ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2018
ÎNSCRIS: 04.07.15
APR-2018

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Excursii si comportament localnici hurghada

In Egipt am fost cu agentia de turism, care la plecare ne-a spus ca ne va contacta un reprezentant la hotel si vom decide ce excursii optionale putem achizitiona.

Ghidul ne-a prezentat excursiile si ne-a recomandat sa alegem una catre

-Cairo mai ieftina unde putem vedea fabrica de parfumuri si fabrica de bumbac

si

- una catre luxor cu oprire si la fabrica de papirusuri si alabastru

Daca va luati 7 zile de la agentie, va spun ca o sa fiti praf dupa cele 2 excursii. La Cairo se pleca la 1 noaptea si ajungeti la 23, iar la luxor la 4,30 cu sosire la 23. Mergeti cu autocarul de o sa va vina rau, dureri de spate, o sa aveti picioarele butuci, iar ghidul o sa opreasca unde primeste comision. Daca stati mai multe zile se merita sa faceti 2 exursii, daca nu faceti doar 1 singura.

Legat de:

fabrica de papirusuri - este un magazin -ghidul primeste comision sa aduca gaste

fabrica de bumbac - este un magazin unde un tricou costa 15 dolari

fabrica de parfumuri - un magzin cu parfumuri de balta

fabrica alabastru - o magazie la propriu, unde se aplauda fenetic obiectele din plastic fosforescente

stiu cititi acum si spuneti aaa, nu, nu poate fi chiar asa, ba da, sunt niste hoti jecmanitori si ghidul si cei din magazine, o pierdere de timp, doream sa stau mai mult de 1 ora la piramide si mai putin in magazine, dar nu s-a putut

Pe plaja sotul avea si el un vis cu scufundarea in mare, si cum stateam in sfarsit linistita, vine un domn si ne ameteste de cap, sotul a spus ca ne gandim si revenim, ne-a pus sa dam un avans si ne-a facut chitanta. Nu am citit chitanta inainte ce e drept, am semnat ca PRIMarul si am plecat. In ziua cu scufundare ne simteam rau de la mancarurile minunate cu sosic si nu am mai vrut sa merg.

Chitanta avea si ea un rost, ma duc la receptie sa anulez si imi zice, nu se poate, trebuie sa platiti jumatate din suma daca nu mergeti, scria mai jos cu litere mici pe chitanta necitita si chiar daca o citisem cand m-am dus in dimineata aia la receptie, eu inselgeam jumatate din avans nu din toata suma ipotetica

Sotul in ultima seara, ce imi zice, mai hai sa luam si noi alte prostii ptr cei de acasa, ca nu erau de ajuns obiectele din plastic cotate ca alabastru, piatra lunii si alte aiureli bagate pe gat din excursii, hai sa mergem la bazar... Bazarul departe 10 usd cu taxi, taximetristul amabil zice la coborare uite prietenul meu va poate ajuta... super ne-a ajutat sa intram la toate magazinele unde avea el comision, cand am ales alt magazin a inceput sa ne jigneasca sa ne spuna ca suntem saraci, ca Romania e saraca, ca eu sunt rea, ca englezii sunt oameni buni si au bani, ca el e bogat, ca are bmw???

Concluzia, daca mai merg in Egipt, daca, o sa merg doar la plaja si la scaldat si nu o sa aleg hotel sub nota 9, iar de suveniruri si de excursii nici nu poate fi vorba.

Puncte fantastice, plaja, apa calda, vremea, cazarea chiar de 5 stele, curatenia

Trimis de irina2015 in 22.04.18 19:08:37
Validat / Publicat: 22.04.18 19:46:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: nu

VIZUALIZĂRI: 5391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irina2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Denisa13 [26.04.18 11:52:05] »

De mult n-am mai citit impresii negative despre o vacanta. Ma bucur ca am citit cele scrise si traite de tine. Utila experienta ta. Imi pare rau ca vacanta ta nu a fost chiar cum ti-ai dorit. Daca ajung in Egipt o sa fiu cu bagare de seama.

Vacante frumoase si alegeri inspirate.

nrs † [26.04.18 12:51:50] »

nu am fost in Egipt, dar nu inteleg de ce daca vrei piramide si alte lucruri nu mergi in Cairo. cand voi merge (sigur o sa ajung ) daca vreau la mare e la mare daca vreau sa vizitez ma duc la Cairo sau chiar Luxor. ca sa fac o comparatie e ca si cum vreau sa vizitez Istanbulul dar ma duc in Antalya. nu ma aleg nici cu plaja nici cu vizita.

cat despre ce spui eu te cred in totalitate, in general peste tot e bine sa eviti excursiile oferite de touroperator pentru ca sunt mai scumpe si ghizii te duc unde trebuie ei sa ajunga nu unde vrei tu

Lero [02.05.18 07:33:13] »

Am luat un sejur la acest hotel pt data de 19 mai 2018. te rog sa mi dai mai multe detalii despre masa. ce se ofera pe acolo. cum e plaja? cum e apa? si cu ceva mai multe poze daca se poate. multumesc. mi ar folosi.

irina2015 [02.05.18 20:38:13] »

Nu o sa mori de foame, o sa gasesti ceva sa mananci, dar nu ca la all inclusive in Turcia sau Bulgaria unde chiar e un rasfat culinar. Daca vrei sa inoti trebuie sa mergi pe pod, pana la capatul lui si acolo ai un loc amenajat, apa acolo are maxim 1,50, cand am fost noi erau 27 de grade in apa marii. Pe plaja din fata hotelului nu se poate inota apa avand 50 cm, este plina de scoici si pietre, nu ar strica daca ti-ai lua incalatari de apa, sunt 30 de lei la magazinul care incepe cu Dech

Cantina este la subsol, langa magazinul de suveniruri, cobori scarile

Important sa ai la tine loperamid (costa 5 lei), sa nu bei apa decat imbuteliata, si sa le speli pe dinti tot cu apa imbuteliata, cea de la robinet este desalinizata si nepotabila.

O sa fie frumos, apa e minunata, calda, de un albastru turcoaz

Lero [02.05.18 20:49:09] »

@irina2015: mulțumesc. intuiam ca de asta e asa lung pontonul pt ca e apa mica la mal. dar nu e problemă. excursia in valea regilor merita facuta? pt ca oricat ar fi de obositor la piramide tot merg.

irina2015 [02.05.18 21:14:45] »

@Lero: e pacat sa ratezi, nu valea regilor, cat Karnak-ul, care este cel mai mare muzeu in aer liber, o sa iti placa mult mai mult decat la piramide.

Au la Karnak si un scarabeu din marmura rosie, se spune ca daca il inconjori de 3 ori ai parte de sanatate, de 4 bogatie si de 7 pentru cei care doresc sa se casatoresca

Denisa13, irina2015, Lero, nrs
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: