ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2010
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 12.03.10
APR-2010

Vacanta ok

Tocmai am venit din Hurghada, ieri. A fost o experienta interesanta, in sensul in care aceasta localitate e total diferita de Sharm el Sheikh, plus ca am prins si vreme destul de nasoala, inclusiv ploaie. Da! Ati citit bine, de 1 mai, adica sambata a plouat de a rupt in Egipt. Din cele 8 zile, cam in 4 a batut vantul foarte foarte tare, nu mi-am imaginat niciodata ca poate batea vantul atat de tare intr-o tara atat de calduroasa. Am cam avut ghinion, dar nu ma pot plange, pt ca am venit neagra de acolo. Si acum sa va povestesc cate ceva despre hotel. Acest hotel este cotat la 4 stele, iar din punctul meu de vedere si le merita. Adica ma refer la 4 stele in Egipt, pt ca probabil 4 stele in Europa arata altfel (nu stiu ca nu am fost).

Sa incepem cu camera: camera era spatioasa, cu balcon si vedere spre mare. cam toate camerele au vedere spre mare. Curatenie se facea in fiecare zi si sincer nu am ce sa le reprosez. Era impecabil. Baia ce e drept era un pic mai invechita si era simpluta dar arata ok. Si ea mirosea a curatenie in fiecare zi. Camerele sunt dotate cu aer conditionat, frigider, seif telefon si TV. la TV veti gasi un post sau 2 in engleza restul in araba si rusa si cate unul in nemteste.

Daca mergeti sa cereti o camera in aripa stanga a hotelului. in prima seara am stat undeva in partea dreapta dar nu am putut inchide un ochi pt ca era foarte mare gal, agia. Camerele erau cu spatele la intrarea hotelului El Palacio, si zgomotul facut de autocarele care aduceau turisti era ingrozitor. Am cerut alta camera si ne-au mutat in camera 1317 si nu am mai avut probleme. receptionistul a fost foarte amabil avand in vedere ca i-am dat bacsis in seara in care ne-am cazat.

Restaurantele sunt 3 la numar, insa se poate manca doar in unul din ele. Adica se poate manca in toate dar daca platesti. Micul dejun, pranzul si cina se iau in restaurantul Andaluzia care are intrate si din lobby si de jos dinspre una dintre piscine. Mancarea ce sa spun... era de toate penmtru toti. Nu exista sa nu gasesti sa mananci ceva la una din mese. Dimineata aveai la dispozitie oua fierte, omleta, ceva mancaruri specifice de-a le lor, erau taitei cu lapte, cereale, lapte, sunca (doar cate un fel de sunca), un fel de polonezi facuti cu ceva sos, castraveti, rosii, diferite salate, unt, sucuri, apa si bineinteles o gramada de produse de panificatie cu un gust de nedescris! din punctul meu de vedere la panificatie sunt asi. La amiaza la fel, erau de toate. Nu lipsea pestele, macaroanele, salatele, cate 2 feluri de supa, si carnita, pui sau vita ca porc nu servesc. La fel si aici, chiar daca nu esti un fan al macaroanelor sau al pastelor (ca si mine de exemplu) gaseai ceva de mancare pe placul tau.

Cinele erau cu specific, adica fiecare seara avea specificul ei. De departe seara cu specific arabesc le-a intrecut pe toate. Sincer as fi bagat in mine non stop dar nu mai incapea efectiv nimica. In fiecare seara era peste bineinteles diferite feluri si diferite specii de pesti. Am recunoscut dupa gust tonul, dar mai erau cateva specii cu carne alba pe care nu le-am recunoscut. Erau cartofi in fiecare seara gatiti in diferite feluri, legume fierte, carne de pui gatita in diferite feluri, la fel ca si cea de manzat. iar de prajituri ce sa mai spun? ! Erau unele extraordinare, iar altele ok, dar nu pe gustul meu. Oricum, cine a fost in Egiipt stie ce inseamna prajiturile lor! Se primeau si fructe, smochinec la fiecare cina, portocale, gref, pepene si pepene galben. In fiecare seara se primeau cate 2 feluri de fructe. La acest restaurant puteam s abem sucuri si vin care din cate am inteles nu era prea stralucit.

Pe langa retaurante am mai numarat vreo 3 baruri. Un Lobby Bar, un Pool Bar si un Beach Bar. Aici puteai sa bei si alte bauturi in afara de vin. Ce nu mi-a placut e ca nu aveau meniuri in care sa scrie bauturile pe care le poti consuma in regimul all inclusive. Stiu doar ca fresh-urile si cocktail-urile erau contra cost. faza cu cocktail-urile nu am inteles-o pt ca pana la urma ssunt facute din bauturile lor produse in tara care sunt incluse in regimul all inclusive... de asemenea apa imbuteliata ne puteam procura numai de la Lobby Bar si asta numai dupa ora 10 dimineata. deci ne asiguram in fiecare seara ca avem prrovizii pt a doua zi dimineata.

Snacks-uri si cateva feluri de mancare la amiaza se puteau servi si la Beach Bar dupa ora 10 cand se deschidea.

Hotelul e dotat cu 2 piscine care arata ok. Nu le-am incercat pt ca am stat pe plaja si am facut baie in mare.

Plaja arata ok, sunt sezloange si umbrele. Pt prosoape am primit carduri si in fiecare zi ne luam alte prosoape. Pe plaja exista si un centru de unde puteti cumpara excursii. Am mers la Giftun cu ei si a fost foarte ok. Mult mai ok decat excursia la El Gouna facuta cu tur operatolrul prin care am mers. La Giftun am mers cu 45 de euro 2 persoane deci negociati. Nu va grabiti sa luati excursii de la tour operatori ca sunt mai scumpe.

Apa e ok, este intrare in apa treptata cu nisip. Singura problema a hotelului este faptul ca in stanga lui se afla o plaja pubblica. De pe aceasta plaja vantul ia mizeria si aceatsa ajunge in apa si apoi pe plaja hotelului. Aici ma refer la pungi si la stilce pe care bastinasii le lasa pe plaja. Cei de la hotel se straduiesc si tot aduna periodic mizeria dar din pacate nu fac mereu fata. Acest lucru nu m-a deranjat foarte tare pt ca in dreapta plajei inspre El Palacio, se poate intra in apa si apa este fff curata si mica- pana pe la genunchi sau pe la brau asa ca se poate face baie linistit acolo. Plus ca in acea zona sunt si corali care pot fi admirati daca sunteti pasionati de snorkeling. Apropos de corali daca intrati acolo in apa aveti nevoie si de papucei speciali. Depinde cat va avantati inspre larg, pt ca exista si zone strict cu nisip. eu va sfatuiesc totusi sa va proccurati papucei pt ca sunt o gramada de arici de mare pe fundul apei printre corali si daca calcati in ei chiar nu e o senzatie placuta.

Hotelul are si un centru spa. Tot vin pe plaja angajati care sa v a ofere serviciile acestui centru. Eu una nu am mers pt ca nu ma pasioneaza si mi s-au parut ca au preturi destul de marisoare (30 de dolari pt un masaj mi se pare cam mult). Puteti juca squas si tenis gratuit. restul sunt contra cost. Pe parcusrul zilei se tin cursuri de aerobic, dansuri latino, dansuri orientale, gim in apa, si se pooate juca si volei pe plaja. Seara vin dansatoare din buric, si diferite alte activitati de genul.

Ca distractie e ok, aveti ce face si in timpu zilei si seara.

Daca vreti cumparaturi puteti merge in stanga hotelului pt ca sunt catvea shop-uri acolo. Daca nu va convin cele de acolo puteti lua un taxi pana in centrul nou al Hurghadei. Noi am platit 10 lire pt un drum. Nu va recomand sa mergeti in centrul vechi. Eu am facut greseala sa merg si sincer mi s-a intors stomacul pe dos. E foarte foarte multa mizerie si niste mirosuri. , ... mai bine nu mai spun nimic.

Revenind la hotel, noi am fost foarte multumiti. De la un hotel de 4 stele chiar nu ma asteptam la mai mult de atat. Diferenta intre avest hotel de 4 stele si cel de 5 la care am stat in Sharm e varietatea mancarurilor si a bauturilor. La cel de 5 stele de exemplu primeam dimineata vreo 4-5 feluri de sunca iar aici numai 1. Dar per total a fost foarte ok, deci il recomand cu placere celor care stiu ce inseamna 4 stele in Egipt. Deci daca sunteti foarte pretentiosi parerea mea e sa alegeti alta tara pt ca Egiptul nu vi se potriveste. Poate numai in El Gouna care e cu totul alta mancare de peste, cei pretentiosi se vor simti cat de cat ok. Mie sincer mi-a placut mai mult Sharm el Sheikh. Arata cu totul altfel ca si statiune, si sincer nu am vazut atata mizerie ca in Hurghada. Cam atat desre Palma de Mirette. Daca imi mai amintesc ceva am sa revin cu completari.

Trimis de ramop in 03.05.10 22:30:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Sharm el Sheikh - The Grand Hotel Sharm el Sheikh

VIZUALIZĂRI: 3428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul de afara.

ancamariagadea*
[03.05.10 22:33:22]

Un review complet, felicitari! Cand caut informatii as tot citi astfel de impresii!

[03.05.10 23:00:57]

Multumesc. Am uitat sa va spun ca e un hotel plin de rusi. totusi am ramas surprinsa ca au fost foarte civilizati si nu am avut probleme. dce asemenea mai este si un centru de zi pt copii. Erau de altfel o gramada de familii cu copii veniti la acest hotel. Personalul vorbeste ruseste, ca si aproape toti vanzatorii. Vorba unui ghid, nu mai e Hurghada ci e Rusghada... am inteles ca pe luna vin cam 50. 000 de rusi in Hurghada. Oricum nu am avut probleme cu ei, nici in hotel nici in afara acestuia.

Diaura*
[04.05.10 00:06:35]

Felicitari pentru descierea completa si obiectiva.

Vin cu o precizare pentru cei ce merg in Egipt in aceasta perioada; de la sfarsitul lunii martie, bate "hamasinul" sau "vantul de 50 de zile". Atat dureaza si este atat de puternic incat oamenii leaga frunzele palmierilor pentru a nu fi smulse de rafalele puternice. Este foarte neplacut; ridica nori de praf si acolo unde gaseste si nori de gunoaie.

Cand am fost in Egipt, m-am imprietenit in excursiile optionale cu o domnisoara care era cazata la acest hotel. A fost la fel de multumita.

balasa violeta
[04.05.10 00:17:36]

Interesant tot ceea ce ne-ai spus. De la mine un vot.

[04.05.10 07:39:33]

Daca stiam de acest "hamasin" sincer nu alegeam aceasta perioada. A fost cumplit! Efectiv era la limita suportabilului! Am si tras o mama de raceala si acum iau antibiotice... M-am invatat minte si alta data merg in octombrie cand totul e linistit. cei care nu au experimentat acest vant nu cred ca isi imagineaza ce inseamna! Sfatul meu, a unui om care a patit-o, pt cei care vor sa mearga in Egipt este sa ocoleasca aceasta perioada pentru ca este extrem de neplacut!

Multumesc pt aprecieri, m-am straduit sa dau cat mai multe detalii pt ca stiu cum e sa cauti informatii despre un anumit lucru si sa nu le gasesti.

Daca aveti intrabari va raspund cu placere.

[04.05.10 07:54:43]

un review complet si impresionant prin gradul de detaliere, pentru care meriti deplina apreciere. Felicitari si multumiri, ramop.

[04.05.10 08:03:17]

ramop sper sa-ti placa melodia atasata!

Lumi
[04.05.10 09:49:19]

Un vot si din partea mea pentru un review foarte bun.

@webmaster: informatia cu hamasinul mi se pare foarte importanta, si ma gandesc daca nu s-ar putea concentra niste sfaturi generale de calatorie, pe care sa le poata citi usor oricine doreste sa mearga in Egipt: de genul medicamente utile, stilul negocierilor, bacsis pentru o camera mai buna, si lucruri de genul asta, ca poate nu toata lumea sta sa citeasca toate review-urile si toate ecourile.

[04.05.10 09:56:14]

@Lumi: am in lucru (cam de (prea) multtimp, totusi; nu prea reusesc sa avansez, deocamdata, din cauza timpului) o sectiune de 'Mini-ghiduri AmFostAcolo' (pe tari), unde vom grupa acest tip de informatii. Va face parte dintr-o sectiune mai mare, 'Ce-mi recomandati', cu care va tot "amenint" de la sfarsitul anului trecut

[04.05.10 10:16:04]

@webmaster13- e super melodia! Asta am avut-o in cap tot sejurul in Egipt!

delia58
[20.05.10 22:26:23]

Superb comentariul. Eu voi pleca la acest hotel pe 14.06.2010 pt 2 saptamani. Te rog sa-mi spui daca e bine sa iau din tara ceva $ sau Euro si daca pot folosi cardul sa scot acolo lire la un ATM.

Pot cumpara o bere de undeva din apropiere? Imi place sa stau seara pe balcon cu o bere.

Deoarece sunt singura, ca sa merg in oras e vreo problema?

Pentru excursii, ai fost la Cairo sau in Valea Regilor? Cum e?

Multumesc si promit sa comentez dupa ce ma intorc.

[21.05.10 10:14:02]

Salut Delia58! Eu spun ca e mai bine sa iei cu tine niste dolari. Cardul sincer nus tiu daca il poti folosi sa scoti lire sau nu de la bancomat. In schimb la bancomatele lor iti transforma dolarii in lire. De fapt, la intrarea in hotel ai un virou de schimb valutar asa ca nu trebuie sa iti faci probleme. oricum comerciantii accepta si dolari si euro si de toate. Un dolar era 5, 5 lire si un euro 7, 5 parca sau 8. Cel mai bine ar fi sa iti iei cu tine un calc de mana ca te ajuta mult la cumparaturi, ca sa iti transformi preturile lor in leii nostrii. Bere la sticla iti da si de la barul hotelului, de la cel din lobby. In jur bere cu alcool nu o sa gasesti pt ca ei nu vand alcool. Am cautat si noi si degeaba. seara barurile sunt deschise. Ai un bar pe langa plaja si poti bea linistita o bere acolo. Daca te cazeaza la parter langa piscina atunci poti sa spui ca bei la tine pe terasa. Eu te sfatuiesc sa ceri o camera care nu e cu spatele la intrarea dinspre El Palacio ca nu o sa poti dormi.

In centru la cumparaturi poti sa mergi linistita. Iei un taxi din fata hotelului si te duce fara nici o problema. Noi am platit cam 9 lire pana in centru nou. Oricum magazine sunt si cum iesi din hotel in stanga, si si pe straduta care intra la El Palacio. Sa negociezi preturile pt ca altfel te jecmanesc de nu te vezi.

Sa iti iei crema cu cel putin 30 factor de protectie, mai ales daca e primul bronz. Si daca intri in apa mergi in partea din dreapăta de tot a plajei inspre El Palacio ca apa e mult mai curata acolo. De regula pe plaja in fata hotelului asa cum am spus vin multe gunoaie. O sa iti trebuiasca papuci speciali si o sa gasesti la magazinele din apropiere. Costa ca 4 dolari. Sunt si corali in partea din dreapta a plajei si pestisori.

In Luxor sau Valea Regilor nu am fost. te sfatuiesc sa mergi cu cei de la turoperatorul care organizeaza excursia. In schimb, daca vrei sa mergi la snorkeling sau pe Insule mai bine iei o excursie de la ei de acolo. Pe plaja langa magazia de unde iti iei prosoapele e un centru de unde poti cumpara excursii. Sunt mai ieftine si ghidul o sa iti vorbeasca si in engleza nu numai in rusa.

Pe parcursul saptamanii o sa vina tot felul de agenti care vand excursii cu vaporasele sau alte excursii. Poti merge linistita, le organizeaza ok si sunt mai ieftine decat la turoperatori.

Sper sa te distrezi si sa vii si tu cu impresii. Poate ale tale vor fi diferite de ale mele, insa eu chiar sper sa ai o experienta placuta acolo. Daca nu esti o persoana mofturoasa sau daca nu te astepti la foarte mare lux, atunci va fi ok. oricum hotelul e luxos pt un hotel de 4 stele din Egipt.

Pentru alte info iti stau la dispozitie!

delia58
[21.05.10 19:08:12]

Multumesc mult ramop. Informatiile sunt extrem de utile. Sper sa fie la fel de frumos, ba chiar mai bine daca nu bate vantul.

Mai vorbim.

csemese
[10.06.10 09:52:46]

Frumoasa descriera si foarte adevarata, si eu acum m am intors din Hurghada si tot in Palma am stat si a fost foarte ok, am fost foarte multumita (probabil nu sunt foarte pretentioasa, desi am umblat si prin Europa mult).

Am fost acolo pe perioada 1-8 iunie, a fost vreme foarte buna (in general ai noroc daca prinzi ploaie).

Am fost in Safari si a fost foarte bine, nu va asteptati sa vedeti prea mare lucru pe acolo ca nu veti vedea, ceea ce merita aceasta excursie este mersul cu Atv-ul (doar atat).

Am mai mers pe insula Giftun care a fost foarte frumoasa (pt mine si asta a fost a 2 oara ca si Hurghada, dar sunt sigura ca ma voi mai intoarce), am vazut delfini, niste pesti foarte frumosi si corali colorati.

Daca nu va este frica de apa si sriti sa inotati eu va recomand sa faceti snokerling si nu mergeti cu vasul cu fund de sticla.

Excursiile le am facut cu cei locali, sunt mai ieftine si primesti acelasi lucru ca si daca te ai duce cu agentile cu care ai calatorit.

Inca un lucru... merita vazut Valea regilor si Piramidele dar pt aceste vizite eu va recomand sa alegeti o perioada cum ar fii luna februarie cand este de suportat caldura si nu bate vantul de 50 de zile (deoarece si in feb sunt 29-30 grade si apa este foarte buna).

Dupa parerea mea su ceea mai frumoasa mare, desi am vazut multe mari si tari dar tot aici m as intoarce.

Si El Palacio este mai bun si cu mai multe varietati.

[10.06.10 10:29:05]

csemese: te asteptam si cu impresii, (si nu doar cu simple ecouri) din vacantele tale. Ar fi preferabil din mai multe puncte de vedere (notele pe care le vei acorda vor contribui si ele la media hotelului; poti adauga fotografii proprii atasate la review-ul TAU - si nu la ale altora - etc)

Pentru a adauga impresii, fa click pe linkul ADAUGA IMRESII NOI din paginile hotelului (de exemplu, vezi mai sus linkul ADAUGA IMPRESII NOI pentru Sunny Days...)

balasa violeta, csemese, delia58, Diaura*, domidoc, Lumi, ramop
Alte impresii din această RUBRICĂSunny Days El Palacio Resort: