ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2018
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
APR-2018

Zodiacul ne-a rezervat... Balanta!

Cum am hotarat sa mergrem in Cipru? Ne doream sa plecam in afara tarii pentru revelionul trecut si am inceput sa cautam ceva. La hotararea noastra a aderat imediat si baiatul, care nu avea nici un plan pentru revelion si i-a placut ideea. Problema a fost ca tot gandindu-ne unde sa mergem, eu capul rautatilor, am spus ca de revelion nu cred ca e bine si mai bine lasam pentru primavara si daca tot e primavara poate fi de Paste si poate fi … Cipru?!

Cum eu aveam “majoritate” fiind 33,33333%, am castigat si a fost ales Cipru!

Peripetiile noastre cu vacanta de Paste au inceput din momentul achizitionarii biletelor de avion. De toate formalitatile se ocupa, de data aceasta, baiatul. Primul pas, a rezervat zborul apoi cazarea. Am avut 3 nopti in Larnaca si 2 nopti in Pafos. Si cand totul parea rezolvat si mai aveam ceva timp pana la plecare, vorbim intr-o seara la telefon si baiatul strecoara in discutie data de plecare, care nu era de loc aceiasi cu joia din” saptamana mare”ci cu exact o saptamana inainte, adica de Pastele catolic. Agitatie, schimbat bilete de avion, schimbat datele la cazare si totul reintra in normal pana suntem anuntati ca zborul din ziua respectiva este anulat si vom pleca urmatoarea zi! Din nou schimbam cazarea si ne dorim sa credem ca va fi in regula tot… pana in ultima noastra zi de sejur cand citim avertizarea de la Eurocontrol ca zona nu va fi foarte sigura in urmatoarele 72 de ore. Noi aveam zborul tarziu in noapte si concluzionam ca e mai bine sa nu “aglomeram” zona si sa o stergem putin mai devreme. Cautam bilete de avion oriunde in vecinatatea tarii, dar mai departe de zona si gasim la zborul de Iasi. Bun! Foarte aproape de casa, doar ca baiatul trebuia sa ajunga la Bucuresti, unde se afla si masina noastra. E bine si asa, eu raman in Iasi, iar baietii pleaca cu trenul la Bucuresti. A fost o deplasare mai atipica, dar e bine cand totul se termina cu bine si speram sa fie bine pentru toti!

Mai intai am sa va povestesc despre cazarile avute.

Pentru cele 5 nopti, ce urma sa le petrecem in Cipru, am rezervat un apartament in Larnaca, pentru 3 nopti si unul in Pafos, pentru 2 nopti.

Apartamentul din Larnaca era situat chiar pe promenada cu palmieri, adica pe bulevardul Atena.

De la aeroport, dupa ce formalitatile de inchiriere a masinii au fost finalizate, cu bagaje si cu un sofer experimentat si la condusul pe partea gresita pentru noi, pornim plini de speranta pentru ce urma sa vedem, catre prima cazare. Drumul nu a durat mult nefiind aglomerat mai ales ca era si 1 noaptea cand oamenii normali dorm. Pe drum am oprit sa cumparam apa si paine pentru micul dejun si asa am intalnit prima concetateana. In cele 5 zile nu a fost loc in care am mers sa nu gasim si un conational.

Dupa micile cumparaturi si urarea de vacanta placuta, facuta de conationala noastra mai mergem putin, ghidati de GPS si ajungem in fata cladirii unde urma sa stam. Un bloc nou, modern, vopsit in alb, situat peste drum de plaja ne face o impresie placuta. Oprim putin sa-l admiram si pornim in cautarea unui loc de parcare, pe care-l gasim la aproximativ 300 de metri. O parcare acoperita la care se plateste pentru un numar de ore. Calculam cam cand ne trezim, platim la automat si cu bagajele la noi pornim pe jos catre hotel.

La ora la care am ajuns noi nu mai era nimeni la receptie, dar baiatul nostru, convenise cu doamna sa ne lase cheia (adica cardul) la receptie si ii daduse codul de acces in cladire. Cu cardul de acces in mana urcam in lift si ne oprim la etajul trei, camera “Balanta”, doar eram cazati la Zodiac.

Prima incapere este camera de zi cu o canapea pregatita deja pentru somn, un dulap, tv, oglinda si birou, o masuta mica, doua taburete si un fotoliu, o lampa cu picior. In partea opusa a camerei se afla chicineta cu dulapuri, plita electrica, cuptor cu microunde, frigider, cana electrica, vesela, tacamuri, pahare, cani de cafea, toate sufieciente pentru patru persoane. Alaturi de zona de gatit se afla o masa cu doua scaune (mai aveam si un fotoliu disponibil precum si doua taburete), unde se putea servi masa si unde noi am servit doar micul dejun precum si cina dupa ce ne-am intors de la Inviere. Apartamentul permite cazarea a patru persoane, dar ne-am descurcat si trei!

Din aceasta camera se intra intr-un mic hol, iar de aici in dormitor si baie. Dormitorul cu un pat matrimonial, doua noptiere, lampi pentru lumina locala si ce e foarte “necesar” telefonul fix pe una dintre noptiere. In camera mai aveam un dulap cu rafturi, umerase, cutie de valori, oglinda cu masuta aferenta.

Deasupra patului se afla un tablou ce reprezenta zodia ce dadea si numele camerei. Imi pare tare rau, dar toate fotografiile facute in camera le-am pierdut.

Apartamentul dispunea de doua balcoane, unul cu vedere spre plaja in care se putea iesi din ambele camere, iar cel de al doilea era doar pentru dormitor si cu vedere laterala, spre vecini si lateral se vedea si marea. In balconul dinspre plaja erau doua scaune si o masuta si acolo am baut in fiecare dimineata cafeaua si am admirat marea. Privelistea din balcon era superba si in prima dimineata m-am bucurat si de un rasarit de soare minunat!

Apartamentul a fost exact ce ne-am dorit, foarte central, cu doua camera separate, cu chicineta si foarte curat. Lenjeria curata, prosoape pufoase, consumabile la baie si la bucatarie. In bucatarie am gasit si apa plata cate o sticla de 0,5l /persoana. Curatenia se facea zilnic, fara a schimba lenjeria sau prosoapele. Ne fiind prea cald nici nu a fost nevoie. Ce am uitat sa mentionez este ca apartamentul dispune de aer conditionat si de draperii groase utile in zilele cu mult soare, orientarea fiind spre est si sud.

Un alt amanunt util este ca desi sistemul de prize este cel britanic, proprietarul pune la dispozitie adaptoare. Noi am gasit doua sau trei, iar baiatul a venit si el pregatit cu doua.

Foarte aproape de zona de interes turistic, aveam la cateva minute de mers pe jos, fortul (pe care din pacate nu l-am vazut), biserica Sf. Lazar (de unde am luat lumina in seara de Inviere), plajele importante din oras (desi nici macar nu am reusit sa calcam pe nisip), cartierul Pyale Pasa si zona de promenada.

La partierul cladirii precum si in apropiere se aflau taverne sau restaurante unde puteai servi masa.

Pentru mic dejun ne-am organizat in camera, doar masa principala a zilei, care de cele mai multe ori era si cea de a doua masa pe zi, o serveam la un restaurant.

Desi nu am fotografii din apartament sper ca v-am convins ca ne-am bucurat de o cazare buna pe care o recomand cu caldura, daca va fi sa ajungeti in zona… pentru plaja sau hoinareala.

Pe langa ce am salvat din ce am facut eu, am sa postez si cateva poze de pe site-ul hotelului pentru a va face o idée despre locatie.

Trimis de DOINITA in 21.04.18 08:28:19
Validat / Publicat: 21.04.18 10:39:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 1271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Rasaritul vazut din balcon
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 57.00 EUR pe cameră

[21.04.18 10:38:33]

Mutat în rubrica "Zodiac Hotel Apartaments, LARNACA" (nou-creată pe sait)

[21.04.18 10:49:33]

[21.04.18 12:22:10]

@webmasterX: Da, este in regula.

crismis
    [21.04.18 13:08:04]

@DOINITA: Mamă, dar ce bulibaseala de program de rezervări și anulări ați avut! Dar totul e bine când se termină cu bine, asta e clar!

Super-cazare! De 2 ori am ajuns și noi în Larnaca și tot pe-acolo am stat de fiecare dată; de fapt, un pic mai spre port. Imaginea plajei și a mării, marginite de frumoasa promenadă cu palmieri stă la păstrare în cufărul cu amitiri minunate și din când în când stau și o mai admir... La fel cred că faceți și voi, am văzut ce priveliște aveați de pe terasă!

Să știi că în Larnaca apa de la robinet e bună de băut, nouă așa ne-a spus prima gazdă, să nu ne mai complicăm cu apă imbuteliata.

[21.04.18 14:22:10]

@crismis a, mi-a plăcut Cipru, mi-a plăcut amestecul de occident cu orient, mi-a plăcut ca au foarte multi palmieri in mai toate localitățile. Cat priveste apa de la robinet, nu ne-am lasat convinși si am folosit apa imbuteliata. În alte locuri, unde ni se spunea că apa e buna de consum o foloseam la cafea si nu mai era gustoasa. De fapt am citit in articolul tau ca apa e buna, dar... buchetul de roze... Multumesc pentru vizita!

adrianaglogo
    [23.04.18 13:43:08]

@DOINITA: Chiar cati abut perpetii!

[23.04.18 19:29:47]

@adrianaglogo: Cam da, dar e bine când finalul e bun!

roth
    [28.05.18 12:16:17]

@DOINITA: Na ca imi faci pofta de Cipru, nu am fost de ceva vreme in zona, asdar am savurat povestea si "patania" la maxim.

vacante frumoase.

[28.05.18 19:51:06]

@roth: Deci ar fi vremea unei noi incursiuni. Vacante frumoase si multumesc pentru vizita!

adrianaglogo, crismis, DOINITA, roth