ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
APR-2018

Jazz in church

Mami, ce zici, mergeți la un concert Jazz in Church? ....

așa a venit invitația lansată prin telefon de flăcăul cel mare. Avea nevoie doar de acceptul nostru pentru a primi niște invitații. Cum știam ca el fusese și anul trecut și ii plăcuse nu am putut decât sa spun da și sa ma pregătesc pentru ca invitația a venit la prima ora a zilei de sâmbătă. Cum nu-mi trebuie decât un brânci sa fac ceva, pentru acest eveniment nu a fost nevoie decât sa-l bag in calendar. Așadar la ora 18.40 ajungeam in fata Bisericii Lutherane, unde ne-am mai întâlnit cu câțiva prieteni, am fost înzestrați apoi cu niște brățări verzi care ne asigura iesirea, dar mai ales intrarea din nou la concert și am fost conduși la balcon de persoana care ne lansase invitațiile. Cu ocazia asta am putut admira aceasta biserica și din interior deoarece nu cred ca am intrat vreodată aici. Este simpla dar totodata îți da o senzație de liniște. Acum însă biserica era plină de oameni veniți la un eveniment deosebit. Evenimentul, așa cum aveam sa aflam in timpul prezentării de început, este organizat cu sprijinul mai multor instituții naționale si internaționale sau publicații, printre care și Primăria București, Ambasada Suediei (un reprezentat al ei chiar a spus cateva vorbe), ziarul Dilema.

Ca informație cred ca erau circa 200 spectatori (cam asta este capacitatea având in vedere bancile disponibile precum și niște locuri pe scaune) iar biletul costa 150 de lei pe zi (spun asta deoarece acest eveniment s- a desfășurat in perioada 18-22 Aprilie) fiind cea de-a 6-a editie a acestui tip de spectacol gazduit de aceasta biserica si unde in cele 4 zile au performat muzicieni reprezentand 10 tari si 4 continente.

Despre cei care au susținut spectacolele, pentru data de 21 începutul a fost făcut de Sorin Zlat Trio, a urmat pianistul israelian Yaron Herman și Giovanni Guidi Trio.

Câteva cuvinte despre fiecare așa cum ne-au fost prezentate și mai apoi “conspectate” informatiile de pe net.

Despre Sorin Zlat aveam sa aflam ca a absolvit Conservatorul specializarea clarinet, dar pianul a reprezentat pasiunea lui astfel incat aceasta pasiune a lui a facut ca in 2015 sa castige o importanta competitie in patria ei: “The Great American Piano Competition US”. Din 200 de concurenti a intrat in finala celor 5 alaturi de 4 americani si a si castigat competitia, fiind pentru prima data in istoria de peste 30 de ani a concursului cand premiul este acordat unui pianist din afara Statelor Unite. Ma pricep mult prea putin la acest gen de muzica dar stiu ca de cateva ori m-am pomenit ca tin ritmul si ca o mica demonstratie de virtuozitate va invit sa urmariti acest trio (infiintat in 2008)

youtube

A urmat un al doilea recital sustinut de pianistul israelian Yaron Herman un pianist de 37 de ani care desi in tinerete s-a visat o stea a baschetului mondial a ajuns (datorita unei accidentari) sa-si descopere latura artistica cu finalizarea cu success a studiilor la Universitatea Berklee (Statele Unite) pentru ca in prezent sa se stabileasca in Franta. De cativa ani este si presedintele Concursului de Pian din cadrul Festivalului de Jazz de la Montreux. Aici insa aparitia lui a fost reprezentata printr-o persoana tanara, imbracata sport (aveai impresia initial ca a venit cineva sa aranjeze pianul) dar care in momentul in care a inceput sa cante a transformat totul intr-un mare stil si cu stil.

Ca o paranteza, acest festival a avut si o “sedinta” de initiere a copiilor, astfel incat sambata a existat un matinal Jazz for Kids unde acest muzician s-a implicat (si cred ca a fost minunat). De asemenea si pentru acest muzician am inserat un link de prezentare a muzicii lui.

youtube

Si am ajuns la ultimul performer al serii, care a fost punctul culminant desi pentru mine a fost usor mai ciudata muzica acestuia si am sa va si explic. Vorbim deci despre Giovanni Guidi Trio, o echipa in care Giovanni numit si copilul minune al Italiei a sustinut un concert de o ora non-stop intalnind un jazz temperamental sustinut in afara liniei melodice si de o exprimare scenica. De ce am spus mai devreme non-stop? Deoarece concertul lui care a durat o ora a insemnat o singura melodie cap coada, si in care linia melodica a pornit cu un ritm mai lent, accelerat pe parcurs pentru ca finalul sa fie de asemenea unui mai lent. Si pentru acest muzician am atasat un link pentru a-l cunoaste.

youtube

Concluzia: a fost ceva altfel, o muzica inteligenta pot spune, un ritm care deseori te făcea sa ții și tu ritmul, au fost 3 ore care nu am știut când au trecut, și dacă ați ratat acest gen de eveniment anul acesta, poate anul viitor veți reuși sa îl vedeți.

Concluzie finala: se întâmpla și lucruri frumoase pe la noi.

Trimis de mishu in 22.04.18 19:12:05
Validat / Publicat: 22.04.18 20:29:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Jazz in church - Apoi s-a asezat la pian

[22.04.18 20:28:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

roth
[22.04.18 21:34:35]

Heii, draga mea prietena nu am ajuns eu sa te vad vineri (am dat intalnirea pe un curs, recunosc insa o sa beneficiezi cu siguranta de ce invat) dar mai am o sansa.

Frumoas ai petrecut seara, cred ca e deosebit sa asculti un concert indiferent de gen intr-un astfel de loc.

Felicitari, vizitat cu drag.

Carmen Ion
[22.04.18 21:51:51]

@mishu: Ai dreptate, în București au loc multe evenimente interesante. Mă bucur că ai asistat la unul.

În prima parte a reviewului ai scris cu diacritice dar pe parcurs ai renunțat. Ce s-a întâmplat?

[22.04.18 22:18:26]

@Carmen Ion: Observatii fine. O parte a articolului recunos ca am scris-o in timpul spectacolului pe tableta, iar acolo pot scrie cu diacritice in schimb pe laptop nu si recnosc cinstit ca mi-e mai usor pe laptop. Acum sa nu ma criticati ca am scris in timpul concertului, dar eu sunt genul de persoana care atunci cand scrie aude muzica altfel. Pe de alta parte avand in vedere pozitia noastra la balcon vederea ne era oarecum dificila astfel incat cand voiam sa vedem muzicienii ne ridicam in picioare. Am mai apelat insa si la tehnologia moderna, am pornit tableta si am pozitionat-o astfel incat aveam scena in prim plan.

A fost totusi un concert interesant si acest lucru a fost confirmat si de mama mea in momentul in care am dechs telefonul sa vad cat este ceasul si m-a intrebat mirata: "E deja ora 10? "

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[22.04.18 22:25:44]

@roth: Chiar daca nu ne-am vazut ne putem saluta si pe aceasta cale. Cred ca nu intotdeauna ni se intampla chiar ceea ce ne dorim si atunci trebuie sa ne impacam cu alegerile facute, asa am gandit ca este mai bine pentru noi.

Cred ca oriunde m-ar fi invitat flacaul meu as fi mers, era vorba despre altceva.

iar in continuare ca sa plec obosita acasa, maine ma intalnesc cu foste colege la Le Boutique (cunosc locul, am mai fost acolo si am si scris despre asta), marti o alta intalnire cu alte foste colege la Shift, miercuri inca nu am planuit nimic, joi sunt in pregatiri (la coafor) pentru vineri, iar vineri petrecere mare (adica incepe seara la 7 si tine pana spre dmineata) la Belmondo (in Herastrau) fratele lui Belmondo unde am facut Revelionul. Sambata o alta ieseala cu alti fost colegi (inca nu am stabilit locul) si avand in vedere ca am mai facut si diverse programari (printre care si la dentist) sunt convinsa ca voi pleca rupta de oboseala (dar multumita de cele realizate).

Si ca sa revenim, profit de fiecare clipa petrecuta aici, iar acest concert chiar a fost pe placul meu.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Zoazore
[23.04.18 14:18:09]

@mishu: Mai Doamna Duracell, tu mai poti?

Evenimentul este deosebit si, daca intelegi muzica de jazz, cu atat mai placut! Eu n-o-nteleg, dar insusi locul unde-a fost organizat e de mare efect!

Ai o agenda super-incarcata! Ia-o mai usor, ca sa nu pici din picioare.

[23.04.18 23:30:43]

@Zoazore: Stai sa vezi ca mai urmeaza si intentionez ca macar astea sa fie la timp, de restul ma ocup acasa .

mishu, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene:

• pagină generată în 0.077209949493408 sec