ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2018
ÎNSCRIS: 22.12.17
MAR-2018
single

Japonia fără să-ți vinzi un rinichi: ghid de prețuri și costuri estimative

Următoarele informații sunt scrise pe baza experienței mele de trai în Japonia de mai bine de șase luni, vizitând de nenumărate ori aproape toată zona Kansai (Osaka, Kyoto, Nara, Kobe, Himeji+împrejurimile fiecărei prefecturi), dar și un pic din Kanto (Tokyo, Yokohama, Nikko, Kamakura). La sfârșit de mai voi aduce impresii din Kyushu și Okinawa.

Informații generale

Monedă: yenul japonez (100¥= 3,5 lei sau 1 dolar)

Fus orar: +7h față de România

Priză: 2 pinuri, tensiune 100V. Luați-vă de acasă adaptor de priză.

Împărțire geografică: mii de insulițe și 4 insule mari, de la nord în sud: Hokkaido (a doua cea mai mare, se află aici Sapporo, Hakodate, vulcani și e o destinație populară de iarnă), Honshu (cea mai mare, a șaptea insulă din lume ca mărime, aici aflându-se Tokyo, Hiroshima, Osaka, Kyoto, Nagoya, Sendai, Yokohama, Niigata), Kyushu (Fukuoka, Nagasaki, Kagoshima, izvoare termale și vulcani activi), Shikoku (cea mai mică insulă, cu centrul în Matsuyama).

Anotimpuri: 4 anotimpuri distincte, diferențe mari de la nord la sud: în general, o iarnă uscată (în Hokkaido ninsori abundente și locul perfect pentru sporturi de iarnă), primăvară călduță cu arbori de cireș, vară umedă și deseori ploioasă, toamnă blândă și cu frunze de arțari înroșiți. Timpul ideal pentru călătorie: sfârșit de martie/început de aprilie, octombrie-noiembrie.

Iată că ne-am mai familiarizat un pic cu Japonia, așa că să intrăm în pâine.

Mâncarea

Diferă foarte mult în funcție de dorințe: lângă obiectivele turistice un preț mediu pentru o masă (1pers) e în jur de o mie de yeni+, incluzând un fel de mâncare. Apa este mereu gratuită. Mai mergi puțin și poți da de restaurante în care prețul scade la 700-800, însă ține un pic de noroc. Dacă vreți un restaurant ieftin și bun, căutați pe internet „Saizeria”, este un lanț de restaurante foarte popular și ieftin, cu sedii în mai toate orașele. Are specific italienesc, însă mi se pare mai degrabă o combinație italiano-japoneză. În general dau cam 500 de yeni pe un fel de mâncare (pui cu cașcaval, cartofi natur și alte legume lângă), salatele sunt 300-400 de yeni (de creveți, cu pui șamd), pizza este cam 300-400 (deși... nu prea seamănă cu ce știm noi a pizza). Pentru băuturi, puteți lua opțiunea cu 200 de yeni băuturi nelimitate de la dozator (Pepsi&co, cafea, ceai, ciocolată), au și câteva vinuri și deserturi (300-400 de yeni). Meniul este și în engleză, vă aduc bonul odată cu mâncarea și plătiți la casă.

O altă opțiune ieftină pentru mâncare este cea din konbiniuri. Konbini vine de la convenience store și fac ce promit: internet, toaletă, ATM, copiator, fax, cuptor cu microunde la casă, tonomat de cafea, pastile, suplimente, îmbrăcăminte basic (chiloți, maieu, tricou simplu, dres etc), mâncare de la congelată și înghețată la sendvișuri și ce vă mai trece prin cap, reviste și orice ați mai avea nevoie. Și când zic orice, mă refer la orice. Cele mai populare magazine de acest tip sunt 7 Eleven, Lawson, Family Mart, K. Au mâncare foarte bună, relativ sănătoasă și destul de ieftină: pe lângă sendvișuri pentru micul dejun de la 250 de yeni (maxim 400 pentru cele mai deosebite), sunt opțiuni diverse pentru prânz: cutii cu sushi (de la 400-500 de yeni în sus), bentouri cu diverse preparate locale ce se învârt în jurul a 500 de yeni. Ca gustări, puteți alege fie unele tradiționale ca onigiri (triunghiuri de orez cu diverse umpluturi, 100 de yeni) sau chipsuri și alte lucruri de ronțăit. Dacă dați de un supermarket (Gyomu, Aeon, Don Quixote etc) nu ezitați să intrați, au mai multe bentouri și opțiuni. O apă mică este cam 100 de yeni, cola vreo 150 samd. Găsiți tonomate cu băuturi reci și calde la fiecare 5 minute în Japonia, însă sunt și cele mai scumpe (apa de la 120¥ în sus, dar diferența nu e așa mare).

Street foodul poate părea o opțiune ieftină, însă în general porțiile sunt foarte mici și nu vă ajung, astfel că inevitabil veți ajunge să mai ronțăiți ceva. Câteva exemple: poteto (cartofii prăjiți de la noi) 300¥ porția mică (eu i-aș zice minusculă), 500¥ cea mare, karaage (pui prăjit într-un pesmet delicios) în jur de 500¥, aisukurimu înghețata cam 300-500¥, bebi casutera (baby castella, niște gogoșele fără umplutură dulci) 300-500¥, takoyaki (biluțe de caracatiță sau alte toppinguri) 400-800¥ (în funcție de câte sunt), crepes (clătite fancy) 500-700¥, cartofi dulci 400-600¥, taiyaki dulciuri în formă de pește cu diverse toppinguri 300-500¥.

Ca sfat, recomand măcar un buget de o mie de yeni pentru o masă nici prea mică, nici prea mare. Minima ar fi vreun 600-700¥, cu puțină planificare și căutat pe net cel mai apropiat konbini. 1500-2000¥ și vă faceți și cu un desert sau ceva mai sățios.

Atracțiile turistice

Atracțiile turistice au prețuri diferite, în funcție de natura lor (templu, altar, castel, palat, grădină privată etc). Las aici câteva prețuri pentru a vă face o idee. Unele obiective au mai multe prețuri în funcție de facilități, aici este minimul.

Tokyo: T. Skytree 3000¥ (teoretic e bilet și la 2000¥, practic... citiți reviewul despre zgârie-nori), T. Tower: 900¥, Ueno Zoo 600¥, Sensoji&T. Metropolitan Building&Meiji Shrine intrarea gratis (unele zone plătite).

Nikko: Toshogu Shrine 1300¥.

Kamakura: Marele Buddha 200¥ (20¥ să intri în el), Hasedera 300¥, Tsurugaoka Hachimangu gratis.

Kyoto: Sanjusangendo 600¥, Nijojo 600¥, Kiyomizu 400¥, Kinkakuji 400¥, Ginkakuji 500¥, Fushimi Inari&Arashiyama Bamboo Forest intrarea gratis (la bambuși câteva temple au taxă în jur de 500-600¥).

Osaka: Osakajo 600¥, Acvariu 2300¥, Umeda SkyBuilding 1000¥, Universal Studios 7900¥.

Nara: Toudaiji 500¥, Kasuga Taisha 500¥, biscuiți pentru căprioare 150¥.

Himeji: Himejijo 1040¥.

Kobe: K. Tower 600¥.

Hiroshima: castelul 370¥, Hiroshima Peace Memorial, 200¥;

Miyajima: Itsukushima Shrine 300¥, Daisho-in gratis.

Urmează alt post despre transport, cazare etc. M-ar ajuta să știu în ce alte direcții există lipsă de informații sau ce altceva interesează pe cititorii noștri :)

Trimis de Tesaria in 08.04.18 16:29:44
Validat / Publicat: 08.04.18 19:42:36

VIZUALIZĂRI: 3156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tesaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mprofeanu
[09.04.18 19:12:36]

@Tesaria: Foarte bun acest review despre Japonia!

Da, ai dreptate în Japonia se poate ajunge și vizita cu costuri mici. Așa am fost și eu acolo, plecasem cu gândul de costuri mai mari dar nu a fost să fie așa...

Este adevărat nu am folosit decât mijloace de transport în comun și am avut și extraordinarul JR Pass.

TesariaAUTOR REVIEW
[10.04.18 08:07:23]

@mprofeanu:Mulțumesc pentru apreciere! Într-adevar, recomand și eu sejururi mai lungi și mai puțin mâncat la restaurante

r-Uca
[07.06.18 10:15:11]

Forte utile aceste informatii... sper sa ajung si eu macar o data in viata si in Japonia!

Ce interesant ca poti explora aceasta tara pe o durata de timp asa mare (+6 luni). Esti plecata la studii sau cum de a dat norocu peste tine? (PS: scuze, sper ca nu sunt prea indiscreta )

TesariaAUTOR REVIEW
[08.06.18 03:15:26]

@r-Uca: sunt cu o bursa de un an aici

PantaNicolae
[09.07.18 18:05:43]