ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    APR-2010
    team-building

Treaca de la mine... a patra stea

Este unul din cele trei hotelui de patru stele din Tulcea, aflat in centru orasului dar parca nu le merita pe toate. Este pe str. Toamnei la nr. nr. 1. Cladirea este noua si chiar daca are doar cinci etaje, atrage privirile, mai ales noaptea cand este bine luminata.

Asa cum cere clasificarea, au parcarea gratuita (si pazita se lauda ei, desi nu am vazut pe nimeni pe acolo si nici camere de supraveghere).

Holul micut, frumos decorat si primitor mi-a placut de cum l-am vazut. Cateva plante ornamentale naturale, creaza o atmosfera calda.

Restaurantul este luminat cu multe spoturi, are mobilier din lemn masiv si fete de masa impecabile pe care nu stiu de ce, cand le-am vazut m-am gandit imediat la o reclama pentru detergenti. Ce nu mi-a placut totusi a fost ca restaurantul nu este mochetat si fiecare scaun miscat produce zgomot.

Micul dejun inclus in pret a fost foarte modest; cateva feliute de parizer, o omleta, putina branza si unt cu paine. In afara de o ciorba buna mancata in prima zi, celelalte mancaruri pe care le-am incercat (incercat... nu mancat pana la capat) au fost sub asteptari. O salata de ton a insemnat: un cartof fiert taiat cubulete, o conserva varsata in bol si o rosie taiata felii; atat; fara aspect, cu un puternic gust de conserva. Seara am incercat o friptura de porc si desi am mentionat ca doresc sa fie "facuta"... a fost in sange. Din a doua incercare le-a reusit. Personalul nici morocanos, dar nici zambitor... prezent din obligatie.

Camera a fost foarte spatioasa, frumos mochetata si eleganta. Parca ar fi fost mai nimerit un LCD, decat un tv cu tub, dar mobilierul bun, nou si mocheta frumos asortata cu draperia, m-au facut sa trec cu vederea varsta tv-ului. Un plus a fost ca am avut o camera pentru fumatori, unde as fi putut sa „imi fac de cap” cum nu in orice hotel am noroc. Ma refer doar la fumatul in camera, fara a fi nevoita sa ies pe o terasa sau sa stau ca popandaul in hol in fata liftului cum s-a mai intamplat. Dar vazand cat este de frig in camera, am renuntat la fumat, la gandul ca va trebui sa deschid fereastra. Instalatia de climatizare nu a functionat (motivul a fost ca nu mai este iarna) iar noaptea a fost frig si afara si in camera.

Baia a fost ok; mare, curata, cu cada, cu prosoape albe si curate (noi, nu doar curate dar scamosate), cu halat de baie si papuci, cu uscator de par si trusa personala de igiena. Cu apa calda nu au fost probleme.

Cand urcam cu liftul, si acesta s-a oprit si la alte etaje, am observat ca fiecare are alta culoare predominanta.

Nu prea imi este clar pentru ce acest hotel a primit cele patru stele (poate doar ptr. ca face parte din lantul hotelier cu acelasi nume) caci ii lipsesc cu desavarsire serviciile de agrement pe care ar trebui sa le aiba. Nu au nici sala de fitness, nici sauna, nici sala pentru masaj, nici macar intr-un colt o masa de biliard.

In prima seara, m-am gandit ca daca in hotel nu prea am ce face, as putea sa ies sa vad cum arata mall-ul. Va vine sa credeti ca o cladire cu trei etaje in care la parter sunt trei magazine, la un etaj cinci, iar la altul un fast food si o cafenea, si o mica sala de cinematograf se numeste mall? Bucurestenii si timisorenii stiu ce vreau sa spun, iar cei care au vazut un mall afara... ar rade o saptamana.

Trimis de Diaura* in 02.05.10 22:34:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TULCEA.

VIZUALIZĂRI: 2215 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Tulcea - Hotel Rex - vedere de ansambu a camerei, mocheta frumos asortata cu draperia

[02.05.10 23:01:59]

webmaster - te rog corecteaza numele hotelului acolo unde am gresit. Singura nu am reusit . Multumesc.

ancamariagadea*
    [02.05.10 23:58:38]

Am vazut cum arata un mall si afara, le-am vazut si pe cele din Bucuresti sau Cluj, orase in care am locuit multi ani. L-am vazut si pe cel din Tulcea si... eu personal nu gasesc nimic de ras in asta. Fiecare are dreptul la opinie, nu? Fara suparare

[03.05.10 08:03:00]

Sigur ca fara suparare; ca si hotelurile, si centrele comerciale au si ele clasificarea lor. O alaturare de putine magazine nu se incadreaza la categoria respectiva... si am avut o surpriza neplacuta. Ai auzit de magazinul Vioctoria? Este mult mai mare, are mult mai multe magazine si nimeni nu il numeste mall. E ca si cum ai spune ca un rond cu flori este parc. Parerea mea.

pepsi70ro
    [03.05.10 08:11:41]

Din care lant hotelier face parte, nu-mi dau seama deloc?

biancuta
    [03.05.10 08:26:33]

Aspectul camerei pare dragut, iar amanuntele sunt utile. Un vot si de la mine.

valimi
    [03.05.10 09:02:37]

Nu stiu ce facilitati de agrement ar trebui sa aiba un hotel din centrul unui oras ca Tulcea, unde le poti gasi pe toate la doi pasi.

Oricum, nu este un hotel in care sa iti petreci o vacanta, e un hotel de oras, de tranzit, probabil, pentru cei care vor sa ajunga in delta. Eu asa il vad.

[03.05.10 09:12:28]

@pepsi70ro: Banuiesc (nu sunt sigura) ca dupa nume ar avea o legatura cu celelalte hoteluri "Rex".

@valimi: Cand am spus ca nu are servicii de agrement, m-am referit la ce ar trebui sa aiba un hotel de patru stele (conform clasificarii nationale), nu la ce distractii gasim in oras in apropierea hotelului.

pepsi70ro
    [03.05.10 09:22:18]

Ok, hotelul din Mamaia la care cred ca faci referire de fapt este Grand Hotel Rex are 5 stele si nu are nici o legatura cu Rex-ul din Tulcea. De fapt si patronii sunt diferiti.

Un vot din partea mea pentru descrierea hotelului si pentru poze.

david
    [03.05.10 16:42:23]

Cred ca este un hotel ok pentru tranzit iar gresia portenalata din restaurant se vede ca este de calitate.

kokobaurus
    [14.10.10 16:32:08]

E intr-adevar un hotel bun de tranzit. Iar cat despre mall-ul din Tulcea... e adevarat... e cam penibil (eu ii spun "mollutz"). Am fost si in Bucuresti, Constanta... acolo sunt mall-uri.

biancuta, chelie_d, david, Diaura*, kokobaurus, valimi