ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2018
ÎNSCRIS: 17.07.14
FEB-2018
single

Cativa pasi prin Eger

Marele punct de atracție al orașului este cetatea medievala Egri Var.

Găsești cu ușurința locuri de parcare pe străzile dimprejur, atenție, de regula locurile sunt cu taxă.

Am prins o zi senină, numai buna de vizitat, cu un soare moderat, asa, de iarnă - primăvară. Castelul e situat pe o colină, firesc, avea poziție strategică atunci când a fost construit; avantajul de acum e ca de pe ziduri se poate admira panorama faină a orașului.

Castelul e renumit pentru bătăliile cu turcii, una in care putinii apărători au ținut piept cu succes unei armate mult mai numeroase, si e izvor de legende si mândrie pentru toata tara, pentru ca după câțiva ani turcii sa o cucerească totuși (cam ca la noi), iar mai apoi sa fie distrusa.

Locația a fost foarte bine aranjata din punct de vedere turistic, cu fonduri europene. Se plătește o taxa de intrare, nu-i tare mare, ceva de genul 12-13 lei de adult, te poți plimba apoi in interior, pe ziduri, din loc in loc sunt tunuri reconstruite, e ok, e curat si arata bine.

Este si un muzeu ce merita vizitat daca vrei sa ramai cu ceva despre istoria locului, mai sunt si alte expoziții la care însă nu am fost, este si un restaurant cu terase faine, numai bun după o ora-doua de vizita. Asta e mare secret dom‘le, noroc ca l-am descoperit eu, dă-i turistului ce-i trebuie!

La noi la Ardud, sau chiar la Carei sunt cetăți foarte faine, si or mai fi si altele, renovate, puse la punct, un magnet pentru turiști, dar cu faze de genul ca întreabă turistul pe paznic de unde poate cumpăra ceva apa, sau chiar despre un bistro, restaurant, ceva, si primește zâmbete si ridicări din umeri poate un turn left –one kilometer…

Orașul pare bine pregătit pentru turiști, sunt multe localuri, mai mici — nu, n-au mici :), mai mari, pizzerii, terase faine, mă rog, tot ce trebuie. Ciudat însă, nu la toate poți plăti cu cardul. Si e curat si aranjat, casele vechi de pe aleile pietonale sunt bineînțeles puse la punct, cu fațadele refăcute.

Cel mai mult mi-a plăcut atmosfera de oraș liniștit, atmosfera relaxata. Sunt si magazine cu suveniruri, si multe magazine cu vinuri, zona e renumita pentru podgorii. Si e curat, a, da, parca am mai zis. Chiar si pe malurile unui râuleț ce trece prin centru am văzut un singur flacon PET, cred ca era acolo ca model „asa nu”, ca in rest cam nu prea. Nu-i ca la noi, la noi e plin dom’le, avem!

Am avut din păcate prea puțin timp pentru plimbare, am trecut doar pe lângă câteva puncte de atracție ce merită vizitate, cu siguranță daca ai o zi de petrecut pe aici, cu tot cu masă, o poți cheltui cu folos.

Am intrat însă la muzeul Beatles. Whaat? Unde ne credem, pe centrul orașului Liverpool? Nu dom’le, tot la Eger. Un muzeu privat Beatles nu tare mare dar se pare destul de apreciat iți poate fura atenția pentru o ora fie ca ești fie ca nu ești fan.

Casa unde se afla muzeul are si un beci adânc, folosit odinioară pentru vinuri, unde poți vedea un film de cam 10 minute despre începuturile renumitei formații, mai sunt tot soiul de exponate cu iz Beatles, chiar si o chitară ce a aparținut grupului si bineînțeles un magazin de unde poți lua tot soiul de chestii si suveniruri Beatles. Mi s-a părut interesant, merita sa va alocați timp pentru vizită, fie pentru satisfacerea curiozității (Beatles? La Eger?) fie pentru întregirea culturii, sau fie si numai sa te poți da mare la gagici după aia :).

Una peste alta am rămas plăcut impresionat, o vizita in oraș, sau la cramele din zona pot întregi, pot rotunji un sejur la stațiunile termale din jur. Sunt convins ca nu e întâmplător, si ca e de fapt la mijloc o strategie de turism integrat foarte bine pusă la punct si se pare de mare succes. Un bun model….

Trimis de Trank in 30.03.18 14:18:40
Validat / Publicat: 30.03.18 15:05:56

VIZUALIZĂRI: 2476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Muzeul Beatles - intrarea

[30.03.18 15:04:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Eger, EGER" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[31.03.18 07:22:55]