ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2018
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
MAR-2018

Un local cu aer franțuzesc! La maison des crêpes!

Pentru că se arăta o duminică frumoasă, după zilele urâte și friguroase de mai înainte, deși zăpada încă mai acoperea pe ici pe colo, porțiuni bune, ne-am gândit să ieșim puțin la plimbare, poate îi facem în ciudă vremii și vremurilor :) prin centrul vechi al Brașovului. Mie îmi place foarte mult acest oraș, nu cred că mă plictisesc vreodată să mai descopăr câte ceva nou, adică vechi, :) mai ales pe acolo prin Piața Sfatului, sau pe micile străduțe lăturalnice. Am făcut și câteva poze, unele clădiri parcă s-au mai renovat de la ultima noastră vizită, sau poate acum am fost mai mult cu „capul pe sus”, admirând niște clădiri frumoase, niște fațade atât de frumos lucrate, ca o dantelărie, cu statuete și ornamente.

Dar cum aerul proaspăt și destul de rece totuși, în ciuda efortului soarelui, de a răzbate peste cei câțiva nori care dădeau năvală, ne-a cam făcut poftă de mâncare, am zis ce-ar fi să mâncăm ceva? Bine, dar unde?

Păi și atunci mi-am adus aminte de La Republique, Casa clătitelor, unde nu mai fusesem de ceva timp, mai ales în anotimpul rece, ca să mâncăm în interior. Zis și făcut.

Adresa- str. Republicii, nr. 33, lângă Librăria George Coșbuc. Am ajuns ușor din Piața Sfatului, erau două mese și afară, ocupate, dar oricum nu prea îmi surâdea ideea de a sta afară, deci am intrat. Micuța clădire, cu un aer ușor parizian, are o săliță mică la intrare, cu două mese, iar la perete încă două, chiar sub scările care urcă la etaj, de fapt o mansardă, destul de cochetă. Mai este o continuare a sălii, la parter, imediat după bar și micuța bucătărie, semi deschisă. Pereții tapetați cu un material mătăsos, de culoarea portocalei, oferă un cadru plăcut, intim, mici decorațiuni ici-colo, întregesc șarmul locației. Pe pereți sunt tablouri mici, sau mai mari, cu personaje, scriitori, cu flori, sau cu Turnul Eiffel. Mesele de lemn, vopsite în negru, lucesc în lumina discretă din încăpere, dând parcă un ton mai cald tot decorului. Am fost și la etaj, pentru că acolo sunt toaletele, mici dar curate, dotate cu tot ce e necesar. Scările sunt tot din lemn, vopsite la fel în negru. Sus sunt mai multe mese, la unele sunt scaune mici, la altele scaune stil fotolii din piele ecologică, probabil, tot de culoare neagră. Câte o lampă sau o aplică pe perete, difuza o lumină ușoară pe pereții de culoarea caisei coapte, așa mi s-a părut. :)

Am optat pentru clătite sărate, meniul fiind destul de bogat, cu o mare varietate de mâncăruri, rulade, am văzut și cu somon afumat, pe bază de clătite, apoi sunt desigur cele sărate, cu șuncă, ciuperci, cașcaval, carne, spanac sau brânză de burduf, cele dulci, cu dulceață de vișine, mure, nuci sau afine, frișcă, ciocolată, sau brânză de vaci cu stafide. Noi am fost de mai multe ori de -a lungul timpului, niciodată înăuntru, recunosc, de obicei, stăteam afară la terasă, chiar pe str. Republicii și ne-au plăcut mereu meniurile alese. De data asta eu am ales o porție, adică două clătite, cu amestec mexican și sos de roșii picant, iar soțul meu, cu costiță, cașcaval și ciuperci. Delicioase amândouă. A durat cca 15 minute, până s-a pregătit, practic sub ochii noștri. Stăteam vis-a-vis de mica bucătărie, dincolo de bar. De băut am luat un fresh de grapefruit, în amestec cu portocale, iar soțul o bere. Totalul de plată a fost 57 de roni, plătit cu cardul.

Am văzut că mai sunt trei review-uri despre această locație, unora le-a plăcut, altora nu! Ce să zic, acum depinde ce dorești să comanzi, nu cred că a gustat nimeni absolut tot, nu? :)) Așa că există o probabilitate mare să fie pe placul multora sau nu! nemailuând în calcul gustul, care nu se prea discută, sau desigur și momentul ales pentru degustare.

Dacă recomand? da, cu mențiunea că mie îmi place ce-mi place, iar ție la fel! :)

Webmaster, o rugăminte youtu.be/1m_qeAU0lKo

mulțumesc!

Trimis de maryka in 27.03.18 21:22:50
Validat / Publicat: 27.03.18 22:05:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 2062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Am Mâncat Acolo! Am fost Acolo!

webmasterX [27.03.18 21:45:18] »

maryka [27.03.18 21:52:23] »

@webmasterX:

Mulțumesc frumos!

Merci beaucoup!

iulian68 [28.03.18 01:45:14] »

La ce oameni s-a făcut sunt de acord cu orice conditii! ????Votat cu drag!

elviramvio [28.03.18 06:20:40] »

@maryka:

De ținut minte, sigur soțul meu ar fi încântat de cele mexicane.

Denisa13 [28.03.18 06:45:33] »

Imi dau seama ca eu merg pe strada cu ochii inchisi. Nu mi-a atras atentia niciodata aceasta locatie dar o vom vizita in curand. Ai descris foarte frumos locul. Atentia pentru detalii este de apreciat, mai ales de mine, eu nu le retin.

maryka [28.03.18 07:28:18] »

@iulian68:

Mulţumesc pentru lectură, ecou şi vot!

Chiar mă gândeam, suntem mulţi, cu multe gusturi şi dorinţe, aşteptări. E greu să fie un loc care să mulţumească pe deplin pe toţi! Depinde poate şi de momentul ales, de felul ales, aşa că în aceste condiţii fiecare e liber să aleagă dacă încearcă sau nu! Să fim sănătoşi şi să avem poftă!

maryka [28.03.18 07:31:32] »

@elviramvio:

Sigur, noi dacă am fost de mai multe ori, am încercat mai multe feluri şi am fost mulţumiţi. De aveţi drum prin Braşov, puteţi încerca, mai ales vara, e frumos, ei nici acum nu e rău! Doar că mie îmi place mai mult în aer liber!

maryka [28.03.18 07:34:58] »

@Denisa13:

Păi ce să zic! Chiar l-ai ratat, pentru că e de peste 10 ani deschis. Nu-i nimic, n-au intrat zilele în sac! Noi îl ştim demult! Doar că poate vara când sunt toate terasele întinse pe strada Republicii, nu mai ştii care-i una, care-i cealaltă. Uite acum că tot povestesc, chiar mi s-a făcut poftă de ceva din cele dulci!

DOINITA [28.03.18 15:43:29] »

Dupa ce am vazut pozele mi-am dat seama ca am trecut prin fata locatiei, dar nu ne-am gandit ca acolo se poate manca. Ne asteptam sa fie doar cu desert...

Foarte detaliat prezentat, asa ca daca mai ajung in zona voi sti exact ce vreau.

Votat cu drag!

irinad [28.03.18 17:34:20] »

@maryka: Am văzut articolul de dimineaţă, dar abia acum am ajuns să-ţi scriu câteva cuvinte. Clătitele sunt şi preferatele mele, în general eu le mănânc ca desert. Am văzut în reviewul tău că există multe feluri de clătite care nu sunt tocmai dulci, de unele ştiam, de altele am auzit prima dată. Neapărat voi încerca şi eu cu prima ocazie unele sărate, iar pe cele cu brânză şi stafide pe care le apreciez în mod deosebit, le voi savura. Şi acelea cu ciuperci (din care a mâncat soţul tău) îmi fac cu ochiul!

O după-amiază frumoasă îţi doresc!

maryka [28.03.18 21:11:44] »

@DOINITA:

Mulțumesc frumos! Noi știm de mult localul, de aceea l-am și frecventat mai des, totdeauna am stat afară la terasă. Dar cum pe strada aceea sunt terase una după alta, probabil că au trecut neobservate denumirile localurilor, din cauza prea multor umbrele de soare pe timpul verii. Dar nu-i nimic, vara vine!

maryka [28.03.18 21:16:36] »

@irinad:

Mulțumesc frumos! Și mie îmi plac clătitele, le fac și acasă, atât dulci ca desert, dar și cu ciuperci, șuncă sau brânză. Iar specific ungurești, fac destul de des, mai ales vara, clătite cu urdă și mărar. Poate la viitoarea degustare, la viitoarea întâlnire AFA, voi aduce așa ceva. Și uite că orice facem, despre orice vorbim, ajungem din nou la întâlnire, viitoarea întâlnire. Deja aștept!

Toate cele bune!

Denisa13, DOINITA, elviramvio, irinad, iulian68, maryka