ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2018
ÎNSCRIS: 19.04.18
SEP-2016

încărcat de pe telefon!

Mauritius una din cele mai frumoase insule

In ultimii 10-11 ani (de când sunt majora) am călătorit destul de mult și înainte de a alege o destinație ma inspiram des din site-ul am fost acolo și alte site-Uri internaționale, așa ca m-am gândit sa scriu și eu in ideea de a ajuta și alti călători ????.

In primul meu post am ales sa va scriu despre Mauritius, de altfel Mauritius și Madagascar sunt destinații aproape de inima mea pentru ca in vacanța cu aceste destinații am rămas gravida ????.

Bon sa începem. Am ajuns in Mauritius la începutul lunii Septembrie cu AIR Mauritius o companie f ok cu echipaj foarte cald și amabil într-adevăr cu un bilet cam piperat (Mauritius și Madagascar cu escala in Paris 800€/pers bilete luate prin AIR France și modificate ulterior pentru ca stăteam doar 12 ore in Mauritius și era păcat).

Citisem destul de mult despre Mauritius și in afara de plaja și trestie de zahăr nu ma așteptăm la mare lucru, dar lucrurile au stat diferit acolo.

Am găsit f multe oferte la excursii și parcuri superbe, am vizitat Safari Parc un must SEE dacă ajungi pe insula, cel mai frumos parc de acest gen din câte am fost, mai ales ca animalele aveam mult spațiu erau bine îngrijite și nu îți era mila de ele când le vedeai, se putea observa ca sunt destul de fericite acolo.

In acest parc am hrănit girafe, am stat la 5 m de 1 hipopotam, am admirat de la 2 m un leu cum doarme ciufulit in sanț și multe altele. Va recomand sa alocați o zi măcar acestui parc și dacă sunteți cu copii chiar mai multe zile.

V-as recomanda de asemenea sa închiriați o mașina, este f ieftină la fel și combustibilul și f necesară dacă vreți sa ieșiți din resort.

Alte obiective ar mai fi Grădina Botanica, iar cea mai frumoasa pe care am vz (pe mine de obicei ma plictisesc grădinile botanice dar nu și aceasta) aici in schimb ar fi de ajuns 4-5 ore. In aceiași zi fiind in apropiere ați putea vizita și fabrica de trestie de zahăr, aici vedeți cum se prelucrează trestia și se transforma in zahar și nu numai, dar și istoria insulei.

Pentru cei care nu sunt pasionați așa mult de istorie și tehnici la ieșirea in fabrica sunt f multe magazine cu tot ce se poate face din zahar și nu sunt putine ????. Au 182 de tipuri de zahar, fiecare pentru alte preparate, gemuri și dulcețuri de toate felurile, rom pe care poți și degusta, de altfel totul se degusta și multe alte preparate tradiționale de neratat.

Pe lângă vizita insulei in sine cu munți, cascada imensa și cele 7 culori care nu pot sa zic ca m-au dat pe spate, dar sunt frumoase de văzut dacă tot ești acolo, am mai fost și pe insula Ile aux Cerfs unde ne-am simțit f bine și am văzut pesiaje superbe ca sa nu mai zic ca mâncarea și servirea au fost excepționale, am luat și sea trekking (adică sa mergi pe fundul marii in larg unde era apa mai mică cu un glob in cap) dar noi cum am făcut înainte sucufundari in Egipt sincer nu mi s-a părut mare lucru.

Pentru cei Care merg in Mauritius sa exploreze insula, de altfel ar fi și păcat sa mergi 11 ore cu avionul (doar din Paris 11 ore) ca sa stai pe șezlong ???? ar trebui totuși sa țină cont de anumite lucruri: 1 neaparat sa închirieze mașina (doar dacă ești f bogat și închiriezi mai multe zile taxi sa te plimbe), se conduce pe partea dreapta dar drumurile sunt bune și libere așa cu nu e greu și pe deasupra e și f safe, un pic mai greu cu orientarea după panouri (oricât de priceput ești la orientare ai nepoata nevoie de o harta sau cel mai bine GPS)

insula in mare parte e ocupată de indienii, dar sunt o versiune f simpatica și curată a lor nu se compara cu cei in orașele mari din India (am fost in Mumbai și e mare dif), ai multe locuri de parcare peste tot chiar și in capitala Port Louis și sunt gratis, poți opri oriunde nimeni nu te claxonează sau amendează (bine nu in mijlocul intersecției),

insula este extrem de safe, au unele dintre cele mai bune fructe și produse tradiționale din lume (din cele 32 de tari care le-am vizitat),

cazează-te la un resort de 4-5 stele, dacă nu este plin sezon diferența fata de apartamente închiriate este f mică. Noi am dat 430€/camera 2 Adulți/ 7 nopți la Radisson Poste Lafayette resort de 4 stele pe plaja comparativ cu 300€ la un apartament închiriat

și de asemenea puteți profita sa mâncați la restaurante bune și mâncăruri mai rafinate nici aici diferența nu e mare, la o terasa gen Fast food plătești 25-30€/2 pers iar la restaurant 35-40€, deci cina părerea mea merita sa dai 5€ in plus de persoana,

noi am fost la începutul lui sept și era cam frig iar August am înțeles de la localnici ca este și mai frig așa ca ideal ar fi sa mergeți toamna sau primăvara noastra și stati măcar 10 zile dacă vreti sa va relaxați și la plaja noi in 8 zile nu prea am avut timp ???? așa ca avem in plan sa revenim.

Rog admin-ul dacă se poate sa introducă și Madagascar la destinații și orice întrebări aveți va răspund cu drag ????

Trimis de Alex S in 19.04.18 10:11:07
Validat / Publicat: 19.04.18 11:07:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAURITIUS

VIZUALIZĂRI: 10553 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [19.04.18 10:55:13] »

Faine impresii

Ne-am bucura să putem citi și impresiile despre acea cazare scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Rog admin-ul dacă se poate sa introducă și Madagascar la destinații

S-a făcut! - amfostacolo.ro/hotel9.php ... atorii&id=23651

Alex S [19.04.18 11:28:17] »

Mulțumesc frumos! Voi scrie și despre cazare, nu am f multe detalii de menționat aici pentru ca nu am stat f mult la hotel dar câteva rânduri sigur sunt de scris și bineînțeles voi scrie și despre alte destinații cât mai repede. Mulțumesc!

ANILU [19.04.18 13:06:48] »

@Alex S: Bun venit în marea familie AFA.

Ce portofoliu de călătorii bogat ai. Deci, ai despre ce să ne mai scrii.

Mi-a plăcut motivul pentru care ai început cu Mauritius... vacanţa când ai rămas însărcinată, asta fiind în septembrie 2016! Bănuiesc că acum sunteţi o familie mai mare!

Felicitări pentru vacanţă şi articol, în care ai cuprins ce aţi făcut voi cât aţi stat acolo.

Toate pozele sunt frumoase dar tare faină este cea cu broasca şi măgăruşul.

Te urmăresc să văd când ne mai scrii.

Toate cele bune.

Alex S [19.04.18 13:20:27] »

@ANILU: Mulțumesc frumos pentru accept, da acum familia este mai mare avem o pitica de 11 luni ????aștept sa adoarmă și mai scriu despre vacantele noastre inclusiv cele recente in 3. ????

maryka [19.04.18 15:07:15] »

Foarte frumos povestit, îmi place cum scrii, aţi avut o vacanţă frumoasă, cu amintiri plăcute şi vii .

Trebuie să continui să scrii, văd că ai despre ce, aşa că noi te aşteptăm cu impresii din celelalte colţuri de lume, unde nu toţi avem şansa să putem ajunge!

Şi desigur cu multe poze!

Alex S [19.04.18 16:04:45] »

@maryka: mulțumesc frumos! Chiar acum o sa postez review despre hotelul din Mauritius și vor urma și altele ????????????????

krisstinna [19.04.18 19:29:06] »

@Alex S: Ce romantic! Ce diferență de peisaj, eu am rămas gravidă in stațiunea Neptun, România în urmă cu 29 de ani, pe 23 August

Alte vremuri, cenușii, părerea mea.

Și eu îmi colorez unghiile cu albastru, sunt interesante, nu-i așa?

Frumoasă vacanță!

Alex S [19.04.18 20:33:14] »

Da le-am asortat cu marea ???? mai bine la Neptun decât in lift cum am auzit la alte persoane ???? Mulțumesc frumos!

Alex S, ANILU, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mauritius: