ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
APR-2010

Avenul de pe dealul Somleu / In vizita la Vulcan

Probabil ca cel mai bine isi aduc aminte de Vulcan cei care vizitau Baile Felix si 1 Mai pe vremea comunismului, cand una din excursiile care se faceau in zilele mai putin insorite, era excursia prin padurea de pe dealul Somleu si care se termina sus la vulcan, prilej de a admira statiunile, dar si orasul Oradea in toata splendoarea lui.

Astazi, din pacate sau poate din fericire, putini sunt cei care mai ajung aici, zona fiind frecventata doar de romanticii din partea locului sau de amatorii de sporturi mai extreme si rareori de bihoreni aflati in cautarea unui colt de natura situat nu prea departe de oras. Datorita relativei izolari, a terenului accidentat si a curentilor puternici, zona a ajuns un adevarat paradis pentru amatorii de parapantism, Mountain Bike sau motociclism. Ce ma impresionat insa pe mine la aceasta ultima vizita a fost curatenia din zona. Cu exceptia catorva pet-uri aflate sus la baza turnului si care probabil ca apartineau muncitorilor care mai lucreaza la antene, toata zona este extrem de curata, nu prea se vedeau nici macar urme de la gratare.

Avenul de la Betfia (localitatea unde se gaseste dealul Somleu) sau Hudra Bradii cum il numesc localnicii reprezinta o parte a unui sistem mai vast, in prezent distrus in mare parte, totusi pentru pasionatii de speologie este un obiectiv turistic extrem de atractiv.

"Avenul se deschide sub o arcada impresionanta si are o adancime verticala de aproximativ 60 m. Intrarea superioara, cu un diametru de 1 m, debuseaza la o cota inferioara de 13 m in putul principal. Sala Mare se continua cu doua galerii descendente, in total 264 m si o denivelare totala de 85 m. " - datele tehnice le-am luat si eu de pe internet, explorarea avenului fiind permisa doar speologilor din cate stiu eu, dar si ei o pot face doar cu aprobare de la Cluj.

Totodata avenul reprezinta si un important punct fosilifer, fiind si rezervatie paleontologica, inca de la inceputul secolului XX fiind gasite in zona fosile de reptile, pasari, mamifere, rozatoare si carnivore- aici s-au gasit resturile celui mai mare carnivor felin.

Turisti au in principal doua rute de acces pana aici:

Prima varianta si spun eu si cea mai frumoasa, preferata pe vremuri era o plimbare pe jos prin padurea care incepe dupa fostul strand cu valuri din Baile 1 Mai, dupa aproximativ 2 ore ajungandu-se sus la baza turnului.

A doua varianta, cu masina, prin Baile 1 Mai - Haieu - Betfia este tot mai frecventata in ziua de azi in detrimentul plimbarii pe jos.

Dar indiferent ce ruta alegeti odata ajunsi aici, eforturile va vor fi rasplatite, turnul aflat pe varful dealului de la Somleu permite o vedere panoramica spectaculoasa a imprejurimilor pe o distanta de cativa zeci de kilometri.

De retinut:

- cararile de acces de pe versantele stancoase, mai exact cele estice, sudice si vestice nu sunt prea intretinujte, spalate de ploi de cele mai multe ori, sunt si extrem de instabile in unele locuri;

- nu incercati sa va aventurati in aven, o cadere de la 60 de m nu poate decat sa va fie fatala;

- turnul din varf este o constructie veche de zeci de ani (din cate stiu eu ridicata in anii '70) si care nu a mai fost consolidata in ultimii ani, nu va lasati pacaliti de antenele aflate in varf si urcati cu prudenta.

In concluzie recomand tuturor celor care viziteaza Baile 1 Mai sau Felix sa-si rupa 4-5 ore maxim intr-o dupa-amiaza si sa vina pana aici, promit ca nu vor regreta, privelistea de aici e tip "carte postala".

Trimis de danoradea in 02.05.10 21:09:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 6905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 dealul Somleu

creivean
[02.05.10 21:12:39]

Bravo, danoradea foarte frumos, nu cunoşteam locaţia.

Demnă de văzut + 400PMA de la mine.

[03.05.10 00:31:51]

Mutat la 'DESCOPERĂ BĂILE 1 MAI', secțiune în care vom grupa toate recomandările de călătorie și locuri interesante de vizitat în această zonă.

valimi
[03.05.10 08:46:18]

Frumoasa descriere, multumim pentru amanunte.

Totusi, sunt curios ce servicii ti-au fost oferite acolo pe munte de 95%.

danoradeaAUTOR REVIEW
[03.05.10 18:59:38]

Ok webmaster, daca se poate ataseaza urmatoarea melodie: http://www.trilulilu.ro/hrista19aida/07382be62664ac

Pentru valimi, din pacate deocamdata nu sunt mai multe categorii la gradul de satisfactie, care sa ne permita sa punctam cat mai obiectiv si acest tip de impresii. De aceea procentul pe care l-am trecut eu, de 95% se refera per ansamblu, la gradul de satisfactie considerat de mine a fi oportun pentru acest review.

Probabil pe viitor se va rezolva si acest inconvenient si nu vor mai aparea astfel de neintelegeri.

[03.05.10 20:51:51]

se poate dupa cum vezi, interesanta alegere !

[15.02.18 08:15:14]

Mutat în rubrica "'Opționale' din Felix / 1 Mai, BĂILE FELIX / '1 MAI'" (nou-creată pe sait)

creivean, danoradea, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Felix / 1 Mai: