ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2018
ÎNSCRIS: 22.04.12
JAN-2018
single

Hotel Museum Budapesta **** – Am dormit in muzeu!

Ar trebui sa nu scriu nimic, ci doar sa atasez poze. Nici acum nu realizez daca am fost la un hotel sau nu? Asa ca nu ratati pozele....

Localizare

Un mare avantaj al acestui hotel, era sa scriu muzeu, este amplasarea sa centrala in Budapesta, foarte aproape de zonele lor pietonale cu terase din apropierea Dunarii.

Conform informatiilor de pe pagina de web a hotelului:

1088 Budapest, Trefort utca 2

GPS: N 47°29' 37.21" E 19°3' 48.10"

Exterior

In primul rand un hotel cu un look exterior superb! Hotelul are forma unui L, amplasat la o intersectie de strazi. Are 3 etaje. Imbracat in caramida de doua culori, cu bolti si decoratiuni conturate in dreptul festrelor. Scrie undeva “epuelt 1890”, probabil anul ridicarii superbei constructiei.

Aflandu-se pe o strada secundara, cu sens unic, nu se poate parca / opri convenabil in fata hotelului. Taxiurile opresc si te zoresc sa cobori. Pentru cei sositi cu turisme, parcarea hotelului se afla pe strazile vecine, urmatoare, de exemplu una fiind pe strada perpendiculara pe cea pe care se afla intrarea in hotel, la vreo 100 metri de aceasta, intr-o curte vai de mama ei, care nu inspira incredere, asa cum gasesti multe prin Turcia sau la limita Centrului Vechi in Bucuresti. Sunt 6 asemenea bombe de parcari care mai costa si 17 eur / zi / masina.

Interior

Sa pasim in hotel. Imediat pe dreapta cum intri receptia. Serviciul de receptie foarte bun. Cand au fosr de deservit mai multe presoane simultan, a aparut imediat o a doua persoana de serviciu la receptive. Am vazut asta in mai multe randuri.

Hotelul de patru stele pune la dispozitia turistilor 104 camere, 87 standard si 17 superior. Mai exista si 1 camera pentru handicapati. Nu se fumeaza in camere!

La interior asa cum trebuie sa arate un hotel standard vest-european de 4 stele, impecabil. Frumos. Curat.

Camera

Am laudat curatenia in general, si este fair asa. In camera am gasit fara sa vreai insa un contraexemplu. Pe un perete al camerei mele se evidentiau stampile de talpi de ghete.

Pe holul de acces in camera propriu-zisa, era un dulpa imens, dar cu putine umerase. Putine comparativ cu marimea dulapului, dar si cu nevoile mele. Recunosc ca nevoia mea de umerase in anumite situatii este peste medie.

Nu lipsea frigiderul cu minibarul, asta pentru cine e interesat. Nu lipsea nici seiful, asta pentru cine e plin de valori de pus bine.

Televizorul pentru multi conteaza in economiei programului zilnic din anii pe care ii traim. Aici, in camera mea, se gasea un televizor foarte mic, pe care rulau vreo douazeci de programe.

Camera mea nu a avut in dotare balcon. Ca nefumator si vizitand iarna locatia, nici ca am simtit nevoia.

Baia

Baia a excelat prin numarul foarte mare de prosoape. Curate, impecabile! Si, poate credeti ca glumesc, dar totusi e adevarat…. Am avut un WC confortabil! Hai ca nu ma credeti, asa-i? Pentru mine confortul “locului de cugetare” conteaza. Nu ca am pretentii, dar si daca exista, il identific, il remarc. Colacul era ceva mai moale decat sunt obisnuit, parca avea amortizoare. Mi-a placut!

Altfel, la locurile lor: cabina de dus – foarte ok, uscator, 2 sampoane mici, 1 sapunel.

Altele

Wi-fi gratuit.

Muzeul are si un centru de wellness si SPA, cu posibilitatea de a comanda si un masaj profesionist intre anumite ore anuntate la receptie sau pe sait.

Pentru meetinguri in hotel exista un spatiu cu 8 locuri, insa atractia principala hotelului este … muzeul!

Museum Gallery

Muzeul poate gazdui receptii, vernisaje, cocktail-uri, petreceri, vizionari de piese de teatru si film, toate intr-un decor de muzeu. Intr-un spatiu prietenos organizat la etajul este acest mic muzeu de arta, care are un balcon cu vedere catre receptia de la parter, de la intrare. Vizitarea spatiului este gratuita si permisa cat timp nu este rezervat pentru vreun eveniment. Rasfoiti pozele.

Mic dejun

Nu stiu de ce am lasat la sfarsit acest capitol, care este inclus in pretul cazarii.

Trebuie sa laud ca se deschide la orele 6:30 si primeste clientii pana la orele 10 in zilele lucratoare. In weekend programul este decalat cu jumatate de ora, mai spre pranz.

Foarte bun, foarte gustos, foarte variat. Acum ca a venit dupa experienta de la Roma, parca accentuez si mai mult diferenta. Sa va enumar niste d-ale gurii:

Omleta, ochiuri, oua fierte; diferite sortimente de paine, cu posibilitate de prajire; produse de patisserie; carnaciori de 2 tipuri, bestiali; legume fierte / inabusite; legume proaspete: rosii, castraveti, masline de doua neamuri; iaurturi diverse, cafele la masina de cafea cu autoservire, lapte, cacao; salate de fructe, compot; placinte cu visine sau cu mere – cea cu mere FB, cea cu visine extraFB; sucuri si nectar la dozator; ape la sticle mari plata si minerala tinute reci; si sigur nu v-am spus tot. Super mic dejun – pe calapodul meu.

Sala de mic dejun curata, civilizata, mare, inzestrata si cu televizoare pentru cei interesati.

Sper ca v-am facut pofta, cel putin de mancare, asa ca e cazul sa opresc aici relatarea mea. Pofta buna! Numai de bine! Eghe sheghedre…. Hai mi se-ncurca limba!

Trimis de Dan&Ema in 30.03.18 15:24:37
Validat / Publicat: 30.03.18 16:14:57

VIZUALIZĂRI: 1331 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 alt coltisor de mic dejun
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 EUR pe cameră

[30.03.18 16:09:13]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Museum Hotel Budapest, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

[30.03.18 16:20:59]

@webmasterX: corect, multumesc

crismis
    [30.03.18 16:24:57]

@Dan&Ema: Frumos muzeu... aaa, hotel! Camera ok, dar nimic deosebit, în schimb micul dejun chiar e... mare! Și să mai vizitezi și colecția de artă gratis... Brava!

[30.03.18 16:42:58]

@crismis:

[30.03.18 16:46:02]

@crismis: ????

doinafil
    [30.03.18 19:00:08]

@Dan&Ema: Te pup, Dane, și te felicit pentru articol. N-ai „scăpat” nimic din ce era necesar să scrii.

Când mă uit la oferta „micului” dejun de la hotelul muzeului (sau muzeul hoteluilui), mă duc cu gândul, fără să vreau, la ce răbdări prăjite am „savurat” în Italia, la Roma, anul trecut! Ce ai pozat în P17, numai „mic dejun” nu se cheamă! Este un adevărat răsfăț culinar matinal! Mă întreb dacă ai mai mâncat ceva la prânz?!

Am votat și pozele și articolul, pentru că mi-au plăcut!

[30.03.18 19:22:48]

@doinafil:

Cred ca sunt prea marcat de cele din Italia in ale micul dejun ca si eu tot comparatia asta o fac. Numai coltul de patiserie de la Hotel Museum la mic dejun era peste tot ce oferea hotelul unde am stat la Roma tuturor turistilor la un loc!

Lasand mancarea acum si trecand pe celelalte planuri ale hotelului, totul a fost la superlativ si da vei spun ca am platit pentru asta. Da, dar... a fost peste asteptari si asta conteaza.

Am vrut sa fac comparatie cu o cazare recenta, dar m-am abtinut.

Doina, pe curand! De azi intr-o saptamana in gara la Drobeta Turnu Severin la ora stabilita! Numai de bine! ????

[31.03.18 14:03:15]

[31.03.18 16:57:02]

@webmaster: multumesc

Zoazore
    [31.03.18 18:06:13]

@Dan&Ema: Malzeit!

Doi intr-unul, ca samponul! Muzeu-hotel, sau hotel-muzeu, tot frumos estem!

Cu urma aia de bocanc pe perete... tot vreun hun a lasat-o amintire a trecerii lui pe-acolo! O fi fost prea recenta s-o fi avut timp s-o observe si s-o curete! Acum si tu... urma aia nu te-ampiedicat sa savurezi frumusetea cladirii si bunatatea micului dejun, urias in comparatie cu frigul si foamea de la Roma!

[31.03.18 18:17:26]

@Zoazore:

Mahlzeit! Cu Dehnungs "h", care nu se citeste, dar lungeste vocala.

Hai ca nu vreau sa fiu moralist.

Urma de bocanc a fost doar o constatare putin importanta cat timp nu l-am simtit in fund!

In schimb ce am simtit in gura pe traseul spre burta a fost prelung si repetat si diversificat si gustos si mult si suficient pentru orice gurmand.

Mama lor de romani (aia italieni, nu ai nostri) cu mic dejunurile lor!

Excelent la Museum Hotel - nota maxima. Stii ma intreb daca recent vizitatul Parc din Alba Iulia a luat 9,90, cat ar fi trebuit sa ia Museum? Mai trebuia cel putin un digit pe tabela de marcaj ca sa poata fi afisata nota!

Multumesc pentru lectura si ecou si nu mai pomeni de Roma...

Numai de bine!

Zoazore
    [31.03.18 21:43:25]

@Dan&Ema: Ei, mi-era foame, de-am halit hasul ala care, oricum incurca pe-acolo!

Pai tu faci comparatia asta? Nu, nu exista!

Hotelul-muzeu a fost hrana si pentru trup, dar si pentru suflet!

crismis, Dan&Ema, doinafil, Zoazore