ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2018
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
APR-2018

Restaurant Azzurro, Drumul Taberei — pe terasă de data aceasta

Vremea este frumoasă, soarele ne încălzește prea tare pentru data din calendar, verdele este culoarea ce predomină în perioada asta, numai bine pentru a ieși la plimbare.

Ieșim și noi la plimbare și după aceea ne oprim la o terasă, mă întreabă soțul? Normal zic eu.

Plimbare pentru noi înseamnă prin Parcul Drumul Taberei, prea mic pentru un cartier așa de mare și mai ales în zilele însorite, este neîncăpător.

Cum terase nu mai sunt în parc de cînd a fost reabilitat, singura soluție este la o terasă pe bulevardul Drumul Taberei, în stânga-dreapta parcului, sau cum îi spunem noi ”pe buclă”.

De data aceasta ne-am oprit la Restaurantul Azzurro, pe terasă. Am fost de mai multe ori aici cu diferite ocazii, dar nu am reușit să scriu nimic până acum.

M-am uitat pe AFA să văd dacă s-a mai scris și am găsit un singur articol scris de colegul Dan&Ema din vara lui 2015.

Pentru cei ce locuiesc în Drumul Taberei, acest restaurant este foarte cunoscut, vara având o terasă generoasă – sait-ul lor spune că are o capacitate de 220 locuri – fiind accesibil fără a folosi transportul în comun.

Pentru cei ce primesc invitație la acest restaurant este bine de știut că pot ajunge cu autobuzele 173 și 368 sau cu troleibuzul 68,71 sau cu taxiul. În zonă, din cauza lucrărilor la metrou (care nu se mai termină:(), traseele mijloacelor de transport în comun au fost deviate. Dar când se v-a circula metroul, ve-ți putea ajunge și cu acesta.

De 8 martie am fost aici (soțul mi-a făcut surpriza de a rezerva o masă și a petrece ziua femeii), dar în salon, era prea devreme pentru terasă.

Restaurantul este amplasat pe trotuar, terasa fiind în fața salonului, separate de zona pietonală.

Salonul este în stânga și dreapta intrării, amenajat cu gust și elegant.

Terasa este înconjurată de un gard viu, ce amortizează zgomotul mașinilor de pe bulevard.

Acum au fost scoase la soare și ghivecele cu mușcate, agățate de suportul felinarelor ce asigură iluminatul terasei.

Umbrele mari asigură umbră, fiind deschise sub coroanele copacilor. Vara când este caniculă, există instalată și instalație de vaporizare pentru a asigura un pic de răcoare.

Îmi plac scaunele sau canapele de la mesele de pe terasă că sunt acoperite cu pene moi, confortabile.

Am ocupat locuri la o masă, imediat am primit și meniul, pe care l-am răsfoit de data aceasta pentru poze, pentru că noi știam deja ce vrem.

Am comandat câte o pizza, eu quatro formagi și soțul pizza Azzurro și câte o bere de fiecare, calsberg la draft (adica un pahar de 400ml).

Este bine de știut că aici se mănâncă foarte bine, meniul este destul de diversificat, dar prețurile nu sunt tocmai mici. De exemplu, pizza nu au decât o singură dimensiune, de 32 cm (suficient, zic eu, pentru o persoană), iar prețurile încep de la 25 lei. Iar berea la draft este 9 lei... deci cam mult – părerea mea- dacă ar fi să ieși la o bere cu prietenii.

Dar știți vorba aia, ce e bun și mult, costă!!!

Pentru un răsfăț după o plimbare prin parc așa la sfârșit de săptămână, eu zic că merită.

Și cu toate acestea, vara terasa este plină.

Toată consumația noastră a costat 87 lei. Am achitat numerar dar se poate plăti și cu cardul.

Toaletele sunt în interior, câte una pentru fiecare sex, cam puține pentru capacitatea restaurantului.

Wi-fi este la liber dar nu l-am încercat.

Personalul restaurantului este foarte atent și amabil.

Dacă vreți să petreceți aici clipe frumoase cu prietenii sau familia este bine de știut că trebuie să faceți rezervare, nu veti găsi locuri libere dacă veniți un grup mai mare, mai ales în zilele de weekend sau când sunt evenimente sportive. Pe terasă sunt amplasate lcd-uri cu diagonala mare și numai bine de stat la terasă și a urmări competițiile sportive.

Recomand cu plăcere acest restaurant și în mod special vara pe terasă.

Este bine de știut că Restaurante Azzurro mai sunt și prin mall-urile din București și chiar unul este și în Ploiești. Acesta din Drumul Taberei fiind primul deschis din 1992.

Noi l-am descoperit de când locuim în acest cartier, despre celelalte nu mă pot pronunța pentru că nu le-am frecventat.

Toate cele bune.

Trimis de ANILU in 15.04.18 11:27:59
Validat / Publicat: 15.04.18 11:58:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI. A mai fost în/la: Litoral, Moldova, Ardeal

VIZUALIZĂRI: 2250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Azzurro - am fost acolo

Dan&Ema [15.04.18 12:04:54] »

Colegul Dan&Ema catre colega Anilu:

Imi manipulezi gandurile? Ieri tocmai am stabilit in consiliul de familie in care jumatate propune si jumatate executa sa revenim in una din zilele urmatoare la Azzurro! Si nu stiam daca s-a deschis terasa.

Denisa si-a amintit de 2 faze in care am fost nemultumit de personal dar cum cel putin o parte a acestuia se schimba in fiecare primavara, sa vedem ce noutati mai ofera sau servesc! ????????

ANILU [15.04.18 12:17:54] »

@Dan&Ema: Hi hi hi!!!

I-am spus soțului că tu ai scris despre restaurant. Păi și mai scrii și tu?! Da că Dan a scris în 2015.

Acum când știu că nu mai locuiti așa aproape văd că tot te bate gândul să vii la terasă.

Este ok, s-a deschis terasa.

Să auzim de bine.

Dan&Ema [15.04.18 12:24:22] »

@ANILU: troleibuzul 69 nu 68

ANILU [15.04.18 12:28:16] »

@Dan&Ema: Da așa este, 69.

Dan&Ema [15.04.18 12:30:51] »

@ANILU:

Si confirm ca pizzele se gasesc in foarte multe variante dar o singura dimensiune si sunt foarte gustoase. Cele picante sint marcate, aviz amatorilor. Dulciurile mama mama! ????????

Si cocktailurile sunt super! ????????

Daca puneau in lista totul cu 2-5 lei mai ieftin era si mai bine dar poate atunci se gaseau si mai greu locuri libere. ????

ANILU [15.04.18 13:14:10] »

@Dan&Ema: Asta așa este. Tot ce am mâncat aici a fost bun și gustos.

Mie mi s-a părut că au pus 2-3 lei în plus ????

Eu am zis că prețurile nu sunt tocmai mici ????

Surprinzător, ieri seară când am fost noi erau multe familii cu copii mici, de la cărucioare până la role.

Poate o punem de o miniintalnie data viitoare.

Mai vedem, vorbim.

iulian68 [15.04.18 13:24:13] »

Nu stiam ca stai prin zona! ???? Noi am fost ieri la, Azzuro cand ne-am intors din oras. Ca unul l care i-a 'tocit"scaunele/canapelele, mai ales de când dispărut American Beer House, pot spune ca e mai bun decât multe altele care se chinuie să mai funcționeze în cartier. Personalul in mare parte e vechi, ii stiu pe mulți de ceva ani. Azurro mai are deschis un mic local și în Carrefour Orhideea. Si acolo e fain! Sa va fie de bine!

Dan&Ema [15.04.18 13:29:07] »

@ANILU: categoric da

ANILU [15.04.18 13:31:35] »

@iulian68: Mulțumesc!

Tot în zonă ne invartim și noi!

Aseară am fost și noi prima dată pe terasă pe anul ăsta.

Confirm cele scrise de tine.

O zi frumoasă.

Dan&Ema [15.04.18 13:37:22] »

@iulian68:

Azzurro a rezistat. ????

American unde de asemenea era o optiune (aveau niste ficatei buni) a clacat deja de ani buni. ????

A mai cedat si terasa ai de la intrarea laterala in parc unde acum e locul de joaca de langa intrarea la (fostul) strand. Si acolo ne-a placut. ????

Au disparut si altii care mai activau prin parc. ????

La Casa Alba au alternat parerile mele pro si contra. ❓

Asa ca Azzurro a ramas lider detasat dupa mine in nurul parcului Moghioros. ✅????????????

ANILU [15.04.18 13:45:37] »

@Dan&Ema: ???? așa este

iulian68 [15.04.18 13:46:33] »

@Dan&Ema: Să stii ca bine am mâncat si la Amarillo, la intrarea principală în parc, Deasemenea pe partea asta de cartier mai imi place la Piatra Alba. Însă zilele astea am in plan alt restaurant, ca daca tot se deschid înseamnă că sunt pregătiți, nu? ????

ANILU [15.04.18 13:51:38] »

@iulian68: să ne scrii și nouă despre ce restaurant este vorba. Poate mai alternam.

Noi am mai fost și la terasa de lângă patinoar. Asta când prindeam locuri libere, dacă nu tot la Azzurro ajungeam.

iulian68 [15.04.18 13:57:09] »

Nu stiu cum se numeste, e pe partea cu casele in prelungire, aproape de capat. Avand in vedere ca sunt multe localuri in zona aia, ar trebui sa fie bun, ca și celelalte dealtfel, ca e concurenta acolo, nu glumă!

nicole33 [15.04.18 14:04:30] »

Să vă fie de bine!

Bună recomandarea, pizzele arată excelent , dar prea departe pentru mine.

Până ajung acolo, mi se face foame, ceea ce nu ar fi tocmai rău , dar până ajung înapoi acasă mi se face foame din nou. Deci, nu este nicio afacere pentru mine, însă l-aş vizita cu interes dacă am drum prin zonă.

ANILU [15.04.18 14:16:09] »

@nicole33: Mulțumesc. ????

iulian68 [15.04.18 14:18:14] »

@nicole33: nicole, poti sa iei încă o pizza la pachet! ???? Si cand ai intrat in casa te poti aseza direct la masa! ????

nicole33 [15.04.18 14:24:54] »

@iulian68:

Corect! . Simplu şi eficient. Cum de nu m-am gândit la asta?

iulian68 [15.04.18 16:10:31] »

@nicole33: Evident ca te-ai gandit! ???????? Eu, deși stau f aproape de acest restaurant, de multe ori până sa ne ridicam de la masa mai comand o pizza la pachet, ca cine stie?! ????

krisstinna [15.04.18 18:14:00] »

@ANILU: Să vă fie de bine!

Și noi am ieșit aseară la o terasa, așa a dorit domnul C

Se pare că băieții au fost dornici de “ieseală”

Acum, ce să zicÎmi place pizza foarte mult, mi-ai făcut o mare poftă. Dar uite cât e ceasul! Cum să mai comand la ora asta, cum să mai mănânc eu ceva la o ora asa târzie

Of!

ANILU [15.04.18 18:28:58] »

@krisstinna: Mulțumesc.

Noi am fost și vineri la Sorley cu colegii de serviciu.

Iar sâmbătă nu am reușit să facem mare lucru așa că am ieșit la o terasă ????

????

doinafil [15.04.18 20:52:23] »

@ANILU: Am fost și noi la „Azzuro” și la „Amarillo”, doar am stat în Drumul Taberii 43 de ani.

În ultimii ani mergeam cu bicicleta zilnic, dus/întors, pe trotuarul dintre terasă și restaurant. De aici mai aveam două stații până acasă. Mai merg și acum prin cartier, chiar dacă m-am mutat în Militari.

Măi copii, cei care stați prin cartierele sus pomenite, hai să punem de-o „băută” în primăvara/vara asta! Invitația este valabilă și pentru cei care stau în alte cartiere, desigur, cum ar fi @nicole33, sau oricine dorește!

Ce ziceți?!?

Se mănâncă f. bine la ambele restaurante menționate mai sus. La fel de bine se mânca și la (decedata, din păcate!) „American beer House”, cum bine spune @iulian68, care era și mai aproape de mine.

Felicitări, @anilu pentru articol și poze.

Zoazore [15.04.18 21:28:14] »

@ANILU: A venit primăvara! Toată lumea-i pe la terase! Eu la Saint Germain în Brăila, voi pe la Azzuro, cer, sfânt, bun așa!

Mda, ai dreptate, cam mari prețurile și, vorba lui @nicole33, cam departe de noi! Dar... nu se știe niciodată!

Deși pizzele n-arată rău!

iulian68 [15.04.18 22:59:11] »

@doinafil: mai aproape decât mine, greu de crezut. Stau in spatele bl C 7! ???? Iar de băută și mâncare, suntem multi pe raza asta, si putem merge si la Shogun. Se papa bine si acolo, servicii bune si un pic mai ieftin!

ANILU [16.04.18 07:11:44] »

@doinafil: Mulţumesc.

Eu am zis răspunzându-i lui Dan mai sus, să o punem de o miniîntâlnire prin cartier.

Pe FB poate iniţiaţi ceva şi mă anunţaţi şi pe mine care n-am.

Şi cum a zis şi Iulian merge şi la Shogun pe terasă, este chiar mai ieftin.

O săptămână uşoară vă doresc.

doinafil [16.04.18 12:32:02] »

@iulian68: Nu știu unde este Shogun, spre rușinea mea! Atunci, hai acolo, te credem pe cuvânt că este O. K. !

Pentru noi, pensionarii, nu contează când. Dacă voi, salariații alegeți o zi de „băută”, noi venim sigur!

iulian68 [16.04.18 12:49:14] »

@doinafil: Shogun este putin mai in fata, pe aceeasi parte, dupa ce treci de complex si de statia ratb sens spre oras...

doinafil [16.04.18 14:09:23] »

@iulian68: Ahaaa! Da, știu locul, dar nu știam că se numește așa. Mulțumesc de informație!

Să ai o săptămână bună!

iulian68 [16.04.18 16:09:41] »

@doinafil:. Multumesc, la fel!

ANILU, Dan&Ema, doinafil, iulian68, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: