ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
SEP-2016
2 AD. + 4 COPII

Muzeul Satului – Sibiu

In peregrinarile noastre prin tara, am tinut, pe cat posibil sa atingem toate muzeele satului intalnite in cale. Unul dintre acestea este muzeul Astra din Sibiu.

Fiind cazate in afara Sibiului (in satul Fantanele), am sosit in Sibiu cu Sageata Albastra, luat din halta Sibiel. Sunt mai multe sageti , dar noi am luat-o pe cea de la ora 09.12 si am ajuns in Sibiu cu jumatate de ora mai tarziu. Seara am avut sageata de intoarcere la 19.36. Nu stiu cat costa biletul de persoana adulta, copil sau elev, pentru ca am platit la conductor si ne-a facut un tarif general (noi eram 5 fete mari si mici si un baiat ).

De la Gara din Sibiu, am intrebat unde este Gradina Zoologica, pentru ca voiam sa le vedem pe amandoua, fiind apropiate ca amplasament, si mi s-a raspuns: “aaa… aproape aici… la o aruncatura de bat”…. Acu’ eu nu stiu daca sibienii pot arunca batul asa departe… sau pentru ei distantele se comprima…. dar sunt 7 km (!!!) … pe care i-am facut pe jos!!! Am mers mai intai in Muzeul Satului, unde normal ca am ajuns “cotonoage” de picioare! Ce credeti ca am mai ajuns si la Zoo?? Nuuu… pai nici muzeul nu l-am vizitat pe tot. Ne-am asezat sa ne odihnim la fiecare poarta din sat !!!

Preturile de intrare erau: 15 lei pentru adulti, 7,5 lei pentru pensionari, 3,5 elevi/studenti. Taxa foto era 5 lei, si am vazut ca este si o taxa de parcare daca veniti cu masina, de 3 lei.

Programul de vara (mai – septembrie) este 10.00 – 18.00, iar programul de iarna, pentru restul de luni este decalat cu o ora, fiind 09.00 – 17.00.

Muzeul este urias, avand peste 10 km de alei, noroc cu locurile de popas, in care te poti odihni. Gasesti aici si restaurante, dar nu am intrat, ca aveam pachetelul facut in ghiozdane. Se pare ca sunt si doua pensiuni in care te poti caza, noi nu le-am vazut, asa cum nu am mai apucat sa vedem nici morile de vant!!

Pe lacul din muzeu se pot face plimbari cu barca, dar noi nu ne-am bagat, si nici nu am prins vreun spectacol pe scena amenajata la marginea lui, pentru ca trebuia sa prindem trenul de intoarcere la pensiune.

Daca nu as fi simtit ca-mi cad picioarele din genunchi, m-as fi bucurat si mai tare (decat am facut-o) de toate casutele, de atmosfera satului de alta data, in care te puteai afunda. Copii au sarit ca niste caprite pe toate scarile, s-au varat prin toate “dedesubturile”, au pus intrebari cu gramada… in timp ce noi adultii ne-am amintit de copilarie, si de casele bunicilor nostri.

Adevarul este, si o sa vedeti si din poze, ca erau asa bine asezate casele, ca, daca faceai abstractie de lumea din spatele tau, cu telefoane mobile si aparatura foto moderna, de blugii si castile din urechi, puteai sa crezi ca “esti acolo”: ca te duci sa scoti apa de la fantana… sau sa intinzi rufele pe franghie la zvantat… sau sa cobori in beci sa aduci covata plina cu faina, pentru framantat painea… mai lipseau doar cativa miei, iezi sau catei care sa ti se incurce in poale si fote, impreuna cu un copil innamolit, cateva gaini zburatacite si cotcodacite supravegheata de un cocos mandru, catarat pe gard… si gata… erai acolo si de acolo!!!

Trimis de vulpe mihaela in 05.04.18 10:28:45
Validat / Publicat: 05.04.18 15:36:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1567 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Casuta mea preferata.

webmaster39 [05.04.18 15:35:55] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu, SIBIU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

iulian68 [05.04.18 16:21:03] »

Era frumos... daca mai era, dar ce sa faci, unde nu-s picioare... Acum, fara gluma, dupa ce ti-am acordat votul in stanga scria'inapoi la articol'... Adica eu... Tu? Inapoi la oua ca le-am vazut pe alea de anul trecut! :=)

tata123 🔱 [05.04.18 19:12:45] »

@vulpe mihaela: Muzeul Civilizației Populare Tradiționale „Astra” din Sibiu constituie o adevărată provocare pentru un vizitator prin întinderea sa, frumusețea construcțiilor populare și bogăția informațiilor. Turistul trebuie să vină odihnit în „satul” în aer liber din Dumbrava Sibiului, are de explorat sute de obiective și de parcurs kilometri întregi de alei - voi erați deja „terminați” când ați ajuns .

În 2016 am petrecut 7 ore în interiorul muzeului (vezi impresii), ne-am plimbat, am admirat căsuțele și instalațiile populare, am citit plăcuțele informative, am mâncat la Cârciuma din Bătrâni. Probabil că veți reveni în muzeul satului în aer liber pentru a explora și partea pe care nu ați mai avut puterea să o străbateți.

P. S. Apropo de satul Fântânele: l-am bătut la pas vara trecută și mi-a plăcut foarte mult; materialul despre satul sibian a fost articolul cu numărul 300 dedicat obiectivelor din România (vezi impresii).

Sărbători cu bine!

vulpe mihaela [05.04.18 19:19:59] »

@iulian68: Gata si oualele de pe anul asta!!!

vulpe mihaela [05.04.18 19:22:07] »

@tata123: Cu siguranta ne vom intoarce... nici de Muzeul Satului din Bucuresti nu ne saturam si il stim deja pe dinafara, cat despre Fantanele, o sa scriu si eu, ca tare mi-a placut!!!

Zoazore [05.04.18 23:05:14] »

@vulpe mihaela: Cum si pe mine ma dor picioarele, m-am plimbat cu voi, am stat langa tine pe lavita de le poarta, sub nuc, ba am scos si apa!

Tare frumos a fost!

Dana2008 [07.04.18 10:57:47] »

Superbonus!!! pentru muzeul Astra din Sibiu.

Un loc în care vreau să revin, un loc în care am fost de două ori și m-am simțit foarte bine.

Felicitări pentru articol și fotografii!

Călătorii plăcute și spor la scris!

Dana2008, iulian68, tata123 🔱, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu: