ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2010
    DIN: sannicolau mare
    ÎNSCRIS: 12.12.09
    MAY-2009

Fantastico!!!

A fost prima mea calatorie in Grecia!

Am ajuns in insula Lefkada, la sfarsitul lunii mai, anul trecut.

Nu stiam mare lucru despre aceasta insula deoarece nu auzisem de ea, noroc ca niste prieteni isi luasera bilete de concediu si inainte cu 2 saptamani sa plece ei, ne-am hotarat si noi, bazandu-ne pe alegerea lor in totalitate! Noi am stat doar o saptamana, timp in care uimirea mea era fara margini! Tara asta este fantastica, nici un concediu nu a fost atat de frumos ca acesta!

Asa am ajuns in Kalamitsi, care este un satuc mic de munte!

Ne-am cazat la Vila Fantastico. Gazdele sunt 2 batranei draguti (Gerasimos si Maritza), care ne asteptau cand am ajuns. Cei doi vorbesc engleza, mai ales d-nul Gerasimos, asa ca nici o problema, ne-am inteles foarte bine cu ei.

Ne-am cazat. In camera era totul curat, impecabil, baia la fel, prosoape curate, aveam si un colt de bucatarie (pe care nu prea l-am folosit), dotata cu de toate, frigider, televizor, aer conditionat pe care nu l-am folosit deloc, deoarece eram sus pe munte, iar jos era marea si era o diferenta de temperatura de 4-5 grade. Camera era foarte mare, avea 3 locuri de dormit si era foarte luminoasa.

Sus, la vila erau 28 grade iar, iar pe plaja, cand coboram erau 32. Deci era numai bine. Terasa era foarte frumoasa, cu o priveliste fantastica, catre mare, de unde ii vine si numele vilei"Fantastico! Avea o parcare in care incapeau vreo 4-5 masini lejer, dar daca erau mai multe, se putea si un pic mai in fata, in padurice. Ce nu mi-a placut a fost drumul, adica ultimile 200 de metri pana la vila, era foarte ingust, doar cat o masina, iar daca venea din fata alta, trebuia sa dai cu spatele. Din acest motiv, voi scrie doar 95 %la satisfactie.

Se vedea marea si plaja in toata splendoarea e, mai ales seara, cand soarele se pregatea sa mearga la culcare! Acolo am vazut 6 apusuri superbe! Ca pe-al 7lea l-am ratat, ca am fost la o seara greceasca in insula Meganisi, dar l-am vazut pe mare!

Vila are 6 camere, de inchiriat, la parter si la etaj. Tot acolo, la etajul al doilea locuiesc proprietarii. Jos, unde am stat noi, 2 camere, iar sus la etaj 4 camere.

Dar si cei care locuiau sus puteau veni la masa jos, la noi, ca era imensa. Fiecare camera are terasa ei, cele 2 de jos au gazon, un palmier, iar cele de sus balconul. Toate sunt frumoase, dar a noastra de jos mi-a placut mai mult, avea gazonul atat de des, parca calcai pe burete, eu si sotul umblam desculti pe el. L-am intrebat pe proprietar ce soi este si ne-a spus ca e adus de niste muncitori care lucrau in insula Scorpios, insula lui Onassis.

In curte e si un gratar, noi am facut pe el peste pe care l-am cumparat din portul Vasiliki de la un pescar, ceva ce n-am mai mancat niciodata! L-am facut in folie de aluminiu si a iesit superbun!

Dimineata ne trezeam auzind doar pasarelele cantand si auzeam de sus marea. Ce trebuie sa va mai spun e ca de sus de la noi pana la plaja erau 4 km de mers cu masina, gen Transfagarasan daca nu mai rau, dar pe noi nu ne-a deranjat. N-as fi dat linistea de sus si privelistea pentru o plaja mai aproapiata. Seara stateam pe terasa si priveam marea, asteptam apusul si vedeam luminitele navelor de croaziera cum treceau si se pierdeau incet in larg. Veneau dinspre Italia inspre Atena sau invers. Si priveam licuriciii, erau cu sutele!

Undeva in partea stanga, cum priveam la mare, este o insula mica de tot, nelocuita! Sotii nostri, cand erau la un pahar de vin, ii apucau romantismul, laudandu-se ca ne-o cumpara noua! Si, chiar daca era o mica minciuna frumoasa, pe noi ne amuza teribil!

Doamna Maritza era foarte draguta cu noi: intr-o zi, ne-a adus oua proaspete de la gainile ei pe care le crestea jos, dupa livada de maslini. Iar intr-o zi, ne-a adus saramura de peste facuta de ea cu lamaie si ulei de masline, dupa o reteta greceasca. Era o batranica sprintena si vesela, ne facea curat o data la 2 zile. Am fost foarte multumiti de absolut tot. Ne anunta inainte ca va intra in camera, schimba asternuturile, prosoapele si facea curat. In fiecare dimineata uda gazonul, florile, iar dupa-masa nu o prea vedeai.

Insula nu e foarte aglomerata, mai ales in perioada care am fost noi, sfarsitul lui mai, inceputul lunii iunie! Se intampla ca pe plaja eram doar noi. In fiecare zi mergeam sa facem plaja in alt loc, dar cel mai mult mi-a placut cea de langa noi, care se numeste Megali Petra (pietrele mari), probabil si din cauza ca nu era aglomerata. Toate sunt frumoase dar parca Megali Petra mi-a cazut la inima.

Cui ii place viata de noapte nu prea are ce cauta in Kalamitsi sincer, sa aleaga Nidri sau Lefkas, sunt 2 porturi unde sunt taverne pline seara de turisti.

Din Nidri am plecat si noi intr-o dimineata in croaziera in insula Ithaka, Kefalonia, Scorpios, iar intr-o seara in insula Meganisi la o seara greceasca. Dar desprea astea o sa va povestesc poate alta data.

Deci, daca aveti ocazia, nu ratati Insula Lefkada, merita vizitata. Pentru mine, a fost dragoste la prima vedere! Iar cazarea la vila Fantastico-este o alegere perfecta. Noi am platit 35 de euro pentru o noapte, pe camera, dar acum am incercat sa vad cat este in aceeasi perioada si vad ca a scumpit la 50 de euro, ceea ce mi se pare mult!

Mi-a placut mult aici si din cauza ca este o combinatie buna de munte si mare, iar valurile ce le-am vazut aici aici nu le voi uita niciodata!

Trimis de ciocani elena* in 04.05.10 14:19:10
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6081 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciocani elena*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Plaja vazuta de sus.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.05.10 14:48:38]

elena poti sa-mi spui te rog adresa de internet a acestei pensiuni, voi ajunge aici la sfarsitul lui iunie, mi-au placut randurile tale si m-ai convins! Multumesc!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.05.10 14:51:50]

[04.05.10 15:04:35]

Webmaster, va rog sa stergeti poza cu nr 8, am pus-o de doua ori si mutati review-ul la sectiunea Vila Fantastico deoarece nu am incadrat-o bine. Merci.

[04.05.10 15:25:06]

am sters poza si am mutat review-ul la sectiunea potrivita.

de asemenea am schimbat si data sejurului in mai 2009 din mai 2010 cum era inital (asa reiese din context - ca ai fost anul trecut)

[04.05.10 15:27:51]

Da, va multumesc frumos.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.05.10 19:44:35]

Superb review-ul tau multumesc pentru randurile scrise le asteptam de ceva vreme, mai ales ca ma si intereseaza subiectul foarte tare fiind urmatoarea mea tinta la sfarsitul acestei luni.

As fi vrut si eu sa stam in partea vestica a insulei poate la Fantastico, poate pe plaja la Kathisma la Libre insa votul gastii a ales Vasiliki si Heliotropia Houses, pentru apropiera de Kefalonia si plaja mai linistita si nu in ultimul rand pentru gama mai larga de terase pe malul marii.

Imi pare rau Cristi H ca nu ne putem intalni la un pahar pentru ca voi veniti mai tarziu cu o luna ca noi.

adaiulia
    [04.05.10 20:30:12]

fantastic review....un vot si de la mine

georgiana
    [04.05.10 22:45:05]

@ciocani elena,

Foarte tare poza nr 9 si... povestea ei!

As mai aduce o completare si anume, ca unul dintre ''baieti'' a spus ca si-ar trage gard la partea lui de insula, ca-l stie bine pe celalalt ce-i poate capul, inca din copilarie!

Eu as merge cu cortul 3-4 zile in Lefkada, mi-a ramas dorinta aceasta de prima data in minte, am ochit tot in vest, la Macri Gialos, un loc fain, unde mi-ar place sa ma trezesc dimineata, devreme, ascultand marea, privind rasaritul si... facand NIMIC!

Ar mai fi amatori? /?

Votul cu nr 7 -e votul cu noroc si vine catre tine din partea celei ce te-a ''botezat'' in ale Greciei!

[15.05.10 00:08:41]

Elena, sper sa-ti placa melodia atasata!

planta din poza nr. 13 se numeste Kalistemon, este o planta originala din Australia din familia eucaliptului aclimatizata cu succes in spatiul mediteranean.

Georgiana ... da eu!

[17.05.10 09:19:40]

Imi place melodia,va multumesc mult.

sdanutza
    [27.10.16 10:00:36]

@ciocani elena: Buna ziua Elena! Am vazut ca ati fost in mai-iunie... nu era rece apa?? Noi vrem sa mergem anul viitor si peste tot am citit ca apa e rece in lunile iunie si iulie... de-abia din august e calda. Avand in vedere ca mergem cu 2 copii, parca nu as vrea sa risc. Multumesc frumos!

adaiulia, ciocani elena*, georgiana, ionescunic, sdanutza
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Fantastico [Kalamitsi]:

• pagină generată în 0.050647020339966 sec