ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2018
DIN: braila
ÎNSCRIS: 02.04.18
APR-2018

Paste 2018 Kaliakra

Din nou in Albena, dar prima data de Paste la Kaliakra, iar la hotel a 8-a oara.

Am ajuns la hotel pe la ora 11, deja erau sositi o parte din turisti, cred ca 99% romani, cazarea s-a facut destul de repede, am primit cartelele si bratarile, iar la ora 12,30 am mers la masa de pranz.

In hotel, in restaurant sau imprejurimi nimic nou.

Vremea a fost foarte buna pentru aceasta perioada, soare, in ultimele doua zile a cam batut vantul, dar s-a resimtit mai mult pe langa plaja, in interiorul statiunii era mai placut.

Fata de pastele care l-am sarbatorit anul trecut la Laguna Beach, aici mi s-a parut mai slaba organizarea, chiar si meniul.

Vin de cativa ani in Albena, dar nu mi s-a intamplat niciodata la masa de seara sa nu am unde sa stau. Asta nu a fost din cauza restaurantului sau a hotelului, ci din cauza unor cetateni romani care au confundat faptul ca toata lumea a platit pentru restaurant si nu numai ei, asa ca si-au trimis de la ora 18,30 cate un reprezentant care a ocupat cate o masa de 6-8 persoane si au stat pana la ora 21,30-22.

Seful de restaurant a cerut formatiei Frenesy sa anunte pe cei care au mancat deja, ca sa elibereze mesele pentru a putea servi masa si ceilalti, dar ce sa faci cu persoanele lipsite de bun simt, au ramas acolo si nu au avut nici un gand sa elibereze mesele.

Asa au facut vineri seara, sambata seara si duminica seara.

Culmea ca aceleasi familii au luat cu asalt si mesele de ping-pong si au stat acolo cu mic cu mare.

Din cauza ca se putea gasi o masa libera aproape de sfarsitul programului de masa, unul din debarasatori era foarte nervos, l-am mai vazut si in trecut, este cel in varsta si are sectorul in partea de langa hotel, noua ne-a luat paharele din fata, eram 4 persoane, desi era ora 21,00, alaturi a luat o fata de masa si a scuturat-o pe vecini. Oricum nu te poti intelege cu el, bodogane si bla... bla...

Repet, e prima data cand mi se intampla aici asa ceva, nu stiu ce a fost cu ei, erau nervosi, erau grabiti, nu stiu.

Cei care inchiriau bicicletele mai scadeau din pret daca plateai pentru doua ore sau mai mult.

La bazinul de inot de la Dobrojdia era inchis pe partea din fata a hotelului, dar am aflat ca era acces gratuit pentru cei cazati la Malibu. Anul trecut pentru ca a plouat am fost acolo si era 5 leva pentru o zi.

S-a montat a doua scara rulanta care urca la hotelurile de sus, dar nu era pusa in functiune.

Se monteaza pavele si se fac alte parcari.

Totul e in continua refacere.

Ne-am simtit bine, am facut si plaja, ne-am plimbat cu bicicletele, am mers si pe scari in partea de sus a statiunii.

Revin la Kaliakra de 1 Mai.

La anul de Paste nu cred ca o sa mai cumpar bilete in Bulgaria, se pare ca unii au inteles ca aici pot face ce nu pot face acasa, pacat de acest lucru, vara nu se intampla asa ceva.

Trimis de steli68 in 10.04.18 09:19:37
Validat / Publicat: 10.04.18 09:54:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Varna, Nisipurile de Aur, Balcik, Albena

VIZUALIZĂRI: 1888 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (steli68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 vedere din liftul exterior

Mitica.2017
    [10.04.18 10:26:29]

Ce anume fac, cei care isi permit cam multe? Ar trebui stiut!

[10.04.18 11:50:33]

@Mitica. 2017: Ocupă mesele și acolo înțepenesc atât cât ține masa. Consumă băuturi și stau la șuetă, nu le pasă că alții vor doar să mănânce.

[10.04.18 11:54:15]

@steli68: La noi a fost bine, doar in ziua de Paște încremeniseră mulți cu berile la masă, era veselie mare pe ei

Am avut noroc cu Cami alias @roth, avea gașca mare și nimeni nu a stat cu orele la masă, astfel încât ne-au chemat și pe noi după ce au terminat ei repede de mâncat.

Te salut cu drag

[10.04.18 12:20:59]

@steli68: Hristos a Inviat!

Pacat ca din cauza unor "civilizati" au hotelurile de pierdut!

pacat ca nu poate nimeni sa-i disciplineze pe mioriticii astia!

steli68AUTOR REVIEW
    [10.04.18 12:26:09]

@krisstinna: Corect

Stau cu orele in locurile unde ar trebui sa stea cat servesc masa sau cat se joaca, apoi ar trebui sa ii lase si pe ceilalti.

Ma bucur ca ati petrecut bine la Ralitsa.

E prima data cand vad asa ceva, am fost de 7 ori aici, niciodata nu s-a intamplat asa.

Va spun ca si-au lasat copiii sa faca ce vor, au blocat lifturile la etajul 10, a mers un turist la receptie si dupa vreo 10-15 minte s-a rezolvat.

S-au plimbat cu liftul exterior intre etajele 5-10, apoi alergau pe scari pana la 5.

Aruncau bucatile de cascaval in tava vecina pana cand le-am spus celor mici ca mai vrem sa mancam si noi.

Fiindca parintii nu se interesau de ei au facut ce stiau mai bine, dar nici parintii nu erau mai departe, ai ocupat masa, mananca, dar mai si pleaca, ai ocupat locurile la lobby bar, bea, dar mai si pleaca.

Inteleg acest lucru in Romania unde platesc in restaurant pentru o masa festiva si aia e masa mea timp de 5-7-10 ore.

Toate cele bune krisstinna

viviv
    [11.04.18 11:03:27]

Merita sa le faci poze si trecuti la rubrica "turisti problema".

[12.04.18 18:45:07]

@steli68: Anul trecut nu a fost asa ceva. Referitor la cei care stateau cu orele: a fost foarte frig si toti vroiau sa manance la interior. Am vazut un grup care au facut scandal si i-au sculat pe altii de la masa. Grupul din tura a 2a au plecat cand i-a dat afara

Noi dimineata si la pranz mancam catre sfarsitul programului. Era totusi o problema, riscai sa nu mai aduca.

Anul asta nu au fost pregatiti pt ca o mare parte din personal a migrat la Paradise Blue. Mie mi-au gresit camera. Am platit superior si mi-au dat standard. Am venit primul si m-au cazat pe la ora 12 dupa negocieri la sange si amentari cu Ca sa-mi inchida gura si sa nu le fac plangere mi-au dat apartament.

Fara sa jignesc pe nimeni dar anul asta a scazut si calitatea serviciilor dar si a turistiilor. Eu nu pot sa vin la cina imbracat in trening si papuci. Eu am vazut cum niste copii au aruncat paie pt suc in piscina si se amuzau cu parintii. A doua zi un bulgar a muncit cateva ore sa curete piscina. De asta se uita multi urat la noi, pentru gesturi ciudate.

Daca ai vazut in seara de vineri mese cu o sampanie la frapiera, au fost rezervate cu bani la seful de sala.

[12.04.18 19:16:58]

@fanespoitorul: Coane, tu când ne povestești cum a fost? Că eu tot aștept și se face acum iunie! Mulțam!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [12.04.18 21:36:43]

@fanespoitorul:

Anul trecut eu am preferat să mănânc pe terasa închisă unde era mai răcoare, chiar dacă erau locuri libere în interior. Şi acum aş fi ales aceeaşi variantă, dacă ajungeam din nou la Kaliakra .

Tocmai ţie, Coane Fănică? Nu ştiau că eşti client mai mult decât fidel?

Nici nu mă îndoiesc de faptul că ai ajuns primul. Ca de obicei

Cinstit vorbind, încă de anul trecut am sesizat o uşoară scădere la capitolul servicii şi o scădere mai vizibilă a calităţii turiştilor, dar personalul încă făcea faţă cu brio comportamentelor de orice fel.

=====

Anul trecut nu ai scris despre Kaliakra din cauza mea. Anul acesta eu am fost în Serbia de Paşti, aşa că nu mai ai nicio scuză .

Serios, chiar mi-ar plăcea să citesc impresiile tale de la Kaliakra.

[13.04.18 08:18:00]

@nicole33: Anul trecut nu am scris pt ca esti exhaustiva. Ce puteam sa mai scriu?? La umbra nucului creste ceva?? Sambata daca am timp scriu si pun si poze. Ne-am intalnit cu cineva care a fost prima oara si a ramas uimit. Noi doar observam minusurile. A fost primul an in care am auzit manele puse de pe telefon

Am vazut-o pe krisstinna plibandu-se cu sotul cu o masinuta. De fapt l-a recunoscut pe sot caci krisstinna se tot metamorfozeaza. Pana sa-mi pice fisa erau departe. Zozo mi-a spus ca ea si roth sunt in Albena si poate la Ralitsa. Am urcat de doua ori dar nu le-am vazut.

steli68AUTOR REVIEW
    [13.04.18 11:59:33]

@fanespoitorul:

"Fara sa jignesc pe nimeni dar anul asta a scazut si calitatea serviciilor dar si a turistiilor. "

Asa este. Asta s-a vazut inca de vineri de la masa de pranz, parca venisera musafirii neanuntati si au cautat sa faca ceva repede.

De sambata au inceput si cele cateva probleme cu turistii nostri.

De asta am si spus ca mai am platit si pentru 1 Mai la Kaliakra si gata, poate sa ii dea ce reducere vrea.

Si cum a zis si nicole33 de anul trecut s-a vazut ceva schimbare, dar acum au amplificat-o. Anul trecut cei care au fost cu mine mi-au zis ca mi se pare, e bine ca mai e cineva care a constatat acelasi lucru. Oricum nu mai era ca in anii trecuti.

Pana si la fostul Dobrotitsa a fost mai bine in vara 2017, masa, animatorii, serile la sala de spectacol si turistii (peste 50% rusi) si aveau cu ei 2,3 sau 4 copii.

roth
    [13.04.18 13:48:41]

@fanespoitorul:

Ce rau imi plare ca nu a fost sa fie sa ne gasim, se pare ca AFA a fost mai mult decat prezenta in Albena de Paste.

Alta data anuntam la intrare si atunci o sa stim

Despre Kaliakra aflu lucruri pe care eu " le-am simti" doar trecand prin hol asa in amintirea vremurilor bune. Mi s-a parut tare "cenusiu" desi este cotat fff bine iar pretul a fost mai sus ca la alte hoteluri.

Schimbari in bine per total in statiune am vazut si eu, ma bucur pentru ei, insa daca nu ne cenzuram o sa ajungem sa nu ni se permita sa luam bilete decat prin cine stie ce agentie de afara.

Astia sunt unii dintre noi si nu putem sa ii educam...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [13.04.18 18:22:30]

@fanespoitorul:

Sambata daca am timp scriu si pun si poze.

Ai fost chiar mai rapid decât ai promis

Anul trecut nu am scris pt ca esti exhaustiva. Ce puteam sa mai scriu??

Mulţumesc. Mie mi-a fost teamă că ai fost nemulţumit prin comparaţie cu sejururile anterioare.

Aşteptam impresiile tale ca lider de grup. Distracţia este alta când mergi în gaşcă.

A fost primul an in care am auzit manele puse de pe telefon

Semn rău, din păcate, dar care confirmă şi părerea mea referitor la scăderea calităţii turiştilor.

[13.04.18 20:30:38]

@fanespoitorul: Și eu te-am văzut, așa cred, eram in lobby la Kaliakra cu steli68, chiar le-am povestit despre tine , cât de musculos ești

Păcat că nu ne-am întâlnit, păcat că nu l-am văzut pe iubitul meu-Făt Frumos al tău.

Și așa zici: am îmbătrânit și nu m-ai recunoscutBine, vezi tu!

Și da, noi eram cu mașinuța, am condus fără permis, a fost amuzant.

[14.04.18 15:36:46]

@krisstinna: de ce nu m-ai tras de maneca, aveam ce sa vorbim?? Faceam cunostiinta si cu steli68. Anul trecut m-am intalnit la Kaliakra cu nicole33 cu sotul ei. Daca incepe sa povesteasca, asculti pana la capat. Are ce sa-ti spuna.

Te-am recunoscut dupa sotul tau. Tot iti schimbi culoarea parului cu ochelari de soare etc. Noroc ca el nu se vopseste . Ca sa fiu sincer nu ma uit dupa barbati. Ci dupa femei si la urma la barbati ca sa vad cu cine umbla Pe Fat Frumos nu-l mai cunosti. E mai inalt ca mine si plin de patratele.

[14.04.18 18:44:43]

@Mitica. 2017: Sunt curios: de ce mi-ai dat -1 adica nu-ti place cometariul meu referitor ca a scazut atat calitatea hotelului/serviciilor cat si a turistilor?? Multumesc

[14.04.18 20:58:45]

@fanespoitorul: L-a sters!