ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
MAR-2018

Mănăstirea Turnu din Parcul Național Cozia, Călimănești, jud. Vâlcea

A doua zi, de dimineață am pornit spre cascada Lotrișior. Odată ajunși în parcare, am fost întâmpinați de un bărbat responsabil cu taxarea turiștilor. Pentru că a plouat, ne-a recomandat sa ne întoarcem cu încălțăminte adecvată, pentru că avem de mers mult pe jos iar pe drum este apă, noroi și pietre pe care se alunecă. Nu am vrut să ne întoarcem la hotel, așa că am reconfigurat traseul.

Localizare

Am văzut un indicator pe șosea spre Mânăstirea Turnu și am hotărât să o vizităm. Nu știam nimic despre această mănăstire, care se află la o distanță de doar doi kilometri în amonte de renumita ctitorie a lui Mircea cel Bătrân, Mănăstirea Cozia.

De la șosea, pe un drum pietruit se ajunge într-o parcare. Locul este foarte frumos, înconjurat de munții Coziei.

Mănăstirea Turnu

Intrarea în mănăstire se face peste un pod care trece peste un pârâu. Curtea este frumos îngrijită și decorată cu arbuști ornamentali, muscate, bănci, sălcii pleșuve și brazi, pâlcuri de ghiocei. Liniștea care te cuprinde instantaneu te face să îți dorești să rămâi mult timp acolo, desprins de gândurile cotidiene și să te bucuri cd acea pace pe care o găsești la doar la mănăstire.

De la pod, se înaintează pe alei pavate cu piatra care te duc spre două chilii situate în partea dreaptă, pe care le veți putea vizita după ce urcați, cu grijă pentru că alunecă, un perete de stâncă, destul de abrupt. Este bine să fiți macar două persoane ca să vă acordați sprijinul reciproc la urcare si coborare. Este impresionant ce pot face oamenii dintr-o stâncă.

Numele "Turnu" al mănăstirii este de la un turn masiv de observație, construit în sec. II de legiunile romane din Castrul Arutela, aflat pe muntele din fața mănăstirii.

Cuvioșii sihastrii" Daniil duhovnicul "și "Misail nacealnicul" sunt întemeietorii Mănăstirii Turnu, în sec. XVII.

Aceștia, s-au retras sub muntele Cozia, și-au săpat în stâncă fiecare câte o peșteră, în care au trăit vreme de 20 de ani.

Aceste peșteri se află în curtea Mănăstirii Turnu și pot fi vizitate. În interiorul peșterilor sunt mai multe iconițe, lumanari, iar în crăpăturile pereților turiștii au lăsat bilețele cu dorințele lor, cred.

Istoricul mănăstirii

La jumătatea sec. XVII, Misail a ridicat aici o biserică de lemn cu hramul "Intrarea în biserică, a Maicii Domnului", întemeind astfel "Sihăstria lui Daniil și Misail". La scurt timp după răposarea celor doi sihaștrii, în anul 1676, Varlaam, Mitropolitul Țării Românești, a zidit din piatră o mică biserică la Turnu, așezând sub temelie moaștele celor doi cuvioși.

Biserica mică, are formă de corabie, cu un zid de 80 cm. făcut din piatră și cărămidă tencuită, cu pictura executată în frescă stil bizantin.

Lungimea bisericii este de 9,50 m. iar lățimea este de 3,60 m. Pe dinafară biserica este decorată cu un brâu de piatră și cărămidă, cu ferestrele cu ramele lucrate cu modele în relief, cu pictură care înconjoară biserica pe sub acoperiș, reprezentând chipurile sfinților, iar deasupra ferestrei de la altar este zugrăvit chipul Maicii Domnului.

La fondarea bisericii în anul 1676, Chir Varlaam, mitropolitul Țării Românești, a fost ajutat și de marele negustor Ene Lipscanu, al cărui tablou se găsește în pronaos în părțile laterale ale ușii de la intrare. Acesta ține biserica pe mâini și o oferă Maicii Domnului în dar.

În anul 1897, Episcopul Gherasim Timus pune temeliile unei noi construcții în spatele Bisericii Vechi, pe care o termină în anul 1901.

Această nouă construcție are la parter chilii iar la etaj o nouă biserică mai mare. Hramul bisericii este "Schimbarea la fața a Domnului nostru Isus Hristos", care devine hramul principal al Mănăstirii Turnu.

În timpul războiului din 1916-1918, armatele nemțești devastează mănăstirea, luând cele cinci clopote în greutate de 1000 kg.

Un incendiu arde chiliile și acoperișul Bisericii Vechi în februarie 1932.

Deasupra ușii de la intrarea in biserica scrie ca aceasta a fost restaurata cu pictura in fresca, atat in interior cat si in exterior, realizată între anii 1935-1936 de către pictorul Belizarie, fara plata.

Fântâna din curte a fost construită de starețul Ambrozie în anul 1911, care a captat apa unui izvor aflat la 300 m. depărtare si a adus-o cu țevi până în curtea mănăstirii, toate acestea fiind inscripționate pe o lespede din marmură.

Pe partea dreaptă, după chiliile săpate în stâncă se află magazinul de obiecte bisericești din care am cumpărat ca de obicei un magnet ca amintire, o broșură cu date despre mănăstire, cruciulița pentru junior și lumânări pe care le-am aprins în încăperea special amenajată de lângă magazin.

În curtea mănăstirii este un cimitir in care sunt ingropati episcopi, stareti.

Va recomand sa vizitati Mănăstirea Turnu, este foarte frumoasa si este amplasata intr-un cadru natural exceptional.

Trimis de Dana2008 in 13.04.18 11:34:06
Validat / Publicat: 13.04.18 12:33:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂMNICU VÂLCEA.

VIZUALIZĂRI: 3253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Mănăstirea Turnu din Parcul Național Cozia, Călimănești, jud. Vâlcea

iulian68
[13.04.18 14:06:27]

Nici nu stiam cate locuri sunt de vizitat acolo in zona. Desigur, nici nu am stat acolo mai mult de o noapte, insa foarte potrivit articolul tau care m-a convins că nu m-as plictisi pe acolo !????

[13.04.18 17:48:48]

@iulian68: Multumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Noi am stat 5 zile si nu ne-am plictisit.

Ne-am pornit pe jos pe malul Oltului cu gașca spre schitul Ostrov... dar nu am ajuns pentru că nu toată lumea poate merge pe jos distanțe mari.

Mai avem ce vizita și noi data viitoare pentru că ne-au rămas obiective suficiente.

mihaelavoicu
[15.04.18 07:07:32]

Mulțumesc Dana pentru frumusețea expusă. E o splendoare de Biserică!! Începând de la intrare, te izbește acel frumos ancadrament al ușii cu torsada cadrelor alăturate, ce bate bine la ochi.

Ești o valoare!! Felicitări!

[15.04.18 14:24:09]

@mihaelavoicu: Multumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Merită să îi faci o vizită. Mânăstirea Turnu este specială!

tata123 🔱
[17.04.18 13:05:53]

@Dana2008: Un monument deosebit situat pe malul stâng al Oltului, la poalele pădurii, în apropierea steiurilor de stâncă. Tocmai amplasarea un pic mai retrasă față de șoseaua aglomerată de astăzi îi conferă stropul de liniște necesar instalării stării de bine. Chiliile săpate în piatră întăresc rolul de vatră monahală a complexului religios de astăzi. Fiecare anotimp aduce imagini deosebite la Mănăstirea Turnu.

Cu mulți ani în urmă, într-o zi de toamnă, am plecat din curtea mănăstirii pe traseul prin pădure către Mănăstirea Stânișoara. A fost o incursiune interesantă, cu peisaje superbe (vezi impresii).

Zile frumoase și excursii reușite!

nrs †
[17.04.18 13:19:49]

si mie mi-a placut aceast lacas de cult, fiind mai retras nu e atat de "comercial" cum e Cozia. singurul lucru care m-a indignat a fost poza "barbosului sef" pusa pe un jilt. m-a indignat nu prezenta ei (am inteles ca asa e traditia) ci opulenta care o emana. eu vad bisericile (generic vorbind) si pe slujitorii lor ca pe niste locuri unde oamenii care au nevoie se duc pentru ajutor, ori nu inteleg de ce trebuie totul sa fie imbracat in aur, sa fie imens si alte alea, cand sunt atatia copii fara parinti (apropo tot biserica este impotriva avortului) care ar putea fi ajutati cu banii investiti in luxul "barbosilor"

[18.04.18 06:56:24]

@tata123: Multumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Ai dreptate, starea de bine, de pace sufletească se instalează în condiții de liniște. La Mănăstirea Cozia nu am simțit această stare doar în locul amenajat cu bănci pe malul Oltului unde se ajunge din curtea mănăstirii pe aleea din partea stângă.

Am citit articolul despre Mănăstirea Stanisoara și abia aștept să ajung acolo și eu pentru că la Căciulata vom reveni cu siguranță.

[18.04.18 07:08:23]

@nrs: Multumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Sunt de acord cu ceea ce ai scris. Nu are nici o legătură cu divinitatea opulența afișată de biserică, idee pe care nu o agreez nici eu.

Din păcate mănăstirile cu o valoare patrimoniala mondială au o mare încărcătură comercială, aglomerație care nu îți permite conectarea la liniștea spirituală, scopul pentru care au fost construite.

La Mânăstirea Turnu am găsit multă liniște datorată probabil și momentului vizitei... în timpul săptămânii, înainte de prânz.

nrs †
[18.04.18 08:09:31]

am vazut ca ai in plan si Stanisoara, sa vezi acolo liniste si spirtitualitate. e clar, cu cat e mai departe de sosea un astfel de lacas cu atat e mai aproape de ce imi inchipui eu ca ar trebui sa fie un loc de inchinaciune si reculegere

[31.07.18 10:57:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Mănăstirea Turnu [Călimănești], RÂMNICU VÂLCEA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Excursii cu plecare din Călimănești-Căciulata]

[31.07.18 12:04:51]

@webmaster: Multumesc frumos. Îmi cer scuze pentru încadrarea inițială greșită.

Dana2008, iulian68, mihaelavoicu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Turnu [Călimănești]: