ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2018
ÎNSCRIS: 22.04.12
APR-2018
[rog selectati]

Paste sarbesc la Đerdap / Ђердап

Unde este Kladovo, unde este Đerdap / Ђердап?

Đerdap / Ђердап [Djerdap, Dzerdap] este numele hotelului din Kladovo [Cladova] (SRB) unde am petrecut Sfanta sarbatoare de Paste in 2018. Este si numele hidrocentralei de la Portile de Fier I, varianta sarbeasca.

Hai sa aflam mai intai cum se ajunge in Kladovo? Normal ca exista variante, dar cert este ca trebuie sa traversati Dunarea. Traseul de departe cel mai abordabil este cel pe la hidrocentrala Portile de Fier I, care este si punct de trecere a frontierei. Nu uitati, Serbia nu este UE. Atat la dus cat si la intors, trecerea a fost facila, fara asteptare lunga, taxe si controale amanuntite. Ba mai mult vamesul roman m-a vazut cu tricou galben de AFA si mi-a spus ca este fan AFA si ca abia asateapta sa citeasca impresii despre Kladovo si imprejurimi.

Indiferent din ce zona a Romaniei veniti, va recomand sa va indreptati catre Portile de Fier I, unde inainte sa urmati indicatorul catre vama, luati-l in seam ape cel care indica Muzeul Portile de Fier, situat oarcem sub hidrocentrala. Din granita am urmat drumul 35 pentru 11 km in aval, pe o sosea bunicica spre buna (traducere carpita fara gropi si usor denivelata).

Imediat cum intrati in Kladovo, in primul giratoriu intalnit, cotiti 270 grade catre stanga si apoi imediat dreapta, cum dealtfel ca conduce strada, paralela cu faleza Dunarii.

Adresa hotelului este: Хотел Ђердап, Bukatarevića ББ, Kladovo, Serbia. Din granite drumul se parcure cu masina in 15 minute. Nu exista tren in zona.

Hotel Djerdap / Хотел Ђердап

Se parcheaza pe unde apuci in zona. Fie intr-o parcare a unui bloc vecin, fie pe trotuare, fie pe un teren neamenajat de langa parculetul din fata hotelului, aproape de Dunare. Nu am avut probleme cu gasirea unui loc de parcare dupa criteriile de mai sus (fie spus insa ca hotelul avea cateva etaje bune neocupate).

Hotelul este clasificat la trei stele. Are un look vechi, il veti recunoaste usor. Este construit in 1971 si renovat partial. Ofera 290 locuri de cazare in single si duble si 6 apartamente.

Accesul pe etaje se realiza cu doua lifturi sua pe scari.

Din hotel este o perspectiva superba catre barajul de la Portile de Fier I si una mai ruginita catre santierul naval de vis-à-vis.

In dreptul intrarii in hotel se afla un parculet unde copiii au trebuit sa caute in prima zi de Paste oua de ciocolata ascunse de iepurasi.

Pagina de web a hotelului este hoteldjerdap.com.

Receptia

Se gaseste la parter, in dreapta cum intri. Este stilul de receptie vechi cu un desk lung din lemn.

Si sa incepem cu plusurile.

Ospitalitatea si atitudinea pozitiva. Ne-au fost repartizate 2 camere duble, care insa nu erau vecine. Am cerut sa gaseasca alta combinatie, bad aca se poate sa mai fie vecine si cu camera @Denisei13. S-a rezolvat repede, am urcat in camera. Pana sa va povestesc de camera, am sa punctez ca la sosire ne-au pastrat documentele de identitate si numai dupa insistente ca plecam la drum cu masina etc si-au facut o copie si ni le-au returnat. Hai sa vedem tot jumatatea plina a paharului, punem plus.

Camerele

Nu stiu daca toti, dar majoritatea AFA-istilor, caci discutam de o mini-intalnire AFA initiate de @cornel cu cazare in acest loc, au locuit pentru 3 nopti (sau mai multe) la etajul 1.

Voi continua cu plusurile. Sincer, din momentul cand am pasit in hotel, am vazut alta imagine decat aceea exterioara a unui bloc vechi cu 9 etaje. Este inversul vorbei cu gardul si leopardul, adica pa-afara era respingator, dar inauntru era fain.

Camerele noastre aratau la fel, plasate simetric. Se intra pe un hol mic pe care se afla si intrarea la baie. Camera era ok pentru rangul hotelului. Patul bun, veioze, ba chiar si un fascicul de lumina pe dupa pat, tv, curat. Zilnic au venit cameristele la curatenie.

Baia era mica, prea mica totusi. Ca exemplificare usa de la baie nu se deschidea pana la capat, se lovea in vazul de wc. O cabina de dus ok si curat. A existat o diferenta majora intre una si alta dintre camerele care ne-au gazduit – mirosul de canalizare. Intr-una din camera acesta era pentru toate nasurile, noroc ca am avut posibilitatea sa ne impartim in nasuri sensibile si mai putin sensibile.

Restaurante

Am “circulat” si ne-am asezat prin trei restaurante in cele 4 zile si 3 nopti cat am sarbataorit Pastele, aici la Hotel Djerdap, la Kladovo.

Sa incepem cu cele doua din aripa indepartata unde se ajunge strabatand un spatiu larg, placut, mobilat si drept lobby, cu tv, multe fotolii, mese, o fantana. In capatul acestui “traseu”, era o prima sala de mese, unde am servit la inceput cina si micul dejun. Zilele urmatoare mesele au fost organizate in sala de la etaj, situate fix deasupra celei deja prezentate. Avea si iesire pe terasa cu vedere la Dunare, bucuria fumatorilor si nu numai.

Un al treilea loc era in capatul celalalt al hotelului fata de receptive, era mai mic, avea bar si aici am putut comanda cate ceva a la carte, in afara programului culinar inclus in pachetul achizitionat. Iesire faina catre terasa, in special seara tarziu, langa faleza Dunarii.

Cele trei restaurante, care de fapt erau patru, dar pe ultimul nu l-am vizitat, se numesc Golden Restaurant, Blue Restaurant, Congressional Lounge, VIP Lounge.

Servirea a fost in general buna, mai punctam un plus. Nu a fost perfecta, dar personalul era comunicativ si iti lasa impresia ca face ceea ce trebuie sa te serveasca bine. Cum comunicam cu ei? In romana, sarba cine stie, engleza. Dar preponderent in romana. Cum plateam ce nu era inclus in pachet? In lei, euro, dinari, cu cardul. Preturile rezon.

Bucatele

Mancare a fost din belsug ca si diversitate la toate mesele servite aici. Micul dejun se servea intre orele 7 si 9 si era indicat sa nu ajungi pe final de program (din spusele altora). Desi meniul a fost bogat, si tip bufet, nu am retinut un anume fel de mancare care sa ma uimeasca. Am punctat cu carnuri si iar carnuri de porc, pui, miel, peste, salate, legume, paste multe prajituri care am avut ca au succes (eu unul nu m-am bagat in zona dulce). Pentru mesele de dinaite de Paste a existat si mancare de post. Cam rare ouale rosii in oferta! La bauturi, in afara sucurilor si apelor care se gaseau poe masa, chelnerul de invita standard la bere, vin si tuica, dar puteai cere si alte licori bahice. Am remarcat spre exemplu viniac-ul (ceva intre vin si cognac, dar mai spre cognac).

Petrecerea

Cinele nu erau simple momente de bagat la ghiozdan. O formatie care si-a mai schimbat componenta partial de la o seara la alta. Diferentele se auzeau si in ureche, caci anumite voci si sunete de gaghilau in mod placut, altele mai putin.

Am avut parte de muzica si dansuri sarbesti dar si de muzica international in ultima seara. Serile sarbesti foarte reusite. Unii am dansat, altii am imitat dansul, fiecare cu talentul lui.

Copiii s-au simtit si ei excelent!

Vaporasul Djerdap / Đerdap / Ђердап

Hotelul este marginit de faleza amenajata a Dunarii de pe care se ajunge pe o punte la Vaporasul Djerdap. Plimbarea cu vaporasul este in oferta hotelului, care poate oferi si o masa servita pe vasul condus de un marinar barbos de apa dulce.

Pachetul nostru a inclus acaesat plimbare, motiv pentru care am amimtit aceasta oferta si aici. Noi am beneficuat de pachetul cu masa de pranz inclusa. Plimbarea a durat doua ore si a avut ca punct extrem Insula Simian pe care am inconjurat-o. Peisajele de pe cele doua maluri ale Dunarii amintesc atat de vremurile comuniste dar si de cele post-comuniste, caci se distinge usor ce “merge” si ce “rugineste”.

Parere generala

Pentru un pachet descries astfel

• perioada 06.04 - 09.04 (3 nopti)

• Preț: 160 EURO / persoană (în dublă sau triplă) - include cazarea + un fel de ALL-INCLUSIVE:

• 3 mic dejun bufet

• 3 cine bufet cu băuturi incluse

• 1 prânz festiv 08.04 cu bauturi incluse

• o croazieră pe Dunăre (spre insula Șimian, 2 ore), cu prânz inclus în data de 07.04

Consider ca a fost un raport bun / foarte bun calitate – pret. Ne-am simtit foarte bine impreuna cu ceilalti AFA-isti prezenti la ciocnit ouale in varianta sarbeasca, prezenti fiind @cornel, @Denisa13, @doinafil, @fredutza, @nicole33, @iulianic, @diacrys, @BODI2 si apartinatorii, cum se mai scrie pe aici. Atmosfera faina, destinsa, am vazut locuri noi si recomand!

Recomandari obiective turistice

Muzeul Portile de Fier vezi impresii

Cazanele Dunarii - vezi impresii

Kladovo (vezi impresii) si plimbare cu vaporasul pana la insula Simian (urmeaza articol)

@webmaster: Se poate insera filmul promo care a fost si in invitatie? Cred ca trebuie mutat la cazari caci nu m-a lasat sa dau nota pentru cazare. Daca puteti nota din partea mea cazarea cu 8. Multumesc.

Hristos a Inviat!

Trimis de Dan&Ema in 10.04.18 10:48:49
Validat / Publicat: 10.04.18 11:20:45

VIZUALIZĂRI: 2349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Parculetul si hotelul

[10.04.18 11:21:08]

@Dan&Ema: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Djerdap Hotel, KLADOVO" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Mini-întâlniri zonale/ocazionale]

tata123 🔱
[10.04.18 11:35:38]

@Dan&Ema: Hristos a Înviat! Start vot!

Mă bucur că Sărbătorile Pascale au fost învăluite în speranță, lumină și voie bună. Vecinii sârbi se pare că s-au pregătit bine pentru Paște: mâncare ok, muzică ok, plimbare pe Dunăre ok. Atunci când te afli lângă oameni buni și frumoși treci ușor peste micile inconveniente. Numai bine!

Cornel
[10.04.18 12:03:54]

având în vedere exteriorul și așteptările-mi mici, hotelul a fost (și) pentru mine o surpriză plăcută.

În seara de Paște și mai ales la prânzul de duminică s-a văzut lipsa de experiență (a fost primul lor Paște organizat în calitate de gazde) - este loc, sensibil, de „mai bine”.

Cafeaua de la micul dejun a fost banală, ness (absolut similară însă celei băute de mine în Antalya, la hoteluri cu mult mai mult „ștaif”); MULT mai slabă calitativ față de cea de la bar, contra cost — situație ABSOLUT normală, firească, după mine. Ca fapt divers, un expresso fără lapte era aprox 3.75 lei la bar :-) (și 4 lei unul ”cu lapte”)

Per ansamblu, însă, eu unul m-am simțit SUPER acolo.

Ar putea fi un loc bun pentru o viitoare întâlnire anuală AFA

[10.04.18 12:12:02]

@webmaster26: Multumesc

doinafil
[10.04.18 12:15:15]

@Dan&Ema: Ai scris frumos, Dane!

Poate că ai uitat sau ai crezut că nu este cazul să amintești, acum și aici, despre momentul de reculegere pe care, la propunerea D-lui Cornel, l-am trăit cu toții. Orchestra a cântat o piesă celebră, „My way” spre amintirea Mariei și a D-lui Rilă, distinsul soț al mamei Michi care, din păcate a plecat la ceruri chiar când noi eram acolo!

Mai degrabă cred că ai considerat că nu este cazul, review-ul fiind o recomandare pentru doritorii călătoriei la Kladovo și cazării la acest hotel.

Felicitări! (ne-ai luat-o înainte tuturor celor care am fost acolo).

[10.04.18 12:19:38]

@cornel: ????

Este o optiune interesanta pentru o intalnire AFA, mai ales ca ar fi in afara Romaniei si totusi accesibila (cu inconveniente de deplasare lunga pentru cei din Dorohoi si Darabani) si cu variante de excursii in zona.

Nu pot sa nu recunosc ca mi-ar placea sa vad si locuri inedite pentru mine, dar vom veni a doua oara in 12 luni de ne vei invita. Caci AFA este o stare de spirit si vom veni (cam) oriunde ne vei strange!

Multumesc si pentru prietenia oferita inclusiv copiilor.

Numai de bine! ????

[10.04.18 12:26:18]

@doinafil:

Exact cum spui tu. Noi avem o comunicare cu totul speciala si cu Maria si cu dl Rila, iar momentul cand ne-am strans tacuti pe scena cu capetele plecate ascultand “My way” a produs si cateva lacrimi si emotie.

Multumesc pentru aprecieri.

Aseara am ajuns pana la urma putin inaintea trenului! ????

Pentru alte deplasari in perioade super aglomerate voi incerca sa stau o zi in plus, cum inspirat a facut @iulianic.

A fost groaznic traficul de ieri 7 ore in loc de 5 in contextul in care wazeul ne-a ajutat de trei ori cu alternative pentru evitarea blocajelor.

De obosit ce am ajuns mi-am luat azi concediu!

[10.04.18 16:09:49]

@tata123:

Adevarat a Inviat! Daca poti identifica binele si frumosul din intreg, atunci esti castigat! Conteaza mult cu ce asteptari pleci si esti setat si sa compari si cu pretul. Pretul la randul lui depinde si de pretul zonei, comparatie 3 stele vs alte 3 stele nu este suficient de completa si corecta. Balanta inclina spre plus, pentru mine cel putin, cand vezi bunavointa si zambete. Iar acestea doua au fost din plin la Kladovo. Am remarcat dorinta ca personalul sa ne ofere raspunsuri pe placul nostru, iar fetele lor au avut mereu fete zambitoare.

Numai de bine, multumesc pentru ecou si lectura, Paul!

[10.04.18 20:57:48]

@Dan&Ema: Hristos a Înviat!

Bine-ați revenit! Am așteptat acest articol! Vreau și unul despre petrecerae a de Paști, despre plimbarea pe Dunăre...

Câte ouă a găsit Denisa ta?

Hotelul arata chiar foarte bine. Cam micuțe camerele, ai dreptate, dar curate și luminoase, iar bucatele... Să mai fac comparația cu Roma?

iulianic
[10.04.18 21:24:27]

@Dan&Ema: Am citit cu plăcere și cu interes articolul tău. Bine punctat totul. Felicitări!

Referitor la actele de identitate luate de la recepție în vederea unor deplasări cu mașina. Noi am avut și pașapoarte și cărți de identitate. Nu ne-am mai rugat de recepționeri.

A fost groaznic traficul de ieri 7 ore in loc de 5...

Dragul meu, inspirația nu-mi aparține. A fost a soțului meu. Pentru mine a fost o surpriză, dar... tare mi-a convenit. Astăzi s-a circulat fluent (deși erau multe mașini în trafic) singurele puncte cu poticneli au fost intrarea în autostradă (la Pitești) și ieșirea, la București. Am făcut și noi tot 7 ore, dar am stat mult în Turnu Severin. Vreo 3 ore.

[11.04.18 07:57:23]

@Zoazore:

Adevarat a Înviat!

Bine te-am regasit! Iaca articolul așteptat! Mai urmeaza si alte povesti care nu tin de cazare... Inclusiv pe Dunare...

Referitor la Treasure Hunt-ul organizat cu oua de ciocolata, trebuie sa ii multumim lui Cornel pentru investitie si initiativa. Mai apoi am sa divulg ca Emi a participat la ascunderea oualor. Denisa a intarziat la startul anuntat, pentru ca ne-am incurcat cu decalajul de fus orar si cand a coborit in fata hotelului, aciunea era deja de mult inceputa si ca si finalizata. Dar cred ca s-a mai suplimentat cu niste oua si a mai gasit si ea. Sau ceilalati copii nu le descoperisera inca pe toate. Oricum au mers in echipa si le-au strans impreuna.

Câte ouă a găsit Denisa ta?

Nu stiu raspunsul corect, dar vreo 5 sa tot fi fost. Cornel / iepurasul a fost generos.

[11.04.18 08:00:27]

@Dan&Ema:

Mai urmeaza si alte povesti care nu tin de cazare... Inclusiv pe Dunare...

stau cumintica si-astept!

Bravo pentru D&E juniori! Se vede ca-s ai tai! Va pup pe toti patru!

[11.04.18 08:03:38]

@iulianic:

Sarut mana, Iulia, pentru lectura, ecou si aprecieri. Ma bucur ca ne-am reintalnit. Si ca am povestit din nou din lumea tenisului cu sotul tau.

Ati fost niste dansatori minunati care merita aplauzele noastre. La un moment dat erati doar voi pe ringul de dans si privirile admirative ale mesenilor.

Indiscutabil este de luat in calcul raspunsul cel mai potrivit la intrebarea cand si pe ce ruta ne intoarcem? Se dovedeste tot mai mult ca atunci cand se contureaza "minivacante" / weekened-uri prelungite legate de niste zile liber, in ultima zi, cea de intoarcere pentru majoritatea turistilor, este jale pe sosele. Iar prelungire cu o zi pentru cine isi permite este o solutie de luat serios in considerare.

Numai de bine!

iulianic
[11.04.18 09:45:35]

@Dan&Ema: Îmi cer scuze. Am greșit la estimarea timpului petrecut pe drum la întoarcere. Corect este că am plecat de la Drobeta Turnu Severin la 14.30 și am ajuns acasă la 20.30. Diferența dintre ora noastră și cea de la sârbi m-a făcut să greșesc.

Mulțumim pentru aprecieri! În privința muzicii, a dansului, a orchestrei și a repertoriului ei soțul meu are multe de spus. I-am propus să devină membru AFA și să înceapă cu un articol despre petrecerea de la Kladovo.

fredutza
[11.04.18 11:51:16]

Am ajuns si noi. Numai ca am plecat pe 9 aprilie din Kladovo si am ajuns pe 10 aprilie in Bucuresti. Doar un pic am mai stat la Cazane.

P. S. Data viitoare nu mai uit cartile de joc.

[11.04.18 13:32:02]

@iulianic: Debutul e greu, apoi e mai usor!

[11.04.18 13:36:24]

@fredutza:

Asa e daca ati luat-o in sens invers (Cazane), dureaza drumnul mai mult. Ca ati ajuns pe 10 nu mai conteaza. Ati ajuns cu bine!

Cartile (de joc ) sunt acum in sfear de interes a lui Emi. El le amesteca, jongleaza cu ele, ti le ascunde, iti spune ce carte ai memorat etc. Il fascineaza subiectul asta cu care se poate castiga "Romanii au talent". Sau "Sarbii au talent" ca la noi s-a mai rasuflat!

Sa ne vedem cu bien curand!

Denisa13
[11.04.18 13:43:05]

Felicitari Dan pentru articol. Esti harnicut, ca de obicei.

Si pentru noi a fost o experienta placuta. Surpriza a fost mare pentru mine cand am intrat in camera mea deoarece am primit o camera tripla si ma asteptam la una dubla. Am fost norocosi din punctul asta de vedere deoarece camera a fost mare si baia la fel. Camerele voastre mi s-au parut foarte mici.

Vanatoarea de oua a fost un real succes. Fetita mea a uitat de toate si a alergat cat a putut dupa oua. A gasit vreo 10, "iepurasul" Cornel a fost foarte generos si a pus la bataie vreo 50 de oua.

[11.04.18 13:52:49]

@Denisa13:

Harnicut ca mi-am luat concediu ieri. Am fost praf dupa drumul de intoarcere spre Bucuresti, mie care imi place sa conduc. De fapt asta m-a si obosit ca din cand in cand trebuia sa stau. Glumesc. A fost un trafic nebun!

Castigul este ca am vizitat locuri noi pe unde ne-a ghidat waze-ul sa ne scoata din blocaje. In multe localitati din judetul Arges erau balciuri satesti unde era agitatie mare. In alte multe locuri, tot pe acolo am gasit mai multi vanzatori ambulanti de inghetata de casa.

Asa ca am mai aflat si explorat cate ceva, dar sa nu ma rogi sa descriu traseul pe localitatile Vlaici, Vedea, Cepari, Paduroiu, Poiana Lacului, Mosoaia, Smeura si altele.

Sanatate lui Stefi!

Denisa13
[11.04.18 14:00:35]

@Dan&Ema: Multumesc Dan, daca am noroc si fac rost de un concediu medical o sa am timp sa scriu si eu ca n-am terminat nici cu povestile de asta vara.

Pana atunci ma ocup cu treburi zilnice, care imi ocupa mult timp.

[11.04.18 18:49:45]

@Dan&Ema:

= ea poate nu te-o ruga, dar eu te rog! Scrii? Teee rooog!

[11.04.18 20:38:30]

@Zoazore:

Atunci citeste maine o insiruire de localitati in limba sarba! ????

[11.04.18 20:55:53]

nicole33
[11.04.18 23:02:29]

@Dan&Ema:

Eu am stat la etajul 2 şi nu am fost singura. Cred că am fost cam fifty-fifty. Amuzant a fost când am cerut la recepţie o cameră la un etaj superior. Ajunsesem prima şi eram convinsă că am de unde alege. Mi-a picat faţa când recepţionerul mi-a zis că da, îmi va da o cameră la etajul al doilea . Până la urmă a fost ok şi aşa. Am impresia că nu toate etajele fuseseră renovate.

Terasa cu vedere la Dunăre ar fi fost mult mai atractivă dacă era mai cald afară şi puteam mânca acolo.

Fumătorii au avut o surpriză extrem de plăcută în tot hotelul, nu doar pe terasă , fumatul fiind permis cam peste tot fără restricţii, lucru rar întâlnit în ziua de azi.

Din acest punct de vedere, mai că-mi vine să-mi petrec toate vacanţele viitoare în Serbia, profitând de statutul de ţară non-UE al acesteia.

Muzică internaţională am avut şi vineri seara, dar duminică a predominat muzica italiană.

Masa de prânz a fost inclusă şi în cazul celor care au plecat în croazieră în prima serie.

Pentru noi, cei care am venit printr-o anumită agenţie, au fost incluse în plus şi băuturile, la fel ca şi în cazul celorlalte mese luate la hotel, ceea ce a constituit un mare avantaj.

[11.04.18 23:43:19]

@nicole33: Binevenite completarile. Multumesc