ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2018
ÎNSCRIS: 19.04.18
SEP-2016

încărcat de pe telefon!

Madagascar al 8-lea Continent

Pentru mine Madagascar e un loc de poveste, atât de diferit și magic fata de restul lumii. Deși inițial am ales insula Madagascar ca destinație mai mult din lipsa de opțiuni :) nu avem viza pentru SUA (pentru ca ne-au refuzat când am vrut sa plecam in luna de miere in Miami) și de Europa eram prea puțin interesați pentru ca toate vacantele de vara din ultimii ani le făcusem in Europa așa ca am început sa caut destinații exotice la sf lui August începutul lui sept.

Voiam neaparat aceea perioada pentru ca era aniversariea nunții noastre, așa am dat de bilete la oferta către Madagascar 535€ singura probelma era ca aveam escala in Istanbul (era in perioada cu atacurile teroriste de pe aeroport) așa ca am trecut la următoarea opțiune cu escala in Paris și Mauritius.

Apoi am început sa caut cazare, fără sa știu prea multe decât desenele animate:) faptul ca e o insula lângă Africa și ca Mazăre are un hotel acolo:) .

Inițial am dorit sa facem un tur de insula și apoi sa stam câteva zile la plaja, m-am uitat pe booking am vz hoteluri destul de ieftine și credeam ca asta e tot. Foarte greșit, Madagascar nu e ca orice alta destinație unde îți cumperi bilet de avion rezervi un hotel și gata ai plecat, îți trebuie multă planificare și neaparat un ghid/șofer foarte priceput, cei care cred ca se descurca și altfel au de ales între a merge între 12h și 50 h cu niște mașini antice gen Maxi-taxi, defecte (cam toate trebuiesc reparate pe drum) alături de mulți alti oameni înghesuiți și ocazional și cu animale vii și f multe bagaje.

Nu ma înțelegeți greșit in Buc am mers de câteva ori bune cu maxi-taxi când lucram in Pipera, dar una e sa faci acest lucru câteva min -1 ora altceva complet diferit e sa faci asta 3 zile in vacanța. Ma și vedeam in mașinile acelea cu găina in cap și soțul meu reproșându-mi ca ce ne-a trebuit noua Africa, Europa nu-mi mai place dar vreau sa stau ca Iulia Albu cu găina in cap și ca avem și in România găini nu trebuia sa venim pana aici pt asta :), deci pas sau cealaltă opțiune era sa stam 14 zile

in Antananarivo, capitala, un oraș aglomerat, deci iar pas.

Așa ca am căutat o agenție cât mai ok și mai ieftină sa ne plimbam prin Madagascar, dar din păcate toate depășeau bugetul (14 zile cazare și transport cam 1500-2000€ de cuplu), așa ca am făcut o ajustare, am micșorat la 6 zile in Madagascar și am modificat biletul de avion (180€) sa stam 8 zile in Mauritius, am găsit eu sg cazarea, am gasit și o agenție care mi-a făcut un pachet doar pentru șofer cu mașina și combustibil+ obiective turistice.

Am reușit in felul acesta sa plătim doar 420€-430€ pe cazare cu md și transport in Madagascar, mult mai bine și in plus vizitam și Mauritius.

Următorul pas a fost sa luam viza de la Consulatul Statului Madagascar deoarece era mai simplu și din câte țin minte mai ieftin decât pe aeroport și duși am fost :)

Când am aterizat pe aeroport am fost surprinși de cât de frig era comparativ cu Europa, era 30 August dar simteam ca și cum e Octombrie, am avut un șofer trimis de la hotelul din Antananarivo care deși avea o mașina gen Flinstone ne-a dus in siguranța la hotel, era noapte și nu prea am vz bine orașul care părea destul de pustiu.

La hotel totul f frumos, curat și decorat ca și cum am fi in submarin, slava Domnului era peste așteptări :). De dimineața au sosit la hotel un reprezentat al agenției si șoferul Tiana, un super tip care ne-a devenit prieten și ținem legătura pe FB.

Dacă va hotărați sa mergeți in Madagascar el va poate ajuta cu tot. Am plecat prin orașul aglomerat, poluat și zgomotos către primul obiectiv Castelul regilor din Madagascar înainte de stăpânirea franceza care sincer nu pare ca s-a încheiat. Aici am avut plătită intrarea de către agenție și am avut un ghid f drăguț care ne-a explicat istoria insulei, la sf așa cum se obișnuiește in Madagascar i-am oferit o mică atenție, dar spre deosebire de alte state unde tips-ul e la putere, ghidul deabia a luat banii și ne-a mulțumit de 10 ori.

Ce m-a impresionat in schimb a fost un băiețel la ieșire din castel, ne-am oprit sa luam niște brioșe de la o taraba erau exagerat de ieftine (undeva 10-20 bani bucata) și am luat mai multe sa le dam și copiilor care erau pe acolo, deși se vedea ca erau f săraci niciunul nu abordau turiștii sa le ceara bani, dacă ii strigai sa le dai ceva veneau dacă nu, nu te deranjau. Le-am împărțit la mai mulți copii din brioșe și la un moment dat când am terminat punga și o strângeam sa o arunc văd un băiețel de 2-3 ani cum venea plin de speranța spre mine sa ii dau și lui, iar in clipa in care a văzut ca s-au terminat a lăsat capul in jos trist și a dat sa plece, nu mi-a cerut nimic, atunci soțul meu a mai cumpărat brioșe și bineințeles ca i-am dat și lui câte a vrut, nu va pot explica bucuria din ochii lui, a fost neprețuita.

Apoi am văzut intr-o vulcanizare (făcusem pana) eclipsa totala de soare cu ochelari de la mecanic :) și ne-am îndreptat către Andasibe. Înainte sa ajungem la cazare, am trecut printr-un sat f sărac cu căsuțe din lemn micuțe, cu oameni f săraci, desculți, care își spălau hainele la rau, dar cu toate astea extrem de curați, deși era noroi pe strada niciunul nu avea hainele murdare și nici nu mirosea urat.

Soțul meu se panicase puțin credea ca ne cazam intr-o casuta fără electricitate si fără apa cum aveau localnicii, dar in schimb eram cazați intr-un frumos resort in jungla, deși ei cred ca meritau mai mult decât noi.

Am atașat poze cu hotelul care era mult peste așteptări si îmi pare rău ca nu îmi aduc aminte numele hotelurilor deoarce erau in malagasi dar dacă dorește cineva sa se cazeze acolo caut in mailuri :)

A doua zi f de dimineața la 6 am plecat in parcul național ca sa întâlnim Lemurii:), a fost divin, am întâlnit și alte creaturi și ne-am distrat pe cinste cu aceste mici maimuțe:). Următoarea zi am plecat către un oraș de munte Antsirabe, pe drum am vazut un ritual de dezgropare a morților și petrecerea care însoțea ritualul și seara la insistentele noastre șoferul nostru a cinat cu noi.

In Madagascar toți șoferii care vin cu turiști au cazare gratis la hoteluri și mâncare la restaurant (deși o camera e cam 30€/noapte și o cina pt 2 nu depaseste 10€ nu știu cum pot caza 3 oameni cu prețurile acestea) doar ca evident nu in aceleași condiții ca și turiștii și a fost plăcerea noastră sa cinam cu Tiana.

In următoarea zi am făcut un trekking la o cascada și am luat prânzul in casa unui malagasi (așa se numesc locuitorii) care ne-a tratat f bine. Am mai avut diferite activități cum ar fi plimbatul prin piețele lor tradiționale unde iar eram o “ciudățenie”:) Madagascar mi-a rămas in suflet, poate și din cauza ca am rămas gravida așa cum am mai spus in vacanța Madagascar-Mauritius, dar și datorită oamenilor minunați care in ciuda sărăciei (o mașina e mai scumpă decât o casa pentru ca e importata din Franța) sunt buni și bogați spiritual. Madagascar este o destinație pt suflet!

Sper ca nu v-am plictisit :)

Trimis de Alex S in 19.04.18 19:20:25
Validat / Publicat: 19.04.18 20:31:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AFRICA [alte locuri]

VIZUALIZĂRI: 7791 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Hellloooo

Rodel [19.04.18 21:46:58] »

Nu, nu ne-ai plictisit! Dimpotrivă! Impresii despre locuri atât de îndepărtate și de rare nu pot decât să stârnescă interesul, cel puțin eu abia aștept să mai citesc și altele, mai ales că nu voi ajunge niciodată în Madagascar sau Mauritius.

Felicitări pentru excursie și impresiile postate!

Alex S [19.04.18 22:10:52] »

Mulțumesc f mult pentru apreciere! Promit sa postez cât de curând mai multe review-uri ???? și destinații ca Madagascar sau Mauritius nu sunt chiar așa de neatins cu o verificare atenta a zborurilor și putin noroc reușești cu un 600-700€ de persoana sa mergi acolo in vacanța! ????

krisstinna [20.04.18 07:11:34] »

@Alex S: Draga mea, am citit fără să mă plictisesc, o asemenea destinație îmi stârnește curiozitatea. Eu sigur nu voi ajunge acolo, niciodată, e mult prea departe.

Ați avut o vacanță exotică, palpitantă, felicitări pentru reușită.

Mi-ar plăcea să scrii separat despre hotel, un articol separat, sunt tare curioasă cum arăta “submarinul”. Astfel poate vei încuraja și alți colegi să meargă acolo, nu își vor pune întrebări despre locurile de cazare din Madagascar.

Intr-o asemenea vacanță e important locul in care te cazezi, avem mulți colegi aventurieri, le trebuie imagini și cuvinte pentru a avea încredere că acolo sunt locuri decente de cazare. Poți fi de un real ajutor cu articolele tale, eu una îți mulțumesc pentru că ne scrii.

Prin Asia nu ați fost?

Frumoasă culoare are șarpele, nu ți-a fost frică?

Dacă Mazăre are hotel, de ce nu ai căutat acolo cazare? Ai aflat ceva despre acel personaj “exotic”, sigur au auzit oamenii de el

M-ai amuzat cu găina Iuliei, avea dreptate și sotul tău

Ești abitioasă, îmi place, aștept in continuare poveștile tale.

Poți descrie locuri și oameni, hoteluri, excursii, obiective care te-au încântat, eu una sunt curioasă.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Alex S [20.04.18 07:30:30] »

Mulțumesc mult! Voi caută mailurile cu numele hotelurilor unde am stat, au fost mai mult decât decente, au fost chiar f frumoase cu piscina și tot ce ti-ai putea dori in vacanța; singura problema e ca majoritatea nu sunt pe site-uri cunoascute de rezervare ci trebuie sa le trimiți mail.

Am fost și prin Asia și prin Caraibe, cât mai curând voi scrie și despre aceste destinații.

La hotelul lui Mazăre nu am fost pentru ca era f departe cam 35-40 ore de mers cu mașina, de altfel din aceasta cauza nu am mers deloc pe coasta insulei, marea era f departe de capitala și drumurile sunt ceva mai proaste ca ale noastre.

Mulțumesc mult de încurajări și promit sa revin cu noi postări!

krisstinna [20.04.18 07:32:05] »

@Alex S:

ANILU [20.04.18 07:35:53] »

@Alex S: Foarte haios ne-ai povestit aventura voastră în Madagascar.

Junglă... lemuri... şşşşarpe... noroi... sărăcie... mazăre... dacia circulă prin Madagascar... ghid... turism.

Fă-mă să înţeleg, aţi plecat în Madagascar unde aţi stat 6 zile şi o singură cazare, după care aţi fost în Mauritius cazare 6 nopţi.

Deci, ne-ai scris despre Mauritius şi cazarea de acolo, aşa că te aşteptăm să continui povestea.

Din asemenea destinaţii exotice te întorci cu multe amintiri plăcute.

Toate cele bune.

Alex S [20.04.18 07:39:49] »

@ANILU: Am stat 6 nopți in Madagascar (1 noapte capitala, 2 nopți Andasibe, 2 nopți Antsirabe, iar 1 noapte capitala in submarin) și 8 zile (7 nopți) in Mauritius la un singur hotel. Da voi povesti și despre hotelurile din Madagascar și despre alte destinații. Mulțumesc mult!

maryka [20.04.18 07:58:47] »

Păi să ştii că mi-a plăcut tot ce am citit! Măi, da chiar aventură! Foarte interesant, foarte paalpitant! Cu siguranţă vrem să ne povesteşti mai multe, pentru că după cum spunea şi @krisstinnna, nu mulţi putem ajunge pe acolo. Oricum v-aţi organizat foarte bine, aţi avut şi curaj, o fi avântul tinereţii, nu? Îmi plac pozele, poate mai "scapi" câteva de ici de colo... continua să scrii, noi citim!

nrs † [20.04.18 08:11:01] »

@krisstinna:

ce inseamna trecerea timpului! daca pe vremea noastra (imi permit sa te trec in aceasi categorie cu mine desi esti mult mai tinerica) am fi avut atatea oportunitati (avioane ieftine, internet, booking) probabil ajungeam pe acolo, acum e mai greu

krisstinna [20.04.18 08:20:37] »

@nrs: Mult? Hai că eu cred că suntem la fel de “tineri” amândoi

Tu vezi prin ce destinații umblă tânăra noastră colegă? Foarte tare!

Ai dreptate, dacă aveam posibilitate atunci, dacă trăiam alte vremuri, cu siguranță am fi colindat și noi ca ei. Dar noi nu aveam nimic, nici măcar libertate de exprimare

De-aia citesc cu plăcere despre aceste destinații, mai cu seamă că simt cât de entuziasmată este Alex, o tânără foarte simpatică și plimbăreață, deschisă la dialog cu noi, oameni de vârsta a doua.

nrs † [20.04.18 08:27:21] »

noi eram fericiti cand prindeam o camera la hotel in Neptun sau o excursie la Albena. eu sigur ajungeam in cateva locuri exotice, imi plac si mie astfel de destinatii. acum la fel ca tine ma multumesc cu cititul, dar nu zic ca nu voi ajunge nicioadata pe acolo. nu se stie... cat timp pamantul e rotund eu cred ca se poate intampla orice

webmaster13 [20.04.18 08:30:08] »

Clipul muzical ataşat se poate şterge sau schimba...

Alex S [20.04.18 10:19:35] »

@krisstinna: mulțumesc f mult pentru aprecieri! Chiar ma gândesc care sa fie următoarul meu review, nu ma așteptăm sa fie alte persoane așa interesate de ce scriu ????

Alex S [20.04.18 10:22:42] »

@maryka: mulțumesc mult!

Alex S [20.04.18 10:26:19] »

@webmaster13: f drăguț clipul! Ms!

As dori sa adaug și review la hotelurile din Madagascar, trebuie adăugată rubrica cu numele hotelurilor?

Alex S [20.04.18 10:30:08] »

@nrs: Nimic nu este imposibil ????

webmasterX [20.04.18 10:42:08] »

@Alex S:

Nu e musai, se pot scrie impresii despre orice hotel, chiar dacă nu are încă o rubrică proprie pe sait - încărcându-le în BUFFER CAZARE (ulterior unul dintre mods creează rubrică nouă și mută rev acolo)

Link direct pentru a încărca un review în BUFFER: amfostacolo.ro/rev_add9.p ... uff&Buff_TID=39

Alex S [20.04.18 10:59:19] »

@webmasterX: așa voi face. Ms

Dan&Ema [20.04.18 12:41:25] »

@Alex S:

Deosebit de interesant. Un articol cu informatii foarte utile pe care il poti scoate din sertar la nevoie. Pe mine ma intereseaza destinatia Africa - zona Kenya Tanzania, dar imi pot modela usor gandurile. Am tot amanat aceasta aventura dar va veni si vremea ei.

Pozele imi plac la nebunie si tot ce ai surprins in ele. Asta vreau sa vad cu ochii mei si eu si sa traiesc pe pielea mea.

Felicitari pentru excursie, articol si pozele atasate.

Numai de bine! ????

Alex S [20.04.18 12:41:56] »

@webmaster13: încă o rugăminte, voiam sa postez și despre Rep Dominicana și nu găsesc categoria se poate un link va rog. Ms

webmasterX [20.04.18 12:49:53] »
krisstinna [20.04.18 12:59:02] »

@Alex S: Draga mea, sus in stânga, pe pagina principală AmFostAcolo, ai un dreptunghi mic, alb, deasupra lui scrie “caută hotel, destinație, utilizator”. Scrii in dreptunghiul acela ce cauți, un nume de țară, oraș, obiectiv, apoi ai un “buton” galben-portocaliu lângă dreptunghi, in dreapta dreptunghiului, scrie “caută”. Dai click pe acel caută și sigur vei găsi ceea ce cauți.

Dacă nu găsești, totuși, scrie acolo unde ți-a indicat Web, in Buffer, un moderator îl va muta la rubrica potrivită.

Succes!

Alex S [20.04.18 13:04:33] »

@krisstinna: mulțumesc mult! Deși citesc review-Uri de mulți ani la scris sunt începătoare! ???? ms

Alex S [20.04.18 13:08:01] »

@Dan&Ema: mulțumesc mult și felicitări pentru alegerea îndrăzneața! Și noi pe viitor dorim sa facem o călătorie mai lunga in Africa, dar așteptăm sa crească puțin pitica, momentan alegem destinații mai safe pt bebeluși ????

krisstinna [20.04.18 13:10:02] »

@Alex S: Nu-i nimic, totul se învață, și pe noi ne-au învățat alții.

Important e că vrei și că îți face plăcere, restul se va rezolva.

Se va găsi mereu cineva care îți va sări in ajutor, nu te îngrijora.

Alex S [20.04.18 13:50:12] »

@krisstinna: mulțumesc!

Maddi [23.04.18 15:11:16] »

@Alex S: Buna! Super articol, super destinatie! Felicitari pt curaj si alegerea facuta!

Vacante si drumuri cat mai interesante sa aveti!

Alex S [23.04.18 15:25:43] »

@Maddi: mulțumim frumos! Asemena

Alex S, ANILU, Dan&Ema, Maddi, maryka, nrs, Rodel