ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2018
ÎNSCRIS: 08.07.10
APR-2018

Trasee montane legate de Transalpina, Ranca

Buna!

Intrucat se apropie anotimpul propice pentru un traseu montan imi permit sa afisez cateva trasee din Parang asa cum le-am primit de la Primaria Novaci.

Trasee

Din partea de Nord dinspre Obarsia Lotrului

Odata ajunsi în obârsie continuati drumul pe lânga firul raului Lotru în sensul invers curgerii sale, pana la podul Stefanu, aflat in amonte de obarsie. De acolo începe traseul turistic prin padure pe lânga firul apei. Traseul este marcat cu cruce rosie. Atentie! Marcajul este vechi si greu de observat pe unele portiuni.

Obârsia Lotrului-Galcescu: 3-4 ore.

Din partea de sud dinspre orasul Novaci

Acesta este cel mai indicat traseu. Din Novaci, continuati pe drumul national 67C spre zona turistica Ranca (18 Km). Acest drum face legatura Novaci-Obârsia Lotrului-Sebes Alba. Pe acest drum la circa 10Km de zona turistica Rânca, dupa ce ati trecut de varful Papusa, începe traseul turistic marcat cu banda rosie. Traseul este refacut si fara probleme. Acest traseu continua spre statiunea Rusu. Dupa ce treceti de vârful Mohoru se ramifica traseul. O varianta drept înainte ajunge la Parangu Mare si respectiv cabana Rusu, iar cealalta varianta spre dreapta coboara in caldarea lacurilor si ajunge la lacul Galcescu.

Rânca-Galcescu: 6-7 ore.

Din partea de vest dinspre orasul Petrosani

Din Petrosani urcati spre vest pe drumul catre cabana Rusu circa 6 Km. De aici puteti alege telescaunul pâna la statiunea Rusu sau pe jos aproximativ 1.5 h. În continuare traseul este marcat cu banda rosie si urca pe Parangu Mare, iar în continuare în vârful Piatra Taiata, traseul se ramifica. O varianta este drept înainte si ajunge în drumul national 67C, respectiv zona turistica Ranca. Cealalta varianta spre stânga coboara in caldarea lacurilor si ajunge la lacul Galcescu.

Rusu-Galcesu: 8-9 ore. Drum bun!

In speranta ca aceste informatii sunt de folos iubitorilor de trasee montane va doresc din toata inima un sezon turistic superb!

Rog Web fara note si sa incadreze informatia la o rubrica corespunzatoare.

Trimis de adrianbogdan in 15.04.18 10:29:00
Validat / Publicat: 15.04.18 11:15:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA.

VIZUALIZĂRI: 5188 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 peisaje alpine

webmasterX [15.04.18 11:13:37] »

Mutat în rubrica "Trasee montane cu plecare de pe Transalpina, TRANSALPINA" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema [15.04.18 12:00:24] »

Calcescu sau Galcescu (ambele denumiri exista in literatura de specialitate) este unul din lacurile glaciare cele mai dragi mie, unde, candva, am pus cortul pentru mai multe nopti

Eu l-am accesat venind dinspre Caldarea Rosiile de sub Varful Parangul Mare (Mandra) 2519 m (top 5 varfuri romanesti).

Ref la accesul dinspre Obarsia Lotrului mai este un drum care urmareste partial Transalpina spre directia Ranca, lasandu-se apoi in dreapta in padure.

Cine vine la munte in drumetie? ????????

adrianbogdan [15.04.18 12:04:48] »

@adrianbogdan: Doamne Dane ce as mai merge...

Dan&Ema [15.04.18 12:06:16] »

@adrianbogdan:

Doar “as”? 19 mai mergem in Poiana Narciselor! Vii?

adrianbogdan [15.04.18 12:09:40] »

@Dan&Ema: vedem mai aproape cred totusi ca avem niste montaje programate... deja, dar vorbim prin PM, multam de invitatie.

Dan&Ema [15.04.18 12:14:40] »

@adrianbogdan:

Roxana, daca va intereseaza de principiu, imi spui sa te adaug in grupul de whatsupp de drumetii pe care “se misa” acest subiect si unde postez detalii, update-uri etc. Altfel mi-e greu sa tin plegatura individual si pe cai diferite cu fiecare. Asa ca astept doar un semn, noi am anuntat deja data si destinatia, restul urmeaza.

nicole33 [15.04.18 14:16:39] »

@adrianbogdan:

Era gata gata să mă păcăleşti

Dar m-am liniştit.

Mă gândeam că v-aţi reprofilat pe trasee montane şi vă invidiam, asemenea expediţii, tentante, recunosc, nefiind tocmai genul meu. Presupun prea mult efort, iar lenea e mare. Shame on me!

Un articol cu informaţii foarte utile celor interesaţi.

ANILU [15.04.18 14:29:34] »

@adrianbogdan: Mulțumim pentru recomandări. Dar trebuie să recunosc că citesc cu plăcere despre trasee montane și atât ????

Poate o plimbare pe Transalpina dar cu mașina, dar nu știu când.

După prima plimbare pe acolo eram așa de încordată că am zis că nu mai vreau!!! Am avut senzația de nesiguranță și mers cu capul în nori ???? este adevărat peisajul este superb.

Ranca nu-mi place deloc, veșnic în construcție cum ai zis și tu la una din poze.

Traseele recomandate de tine sunt pentru familia @Testosu ei sunt mari amatori.

O primăvară frumoasă.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.04.18 20:31:44] »

@adrianbogdan: Numai atât ne spui despre Rânca și despre Transalpina? Am fost și eu acolo acum aproape 7 ani. Inutil să spun cât mi-a plăcut. Impresiile de atunci au constituit unul dintre primele mele review-uri scrise pe AFA: Prin Rânca, spre Transalpina

Aș fi vrut să aflu dacă drumurile sunt bune, dacă s-au mai făcut parapeți și dacă gunoaiele au reușit să cucerească muntele și acolo.

Noi am venit din partea de sud, dinspre Novaci și după o noapte petrecută la Rânca am abordat Transalpina. N-am ajuns la Sebeș. Am lăsat partea de final pentru o dată pe care ne-o dorim într-un viitor cât mai apropiat.

Mulțumesc pentru aducerea aminte care m-a făcut să-mi recitesc articolul de acum 7 ani!

elviramvio [21.04.18 08:59:39] »

Frumos!

dirtchamber [12.09.18 17:00:11] »

Salutare. Se poate face traseul si dinspre Sibiu spre Bucuresti? Daca da, care este mai exact ruta? Multumesc

adrianbogdan, ANILU, Dan&Ema, dirtchamber, elviramvio, iulianic

• pagină generată în 0.051295042037964 sec