ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2018
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
DEC-2017

Plaja Makenzy Larnaca in decembrie

Am fost in Cipru la mare si era in plan sa vizitam fiind decembrie (extrasezon) dar planurile au fost schimbate la fata locului, motivul - am ajuns la mare si acolo chiar se face baie si plaja si in decembrie, asa a fost atunci, poate alta data e altfel.

S-a scris destul de mult despre vacantele in Larnaca dar mai putin despre plajele ei.

Am scris nu demult despre cum am ajuns in Larnaca in vacanta cu avionul si atunci am spus ca aceasta vacanta ar trebui sa aiba un nume si sa se numeasca

Vacanta la plaja Makenzy

Eram cazati la Hotel Larco undeva la mijlocul distantei de cele doua plaje din Larnaca (cele din oras) adica Plaja Finikoudes cea din centru de linga Mc donalds si cealalta denumita Plaja Makenzy. De la hotel se ajunge in 10 minute spre faleza si la stanga se merge spre centru si spre plaja Finikoudes si la dreapta tot pe faleza spre plaja Makenzy.

Dupa ce am renuntat la vizitat am mers in fiecare zi spre dreapta la plaja adica la Makenzy.

Dintre cele doua am preferato pe asta, era mai altfel adica nu in oras.

Prima data a fost mai altfel adica cum sa faci plaja si baie in decembrie? Am vazut turisti care intrau in apa si unii care doar faceau plaja si atunci am zis aici venim zi de zi cat permite timpul, adica temperatura exterioara.

Makenzy

Plaja este foarte apropiata de aeroport, in capat este gardul aeroportului pe unde patruleaza politia, poti face baie si plaja chiar acolo cu avioanele trecand pe deasupra la foarte mica distanta, de la ceva distanta de aeroport fiind pe plaja ai impresia ca avionul (avioanele) agata gardul.

Plaja asta are un pic peste un km cu nisip fin, plaja e lata si e foarte buna pentru plimbari pe malul marii sau pe faleza cu restaurante care atunci inca erau deschise si era lume destula, poate ca nu se inchid nici o data.

Sezlonguri erau putine la liber, le luai si le puneai unde vrei, erau un fel de a zice... abandonate... aproape de malul marii.

Lume nu era multa la plaja dar erau destui care se aventurau in larg fiinca apa era mica mult spre larg. La zece minute trecea pe deasupra cate un avion si vrei nu vrei urmareai aterizarea dupa gardul aeroportului.

Pe faleza cu restaurante/terase erau zone cu toaleta in interior foarte curate si la liber fara plata. In spatele zonei cu faleza restaurantelor era o parcare imensa se vedea soseaua ce duce la aeroport. Mai incolo nu departe Lacul sarat cu flamingo dar aia e alta poveste.

Temperatura in Larnaca in perioada aia era la pranz in jur de 20 - 23 grade si apa marii la 17 - 18 grade asa a fost atunci, era cald bine de la 11 pana dupa ora 15.

Turisti straini de toate natiile, restaurante/terase deschise si cu lume destula acolo, atmosfera de vacanta lejera fara inghesuiala, nu stiu cum e in varf de sezon dar precis e altfel si foarte aglomerat.

Venind pe faleza dinspre oras spre aceasta plaja la intrare veti gasii destule hoteluri cu o panorama superba pozitionate foarte bine pentru cei ce vor sa fie foarte aproape de mare si plaja, plaja plina de palmieri pe faleza de la intrare si pe faleza cu terase si restaurante.

Aici e altfel mai diferit fata de plaja cealalta din oras, asa am perceputo eu si vazuta de mine asta e plaja mai buna din Larnaca referinduma la plajele din oras.

Cine e cazat in zona centrala de langa Mc Donalds poate venii aici pe jos cam 2,5 - 3 km sau cu autobuzul care duce la aeroport. 1,5 euro plata la sofer.

Se tot spune ca daca ajungi in Cipru in Larnaca dute mai departe fiinca aici nu ai ce face, oare cine spune asa ceva? cine a fost sau cine nu a fost dar a auzit cate ceva?

Eu am fost si a fost bine spre foarte bine, ai ce face si chiar ai si ce vedea acolo.

Siria e la 100 km distanta de aici, Europa e la doua ore de zbor.

Eu am fost de doua ori in acelas an in Cipru, o data in Nord si o data in Sud dar am vazut doua tari total diferite.

Atentie... Cipru... creeaza dependenta, Sudul e un fel de Grecia, Nordul un fel de Turcia dar nu e nici una nici alta. Mergeti si vedeti poate va place, noi am fost la... Plaja Makenzy... si a fost bine.

Se srie si se spune in mai multe feluri... Plaja Makenzy, Mackenzy, Mckenzye, Mckenzie, McKenzye etc.

Trimis de Nicu in 24.04.18 06:50:33
Validat / Publicat: 24.04.18 09:26:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 5740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Pe plaja

mprofeanu
[24.04.18 10:46:13]

@Nicu: Citit cu plăcere reviewul. Sigur voi merge acolo și din pozele tale frumoase merită o vizită în extrasezon! Soțului îi plac foarte mult insulele, până acum nu am ajuns, planul este pentru anii următori!

NicuAUTOR REVIEW
[24.04.18 12:08:49]

@ mprofeanu

Multumesc pentru comentariu.

Sigur merita o vizita dar numai in extrasezon fiinca vara e foarte cald si aglomerat, ar fi bine sa impartiti vacanta in doua si Sud si Nord sau doua vacante separate si sigur vedeti doua... feluri... de Cipru.

Eu am fost in ambele o data Nord si o data Sud.

Nu merge varianta ma cazez in Sud si vizitez in o zi si Nordul. Trebuie mers si mai departe.

iulianic
[24.04.18 17:33:58]

@Nicu: Am dat votul cu nr. 13, dar eu nu aduc ghinion. Garantat!

Am fost si eu in Cipru de doua ori, in doi ani succesivi. Am fost cazata in sud si bineinteles am facut si arhicunoscuta excursie de o zi in partea nordica – cea turceasca – a capitalei cipriote. Daca la asta te referi cand spui "Nu merge varianta ma cazez in Sud si vizitez in o zi si Nordul" pot spune ca ai mare dreptate. Partea nordica a Ciprului este incarcata de frumuseti si de obiective care merita vizitate. Am avut mare noroc cu un prieten care locuieste in Cipru si si-a sacrificat o zi ducandu-ne cu masina lui in cateva locuri deosebite din nord. Atunci m-am convins ca merita sa vizitezi nordul pe indelete. L-as recomanda tuturor iubitorilor de cetati si de locuri istorice. Si nu ajunge o zi.

irinad
[24.04.18 20:19:19]

@Nicu:

Tocmai m-am întors din Cipru, dintr-o minivacanţă în Paphos şi vă dau dreptate! Pe plaja Mackenzey am fost în vizită într-una din zile când eram în Larnaca în vacanţă acum doi ani şi mi-a plăcut, în rest eram foarte aproape de Finikoudes la care mergeam zilnic măcar pentru o baie-două!

Aţi avut o idee bună de a scrie despre plaja Mackenzie!

irinad, iulianic, mprofeanu, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Larnaca: