ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2018
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 08.02.18
APR-2018
3 ADULȚI -- v: -

Larnaca - dezvoltare turistica ampla intr-o localitate simpla

Acum, de Pastele catolic (nu sunt catolic) am decis sa vizitam Larnaca, din insula Cipru. Bazandu-ne pe experientele vechi am fost siguri de eficacitatea turistica a orasului. Larnaca se afla in partea de sud-est a insulei, pe partea greaca ce apartine Republicii Cipru, deoarece Ciprul de Nord este sub ocupatie international neoficiala de catre Turcia din 1974.

RUTA

-Am pornit spre Larnaca cu masina impreuna cu Marian si Melinda, o ruda de-a mea. Marian conducea. Dupa ce am parasit Oradea, ne-am oprit la Alesd, la ceva supermarket Aliodamis unde mi-am luat cola pentru drum sa nu fim obositi, seminte si un ziar de sport pentru avion. Dupa 2 ore bune am ajuns la Polus Center din Cluj-Napoca (azi Vivo!) unde am servit o shaorma cu pui la Mado. Pana ce am mancat, ne-am uitat scurt peste mall a trecut o ora. ERa deja ora 16. La ora 19:25 ne decola avionu spre Cipru. Ne-am imbarcat in masina si am mers la Biserica Sfantul Mihail si Statuia ecvestra a lui Matei Corvin, din centrul Clujului. Vreo 15 minute ne-am plimbat sa ne mai uitam si noi peste Romania noastra inainte de Cipru. Apoi ne-am intors sa vizitam Parcul Central Simion Barnutiu. Ne-am plimbat intre arbori, am vizitat Lacul Chios si ne-am dat cu hututuri.

-Marcu, e deja ora 5! zicea Melinda uitandu-se la ceasul propriu din telefonul celular.

-Ce? -urlam speriati Marian si Eu. Hai sa pornim! hotaraseram.

Ne-am verificat bagajele constatand ca totul este in regula, mi-am perchezitionat noua borseta achizitionata dimineata de la o marochinarie de langa Podul Decebal din Oradea si am pornit spre Aeroportul International "Avram Iancu" din Cluj-Napoca. Dupa ce am predat bagajele am trecut de controalele de pasaport si bagaje. Deoarece ne-am achizitionat Priority Boarding, am beneficiat de prioritare la urcarea in aeronava. In scurt timp am ajuns pe bordul unui avion din reteaua Wizz Air. Am asteptat 20 de minute pana ce pasagerii cu Economic Boarding s-au imbarcat. Dupa ce stewardesele au demonstrat ce tre' sa faci cand este urgenta am decolat.

-Kalimera, Romania! ziceam in minte deja cu gandul la Cipru.

In 2 ore bune, dupa ce am tranzitat Carpatii si Campia noastra Romana, apoi vecina si vechea rivala Bulgaria, Capitala Balcanilor, Istambul si inteaga Anatolie si am trecut si de niste Mare Mediterana din jurul Antalyei si Mersinului, am ajuns peste insula Cipru. Prima data am tranzitat Ciprul Turcesc, observand Famagusta-Gazimagusa din avion. Peste 6.8 minute am aterizat pe Aeroportul International Larnaca, care impreuna cu cel din Pafos deservesc turismul aerian in insula (mai exista Aeroportul International Ercan din Nicosia de Nord cu zboruri regulate spre Mama Turcia si care apartine turcilor si un vechi aeroport parasit din Nicosia de pe vremea cand insula a fost unificata si care se afla pe granita dintre turci si greci, controlata de unitatile pacifiste ale ONU). Dupa ce ne-am colectat toate bagajele am pornit la statia de autobuz ca sa ajungem la hotel, care este in interiorul orasului, iar aeroportul in afara lui. Am platit 5 euro pentru tustrei. Era deja ora 10 seara. Am hotarat sa mergem direct la hotel. Ne-am cazat la Blazer Residence, intr-o camera tripla. Tot la Blazer ne-am cazat si anul trecut si acum 5 ani, doar ca atunci se numea Petrou Bros. Am si facut un record personal de cascadorii rasului, trei ani la rand ne-au dat aceiasi camera:Camera 301. Primul lucru a fost sa mergem la supermarket, sa luam niste mic dejun si apa minerala. Va avertizez ca in Cipru cu greu gasesti apa carbogazoasa, la ei este o senzatie ce senzatie era la noi cand s-a introdus in Romania apa cu sifon in epoca lui Ceausescu acum 45 de ani. Am facut cumparaturile la Jiovani's, langa Cetatea Larnacai. Am intampinat Promenada si Plaja Finikoudes. Dupa ce am consumat apa, ne-am bagat la somn.

MOSCHEEA DJAMI KEBIR, FORT LARNACA SI BISERICA SFANTUL LAZAR

In prima zi am decis sa vizitam principalele obiective turistice din Larnaca. Dimineata am vizitat un fel de hypermarket la o distanta de aproape 1 km de hotel sa ne luam mancare pentru urmatoarele 4 zile la un pret mai accesibil. Am decis sa pranzim un gyros traditional grecesc, fiindca cel cipriot costa dublu. Am gasit o taverna mica la 86 m de cazare unde am servit un gyros acceptabil din punct de vedere culinar. Dupa o siesta de dupa-amiaza am pornit sa cutreieram orasul. Am pornit pe Promenada Finikoudes spre Cetatea Larnaca. Am facut poze din exterior, caci nu am putut intra. Fortul, utilizat de pe vremea bizantinilor este incarcata de istorie vasta. Dupa ce am admirat si am inconjurat fortareata, ne-am deplasat la Marea Moschee din Larnaca, sau Djami Kebir, cum se spune aici. Am facut poze in exterior, deoarece am avut sort si regulile islamice se opun intrarii in lacasul de cult in sort. Moscheea este una splendida si frumoasa din afara.

A urmat Biserica Ortodoxa Sfantul Lazar, o perla ecleziastica a Ciprului. Fata de cetate si moschee, am izbutit sa intram in lacasul de cult crestin. Am facut poze din exterior, apoi am intrat in interiorul cladirii. Exteriorul este o masina a timpului, aspectul zidurilor seamana mult cu un lacas de cult medieval. Inteaga piata pietonala ce inconjoara biserica este decorata cu trei flaguri:flagul Ciprului, flagul Greciei si flagul Muntelui Atos. Ultimul este prezent si pe biserica. Interiorul bisericii iti taie respiratia la propriu! In subsol se poate vedea mormantul lui Sf. Lazar, de pe un mic etaj poti viziona slujba mai confortabil din punct de vedere vizual, iar exista un perete de 10 m plin cu icoane in rame aurite. In viata mea nu am vazut o biserica ortodoxa de acea amploare. Prima zi in Larnaca a fost foarte super, mai ales ca am servit cina la Burger King, restaurant absent din tezaurul culinar international privat al Romaniei.

HALA SULTAN TEKKE, LACUL SARAT SI PLAJA MAKENZY

A treia zi am decis sa vizitam Hala Sultan Tekke impreuna cu faimosul Lac Sarat, un loc de bastina a stolurilor de flamingo care calatoresc spre Africa. Am calatorit cu autobuzul pana in vecinatatea Aeroportului cu autobuzul, o calatorie care ne-a costat vreo 5 euro. Autobuzul ne-a lasat langa autostrada, pe malul Lacului Sarat. Am pornit asa, echipati cu rucsac si borseta pe malul Lacului Sarat. Pe drumul spre Sultan Tekke am constatat ca Lacul Sarat este foarte sarat si are o adancime mica. Lacul Sarat a fost un vechi golf al Marii Mediterane, mai precis a Golfului Larnaca care a fost inchisa de mare, si cum aluviunile nu au putut circula in mare, lacul a devenit mai scazut din punct de vedere al adancimii, asemenea Lacului Razim din Dobrogea, doar ca Razimul nostru din delta a devenit cu timpul dulce deoarece se varsa in el un brat secundar al Dunarii. Pe inchizatura dintre lac si mare se afla azi Aeroportul International Larnaca si Plaja Makenzy. Dupa o jumatate de ora de mers pe malul lacului, am sosit la Hala Sultan Tekke, aflata pe malul apei cu o salinitate foarte ridicata. La intrare am anticipat inca o surpriza din calatoria cipriota din primavara 2018. O armata de pisici, formata din vreo 30 de mate rasfirate in parcare. Dupa ce ne-am cunoscut cu unele feline, am mers la poarta. Am ajuns la ora 6. Spre ghinionul nostru, moscheea S-A INCHIS LA ORA 5. Am gasit o ruta ocolitoare sa intram in gradina, dar desigur in moschee nu am putut intra.

-Nu-i nimica! Facem poze cu exteriorul! mi-am sfatuit amicii de calatorie.

Am facut imagini cu exteriorul moscheei si am gasit si o poza cu interiorul, pe care o atasez aicia. Dupa ce am fotografiat intreg exteriorul am pornit spre casa. Am decis sa mergem pe jos, pe plaja. Pe aceeasi ruta am mers pana la Plaja Makenzy. Pe mine, sincer nu m-a impresionat McKenzy. Restaurante de cacialma, plaja urata. Makenzi este potrivit pentru practicantii sporturilor nautice, Makenzy avand posibilitati vaste. Am plecat spre hotel pe mal, trecand pe langa farul ce desparte cele doua plaje cunoscute ale Larnacai:Finicudes si Machenzi.

INEGALABILUL FINIKOUDES

Nu pot incheia aceasta recenzie fara a marca Plaja si Promenada Finikoudes. Finicudes are nisip superb, caldura topitoare si apa superba, care este potrivita pentru scaldat din aprilie pana in octombrie. Pe Phinikoudes exista chioscuri cu bauturi si statii de autobuz, pe promenada restaurante faimoase:McDonalds', Kentucky Fried Chicken, Burger King, TGI Fridays, Starbucks, Ocean Basket, Gloria Jean's Coffees si multe altele.

Nu lipsesc nici traditionalele taverne cu gyros, souvlaki si pesti si localurile minoritatii turcesti cu binecunoscutele kebap si doner. Mie Larnaca mi-a placut foarte mult si o sa revenim cu siguranta aici. Maine scriu despre Nicosia pe AFA, poate ca nu pot atasa pozele azi, dar daca nu reusesc le bag maine dimineata!

Trimis de Marcumandru in 06.04.18 20:46:47
Validat / Publicat: 06.04.18 22:23:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: Nicosia de Nord. Limassol, Dhekelia

VIZUALIZĂRI: 3315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marcumandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 Cu picioarele in mare

webmasterX [06.04.18 22:22:07] »

Ne-am cazat la Blazer Residence, intr-o camera tripla.

Marcumandru [07.04.18 08:45:44] »

@webmasterX: Scuze dar nu am gasit pe sectiunea "Cazare in Larnaca" sau asa ceva niciun fel de Blazer Residence. Daca puteti face o subsectiune unde pot scrie despre Blazer sau aveti deja asa ceva si eu nu am gasit va rog sa imi trimiti linkul!

Zoazore [07.04.18 11:31:20] »

@Marcumandru: Dar voi cand v-apucati, apai faceti excursii! Tare-mi place cum povestesti, iar plimbarea a fost superba!

Sa aveti Sarbatori Pascale luminate, linistite si binecuvantate!

Marcumandru [07.04.18 21:40:08] »

@Zoazore: Deja ma temeam ca nu vei scrie nimic, stii am muncit mult la asta )) Asteapta ca nu stiu de ce dar pozele sunt nevalidate, te rog uita-te si peste ei ca le-am atasat direct ca sa nu zica ca sunt zgarcit cu pozele!

SARBATORI PASCALE FERICITE ODIHNITOARE!

webmasterX [08.04.18 08:53:52] »

@Marcumandru:

scrie în „Buffer” și ne ocupăm noi!

Zoazore [08.04.18 13:19:18] »

@Marcumandru: Adevarat a Invviat!

Cum, mai, Mandrule, sa nu scriu doua vorbe? Chiar mi-a placut cum al scris, se vede c-ai muncit!

Fain ficior ai, mai, Mandrule! Sa fiti sanatosi si sa mai scrii, ca io-s aici sa te citesc si sa te comentez!

Pozele se valideaza mai tarziu ca articolul, nu te speria! Si-a faine tare!

Marcumandru [09.04.18 18:35:38] »

@Zoazore: Ma incurajezi mult, Zoazore! Sunt mereu curios ce comentarii dai, imi place sa le citesc! Inca odata, Paste fericit tie si familiei tale, sa aveti parte de sanatate, noroc si mai ales de zambete

Zoazore [09.04.18 18:58:10] »

@Marcumandru: Și să știi că am ”mână bună”. Nu-ncurajez mulți useri! Doar pe cei pe care-i simt ”cu condei”!

Așa cum am mai sfătuit, scrie-ntr-un articol cam ce-ai vrea tu să citești și nu vei greși! Te urmăresc! Dacă te pot ajuta, sunt aici! PM și rezolvăm!

Marcumandru, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Larnaca: