca reper strada M. Vitezul care urcă din centrul orașului spre Spitalul Județean. Strada trece pe partea stângă pe lângă Cetatea Medievală, apoi pe lângă Univ. P. Maior în dreptul căreia este o intersecție semaforizată. Aici, dacă o luați la stânga spre universitate, găsiți singurul loc în care puteți parca mașina într-o parcare amenajată. După ce ați parcat, treceți pe la semafor pe partea opusă a străzii M. Viteazul, cea cu liceul Papiu. Veți observa restaurantul "La Teo" iar mai de sus, este Cofetăria Artizan.

Programul de funcționare

Cofetăria este deschisă de luni până sâmbătă, între orele 9:00-20:00 și dumnica între orele 10:30-19:30.

Cofetăria

Cofetăria este un spațiu cu trei mese cu scaune într-o încăpere și o masă cu trei fotolii într-o altă încăpere, consumatorii având astfel o oarecare intimitate. Pereții sunt frumos decorați cu desene vesele, întreaga încăpere emană căldură și o stare de "bine ai venit".

Vitrina frigorifică cu multitudinea de sortimente de prăjituri și torturi deosebit de aspectuoase te face să-i promiți solemn, în gând, că te vei întoarce în curând să guști și din prăjitura de pe raftul de sus, și pe cea din dreapta jos, parcă și pe cea din mijloc... iar torturile deja și-au găsit în mintea ta un destinatar drag: copilul, soțul, mama...

Exact asta am făcut eu azi, în timp ce savuram prăjitura specială Artizan (13 lei /buc. /180 gr. cu mousse de ciocolată albă, creme brulee de vanilie, cremă de vanilie și boabe de tonka, bezea de migdale, crocant de cereale cu ciocolată) pe care am gustat-o pentru prima oară. Am găsit modelul tortului pentru fiul meu, pe care am să-l comand în luna iulie de ziua lui, tortul Artizan. Am hotărât asta azi, cu toate că până acum, el consuma prăjitura Pinguin cu crema de lapte, special destinată copiilor și Macarons (160 lei/ kg.) de toate culorile și cât mai multe bucăți posibile, dar trebuie să aleagă de fiecare dată doar 4-5 bucăți pentru că sunt delicioase dar și scumpe.

Toate prăjiturile au afișate în vitrina frigorifică: prețul, ingredientele și gramajul.

Dar să o luăm cu începutul.

Săptămâna aceasta, miercuri, am trecut pe la cofetăria Artizan ca să mănânc prăjitura preferată de mine și de soțul meu, Tonka (13 lei/180 gr. cu mousse de ciocolată cu lapte cu biscuit de migdale, interior de ciocolată albă cu boabe de tonka, crocant de cereale cu ciocolată). Dacă veniți la Tîrgu Mureș, vă recomand să încercați și această prăjitură.

Eu am comandat un cozonac cu "de toate", asta însemnând ciocolată, nucă, mac și rahat (50 lei/kg) și prăjitură de casă Diva (63lei/ kg) cu foi de bezea cu nucă cu bucăți de smochine, cremă de ciocolată albă cu unt, glazură de ciocolată albă. Am văzut aceasta prăjitură pe pagina de net a cofetăriei, mi-a plăcut cum arăta în poză și ingredientele cu care este făcută și am zis să o cumpăr de întâi mai.

Prăjiturile de casă, cozonacii, torturile și alte delicatese mai speciale nu prea sunt la liber, ele trebuie comandate telefonic sau la cofetăria Artizan, detaliile cu fotografii și ingrediente le găsiți pe pagina de net a cofetăriei.

Sunt, de asemenea, în oferta cofetăriei și numeroase tipuri de tarte, de Cheese cake, delicatese și sortimente de prăjituri fără gluten.

Produsele sunt preparate din ingrediente naturale de cea mai bună calitate, (ouă, unt, frișcă naturală), în serii limitate, cu desfacere doar în propria cofetărie și la Chic Cafe în Promenada Mall, cu o ofertă redusă ca diversitate de sortimente.

Astăzi, pe la ora 11 am mers la cofetărie să ridic comanda. Am ajuns cam deodată cu persoana care a făcut livrarea și am făcut o mulțime de fotografii cu torturile comandate pentru ziua de azi.

Să le vedeți în fotografii ce frumoase sunt!

M-am bucurat că am avut multe torturi de fotografiat ca să vă arăt ce minunate sunt!

În fiecare an fotografiez prăjiturile și încăperea cofetăriei, dar nu știu de ce am amânat atât de mult să scriu acest articol.

I-am spus și @ Mariei 55 despre aceste prăjituri și că vom ieși împreună la cofetărie să-i dau cea mai bună prăjitură pe care am mâncat-o eu până în prezent. A fost de acord, dar din păcate nu a apucat... fugea mereu sărăcuța să prindă trenul. A rămas doar cu cremeșurile din Tirgu Mureș, pe care le adora și cu care o așteptam de fiecare dată.

P. s.

Poate că toate au un rost în lumea aceasta, dincolo de puterea noastră de pătrundere, poate că toată așteptarea prezentării prăjiturilor mele preferate trebuia să vină odată cu articolul numărul 100 pe care să-l dedic marii familii AFA, să va ofer virtual dulciurile mele preferate, pentru bucuriile, sfaturile, ecourile, cu care, prieteni dragi, îmi faceți viața mai frumoasă!

Trimis de Dana2008 in 27.04.18 19:56:53
Validat / Publicat: 28.04.18 04:57:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 5171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Cofetăria Artizan

[28.04.18 04:56:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Tîrgu Mureș, TÎRGU MUREȘ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm în Tîrgu Mureş?]

Pușcașu Marin
[28.04.18 06:57:50]

@Dana2008: Sa se interzica astfel de articole sau sa se dea la toata lumea care citeste cate ceva din pozele alea.

Una din placerile mele este sa-mi beau cafea sambata sau duminica si sa citesc articole pe AFA.

Ce sa vezi? Nu mai intra cafeaua. Eu o beau fara zahar si nu mananc nimic dulce la cafea. Da'... simt dulce in gura dupa ce m-am uitat la fotografii .

Mda, e si asta o arta, sa faci prajituri.

Felicitari pentru cele 100 de articole si poate-om trai cu totii sa-l citim si pe cel cu numarul 10.000

[28.04.18 09:33:10]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Tîrgu Mureş?, TÎRGU MUREȘ" (deja existentă pe sait)

Dana2008AUTOR REVIEW
[28.04.18 10:22:15]

@webmasterX: Multumesc frumos!

mogly
[28.04.18 14:00:50]

Tocmai vin de la Ivan Pescar a lui roth si dupa atata peste delicios, o prajitura doua pica numai bine!

Zoazore
[28.04.18 16:40:48]

@Dana2008: Dac-ai sti tu cat sunt de emotionata!

Cu patroana sunt prietena virtual din... 2008, tot asa cum sunt cu tine si cu multi dintre voi, am vorbit, stiam de cofetaria asta, ii cunosc priceperea si dragostea cu care "Fata Verde" (asa-i ziceam noi pe saitul Arta Culinara, unde-am cunoscut-o!) face si povesteste prajituri. Si viseaza prajituri! Nici nu mai stiu cine si de ce i-a spus Fata Verde, dar ne era tare draga!

Iar articolul tau, cu nr. 100 nu putea fi mai binevenit si mai dulce!

Nu pot decat sa ma bucur c-ai scris despre Artizanul Targu-Muresan si sa fiu fericita ca-ti plac prajiturile prietenei mele.

Sunt cam scumpe, intr-adevar, dar sunt sanatoase, curate, facute "in casa". O casa mai mare, ce-i drept, dar cu-aceeasi dragoste cu care o gospodina le face pentru familia ei!

Sa va fie de bine si sa mai savurezi prajituri la Artizan, multumindu-i in gand Fetei Verzi.

L.E. SB-ul e tot de la mine, pentru frumusetile bune, sau bunatatile frumoase si pentru 100 de articole!

Yersinia Pestis
[29.04.18 10:51:55]

Deci, așa să știi: aia nu este cofetărie, este fabrică de diabet! Uite, nu mă crezi, întreab-o pe @crismis, că ea e medic, știe!

Dacă ar fi să mă scape în cofetărie, peste noapte, cred că până dimineața rezolv muuulte din dulcegăriile alea, ba, în semn de respect, aș spăla și farfuriuțile!

Acuma înțeleg, ai fost la Căciulata, ai dat cu Izvorul 1 și 2, ai scăzut glicemia și-acuma ai venit aici, s-o pui la loc!

Aurici
[30.04.18 16:37:33]

@Dana2008: Astăzi este ziua unui coleg şi ne-a adus prăjituri ca şi cum am fi o armată pe aici, nu câţiva de ne numeri pe degete. Am mâncat 2 dimineaţă şi am zis că astea sunt toate pe ziua de azi dar abia am venit dintr-o vizită făcută la bucătărie... Aşa că pozele tale mă lasă rece, dar nu şi articolul 100, pe care l-ai tot amânat ca să-l scrii cu emoţie la un moment aniversar. Felicitări şi la cât mai multe articole pe AFA!

Cred că am scris şi eu peste o sută, mă duc să verific care o fi fost al o sutelea

[05.05.18 23:11:02]

@Dana2008: Ti-ai facut un mare pacat cu mine cu articolul asta, asa ca daca ajung la Targu Mures va trebui sa ma sacrific si sa incerc cat mai multe dintre aceste prajituri.

Si e tarziu deja, inghit in sec si am si uitat sa mananc de seara cu toate articolele citite azi, imi pare rau ca nu le-am numarat dar cred ca am stabilit record .

Felicitari, votat cu mare drag si si mai mare pofta.

Aurici, Dana2008, mishu, mogly, Pușcașu Marin, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tg. Mureş? :