ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
SEP-2017

Pasa Garden Beach Marmaris. Atati bani, atata peste...

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul A.F.A.

Desi nu imi propusasem sa revin prea curand in Marmaris, din mai multe motive atat obiectice cat si subiective, nu am avut de ales pentru un sejur la mare in a doua parte a luni septembrie decat Marmarisul. Vroiam neaparat un Zakynthos pe care reusesc sa il reprogramez din an in an.

Asa ca revin in statiunea mea de suflet Marmaris, locul unde isi dau intalnire marea Egee si Mediterana.

Stiam cum sant temperaturile in aceasta perioada asa ca am facut pana la urma o alegere potrivita pentru vacanta estivala intarziata. Am ales un sejur de sapte nopti cu al inclusive la hotelul Pasa garden beach.

Acest stabiliment face parte din lantul de hoteluri Pasa care sant in numar de patru in aceasta statiune. Pasa Beach, Grand Pasa, Pasa Rock si in cele din urma Pasa Garden beach Despre care va voi impartasi impresiile mele.

Cand am facut rezervarea nu am gasit nici o informatie despre acest hotel. Doar pareri pro si contra pe tripadvisor si cateva filmulete pe youtube.

Indiferent ce as fi gasit aici la bani platiti pentru acest sejur nu puteam emite foarte multe pretentii. Pentru ca eram sigur ca frumoasa statiune ma va face sa uit celelalte mici probleme ce se pot ivi intr-un concediu.

Despre statiune va mai spun doar atat -denumirea este data de sultanul Suleyman Magnificul, care atunci cand a ajuns pentru prima oara in acest loc si a vazut cum arata a rostit - Mimar as - adica ucideti arhitectul si de aici denumirea de Marmaris.

LOCALIZARE. Hotelul este situat pe plaja cam la un km si jumatate de centrul statiunii. Imediat in vecinatatea sa se afla un parc de distractii acvatic. Pentru a ajune aici, gps-ul nu a reusit sa ne ajute prea mult. Accesul se face pe o straduta ingusta care desparte stabilimentul de aqua parc. Am plecat in cele din urma pe jos pentru ca nu reuseam sa il gasim si a fost mult mai usor.

PARCARE Pentru cei care vin cu masinile in aceasta destinatie parcarea se face in partea laterala a hotelului, chiar langa gardul ce o desparte de aqua parc. Parcam masinile cat mai lipite de gard pentru a nu incurca circulatia masinilor care vin sa aprovizioneze hotelul. Si poate lucrul cel mai important parcarea este gratuita.

RECEPTIA Se afla la parterul corpului central si accesul se face dupa straduta unde am parcat. Este deschisa non stop si nu epateaza cu nimic. O canapea, cateva fotolii, o plasma si in rest foarte multa simplitate.

Personalul de la receptie foarte amabil si prietenos. Desi am ajuns in jurul orei 13, am fost poftiti sa lasam bagajul intr-o camera speciala si sa mergem la masa. In camerele ce urmau a ne fi repartizate se facea curatenie.

CAMERELE

Am omis sa va spun ca in aceasta vacanta am fost impreuna cu alte doua familii. Hotelul este format din trei corpuri de cladire. A, B, si C. Primim o camera la etajul trei in corpul C si altele doua in corpulB una la etajul 2 si alta la parter. Fiind un tip foarte norocos primesc camera de la parter.

Camerele nu sant foarte mari dar sant aranjate frumos si au o baie foarte mare comparatic cu dormitorul. Singura problema care chiar nu mi-a convenit era ca fiind la parter chiar langa geam erau amenajate locuri de recreere cu canapele, masute si fotolii unde seara puteai sta oricat sa savurezi o bautura, un pahar de vorba.

Hotarasc sa rezolv aceasta problema si merg la receptie, ii ofer baiatului de acolo 10 euro si ii spun ca nu imi place camera. Accepta bani si imi promite pentru a doua zi o alta camera la etaj.

Asa ca doua zi ne mutam in corpul A, intr-o camera foarte frumoasa, mare si cu un balcon generos cu vedere laterala la mare. Si in plus de asta in acest corp beneficiem si de lift, in corpurile B si C nu exista.

MASA

Ca la orice hotel cu all inclusive trebuie sa gasesti ceva care sa iti placa. Nu era o foarte mare diversitate de mancaruri dar tot ce sa servit a fost proaspat si bine preparat. Specificul restaurantului era traditional turcesc, asa ca au servit foarte multe mancaruri carora nu le stiam denumirea dar foarte bune. Carne de vita, de pui, curcan din abundenta la fiecare masa, peste la gratar si de cateva ori berbecut. Foarte multe salate si diverse legume preparate in mai multe feluri. Parerea mea este ca orice mofturos putea gasi ceva pe gustul lui.

BAUTURILE La acest capitol am fost niste privilegiati. Am oferit barmanului o sticla de palinca si drept recunostinta am primit inzecit. Barul se afla intr-o ciuperca langa piscina. Se servea bere la halba, toata gama de bauturi pepsi la dozator, vin alb si rosu, vodca, coniac, whishy si lichioruri de provenienta locala.

Separat erau ammplasate pentru a te servi singur dozator cu suc de fructe neacidulat, expresor de cafea cu mai multe sortimentesi dozatorul de apa.

Cine dorea putea obtine contra cost bauturi de import, cocteiluri si juice proaspat stors. Daca ne-am imprietenut cu barmanul ne-am bucurat de foarte multe facilitati iar doamnele se bucurau de apetisantele cocteiluri ale lui Mehmet absolut gratuit.

PLAJA

Hotelul este situat pe plaja si ofera gratuit umbrele si sezlonguri. Intrarea in mare este lina si nu exista la intrarea in apa decat o portiune de doi metri cu pietricele, pe urma nisip fin Plaja este cu nisip si pietricele. Distanta mica fata de bar si piscina au fost in avantajul nostru si au contribuit la buna noastra dispozitie si relaxare.

PERSONALUL

Gazde foarte amabile si prietenoase. Toata lumea cu zambetul pe buze si multa buna dispozitie

ENTERTAIMENT Gazdele noastre ne-au oferit seara mici spectacole de dansuri traditionale turcesti, spectacol de magie, muzica si buna dispozitie.

CONCLUZIE

Este un hotel tip buget si nu are nimic din opulenta resorturilor turcesti. O clasificare corecta a numarului de stele ar fi trei cu un usor plus. Dar avand in vedere ca am platit 370 de euro sapte nopti, doua persoane nu as putea comenta mai mult.

Recomand locatia pentru un concediu intr-o statiune de vis la un pret accesibil pentru foarte multi dintre noi.

MARMARIS Un loc de vis ca sa fac si o poezie, statiunea de suflet pentru mine. Locul unde muntele saruta marea si soarele iti zambeste cald chiar daca e sfarsit de septembrie.

Vacante si calatorii frumoase sa aveti

Trimis de micutzu in 27.03.18 10:23:30
Validat / Publicat: 27.03.18 13:18:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4555 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Plaja la orele diminetii
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[27.03.18 13:17:30]

excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Pasa Garden Beach Hotel, MARMARIS" (nou-creată pe sait)

[27.03.18 14:03:03]

Cata2015
    [05.05.18 12:47:07]

Felicitari, mi. a placut faza cu palinca la barman, v. ati descurcat frumos, eu am fost anul trecut in kusadasi iar seara la club se forma coada la bar fiind moca, ca sa nu stau la coada i. am dat dat barmanului 10€ si cum se golea paharu il umplea, zgîrcitii stateau la coada...))

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [05.05.18 13:23:03]

@Cata2015:

Total FALS! Nimic de la bar nu era moka pentru cei care deja plătiseră all inclusive.

[...]

Consumatorii mai modeşti, cărora le ajungea şi unul-două pahare de băutură pe seară, făceau efortul de a aştepta la rând. Zgârciţi??? nici vorbă, doar că nu sprijineau barul cu orele. Chestie de gusturi sau de educaţie

În hotelurile civilizate din Turcia turiştii stau la masă nu la coadă la bar sau călare pe bar, iar picolii mişună printre mese întrebând pe fiecare ce doreşte de băut şi aducându-le la masă cele comandate. Fiecare este liber să recompenseze efortul acestora sau nu. Ei oricum îşi fac treaba pentru care sunt plătiţi.

Cata2015
    [05.05.18 13:38:09]

Stii despre ce hotel vb ca sa comentezi? Acolo nu era nici un ospatar sa serveasca la mese la club, era coada la bar, chitrosii stateau la coada jmecherii care dau o spaga aveau prioritate... Dc vrei sa vii jmecher dc ptr 10 lire te chitrosesti...)

alinapp
    [01.02.20 08:57:23]

@micutzu: Buna!

Te rog sa imi dai cateva detalii in plus despre sejurul la hotelul Pasa Garden Beach din Marmaris.

Ai scris despre camere ca nu sunt prea mari. Dar sunt apartamente, cu dormitor si living separate?

Parcul acvatic de langa hotel este frumos, atractiv?

La ora pranzului, cand probabil era foarte cald, aveai pe unde sa stai? O gradina cu umbra, ceva...

Multumesc!

Alina

cer.lumiPHONE
    [27.04.21 08:16:26]

Buna ziua,  cum este marea? Intrarea este lina sau abrupta? Apa limpede, frumoasa? Multumesc! ​​

​​

alinapp, Cata2015, cer.lumi