ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2018
APR-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Sorrento, Positano, Amalfi, Ravello

O alta zi, din cele 7 dedicate orasului Napoli si regiunii apropiate, pe care nu am regretat-o. Daca aveti timp, placere de a vizita ceva spectaculos si rezistenta in a stabate un drum plin de serpentine care urca rapid cateva sute de metri diferenta de nivel, atunci coasta amalfitana nu trebuie ratata.

Am coborat din tren (circumvesuviana luata tot din Napoli) in Sorrento = ultima statie. Aici, stationa deja in asteptarea turistilor un autobuz local (SITA) care, pentru 12euro/persoana, iti asigura 24ore de vizitat orasele coastei Amalfi.

Atrag atentia, inca o data, asupra faptului ca nu oricine rezista drumului (in autocarul nostru au fost doua persoane care au avut nevoie de mai multe pungi (propri) pentru cat au vomat. Ceilalti s-au bucurat de privelistile oferite de munte, mare si soare impreuna. Noi, am coborat mai intai la Ravello, care este mai departat si in acelasi timp mai sus pe munte, si de-abia apoi ne-am intors in Amalfi, apoi Positano si la final Sorrento.

Ultimele 3 localitati beneficiaza si de plaje, micute dupa parerea noastra pentru cati turisti circula pe acolo, nici nu vreau sa-mi imaginez cum este in plin sezon. Erau multi turisti care faceau plaja, mai putini care incercau apa marii tireniene si altii care strabateau stradutele inguste ale statiunilor degustand inghetate, fresh-uri de portocale rosii cu lamaie, sau doar portocale, sau granita, sau stand la terase si degustand felii de pizza, prajituri, etc. Se citeste relaxarea si incantarea pe fata fiecaruia.

Dupa ce am facut si noi cam din toate cele descrise, ne-am intors in Sorrento unde am servit masa la o terasa-bar din centru, cel mai bun de care am avut parte in intreg sejurul.

Preturile sunt, in general, cam duble fata de cele din Napoli, dar, asa este oriunde, in orice statiune unde majoritari sunt turistii.

Trimis de sanda_afa in 19.04.18 14:22:05
    Validat / Publicat: 19.04.18 14:38:46
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sanda_afa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Amalfi

mihaelavoicu [19.04.18 19:28:33] »

Am stat în martie 2016 patru zile întregi la Napoli, dar numai una i-am dedicat-o Pompeiului. Am preferat să văd bine orașul Napoli cu muzeele și bisericile sale, de neratat. Am auzit de Coasta Amalfitană că e super, dar nu regret după ea.

sanda_afa [19.04.18 19:47:06] »

@mihaelavoicu: poate alta data; totdeauna gasesti ceva frumos de vazut din impletirea naturii cu arta oamenilor locului

Adelina R [04.05.19 07:46:38] »

Buna ziua! urmeaza sa plecam in curand pe Coasta Amalfi si avem cazare in Sorrento. Imi puteti spune, va rog, numele terasei-bar din Sorrento, unde spuneti ca a fost buna mancarea?

Adelina R, mihaelavoicu, sanda_afa
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana: