ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2018
APR-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Pompei si Vezuviu de ne-ratat

Folosindu-ne de Circumvesuviana, trenul local care pleaca din Napoli si ajunge pana in Sorrento, trecand prin Erculano si Pompei, am pornit-o de dimineata din Napoli catre Pompei.

Plecarea matinala (in jur de ora 8.00) ne-a ajutat cel putin din cateva motive: nu am prins afluenta de turisti la intrare, nu a fost prea cald pe perioada vizitarii si am putut, la intoarcere in gara, sa prindem un autocar dus-intors pentru Vezuviu. Initial, ne propusesem sa ajungem la Vezuviu in alta zi, combinand Circumvesuviana cu autocare locale luate ori din Erculano ori din Pompei.

Vizita vestigiilor orasului antic Pompei ne-a marcat profund, chiar daca mai citisem sau vazusem documentare. cand te afli in incinta unui oras foarte mare in epoca, cu foarte multe vestigii bine conservate sau atent refacute, cu filmulete de prezentare care te introduc in atmosfera timpurilor trecute, nu poti decat sa te simti coplesit! Poti strabate strazile largi sau cele mici, intrand in cate o casa sau vila, admirand frescele, coloanele, templele inchinate zeilor, gradinile si fantanile din interiorul vilelor, mozaicurile care au facut celebru imperiul roman.

O parte importanta din comorile orasului se afla acum la muzeul de arheologie din Napoli, aici ramanand doar copiile acestora.

Si, oriunde te vei afla in Pompei, vei putea vedea Vezuviul. Cum am mai spus la inceput, am avut sansa sa ne aflam in statia unui autocar local (TramVia) in jurul orei de plecare catre Vezuviu, si evident ca am profitat. La intoarcere, am aflat de la alti turisti din autocar, ca acea companie organizeaza vizite ale Vezuviului, Pompeiului si Sorrentolui chiar din Napoli, doar ca noi aveam gratuitate pe tren si am vrut sa profitam de ea.

Vezuviul ne-a intampinat cu urmele eruptiei de anul trecut (2017), cu a vreme rapid schimbatoare, cu miros de sulf de la cele cateva locuri unde fumega continuu si cu un peisaj pe alocuri selenar. Toate autocarele te lasa intr-o parcare, destul de apropiata de locul de unde se incepe urcarea pana in zona craterului, urcare cu dificultate moderata spre usoara (functie de antrenamentul fiecaruia), de cca 40min.

La senzatiile oferite de vulcan trebuie adaugate si cele oferite de parcurgerea drumului ingust, plin de serpentine si unghiuri in ac de par. Aceste senzatii le traiesti in toate zonele Italiei, cu munte si mare. Este spectaculos, mai ales daca te ajuta si vremea.

Am revenit in Napoli seara, obositi dar incantati de ce vazusem si de faptul ca am castigat o zi pentru altceva de vizitat.

Trimis de sanda_afa in 19.04.18 13:49:28
    Validat / Publicat: 19.04.18 14:22:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6202 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sanda_afa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 Vezuviu - pomi inegriti de la ultima eruptie

danielamaria
    [07.01.19 19:34:34]

Buna seara. La sfarsit de august mi-am propus sa merg la Roma, pt a treia oara, si as merge pt o zi la Pompeii si Vesuviu. De cate ore am nevoie pt a vizita pe indelete Pompeii? Cat face autobuzul de la Pompeii la Vesuviu? Multumesc

danielamaria
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Pompei şi/sau Vezuviu: