ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2018
ÎNSCRIS: 22.12.17
MAR-2018

la PMM* = 14000 KRW

Budget Seoul

Pentru călătoria în Seoul știam clar ce voiam: o cameră de trei persoane ieftină și aflată cât mai bine. Și asta am găsit în guesthouse-ul Xeromine.

Se află la cinci minute de stația Itaweon într-o zonă plină de restaurante, puburi, câteva cluburi, tarabe cu suveniruri, o shaormerie excelentă și multe magazine de cosmetice. Ajungi în fiecare punct turistic cu maxim două transferuri de metrou și până într-o jumătate de oră.

După ce ieși din metrou o iei înainte și, privind în jos, observi diferitele plăcuțe cu saluturi în mai multe limbi. Cea mai mare surpriză a fost să găsim o plăcuță cu „Bună ziua! ” chiar când trebuia să facem dreapta pentru guesthouse. Nici că puteam cere un reper mai bun.

Sunt câteva scări de urcat, căci locul de cazare se află un pic pe deal. Atenție cu bagajele voluminoase! Dacă spatele nu vă permite, puteți ocoli și, în loc de prima străduță la dreapta, să mergeți tot înainte pe drumul principal și de acolo la a treia sau a patra străduță la dreapta. Ocoliți 5 minute, însă există o pantă numai bună pentru a trage trollerul încarcat, deseori, până la refuz. Nu sunt probleme la urcat scările dacă aveți doar carry on.

Proprietara este o femeie aflată între două vârste (fie vorba între noi, e posibil să fi avut și 60 de ani, dar nu-i dădeai mai mult de 40) ce vorbește bine engleza și este foarte prietenoasă - ne-a permis să lăsăm bagajele în ultima zi și să mai poposim un pic în camera de zi.

Camera triplă pe care am avut-o era spațioasă, un pat dublu și unul single, uscător și placă de păr (aviz amatoarelor!), papuci pentru fiecare persoană, prosoape, dulăpioare și tot ce este necesar pentru un sejur scurt. În camera de zi este un frigider încăpător. La primul etaj sunt 3 camere, o tripă, una cu două paturi suprapuse și încă una pe care n-am văzut-o din interior. Baia comună este bine întreținută și curățată zilnic.

Mai există și un alt etaj la care ar fi fost și o bucătărie, însă nu am intrat și nu mă pot pronunța. Wifi-ul a mers impecabil.

Guesthouse-ul acesta reprezintă o opțiune demnă de luat în calcul pentru călători light, în special tineri. Singurul dezavantaj poate fi baia comună, însă la 47$/3 nopți de persoană prețul este nemaipomenit.

Trimis de Tesaria in 04.04.18 07:53:34
Validat / Publicat: 04.04.18 08:21:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 2479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tesaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 14000.00 KRW pe cameră

[04.04.18 08:20:25]

Mutat în rubrica "Xeromine Guesthouse Itaewon, SEUL (SEOUL)" (nou-creată pe sait)

TesariaAUTOR REVIEW
    [04.04.18 09:06:04]