ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
APR-2018

Feeria de lumina

De la o vreme si Bucurestiul s-a aliniat marilor capitale europene si nu numai, incepand sa adopte manifestari sportive si culturale care in alte parti s-au bucurat de succes.

Astfel joi, 12 aprilie, a luat startul a IV a editie a Sport Light Bucharest International Light Festival, care a ‘prins’ in Bucuresti din ce in ce mai mult teren. Evenimentul anual a fost prefatat de multa publicitate facuta in mass media, un lucru benefic ale caror urmari nu au intarziat sa apara, pe toata durata sa zonele unde a fost organizat dovedindu-se aproape neincapatoare pentru oamenii de toate varstele care au participat.

Deschiderea Spot Light Show a fost facuta de o trupa de dansatori de high tech din Ucraina, Light Balance care au creat senzatie in randurile spectatorilor printr-un spectacol electrizant de dans si lumina. Au fost urmati de o trupa de tobosari britanici, Spark, care au oferit o reprezentatie de exceptie publicului prezent.

Traseul pe care s-a intins festivalul a cuprins, in premiera, aproape toate punctele strategice ale Capitalei, insa, a fost foarte lung si foarte greu de parcurs.

Astfel luminile au inconjurat Arcul de Triumf, Muzeul Grigore Antipa, Palatul Stirbey, Ateneul Roman, Palatul Ministerului de Interne, Piata Universitatii, Teatrul National si Primaria Capitalei. Din punctul meu de vedere, ar fi putut fi cuprinse la fel de bine si alte cladiri emblematice ale orasului, cum sunt Muzeul George Enescu, Palatul Regal, Muzeul de Arta al Romaniei si Muzeul de Istorie, si lista poate continua. Din pacate, Teatrul National, prin amplasamentul sau fata de celelalte edificii de pe traseu, si a pozitionarii sale fata de boulevard, nu a pututatrage atentia celor care tranzitau zona, acestia fiind ‘focusati’ pe Calea Victoriei.

Arcul de Triumf, splendid luminat, avand pe partea de sus emblema Regatului Romaniei incadrata de busturile ctitorilor sai de la 1922, Regele Ferdinand si Regina Maria, una dintre cele mai emblematice obiective ale orasului, chiar daca nu s-a situat aproape de celelate obiective prin amplasamentul sau ,a putut fi admirat de mii si mii de oameni care au ramas placut surprinsi de noua sa infatisare, fie ea si provizorie .

Traficul rutier a fost restrictionat pe parcursul acestor zile, devenind exclusiv pietonal intre orele 20 si 23:30, lucru care a facilitat enorm desfasurarea in conditii excelente a evenimentului, Calea Victoriei fiind ‘inundata' de mii si mii de oameni, preponderent in zona cuprinsa de Ateneul Roman si pana la cladirea CEC, aproape de Splaiul Independentei. Au fost de toate: muzica, distractie, pentru cei care au vrut sa manance ceva s-au gasit diverse preparate la rulotele si terasele amenajate vis-a –vis de Muzeul de Arta, au fost lectii de istorie cu privire la formarea Caii Victoriei, proiectate pe peretele Bibliotecii Universitare, reprezentatii de dans cu sfere luminoase si cate si mai cate! Multimea era compacta pana la Palatul Telefoanelor, se dispersa putin catre B-ul Regina Elisabeta si redevenea asa in zona cladirii CEC si a Muzeului de Istorie.

Asadar traseul se putea incepe dinspre Ateneu si se sfarsea la muzeul de Istorie, acolo unde majoritatea ‘istoviti ‘ de lungul drum faceau stanga pe Stavropoleos si se opreau pentru recuperare la restaurantele si terasele din Centrul Vechi. :) Cei care urmau traseul invers ‘esuau’ invariabil la terasele de langa Ateneu. Happy end in ambele situatii! :)

De-a lungul celor doua zile in care m-am perindat prin zona am vazut numai veselie si buna dispozitie! Cred ca asemenea manifestatii sunt mai mult decat benefice bucurestenilor si nu numai, (exceptie fac conducatorii auto, saracii!) si daca s-ar organiza mai frecvent, ar fi un lucru minunat. Si pentru a oferi un mijloc de a-i relaxa pe vesnicii ‘stresati’ ai tarii, dar si pentru publicitatea care i se face Bucurestiului de miile de turisti care desigur ca au umput randurile si acum.

Mai raman la convingerea ca un alt lucru care ar putea ajuta la relaxarea cetatenilor orasului ar fi redarea traficului pietonal fie macar in week end uri si in perioada verii pe toata Calea Victoriei. Nu am fi primii care ar practica acest lucru si nici rau nu ar fi!

Daca nu ati fost la acest eveniment, ar fi perfect daca ati incerca sa nu-l ratati pe urmatorul pentru ca aseara Spot Light s-a incheiat . Pierdeti distractie si relaxare, garantate si mai ales, gratuite! Sper ca pozele pe care le voi adauga sa va convinga, daca eu nu am reusit in cuvinte

Vacante frumoase si calatorii placute!

Trimis de iulian68 in 16.04.18 03:40:44
Validat / Publicat: 16.04.18 05:18:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Muzeul Antipa... Animale și păsări in diverse culori.

ANILU
[16.04.18 07:57:22]

@iulian68: Ştiam de acest festival de lumină şi culoare pe străzile Bucureştiului dar mai ales pe clădirile reprezentative.

Foarte frumos ai surprins în poze clădirile luminate tematic.

Se vede din aglomeraţia care a fost că bucureştenii şi nu numai sunt dornici de asemenea evenimente.

Trebuie să recunosc, noi am "eşuat" pe la terase şi vineri şi sâmbătă .

Dar cum ai zis şi tu, să avem în vedere umătorul festival, pentru că merită.

O săptămână uşoară.

Zoazore
[16.04.18 08:12:51]

@iulian68: Superb!

[16.04.18 12:11:18]

@ANILU: Noi am 'eșuat ' la Azurro cand ne-am intors... Ieri m-am dus cu un amic, m-a lăsat acolo si a asteptat pana l-am sunat ca sa ma recupereze... Nu era chip sa te duci cu masina si sa o si parchezi pe acolo!

[16.04.18 12:47:26]

@Zoazore: Da, asa am gandit si eu, mai ales dupa ce amvazut pozele!

mihaelavoicu
[16.04.18 19:25:06]

Foarte interesant! Mulțumesc!

[16.04.18 19:28:49]

@mihaelavoicu: Cu mare placere! Aseara după ce am terminat de facut pozele am plecat glonț acasa sa fac articolul. Altfel cine stie cand ii venea rândul... ????

tata123 🔱
[17.04.18 11:32:50]

@iulian68: Mulțumim pentru articol, dar mai ales pentru imagini. Acest „festival al luminii” polarizează într-adevăr atenția publicului bucureștean, anul acesta parcă cel mai intens. Au fost 4 ediții, am mers la trei din ele - acum, în 2018, mi s-a părut cel mai aglomerat, dar și cea mai extinsă ediție în privința numărului clădirilor iluminate feeric.

Proiecția multicoloră de pe Ateneul Român a fost superbă, așa cum și cea de pe Arcul de Triumf a captat atenția. Interesantă a fost și povestea Căii Victoriei pusă în scenă pe fațada Palatului Fundației Universitare Carol I (BCU). În serile festivalului fostul Pod al Mogoșoaiei a devinit prea îngust pentru miile de vizitatori care doreau să se bucure de proiecțiile colorate și instalațiile luminoase.

RoxanaGRS
[17.04.18 12:00:07]

Splendid. Mulțumim pentru articol. În felul ăsta vedem și noi cei din provincie minunățiile astea.

[17.04.18 13:29:52]

@tata123: Ma bucur ca l-am scris, ma bucur ca mai sunt asemenea manifestări in Bucuresti, chiar este nevoie de asa ceva pentru ca face bine si orașului in ansamblu si mai ales locuitorilor sai.

elviramvio
[21.04.18 08:52:10]

@iulian68:

Am văzut la TV in Turcia pe postul romanesc. Te-am zărit prin mulțime????????

ANILU, elviramvio, iulian68, mihaelavoicu, RoxanaGRS, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: