ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2018
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 25.07.11
APR-2018

Paste 2018 – Azalia Hotel &SPA

Am vanat acest hotel inca de la revelion, dar chair de la lansarea pe piata a ofertelor la acest hotel a fost sold out.

Am avut noroc sa prindem ultimele 4 camere de Pasti.

Hotelul arata frumos, lobby-ul este luxos, mare, frumos.

Camerele sunt curate, au caldura (cam prea cald pentru gustul meu – 27-28grade, dar ma gandesc ca au luat in calcul faptul ca erau multe familii cu copilasi micuti), mobila este cam vechiuta si nu de prea buna calitate, deci nu pot cataloga camera drept luxoasa. In baie erau zone unde incepuse sa apara mucegaiul (pe tavan si la benzile de silicon de la cada si de la chiuveta). Toate balcoanele au vedere la mare si avantajul este ca aveau geam transparent la balcon. In cele 4 zile state ni s-a facut curat in camera si prosoapele au fost schimbate, iar gunoiul era luat selectiv (ce vroia femeia de serviciu). Zilnic au fost aranjate paturile si spalata scrumiera de pe balcon.

Pe holul hotelului, la fiecare etaj exista un dozator de apa (calda si rece).

Dau un minus mare liftului, 1 la numar pentru 9 etaje. Asteptam multe minute sa prindem liftul gol, iar cand il prindeam ne opera la toate etajele.

Restaurantul este foarte mare, elegant si pe toata lungimea lui se afla locurile cu mancare. Mancarea foarte multa, foarte diversificata si extraordinar de buna!!! La pranzul de Pasti am avut tot ce este traditional: oua vopsite (ca si la micul dejun), miel facut in diferite feluri (friptura, ciorba, cu orez, inabusit etc), cozonac.

Bauturile alcoolice au fost cele locale dar si de export, cunoscute. Aici nu se faceau cockatiluri, si doar taria in sine pe care o combinai daca doreai cu suc de la dozator.

Piscina este foarte mare, este foarte cald inauntru si apa la fel. Un comentariu as avea la aceasta piscina, este ca adancimea este intre 1,10m si max 1,30m, fara zona pentru copii. Asa zisul Jacuzzi sunt de fapt 3 jeturi puternice pe lateralul acestei piscine si inca 4 jeturi nesemnificative intre cele puternice. Rar gaseai loc liber, macar sa testezi (doar prinsese romanul gratis la Jacuzzi). Aveau 2 saune uscate si una umeda, foarte frumoasa de care m-am indragostit. Saunele erau gratis.

Personalul este foarte amabil si mereu cu zambetul pe buze.

M-am simtit super bine in aceasta mini-vacanta.

Totul a fost la superlativ.

Recomand cu mare drag acest hotel!!!

Trimis de dada in 11.04.18 21:44:48
Validat / Publicat: 11.04.18 22:16:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3114 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.79 EUR pe cameră

[11.04.18 22:29:23]

@dada:

Eu am petrecut la Azalia ultimele două minivacanţe de Crăciun şi am fost mulţumită de cele oferite.

La niciun bar nu-ţi făcea nimeni cocktailul dorit, însă în restaurant totul era cu autoservire, fiecare combinând după preferinţă băuturile puse la dispoziţie.

Eu am reuşit să mă relaxez de Crăciun şi în zona cu jacuzzi. Jeturile respective produc un masaj "viguros". Nu prea ai cum să stai multă vreme acolo.

De Înviere la miezul nopţii au oferit ceva gen ouă roşii sau cozonac sau vin?

[12.04.18 05:38:01]

@nicole33:

Si eu am fost foarte multumita de cele oferite.

Legat de cocktailuri, am facut aceasta precizare deoarece alte hoteluri au o gama variata de cocketiluri la All Inclusive, si aici ma refer la cele colorate cu fel de fel de bauturi. La Azalia mai mult de a-mi pune gin in pahar pe care l-am combinat eu cu apa tonica de la dozator si vodka pe care tot eu am combinat-o cu pepsi nu pot considera ca exista cocktailuri.

Eu am nimerit aceleasi 3-4 "doamne" care se masau si 2-3 ore in acel jacuzii. Si mie mi s-au parut foarte puternice ca le-am tstat, dar nu mai mult de 5 minute.

In noapte de inviere, cand am venit de la biserica nu era nimic organizat in hotel. In lobby erau doar oamenii care venisera cu lumina de la biserica si stateau la un suc. Abia la micul dejun am avut cozonac si oua vopsite.

[12.04.18 08:32:05]

@dada: Imi pare rau ca asa suntem noi oamenii, cand venim de la mai prost cand vedem ceva mai bine spunem ca este uau! De ce nu spui in comentariu ca saunele erau cu program, nu aveai decat doua ore dimineata si doua ore dupa amiaza. Nu stiu cand ai plecat dar bufetul de dimineata din 10.04 a fost compus numai din resturi, produsele proaspete fiind decat oualele ochiuri si clatitele. Seara nu stiu la ce ora te culcai dar de ce nu spui ca nu mai existau bauturi din import care erau decat 4 la numar. Hai sa fim corecti cand scriem cate ceva ca asa mi se pare normal si firesc ca sa stie toata lumea, sa poata alege un concediu in cunostinta de cauza. De ce nu spui in ziua de paste daca stii engleza doar doua tavi erau cu miel, restul cu porc si pui facut diferit, asta daca citeai pe biletele afisate in dreptul fiecarei tavi cu friptura. De ce nu spui ca animatia a fost aproape zero. Inca o data ma repet, hai sa scriem exact realitatea nu cum o vedem noi, pentru ca numai asa ne putem ajuta unii pe ceilalti sa putem alege locuri bune si frumoase si asa sa obligam si hotelierii sa ne respecte, pentru ca noi suntem cei care platim.Da, hai sa spunem cine vrea hotel pe plaja cu piscina incalzita, este ok, in rest .........Ai pus niste poze de parca te platesc astia sa le faci reclama.Daca vrei iti trimit pozele din 10.04 la 9.30 sa vezi ce era din tot marele restaurant ! Nu mai zic de usile de la camere cum stau intredeschise,de furnici in camerele cu gresie pe jos de la etajele superioare, iar caldura in camera puteai sa o reglezi, chiar sa dai la AC pentru ca are inclazire centralizata si poti regla. Iti recomand un hotel de patru stele cu UAI in Turcia si pe urma ai sa vezi diferenta.Zici de romani, dar noi ii scoatem din saracie pe bulgari. De ce nu spui ca statiunea este un santier cap coada,plin de praf si noroi dupa ploaie.

krisstinna
    [12.04.18 09:27:30]

@mihaidura: Pentru fiecare individ “realitatea” înseamnă altceva.

Unii preferă alcoolul, alții nu au nevoie, nici nu îl văd, unii își umple farfuria cu mâncare, de multe ori la aceeași masă, mănâncă mult in comparație cu alții, pentru unii animația nu contează pentru că ei doresc doar bere fără număr, unii nu caută carne (ca și mine) deci nu sunt atenți la friptane...

Și tot așa.

Tot ceea ce eu consider normal pentru mine nu înseamnă că e normal pentru toți. Nu putem judeca oamenii și critica fără să ne gândim că nu toti avem aceleași gusturi.

Nu fi înverșunat, tu scrie cum vezi tu, nu te supăra că oamenii văd și doresc altceva decât tine.

[12.04.18 09:34:50]

@mihaidura: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

nrs †
    [12.04.18 12:32:45]

@mihaidura:

acum este extrasezon, pe 10.04 probabil hotelul era gol (lumea era deja la munca) asa cred ca se explica saracia de la micul dejun. nu poti compara ce se intampla in plin sezon cu ce se intampla in extrasezon

[12.04.18 12:51:39]

@nrs: vorbeam strict de perioada pastelui, pentru ca am fost acolo dupa data de 05.04 pana pe 10.04, deci vorbim despre un pachet de paste, despre un pret platit la UAI pana pe data de 10.04 inclusiv, deci nu au nici o scuza.

[12.04.18 12:55:14]

@webmasterX: acolo am fost din 05 pana in 10.04, dar am ramas surprins de multumirea pe care a avut-o @dada si de aceea am preferat sa raspund. Un review nou pot scrie, pentru ca scriu acelasi lucru.

[12.04.18 13:04:40]

@krisstinna: Nu m-am suparat pe nimeni, nu am de ce. Fiecare are parerea lui, doar ca si eu vreau sa fiu informat corect pentru altehoteluri de exemplu. Ceea ce am zis este sa scriem exact cum au stat lucrurile nu altceva. Nu cred ca am gresit cu ceva si aici nu este de cum vad eu ca fiind ceva nemaipomenit sau invers. Nu de bautura era vorba, pentru ca eu in tot sejurul am baut un pahar de sampanie si doua pahare de vin rosu in timpul mesei de paste, dar este vorba de cei care vor sa stie ca bauturi de import au fost 4 feluri, o vodka, un gin, doua whisky. Ca au avut program pentru cei la sauna, pe mine nu ma tenteaza sauna, dar sa stie toata lumea, ca statiunea este un plin santier nu ca sunt un plimbaret prin statiune, dar sa stie toata lumea la ce sa se astepte. Unde este inversunarea? Ce am spus neadevarat din astea? Numai asa putem afla de fiecare proprietate cum trateaza turistii, spunand lucrurilor pe nume cu date si fapte. Nu am criticat pe nimeni si nici nu critic, decat spun exact cum au stat lucrurile.Uitasem animatia aproape de zero.Eu am ales hotelul asta pentru pozitie si piscina, nu pentru altceva. Si inca ceva, de patru ani la rand am venit la acest hotel de paste, dar in fiecare an s-a mai stricat cate ceva, dar nu am gasit alt hotel cu piscina incalzita si sa fie exact pe plaja, pentru ca asta este singurl lucru care ma intereseaza, nu mancare, nu bautura, nu sauna, nu plimbari prin statiune. De paste ma intereseaza decat piscina si plaja, ceea ce nu gasesti in alta parte, dar cu singuranta pe altii ii intereseaza cam tot ce am descris eu.

nrs †
    [12.04.18 13:17:27]

10.04 este extrasezon, eu cred ca hotelul era gol, majoritatea au stat pana pe 09.04 (asa cred eu)

[12.04.18 13:33:57]

@nrs: pe data de 6.04 nu era extrasezon? cand platesti un serviciu este in functie de mai multi sau cum? Si spre surprinderea ta, da erau destui care au plecat pe data de 10.04. daca te-ai duce la film in ultima serie ar trebui sati dea filmul jumatate ca de, poate pleaca si personalul mai devreme cam asta reiese din ceea ce zici. Adica daca am vrut sa stau in plus o zi si am platit pentru asta inseamna ca nu trebuia sa mai primesc nici camera intreaga, ca de... era extrasezon. Problema este ca au vazut ca au clienti si nu au concurenta si de aceea isi permit sa faca ce vor, pentru ca altfel nu ar proceda asa.

[12.04.18 17:41:11]

@mihaidura:

Ma bucur ca am fost colegi in aceasta mini-excursie. Nu fac nimanui nici o reclama.

A fost a doua mea intanlire cu Bulgaria si cu un hotel de 4 stele.

Tin sa precizez ca am stat la etajul 9, camera 920 (am avut 4 camere - 920,918,916 si 914). In nici o camera nu se putea regla temepratura. Usile intr-adevar aveau lufturi, dar nu se daramau pe tine. Furnici nu am gasit in nici una din camere. Din poze se poate vedea ca am avut mocheta pe jos atat in camere cat si pe hol, iar pe balcon era gresie, intr-adevar.

Legat de seara din lobby, sa sti ca am avut intentia de a sta, dar in nici o seara nu am gasit loc, motiv pentru care am preferat sa merg in camera si sa beau berea din "punga" si palinca adusa de acasa, deci nu pot spune ce "animatie" era sau nu si nici ce bauturi mai aveau la sfarsit de program.

La masa de Pasti stiu sigur ca nu m-am putut atinge de nimic, deoarece totul era din si cu miel, mai putin pizza si pastele (nu imi place mielul de nici un fel si nu il pot manca - nu din alte considerente).

Am incercat sa povestesc experienta mea, asa cum am vazut-o eu.

Legat de statiune... era mai santier in Nisipuri de revelion. asa cum pe mine nu m-a dernajta (care am fost la plimbare in fiecare zi), poate nici pe altii nu-i deranjeaza, mai ales cei care nu ies din hotel nici macar un metru.

Toata cele bune!

[12.04.18 21:13:06]

@ dada:

Aici la Azalia conceptul ultra all inclusive este puţin mai diferit. Când am ajuns prima dată am fost şi eu puţin surprinsă de faptul că trebuie să mă autoservesc cu băuturi, acest sistem fiind o noutate pentru mine.

Ulterior, am realizat că şi acest sistem are totuşi avantajele sale, prin faptul că poţi combina ingredientele exact pe gustul tău, în concentraţia dorită de tine, cu câte cuburi doreşti etc. Chiar dacă nu te pricepi, poţi experimenta după propria fantezie.

Cred că ai avut ghinion. Nu ştiu cum rezistau respectivele. După 5 minute aveam impresia că jeturile respective îmi vor disloca vertebrele şi îmi vor muta rinichii

Păcat. În urmă cu mulţi ani am petrecut Paştele la un alt hotel din aceeaşi staţiune, mai slab cotat decât Azalia, şi ne-au invitat în Lobby la miezul nopţii oferindu-ne ouă roşii, cozonac şi vin, chiar dacă programul AI se încheiase de la ora 23.00.

[12.04.18 22:26:08]

@mihaidura:

Adevărul este mereu la mijloc, inclusiv în cazul acestui hotel.

Nu am fost de Paşti la Azalia, dar am fost de Crăciun şi în 2016 şi în 2017 şi, având în vedere preţul plătit pentru o perioadă de extrasezon, dar şi de sărbătoare, sunt convinsă că lucrurile nu s-au putut schimba fundamental în doar trei luni şi jumătate.

Fiind vorba de seară, bănuiesc că te referi la băuturile din Lobby Bar. Nu cred că nu mai existau băuturi de import. Trebuia doar să ceri şi barmanul aducea o nouă sticlă din băutura dorită.

Băuturile de import nu cred că erau doar 4, ci vreo 8 , câte una din fiecare tip, absolut suficient pentru banii plătiţi şi pentru gusturile unui turist obişnuit.

Mi se pare o afirmaţie exagerată. Eu m-am plimbat toată staţiunea şi nu am remarcat decât un singur şantier, cel din zona bazarului de la Astor Garden, dar acel şantier este de ani de zile şi până acum nu te-a deranjat. Mai era un şantier, dar la intrarea în Sunny Day - microstaţiunea vecină, aşa că nu se pune la socoteală .

Nu mai zic de usile de la camere cum stau intredeschise, de furnici in camerele cu gresie pe jos de la etajele superioare, iar caldura in camera puteai sa o reglezi, chiar sa dai la AC pentru ca are inclazire centralizata si poti regla.

Uşile camerelor NU stau întredeschise, chiar dacă rosturile sunt mai mari decât ar fi normal. Singurul dezavantaj ar fi acela că tot zgomotul de pe hol se aude în cameră, dar dacă ai noroc de vecini civilizaţi, nici asta nu este o problemă.

Eu am refuzat camerele de la ultimul etaj (etajul 9) din simplul motiv că acestea sunt mai mici ca suprafaţă decât toate celelalte.

Am avut şi cameră cu gresie pe jos (818 în blocul 2) şi cameră mochetată (717 în blocul 4), dar nu am văzut picior de furnică. Nu m-ar mira însă să apară şi furnici în condiţiile în care unii cărau în camere farfurii pline cu mâncare şi prăjituri, dar la ei, nu la mine .

cand platesti un serviciu este in functie de mai multi sau cum?

La all inclusive ÎNTOTDEAUNA contează gradul de ocupare al hotelului din acel moment. În cazul în care sunt puţini turişti în hotel, varietatea/numărul felurilor de mâncare oferite este mai redusă ca în cazul unui hotel plin.

În urmă cu nişte ani, am legat un sejur de Paşti cu cel de 1 Mai şi timp de trei zile între cele două sărbători am rămas doar 10-12 camere ocupate în tot hotelul. Nu am murit de foame în perioada respectivă, dar numărul felurilor oferite şi spaţiul de expunere a mâncării era înjumătăţit. Nu a fost vorba de a mânca resturi sau vechituri, dar nu mai găteau două feluri de ciorbă, ci doar un singur fel şi tot aşa, având însă de unde alege.

Si spre surprinderea ta, da erau destui care au plecat pe data de 10.04.

Tot din experienţele precedente, cea mai recentă fiind cea a Paştilor de anul trecut, după ziua de luni au mai rămas în hotelul respectiv cel mult 30% din turişti. Eu m-am bucurat pentru că a fost linişte .

Într-adevăr, poziţia pe plajă şi piscina interioară sunt atuuri ale acestui hotel, deşi la început de aprilie, plaja chiar nu mi se pare un must.

Dacă tot nu te interesează mâncarea şi băutura, de ce nu alegi hotel Sirius? Are o piscină mai bună decât Azalia, plaja este mult mai proastă, dar este aproape, camerele sunt ok. Problemele majore sunt la mâncarea sub orice critică şi la băuturile slabe, dar dacă tot zici că pentru tine nu contează, probabil nu te va deranja. În plus, este şi sensibil mai ieftin decât Azalia.

Lil
    [30.04.18 09:27:31]

@dada: Buna ziua!

Piscina a exterioara era cu apa termala?

[02.05.18 05:42:05]

@Lil: Buna!

Piscinele exterioare erau goale si se faceau lucrari de intretinere si reparatii. Cea interioara era calda si asa se zice ca ar avea apa termala.

artemisa24
    [08.08.18 13:59:52]

Buna. si pe mine personal m-a incantat acest sistem de autoservire cu bauturi. nu mai trebuia sa "urmaresc" barmanul cate cuburi de gheata pune (la alte hoteluri nici nu apucam sa spun bine ce cocktail vroiam si ma trezeam cu 5-6 cuburi de gheata in pahar), ce amestecuri facea (putin alcool si restul apa), etc... iar din cate imi aduc aminte... cred ca erau mai mult de 4 feluri... (vezi poza)

In afara de faptul ca am avut camera cam mica iar aerul conditionat "ne teroriza"! nu am avut alte neplaceri

Am fost in perioada Revelionului si mancarea a fost foarte gustoasa si destul de variata.

Darrr... fiecare cu gusturile si preferintele lui

artemisa24, dada, Lil, mihaidura, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂAzalia (Azaleea) Hotel & Spa: