ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2018
APR-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Palazzo Ognissanti - confort în inima Florenței

Pregătirile pentru vizita noastră în aprilie anul acesta la Florența au început atipic: întâi am găsit cazare, apoi am luat biletele de avion.

ALEGEREA CAZĂRII - Oferta pentru cazare în centrul istoric, aproape de punctele de interes, pentru 3 nopți într-o cameră dublă cu mic dejun inclus era foarte generoasă în februarie, când am început căutările. Prețurile nu erau de speriat, începeau de la 380 de lei pe noapte. Am studiat, am citit, am văzut imagini... Având de unde alege, am început să cresc pretențiile, voiam să ne simțim bine, să nu facem concesii la confort și locație pentru câteva sute de lei. Am optat pentru hoteluri, pentru că au recepție deschisă non-stop, nu trebuie să stabilești reguli cu cheia, și sunt neutre (recunosc, nu prea îmi place senzația pe care ți-o dau pensiunile, că stai acasă la cineva). De altfel, pe Booking oferta hotelurilor e mult mai mare decât a B&B-urilor pentru Florența. Am ocolit de asemenea camere cu baia comună, sau mic dejunuri sărăcăcioase, cu biscuiți.

Am stabilit că locația trebuie să fie aproape de gară, ca să nu umblăm mult cu bagajele la sosire și la plecare dar și aproape de centrul vechi, să putem să ajungem pe jos la toate atracțiile. Tot căutând am dat peste o ofertă bună, Palazzo Ognissanti, hotel de 4 stele, foarte aproape de gară, spre râul Arno, care avea o reducere de la 2400 de lei, la 1900, iar cu beneficiul „genius” cobora la 1600 de lei pentru 3 nopți, cu mic dejun continental inclus, cu tot cu taxa pe oraș (destul de piperată:4,80 euro/persoană/noapte). Eu mă oprisem deja la alt hotel, Merlini, acesta era 1300 de lei, dar am fost încântată de imaginile și recenziile pentru celălalt, și mai ales de reducerea fără de care nici nu m-aș fi apropiat de varianta asta. Am rezervat cu cardul de debit, fără avans, având anulare gratuită, urmând să plătim acolo.

ACCESUL – Hotelul e foarte aproape de autogară, unde ne-a lăsat autocarul cu care am venit de la aeroport, Volainbus. Așadar, din Piazza della Stazione, ieșind din autogară, am luat-o la dreapta, (reper în față, hotelul Boccaccio) apoi tot înainte pe Via dell Albero, o străduță îngustă, scurtă, și am ajuns pe Via Finiguerra, pe care se află hotelul, pe partea stângă, vis-a-vis de alt hotel de 4 stele, Adriatico. În total 5 minute în pas lejer. De la hotel, cum ieși, în partea stângă, tot înainte, într-un minut se ajunge pe malul râului Arno, de unde, într-o plimbare frumoasă de 10 minute, se ajunge la Ponte Vecchio. Un alt traseu spre centrul istoric este înapoi la zona gării și de aici, în dreapta, orice străduță duce la Dom, durează un sfert de oră.

ZONA – este foarte aerisită, pe Via Finiguerra sunt restaurante, iar pe Via dell Albero mici magazine alimentare, patiserii. Te simți în siguranță, ziua și seara, nu e foarte liniște dar nici zgomot insuportabil.

HOTELUL – e situat într-o clădire frumoasă, de epocă, parcarea părea destul de mică, recepția e primitoare, luminoasă, decorată în stil clasic. Am fost primiți cu amabilitate, ni s-au făcut copii după buletine și am primit cheia, la etajul al treilea, cu orientare spre spate. M-am bucurat pentru că citisem că în camerele orientate spre stradă e cam gălăgie de la mașini. Există două lifturi, cu vedere spre grădină. Am remarcat că la fiecare etaj, holul care cuprindea camerele avea și două terase mici, deschise, cu verdeață și măsuțe.

CAMERA – a fost mică, dar suficient de spațioasă pentru noi, departe de a fi luxoasă, cu un mobilier simplu, pat dublu, dulap, birou, fotolii, un televizor mic, oglindă, minibar. Baia avea toate dotările, prosoape multe și foarte albe, consumabile diverse, feon, papuci de casă. Am remarcat curățenia desăvârșită, totul sclipea. Nu mi-a plăcut că nu era săpunieră și mai ales că dușul avea cap fix în perete, știam asta dinainte, dar e atât de incomod... Presiunea la apă foarte bună, cabina de duș se închidea perfect. Din păcate, ventilatorul nu mergea eficient, se făcea abur. Fereastra noastră dădea spre o grădină înverzită și liniștită, și în depărtare se vedea Domul. Semnalul wi-fi a fost destul de bun. Patul a fost mare și foarte comod, am avut două rânduri de perne cam plate, dar probabil de aceea erau două, pături groase de rezervă.

SERVICIILE – au fost foarte bune, în fiecare zi au schimbat prosoapele și lenjeria de pat, camera a arătat mereu lustruită ca în prima zi de cazare. La recepție erau foarte amabili, dornici să fie de ajutor, de asemenea personalul de la micul dejun, extrem de săritor. Hotelul oferea și un bar gratuit, pe parcursul întregii zile, cu produse de patiserie foarte bune, ceai și cafea. În cameră am găsit la sosire o scrisoare din partea managerului în care ni se ura bun venit, alături era o punguliță cu bomboane. De asemenea pe birou erau o hartă a Florenței și pliante cu recomandări de restaurante și magazine.

MICUL DEJUN – începea la 7,30. Era tip bufet și a fost foarte bun, diversificat, cu produse de calitate, calde și reci, omletă, ouă fierte, șuncă prăjită, mezeluri italienești gustoase, brânzeturi de 4-5 feluri, roșii, castraveți, diverse sortimente de iaurt, pâine albă, neagră, cu semințe, chifle, unt, dulcețuri, tarte, croissante, produse de patiserie cu creme, fructe variate, salată de fructe, cafea foarte bună, ceaiuri naturale... Efectiv te săturai doar gustând. Produsele erau mereu completate, eram întrebați ce mai dorim. Salonul de mic dejun era elegant, mese mici, de 2-4 persoane, așezate astfel încât să ai intimitate.

În concluzie, a fost foarte bine la Palazzo Ognissanti, am fost mulțumiți mai ales de locația acestuia, de micul dejun bogat, care ne dădea energie pentru jumătate de zi, am avut tot confortul pe care ni l-am dorit pentru a savura frumusețile Florenței.

Trimis de Rofri in 15.04.18 17:51:06
    Validat / Publicat: 15.04.18 18:23:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1779 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rofri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P18 Râul Arno, la un minut de hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 51.00 EUR pe cameră

[15.04.18 18:20:23]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Palazzo Ognissanti Hotel, FIRENZE (FLORENŢA)" (nou-creată pe sait)

[15.04.18 18:27:51]

@Rofri: Start vot! INTR-adevăr o recomandare foarte buna și chiar a meritat sa alegi acest hotel! Felicitări, votat cu mare drag.

RofriAUTOR REVIEW
    [15.04.18 18:30:32]

@webmasterX: Da, este corectă localizarea pe hartă.

[15.04.18 18:34:30]

RofriAUTOR REVIEW
    [15.04.18 19:02:04]

@mishu: Mulțumesc mult pentru apreciere!

mishu, Rofri

• pagină generată în 0.04479193687439 sec