ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2018
ÎNSCRIS: 10.07.13
MAR-2018

la PMM* = 310 AED

Hotel Atana - o cazare foarte bună în Dubai

Am avut cazare la acest hotel, o camera dubla cu mic dejun, rezervare prin booking. Pentru cei ce rezerva prin aceasta metoda, este bine sa stiti ca pt Dubai, la tariful intial de cazare se adauga 10% taxă de servicii proprietate, 10% taxă de oraş plus, din acest an: 5% TVA si 15 AED pe noapte taxa turistica. Sunt mentionate la final dar trebuie sa stiti de ele cand va stabiliti bugetul deoarece acestea maresc putin suma de plata.

Am avut ceva emotii deoarece am citit experientele altor turisti ca au avut probleme si le-a fost anulata rezervarea. Si pentru ca aterizam seara si urma sa ajungem la hotel pe la ora 23, le-am scris sa ii informam dar nu am primit nici un semn. Am primit in schimb un sms, cand am deschis telefonul, la coborarea din avion, ca nu a fost acceptat cardul. Apoi, cand m-am conectat la WIFI acelasi mesaj era si pe email.

Am incercat sa ne grabim putin si de aceea ne-am indreptat direct catre un taxi, doar am retras de la un bancomat bani pentru ceva cheltuieli (pt prima zi)si taxi.

Pana la hotel taxiul a fost 95 AED, i-am dat 100 insa nici nu a schitat gestul de a ne da restul. Am ajuns relativ repede, fiind tarziu nu era aglomerat, soferul a mers si cu 130km/h, nu inainte de a ne cere sa ne fixam centurile de siguranta.

La sosirea la hotel bagajele ne-au fost preluate de bell boy care apoi ne-a indrumat catre receptie. Nu am mentionat nimic de problema cu cardul si ce sa vezi: am reusit sa platim acolo, la POS fix cu acelasi card. Asa cum citisem deja, am optat pentru plata in AED (nu euro), iar receptionerul a remarcat "good choice".

Dupa ce am completat ceva hartii (intre care de ex cea in care erai informat ca nu ai voie sa deschizi usa de la balcon, in caz contrar plateai ceva amenda), am fost condusi in camera. Am refuzat initial o camera la etajul 3 si ne-a fost oferita una la etajul 19.

De mentionat ca nu se mai cere acel depozit de 200 AED care e mentionat ca fiind necesar "garantie".

Am desfacut bagajele si ne-am culcat cu gandul la zilele pe care le vom petrece acolo.

Despre hotel: este pozitionat in zona Al Barsha - Tecom. Se lucreaza destul de mult in zona (de fapt asta e valabil pentru tot orasul), dar nu este asa deranjant precum s-ar crede. Un lucru foarte dragut: masinile opreau si ne faceau semn sa traversam (era o zona unde se lucra la modernizarea trotuarului si pe o portiune pietonii mergeau pe marginea soselei). Zona era in preajma statiei de metrou, am observat ca mereu se intampla asa, erau de multe ori si persoane cu valize, erau asteptate sa traverseze fara a claxona etc.

Pentru ca am mentionat statia de metrou, aceasta e cam la 5-7 minute de mers lejer. Se asigura si transfer de la hotel carte statia de metrou. Statia se numeste Dubai Internet City.

Transferul se asigura si catre Mall of Emirates (prima cursa e in jurul orei 10), catre plaja la JBR si Umm Suqeim. Mai au catre Dubai Outlet Village, Dragon Mart, Mercato Mall, Outlet Village. Lista cu programul va este inmanata la check-in si este afisata si la locul de imbracare. Acesta este in fata hotelului, putin in lateral dreapta (cum iesi din hotel). Se formeaza o coada de-a lungul zonei delimitate, e bine sa ajungeti cu ceva timp inainte deoarece principiul este "primul venit, primul servit". De ex, la returul de la plaja intr-o zi au lasat cativa turisti acolo si le-au spus sa astepte urmatoarea cursa (peste 3 ore), deoarece nu transporta mai multe persoane decat capacitatea autocarului.

Cateva detalii despre camera: desi este un hotel relativ nou (cam 2 ani vechime), multe lucruri mi s-au parut cam uzate: de ex tapetul de pe perete sau cada in baie. Am trecut peste aceste inconveninte, care oricum nu ne-au afectat prea tare. Dotarile au fost conform unui hotel de 4 stele: am avut si seif, si mini frigider, halate de baie, o cana pentru fiert apa plus pliculete de ceai si cafea care erau suplimentate zilnic. in fiecare zi se ofera doua sticlute de apa. Noi am mai primit si cate 3 sau 4 (in zilele cand eram in camera si spuneam ca nu mai dorim curatenie -era fericit si baiatul care se ocupa ca mai ii ramanea si lui ceva timp extra).

Micul dejun se serveste in doua restaurante: cei din turnul Eve la nivelul receptiei (Olive se numeste restaurantul), iar cei din turnul Adam la nivelul HC, unde aveai si acces la terasa Shisha. Tot la acest nivel este si piscina, la intrare e un birou de unde se pot procura prosoape de plaja sau de piscina. Nu sunt cartele, se completeaza doar un bon si nu e necesar nici un depozit.

Micul dejun a fost bun, multe preparate erau specifice dar gaseai totusi si mancaruri "comune". Erau cateva preparate de baza care ramaneau neschimate iar o parte din preparare, in special cele calde, erau alternate de la o zi la alta. Era si o zona separata unde se prepara omleta sau oua ochiuri dupa preferinte.

La acest hotel se poate opta si pentru demipensiune dar trebuie mentionat ca este un hotel dry, nu se consuma alcool.

Internetul este gratuit atat la receptie, restaurante cat si in camera. Nu este necesara parola. Viteza este bunicica.

Noua ne-a placut acest hotel, personalul era foarte amabil gata oricand sa te ajute.

Doua aspecte negative: pozitionarea langa autostrada iar zgomotul poate fi deranjant, mi s-a parut ca izolarea fonica nu era chiar extraordinara tinand cont ca noi eram la etajul 19.

In cazul in care ajungeti in perioada putin mai racoroasa trebuie sa tineti cont ca au un sistem centralizat de racire. Deci e setat pe o anumita temperatura (parca 21 -22 grade) si se poate doar raci, daca setezi pe mai multe grade, sistemul se reseteaza automat.

Trimis de tripyy in 27.03.18 15:49:48
Validat / Publicat: 27.03.18 19:16:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 5213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Fetele in acele "rochii"erau in permanență prezente in lobby pentru a ajuta oaspetii (eventuale probleme pentru a nu astepta la receptie unde era mereu aglomerat cu CI/CO)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 310.00 AED pe cameră

[27.03.18 19:31:10]

Alfacorleone
    [17.04.18 18:17:25]

Micul dejun intre ce ore se ia? Dar cina (noi avem si cina)?

[17.04.18 18:25:48]

Nu mai tin minte cu exactitate orele...

Dar parca de la 6:30 sau 7:00 pana pe la 10:30. Erau diferente intre zilele de lucru si cele de sarbatoare, in sensul ca in cele din urma programul era prelungit.

Despre cina nu stiu.

[06.05.18 18:40:48]

@tripyy: Buna ziua. Cei 15 AED -taxa turistica, sunt pe zi, de persoana? Sau pe camera?

[06.05.18 22:23:19]

Pe cameră.

Ca idee, valoarea ei difera in functie de numarul de stele al hotelului. La stele mai putine, taxa e putin mai mica.

[07.05.18 12:44:12]

update:

pentru 5 stele taxa este de 20 AED

pentru 4 stele taxa este de 15 AED

pentru 2 si 3 stele taxa este de 10 AED

pentru 1 stea/budget hotel taxa este de 7 AED.

Acestea sunt per camera/noapte.

[07.05.18 21:27:15]

@tripyy: la rezervare ati ales varianta de pret mai mica, nerambursabilă sau cea fara plata in avans? Ma interesa daca pentru varianta fara plata in avans se blochează vreo suma de bani pe card.

[07.05.18 21:53:17]

@PISICAANA:

Noi am ales varianta cu posibilitate de anulare. Deci fără plată în avans. Nu au blocat nici o suma însă am avut mari emoții deoarece la sosirea în Dubai (când am deschis telefonul după ce am aterizat) am primit un sms că nu au acceptat cardul (presupun că atunci au vrut să preautorizeze). Îmi cereau să dau datele altui card.

Citisem că și altora nu le-au acceptat cardul și ulterior le-au anulat rezervarea. Sunt câteva review-uri ale unor turiști foarte revoltați.

Nouă nu ne-o anulasera și ironia a fost că am plătit fix cu același card (plata se face la check-in).

[20.05.18 15:32:06]

@tripyy: Ati aflat de ce nu au acceptat cardul? Cardul cu care am facut noi rezervarea este un card de debit, nu de credit. Ma gandesc ca poate vor un card de credit? Unii spun ca se accepta si cardurile de debit, dar la pre-autorizare trebuie sa gasesca bani - echivalentul unei nopti de cazare.

[20.05.18 16:16:46]

@PISICAANA:

Cu siguranta trebuie sa gasesca bani. Noi aveam, am si platit cu el la fata locului.

Era card de debit. Nu stiu care a fost problema deoarece nu am intrebat. Poate ca doreau sa fie de credit.

adi83muntean
    [27.11.18 14:02:42]

Este departe plaja de hotel. Cum poti ajunge la plaja ce-a mai apropiata?

[28.11.18 12:06:40]

@adi83muntean:

Hotelul nu este in apropierea plajei.

Dar se asigura transferul catre plaja JBR. Este gratuit, la check in primesti o foaie cu orele. Mai au transferuri si la Mall of Emirates si alte cateva locatii...

adi83muntean
    [28.11.18 13:43:15]

Am aflat ca exista transport gratuit la plaja insa prima plecare am inteles ca este la ora 10. oo si noi am vrea sa mergem la plaja si dimineata. Oare cum ajungem de la hotel la plaja cu metroul?

[28.11.18 13:58:59]

@adi83muntean:

Noi am utilizat pentru plaja doar transferul. Nu ne-a deranjat ora de plecare, asa am luat in liniste micul dejun.

Cel mai simplu poti cu taxiul sa ajungi.

Sau cu metroul si apoi schimbi cu tramvaiul astfel incat sa te lase mai aproape.

Parerea mea e ca hotelul nu e o buna optiune daca vrei sa pui accentul pe plajă.

adi83muntean, Alfacorleone, PISICAANA, tripyy
    Alte impresii din această RUBRICĂAtana Hotel: