ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2018
ÎNSCRIS: 17.07.14
FEB-2018
single

Forest Villa Cisnădioara jud. Sibiu

Am fost acolo doar pentru un foarte scurt sejur, in februarie, într-o zi faina de iarnă, cu zăpadă. Am ajuns seara destul de târziu, locația e bine marcata pe Google maps, e chiar la intrarea in Cisnădioara dinspre Sibiu, pe stânga – se coboară cam 100 de metri pe un drumuleț strâmt, bun si luminat frumos. Noroc cu Google, însă totuși zic ca o firmă, un indicator, ceva, ar fi fost de mare folos. Mai ales că drumul era destul de încărcat cu zăpadă, si nu eram nici sigur ca am nimerit bine. De coborât a fost simplu. De urcat însă, mai greu, am avut un pic de furca cu patinatul. Pe la mijlocul drumului se face la stânga o parcare de vreo 3-4 mașini, va recomand să va opriți aici daca drumul e alunecos, si sa mergeți pe jos mai departe. Daca drumul e ok, lângă vila se mai pot parca vreo câteva mașini.

Boon, am ajuns cu bine deci, am primit o cameră la parter, cu intrare din hol. Tot jos mai sunt bucătăria si restaurantul. Camera destul de mare, cu un pat mare, așternuturi curate. N-ar fi fost rău sa fie si o veioză la capătul patului, sa poți citi ceva înainte de culcare.

Prosoapele – curate, nimic de reproșat. Baia destul de mare, cu geam spre exterior. Într-adevăr, apa de la robinet pare sa aibă un gust mai ciudat. Șampon nu este in dotare, săpun da. In rest in regula. Temperatura mi s-a părut așa cum trebuie, alți colocatari s-au cam plâns puțin de frig (ce sa-i faci, fiecare are senzorii reglati altfel... :)). Camerele au terase sau balcoane, cea in care am stat are o terasă comună cu alte camere, mă gândesc că vara e o adevărata plăcere sa stai pe terasa sau pe balcon si sa admiri liniștitul peisaj din zona. Eu am prins un minunat peisaj de iarna. Pe dinafara vila arata binișor, design modern, n-ar fi fost rău - in opinia mea – ca arhitectura sa fie inspirata puțin si din specificul zonei: bogăția locului constă la urma urmei in moștenirea lăsata de sași.

Gazdele locuiesc la vila, de altfel sentimentul general nu e ca te afli intr-un spațiu public de cazare ci la cineva acasă. Ceea ce e bine, numai sa nu fie prea mult: de exemplu in hol erau îngrămădite niște bibliorafturi cu documente, nu-si prea aveau locul acolo. Alte mici neajunsuri - bucătăria e corp comun cu restaurantul si fumul din bucătărie a fost deranjant la un moment dat. Pe de cealaltă parte a fost ok, gazdele mi-au pregătit o cină bine făcută, am discutat telefonic cu o zi înainte ce mi-ar plăcea sa mănânc, am gustat din vinul casei – al proprietarului, gustos, si am stat cu jupânul gazda la niște discuții agreabile, de toata plăcerea. Afara ningea pana la grinda, focul in șemineu mai lipsea, si era exact ca in copilărie. Bine, cu ceva mici diferențe, atunci lemnele trosneau in sobă, nu in centrala termică… si in nu beam vin, si nu povesteam despre politica .

Micul dejun a fost simplu, suficient si a cuprins bucatele discutate cu proprietarul de cu seară, am convenit si la ce oră să fie. Am plătit 145 de lei pe cameră, cu mic dejun cu tot. Am avut o reducere, fiind prezent la un eveniment al unei firme cu care pensiunea are ceva parteneriat. Mi s-a părut a fi ok raportul preț calitate. Cititorul de card n-a mers, ceea ce nu-i tare ok, mă gândesc aici si la străinii care vizitează zona in număr mare.

E de reținut deci, se potrivește pentru delegații dar si pentru odihnă ori pentru cei ce vor să viziteze zona, o pensiune corectă.

Trimis de Trank in 27.04.18 15:16:50
Validat / Publicat: 27.04.18 18:34:42

VIZUALIZĂRI: 1633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Vila - vedere de pe drumul de acces
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.00 EUR pe cameră

webmasterX [27.04.18 18:33:59] »

Trank [27.04.18 18:44:20] »

@webmasterX: e ok, multumesc mult!

Zoazore [27.04.18 20:02:53] »

@Trank: Da, arata bine, cochetel, curat... Ajuta si peisajul la frumusetea asta!

Eu i-as fi sugerat discret patronului ce lipseste si-ar mai putea fi imbunatatit!

Trank [30.04.18 15:06:28] »

@Zoazore: Multumesc mult pentru apreciere, e o zona faina, intr-adevar

Bujie [21.07.18 13:02:09] »

Buna treaba. Merci de pont. Cate camere au, mai stii?

Trank [23.07.18 11:34:34] »

@Bujie: cu toata placerea, , Cred ca 7 camere

Bujie, Trank, Zoazore