Bristol Hotel

Avatar Mamaligar
DIN Satu Mare
înscris/ă în 29.07.13
APR-2018

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Eleganță retro

Am ajuns aici fără voia noastră. Am luat țeapă la cazarea pe care o rezervasem și agenția de acasă m-a redirecționat către acest hotel. Hotelul e lângă gara Centrale Milano, cu acces la toate mijloacele de transport și legături pentru toate destinațiile din oraș și din împrejurimi. Taxi, tramvai, metro, autobus, trenuri, autocare pentru transfer aeroporturi. O grămadă de posibilități pentru luat masa în zonă, restaurante zonale, bistro, kebab, sushi, chinezesc, pizza, cafenele, baruri, magazine alimentare.

Designul și mobilierul hotelului readuc atmosfera anilor 20. Recepție înaltă, un lobby cu canapele și fotolii, un plan deschis cu spațiul de mese pentru mic dejun, un bar intim într-un colț, Veioze, tapet, carpete, tablouri și ornamente peste tot, dar toate așezate cu gust și fără a fi aglomerate. În camere la fel, în schimb baia este modernă, dotată cu tot ce ai avea nevoie. Am avut o cameră triplă, asta însemnând un fotoliu pat foarte comod (specific asta, pt. că genul ăsta de mobilier în general e ceva de compromis, aici nu era cazul), și un pat matrimonial king size, imens. Curățenie exemplară, frigider micuț, masă de birou, fierbător și o varietate de ceaiuri (deliciul copilului, să-și facă ceai dimineața și seara :)), seif, dulap încăpător, televizor, și un celular pus la dispoziția oaspeților, cu tot felul de hărți și aplicații turistice preinstalate. Nici o păcăleală de minibar, aveai niște apă din partea hotelului, restul puteai cere prin room-service să știi ce plătești fără vrăjeli.

Dacă i-am fi lăsat ne schimbau așternuturile în fiecare zi. Parfum discret după fiecare curățenie. Personal deosebit de amabil și discret peste tot, la recepție, bar, mic dejun, curățenie, lifturi.

Zic și de inconveniente. Wifi slăbuț la etajele de mai sus, asta din prisma românului alintat cu conexiunile bune de acasă. Adică, te descurcai cu telefoanele, cu laptopul mai greoi, dar puteai coborâ în lobby, aveai tot comfortul pentru navigare. Relativ mult zgomot din exterior. Fiind lângă o stație importantă e forfotă continuă chiar și noaptea. Dacă poți dormi doar în liniște deplină, nu e locul pentru tine. Pentru cei mai puțin sensibili în schimb, nu poate fi o problemă. Noi stăm acasă pe o străduță izolată, liniștită, dar am dormit bine și aici. Poate și din cauza oboselii acumulate peste zi. Nu au restaurant, se servește doar micul dejun și barul e deschis tot timpul.

Cam atât despre eventualele probleme, trecem la mic dejun. Continental: 3-3 feluri de mezeluri și brânză în fiecare dimineață, cornuri, croissante, chifle calde, ouă în toate formele, fructe, cereale, lapte, iaurturi, sucuri de fructe, ceai, cafea de la bar, și deliciul dimineții, tortul zilei, în fiecare zi alt sortiment (cu fructe, cu ciocolată, cheesecake).

Na, ce să zic. Ne-am simțit foarte bine, ceea ce vă doresc și vouă, dacă ajungeți pe-acolo.

Impresii încărcate de Mamaligar in 14.04.2018 14:39:32

Validat / Publicat: 14.04.18 16:26:34

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Mamaligar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 4 voturi) nota2

[14.04.18 16:21:51]

@Mamaligar:

Mutat în rubrica "Bristol Hotel, MILANO" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 32&ridAnt=85392

[14.04.18 17:26:52]

- Mamaligar
    [17.04.18 17:06:25]

@webmaster45: Da, e bună plasarea.