ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2018
ÎNSCRIS: 18.11.12
SEP-2017

la PMM* = 76 USD

Hotel Jardin de Iuazu - Puerto Iguazu

Cand am rezervat hotelul pentru Puerto Iguazu stiam ca acolo vom avea parte de zile cu 30-32 de grade Celsius, umiditate extrem de ridicata si multi, multi tantari. Asa ca m-am gandit c-ar fi bine sa gasesc un hotel care sa aiba piscina si unde proprietarii sa aiba grija sa tina tantarii ceva mai departe de proprietatea lor. Si-uite asa am ales hotelul Jardin de Iguazu, cotat pe Booking.com cu trei stele.

Hotelul este localizat pe Calle Bonpland la numarul 274. Este aproape de terminalul de autobuze, aproape de centru, de magazine si restaurante. La coltul strazii este singura banca din Puerto Iguazu, ideal daca ai nevoie de bancomat.

Cand am intrat in receptie, domnisoara care era la pupitru stia numele meu, semn ca nu s-a cazat multa lume in acea zi. Am fost intampinati cu o bautura de bun venit si m-am amuzat cand ne-a servit cu caipirinha, care este bautura traditionala in Brazilia. Am intrebat-o cum sta treaba si mi-a spus ca oricum suntem la cativa kilometri de granita cu Brazilia si e bine sa ne obisnuim cu caipirinha, mai ales ca urmeaza sa mergem in Brazilia.

Formalitatile de check-in au decurs rapid. M-a intrebat cum voi face plata si stiind de la Buenos Aires ca daca platesc cu cardul scap de TVA-ul de 21%, i-am spus ca voi plati cu Visa. Ne-a dat harta orasului, ne-a spus unde putem manca bine (chiar au fost bune recomandarile ei, am mancat la doua restaurante si a fost excelent) si ne-a condus la camera. Camera a fost la parter. Destul de maricica, cam 22 de metri patrati. Echipata basic, cu un pat matrimonial pe mijloc si doua noptiere cu veioze pe ele, cu un dulap destul de incapator, un blat cu televizor si frigider mascat intr-un dulapior si suport pentru bagaje. Foarte curat, lenjeria de calitate, iar pe pat ne-au intampinat cate trei prosoape pentru fiecare, toate de un alb imaculat. In dulap erau halate pentru piscina si inca doua prosoape, genul acela de prosoape de plaja, mari, pufoase si albe, tot pentru piscina. In frigider erau bauturi racoritoare, bere, sticle mici de vin si patru sticle de apa minerala. Le-am scos si le-am bagat pe ale noastre, cumparate de la marketul de la coltul strazii. Daca nu mi-a placut ceva, a fost pozitionarea aerului conditionat. Era deasupra patului si deranjeaza putin pe timpul noptii, chiar daca am blocat palele in pozitia orizontala.

Baia, destul de mare cu de-acum clasicul bideu care este prezent in toate baile din Argentina si o cabina de dus de 1,20 x 0.80 metri. Apa calda a fost tot timpul. In baie am gasit consumabile personalizate cu numele hotelului insa nu le-am folosit, asa ca despre calitatea lor nu ma pot pronunta.

Am avut inclus micul dejun in rezervare. Foarte bun. Omlete, ochiuri, oua fierte, carnati prajiti. Astea la produse calde. Patru feluri de salam sau sunca si tot vreo patru feluri de branza. Rosii, castraveti la legume. Muuulte fructe: pepene rosu si galben, papaya, guava, portocale, banane, ananas. Lapte, iaurt si ceai, unt si vreo trei feluri de gem. Cafeaua a fost chiar buna. Cateva feluri de paine, cateva feluri de prajituri, iar la partea de bauturi erau doua feluri de suc si apa plata. Micul dejun se putea servi atat in salonul destinat cat si pe terasa de la piscina. Evident c-am preferat afara, deoarece la cafea merge si tigara, nu-i asa?

Pentru c-am vorbit de micul dejun, as vrea sa fac o paranteza. Am citit de multe ori articole in care colegi de-ai nostri povesteau oarecum oripilati despre comportamentul compatriotilor nostri prin diverse locuri, mai ales prin Grecia. Eu as vrea sa va povestesc cum se comporta … japonezii. Da, ati citit bine. Chiar ei, urmasii samurailor, ei care au in ADN codul Bushido. In prima dimineata am fost trei familii la micul dejun, dar in acea zi s-au cazat opt japonezi pe care i-am intalnit a doua dimineata, la micul dejun. Rascoleau cu mana prin platourile cu mezeluri si branzeturi, desi alaturi erau clestii cu care se pot lua produsele de pe platouri. Vorbeau tare, aproape zbierau. Si n-am mai rezistat cand unul dintre ei si-a aprins tigara in salon. Eu sunt fumator inrait si cu toate astea am inteles de mult ca daca nu e voie sa fumez la interior, nu fumez si gata. Si cum n-am multa scoala la chestii de-astea, l-am intrebat daca vorbeste engleza, mi-a spus ca da si l-am rugat sa stinga tigara sau sa iasa afara cu ea. S-a-ncuntat, a uitat ca stie engleza si-a-nceput sa ma sorcoveasca in japoneza. Imi pun salariul pe-un an la bataie ca vocabularul lor nu e asa de bogat ca al nostru la jargon, asa ca la una de-a lui, i-am servit doua-trei de-ale noastre. Grele de tot. Nu vi le spun aici ca mi-e ca se viruseaza saitul. Ailalti sapte se uitau la noi si nu mai ziceau nimic. Cand am obosit amandoi, l-am intrebat daca stie ce e cucul. I-am explicat eu ca e “ a bird who put it’s eggs in other’s birds nest “, a inteles, apoi i-am spus sa open well his clapauge ears si sa listen: “ ma’ friend, now you understant what is cucu’, so … it’s no another bird like cucu and is not a better death like seppuku. Take this knife for butter and do it yourself “. M-am intors pe calcaie si m-am dus pe terasa sa-mi beau cafeaua. Asta ramasese lemn Tanase si ailalti sapte radeau de erau pe sub masa. Asa ca nu numai romanii sunt necivilizati, ci chiar si mariile lor japonezii.

Ma scuzati … cam lunga paranteza. Sa revin. Piscina a facut toti banii. Dupa fiecare dintre cele doua zile in care am umblat pe la cascade prin caldura si umezeala aia, seara am bagat cate doua ore de piscina care au mers unse. Desi programul era pana la ora 20.00, nu ne-a zis nimeni nimic chiar cand am stat pana la 23.00 la piscina.

Personalul hotelului a fost foarte amabil. I-am rugat sa ne aranjeze o masina pentru transferul de la Puerto Iguazu la Foz de Iguacu, in Brazilia si ne-au oferit o masina la un pret mi bun decat as fi gasit eu daca luam un taxi de pe strada. In ultima seara am stat la o palincuta si cu proprietarul. Am vorbit evident despre fotbal si l-am intrebat apoi cum de n-am vazut tantari la hotelul lui. Mi-a spus omul ca din doua in doua zile da cu atomizorul prin toata curtea si el si toti vecinii lui si-uite asa reusesc sa tina sugativele alea departe de turisti.

Pretul cazarii a fost 106 dolari pe noapte, in conditiile in care, asa cum v-am spus, n-am platit TVA. Cam mult, insa, dupa parerea mea merita. Piscina, lipsa tantarilor, curatenia, amabilitatea personalului, micul dejun de calitate, toate astea ma indeamna sa recomand acest hotel oricui ajunge in zona. Dupa standardele mele cele trei stele ale hotelului bat, cu putina bunavointa spre patru.

Va doresc vacante cu zile senine si nopti romantice.

Trimis de Pușcașu Marin in 24.04.18 20:11:56
Validat / Publicat: 24.04.18 21:49:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 1463 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pușcașu Marin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Pe terasa, la cafeaua de dupa micul dejun
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.87 USD pe cameră

[24.04.18 21:43:58]

Mutat în rubrica "Jardin de Iguazu Hotel, PUERTO IGUAZU" (nou-creată pe sait)

[24.04.18 22:03:08]

@webmasterX: Exact acolo e. Multumesc.

elviramvio
    [24.04.18 22:15:58]

@ghisor:

Toată lumea este supărată pe hoardele de turiști chinezi. Noi avem preferați japonezii ????, soțul meu îi caută peste tot și devine foarte îngrijorat dacă nu-i găsește prin drumurile noastre. N-a scăpat de grija asta nici în ultima vacanță, am avut vecini la masă japonezi. Unul din trei era... ca al tău, ceilalți doi erau cu toate genele acasă.

Bună locația, îmi place.

[24.04.18 22:36:00]

@elviramvio: Multumesc pentru vizita si pentru ecou.

Sincer, pe mine ma deranjeaza uneori descrierile despre turistii romani, facute tocmai de romani si mai ales ca se generalizeaza.

Sa nu uitam cum se comporta rusii, sa nu uitam ca de multe ori nu poti face o fotografie unui obiectiv pentru ca sunt chinezi care-si fac sute de selfiuri si nu se mai dau dusi, sa nu uitam ce fac englezii si nemtii prin insulele Ionice.

Nu exista padure fara uscaturi. Eu de obicei ignor manifestarile de genul celor pe care le-am descris, insa de data asta, cand l-am vazut pe micutul samurai introbagandu-si carnaciorii prin platourile cu mezeluri mi s-a pus pata si i-as fi dat un cap neaos romanesc in ochisorii lui oblici.

crismis
    [25.04.18 06:17:43]

@ghisor: Frate, cât de tare faza cu cucul!!! Am râs de m-am tăvălit! Bravo, maxim! ????????????

nrs †
    [25.04.18 06:31:22]

daca pentru tine piscina "a facut toti banii", eu zic ca de fapt "cucul" a facut tot articolul

[25.04.18 07:49:58]

sebigeanina
    [25.04.18 11:58:54]

Salut, am citit de doua ori articolul pentru ca faza cu japonezii a fost cea mai tare, am ras cu lacrimi si votat cu mare placere.

[25.04.18 18:01:31]

@crismis, @nrs, @sebigeanina: Multumesc frumos pentru ecouri.

Sa stiti ca treaba cu cucu si seppuku nu e meritul meu. N-am facut decat sa-i adaptez in engleza o gluma pe care am auzit-o de muuult, la un spectacol cu regretatii Dem Radulescu si Nae Lazarescu. Nu mai tin minte contextul, oricum morala era " Nu e pasare ca cucu ' / Si nici moarte ca seppuku.

RoxanaGRS
    [26.04.18 09:29:07]

Foarte fain articolul! Și faza cu japonezul . Mi-ai înseninat dimineața.

Apropos de asiatici, de chinezi de de fapt, circula pe vremuri o zicere, nu știu cât e proverb și cât adevăr: cică niște jurnaliști europeni l-ar fi întrebat pe președintele chinez de ce în China nu se respectă dreptul la libera circulație și chinezii nu sunt lăsați să viziteze alte țări. Și președintele chinez le-a răspuns: "păi pentru noi nu e greu să le dăm drumul, dar voi sunteți siguri că vreți să vină 1 miliard de chinezi peste voi, chiar și în vizită? " Na, că acum le-a dat drumul și într-adevăr nu suntem bucuroși deloc.

maryka
    [26.04.18 10:10:36]

Frumos și haios articolul! dar una peste alta, locația mi se pare foarte interesantă, de-aș avea vreo șansă să ajung pe acolo, sigur aș lua-o în calcul!

[26.04.18 20:19:12]

@RoxanaGRS: Multumesc frumos pentru ecou.

Povestioara ta, din pacate (zic eu) are mult adevar in ea.

Nu stiu daca e banc sau chiar o fi avut loc discutia aceea, insa am constatat ca multe bancuri de-acum 20-30 de ani sunt de mare actualitate acum.

Era unul cu Bula care avea de invatat proverbe si le-a-ncurcat de-a iesit cam asa: "Cine sapa groapa altuia, ajunge departe " si "Cine se scoala de dimineata e obosit toata ziua ".

[26.04.18 20:21:20]

@maryka: Voi sunteti indragostiti iremediabil de Grecia, dar eu iti urez sa ajungi peste tot pe unde-ti doresti .

Multumesc pentru vizita si ecou.

krisstinna
    [26.04.18 21:42:13]

@ghisor: Îmi place cum descrii și hotelurile, vezi că fiecare poveste are un farmec aparte?

Având in vedere destinația, nu mi se pare scump și chiar a meritat banii. Dacă asta e scumpă, atunci prețurile camerelor din hotelurile țărilor nordice sunt exagerate, zic eu.

Bravo, te felicit sincer!

[27.04.18 20:36:04]

@krisstinna: Tu esti intotdeauna o draguta. Multumesc pentru ecou.

Am eu niste pitici pe creier cu cazarile si orice cazare care costa peste 100 pe noapte (dolari sau euro) mi se pare scumpa rau .

Dar sunt situatii cand mai trebuie si de-astea.

In tarile nordice cred ca e scump sa dormi si pe banca, in parc. Nu m-a manat pana acum curiozitatea sa vad ce si cum.

nicole33
    [27.04.18 21:19:44]

@ghisor:

Pentru cele oferite, mie preţul nu mi se pare prea mare, ci chiar justificat.

A fost o alegere inspirată.

Şi eu m-am amuzat teribil de faza cu japonezii şi mă întrebam cum aş fi reacţionat eu într-o situaţie similară. Sigur nu la fel de calm

Te mai aştept şi cu alte impresii de cazare din lunga vacanţă americană

[28.04.18 06:41:49]

@nicole33: Multumesc pentru vizita si pentru ecou.

Dupa ce-am ajuns la hotel si m-am invartit putin pe-acolo, mi-am dat seama ca raportul pret-calitate e bun. Insa, la momentul rezervarii aveam ceva dubii. La mine pleaca de la cap totul .

Noi umblam mai mult prin circuite si pentru o noapte-doua intr-un loc nu ma intereseaza prea tare conditiile de cazare. Sa fie un pat si sa pot face un dus. Piscine, palmieri, floricele prin curte... hmm, n-am timp sa le vad.

Cat ii priveste pe domnii cu ochii oblici, crezi ca eu nu fierbeam la interior? Pfff, si-nca cum! Dar de ceva ani am un principiu. Decat sa-ti arat tie ca sunt nervos, mai bine te fac pe tine sa te urci pe pereti . Nu e frumos, dar mi se pare mai sanatos. Cel putin pentru mine.

crismis, elviramvio, maryka, nrs, Pușcașu Marin, RoxanaGRS, sebigeanina
    Alte impresii din această RUBRICĂJardin de Iguazu Hotel: