La mare de 1 Mai

înscris/ă în 08.07.09
MEMBRU: SENATOR
MAY-2010

1 Mai la Mamaia

Din Campina, am plecat entuziasti, vremea fiind splendida! Drumul a fost super, fara aglomeratie si destul de bun (E60). Prietenii nostri au un apartament in nordul statiunii Mamaia, unde ne-am simtit minunat!

Cum am ajuns, ne-am dus bagajele si am plecat sa dam o raita cu masina prin Constanta sa vedem noutatile.

In zona Cazinoului, am fost dezamagiti ca de fapt el nu este decat o cladire in paragina, ce mai reprezinta? !

Ne-am plimbat de-a lungul falezei, am mancat destul de bine si convenabil la singurul restaurant din zona si ca delicatesa ne-am urcat intr-un vaporas care ne-a dus in larg.

Ne-am intors in Mamaia, am gasit cu greu un loc de parcare la Perla. Am admirat mult masinile de epoca, adevarate bijuterii, m-au asurzit masinile tunate si niste motociclete...

Incet, incet am mers pe bulevard spre Rex, cautandu-ne un loc de unde ca vedem cat mai bine PARADA care a inceput in jurul orei 18. Deschidera a facut-o doua avioane care au survolat statiunea, apoi pe bulevard s-au perindat masinile de epoca, care alegorice, motociclete, calesti cu majorete pe ritm de muzica. Fascinant!

Organizarea a cam lasat de dorit (cred ca politia nu si-a facut treaba) In parada au aparut si masini care ieseau de la hoteluri si nu aveau nici-o treaba cu parada. E un inceput... si la mai multe! Am avut impresia ca suntem in plin sezon.

Seara am iesit din nou la plimbare. Au aparut si la noi hoteluri noi (deci a inceput sa se si investeasca). Curat, muzica de iti bubuiau timpanele in apropierea discotecilor, foarte mult tineret, mai select ca in alti ani (de sase ani nu am mai fost pe litoralul nostru), apa marii cristalina (de-ar fi asa si vara, fara alge), mult antren si voie buna. Noi (babalacii) ne-am dus la un restaurant select, am mancat, am dansat si a fost super!

A doua zi am avut de ales in vizionarea unui film 7D sau o partida de bridge, bineinteles ca am ales partida.

Cat am stat de 1 Mai la parada, soarele m-a cam ars.

A fost o mini vacanta de vis! Nu credeam ca vor veni timpuri bune si pentru litoralul nostru atat de curand, . serviciile si promptitudinea au devenit mai profesioniste! Ma bucur ca am fost inspirata sa aleg aceasta invitatie a prietenilor nostri.

Impresii încărcate de balasa violeta in 02.05.2010 19:15:51

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: Costinesti la Vox Maris, Neptun la hotel Neptun, Mamaia la Rex, Perla, jupiter si Junona
  • Alte destinații turistice prin care a fost: E mult de scris

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1400 PMA (din 6 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de balasa violeta? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- creivean
[02.05.10 20:17:08]

@balasa violeta

Au aparut si la noi hoteluri noi

Nu-mi dau seama la ce te referi că eu nu ştiu niciun hotel nou în Mamaia, în afara celor de pe malul lacului, Splendid, etc.

Sunt mai multe hoteluri reabilitate dar nu-s noi.

vizionarea unui film 7D

Mai bine că aţi jucat bridge, că până se inventează 7D mai este.

Cu siguranţă ai vrut să te referi la 3D.

Una peste alta, ai fost haioasă şi ai 200 PMA de la mine.

Ţine-o tot aşa.

[02.05.10 20:30:15]

am creat noua sectiune "La mare de 1 Mai", sectiune care va gazdui review-urile pe aceasta tema.

- balasa violeta
[02.05.10 20:36:09]

creivean, sunt genul de om care nu exagerez si pana la proba contrarie cred ce mi se spune si ce citesc ! In toata Mamaia acolo unde se afisa programul de vineri, sambata si duminica (inclusiv dicoteci) era un afis cu acest anunt. Un hotel care e aproape gata este imediat dupa majestic pe partea cu Rex. In nodul statiunii am vazut unul terminat, foarte mare, pe partea dreapta cand te duci spre Navodari...&spa si pana-n el cateva neterminate. Intr-adevar am vazut filme 3D si chiar am citit ceva de 4D si la noi, dar cand am citit acest afis chiar ma interesa sa vedem si noi 7D. Am 50 de ani si nu cred ca-mi sta bine sa mint?! Pana s-o tin tot asa ce zici merit ceva scuze ?

- mirelab
[02.05.10 20:49:15]

"Mai bine că aţi jucat bridge, că până se inventează 7D mai este. Cu siguranţă ai vrut să te referi la 3D."

In Bucuresti am fost cu pustiul la 6D (la mall Liberty Center), iar in Mamaia stiu sigur ca exista 7D (este unul din motivele pentru care vom ajunge cat de curand pentru un week-end).

Numai bine:)!

- creivean
[02.05.10 20:55:39]

1. Cu tot respectul faţă de vârsta pe care o aveţi, aici suntem simpli useri, fără ca vârsta să conteze. Ceea ce contează este respectul reciproc pe care trebuie să ni-l purtăm. Şi eu chiar vi-l port.

2. Sincer am crezut că, din... fuga tastaturii a apărut 7D şi nu v-am acuzat de nimic.

Am găsit acum cu google faptul că, unele filmuleţe filmate în 3D, sunt difuzate în Mamaia ca fiind 7D, deoarece filmuleţele combină tehnologia 3D cu senzaţii tactile sau olfactive. Mea culpa, scuzele mele.

Sursa:

http: //www. cugetliber. ro/1245790800/articol/42767/7d-cinema-taie-respiratia-turistilor-veniti-pe-litoral/

3. Lângă Rex, mastodontul ce-i ia vederea la mare Majesticului, nu este hotel, este un bloc cu apartamente de vânzare pentru potenţii noştri conaţionali. Spre nordul staţiunii, cred că vă referiţi la Hotel Vega, proaspăt deschis după o serioasă renovare, nu-i hotel nou. În afara hotelurilor de pe malul lacului, în Mamaia nu există niciun hotel nou.

Una peste alta, ai fost haioasă şi ai 200 PMA de la mine.

Aşa mi-am încheiat ecoul şi pentru asta nu-mi cer scuze.

- acapulco
[02.05.10 22:58:32]

Ma bucur ca au aparut si turisti multumiti de servicile de pe litoralul nostru.

Dar cu siguranta va mai curge multa cerneala(tastatura) vis a vis de litoralul bulgaresc si cel romanesc!

Sa vedem pina la urma cit va fi scorul.

Daca se poate WM sa organizeze un pool ca sa vedem cine cistiga anul acesta!

- ancamariagadea
[02.05.10 23:05:20]
am mancat destul de bine si convenabil la singurul restaurant din zona
Cum se numeste restaurantul la care ati mancat? Sa stii ca sunt mai multe in zona :) Pot sa ofer un sfat data viitoare.

Au aparut si la noi hoteluri noi
Si da, in ciuda a ceea ce spune @creivean, in Mamaia s-au construit multe hoteluri noi, indiferent ca sunt pe malul lacului Siutghiol (numeroase) sau nu (va pot da exemple de cateva si pe partea cu plaja). Violeta a vorbit la modul general, deci afirmatia ei este foarte corecta! La urma urmei, doar pe malul lacului se mai putea construi, zona plajei fiind plina, de aceea Mamaia a inceput sa se prelungeasca mult, si spre Navodari.

Ma bucur sa citesc si de bine despre litoralul romanesc. Poate, cine stie, incet incet, se vor intampla si aici lucruri pozitive si va deveni un loc demn de luat in calcul la alegerea unei vacante. Dupa cum se vede...nici la bulgari nu umbla cainii cu covrigi in coada mereu :)) Ai aprecirea mea, Violeta!

- abbilbal*
[09.07.10 20:43:15]

Concurenţa între litoralul românesc şi cel bulgăresc datează de căteva decenii, Vreo două înainte de 1989, pe vremea când Litoralul Românesc era invadat de cehi, care erau foarte mulţumiţi de ceea ce găseau în România şi nu preferau Bulgaria. Dar timpul a trecut şi rolurile s-au schimbat.

Şi mare dreptate are cel ce spune că userii sunt egali în drepturi, obligaţii şi ani.

- pepsi70ro
[09.07.10 20:47:38]

Eu mai pun si polonezii care pur si simplu vara ne invadau atat pentru petrecerea concediului cat mai ales pentru comert.

pagină generată in 0.205054998398 sec