ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
MAR-2018

Hotel Odessos 3* - Varna

A scrie despre hoteluri și restaurante nu este chiar cea mai incitantă latură a activității mele pe AFA. Sunt conștientă însă că masa și odihna (cea recuperatorie după efortul unei lungi zile turistice, dar și cea de relaxare și leneveală) sunt foarte importante atunci când planificăm sau când ne aflăm într-o călătorie. De aceea, în speranța că poate ajuta pe cineva, încerc să abordez și astfel de subiecte.

În 2012, într-un circuit al Bulgariei, am văzut pentru prima oară Hotelul Odessos din Varna. L-am prins și în poze, dar - pentru că nu am fost cazată acolo, ci la Hotel Sorbona mult mai modest - nu am făcut nici o referire la el. Recent, într-o scurtă incursiune la sud de Dunăre, până la țărm de mare, am poposit o noapte acolo. Pentru că Hotel Odessos 3* - Varna figurează ca secțiune distinctă pe AFA dar este vidă, fără nici un articol scris, profit de faptul că am fost acolo și îi dedic câteva rânduri.

Mai întâi trebuie să spun că numele hotelului - Odessos - amintește de orașul-stat Odessos fondat de coloniștii antici greci în sec. VI î. H. aici, la țărmul Mării Negre, pe amplasamentul unei așezări tracice. La Varna, merită să încerci a descoperi urme ale unei civilizații mai vechi de 2600 de ani și cu siguranță le vei descoperi dacă ai timpul și răbdarea necesare.

Hotel Odessos 3* - Varna este situat la intrarea principală în Grădina Mării, un foarte frumos parc cu o largă deschidere la faleză și la mare. Pliantul de prezentare a locației menționează că hotelul își poate primi oaspeții în 4 apartamente confortabile și 92 de camere duble dintre care 59 au balcoane cu o splendidă vedere la Grădina Mării și la zona pietonală centrală a orașului.

Tocmai datorită așezării sale apreciez că Hotel Odessos 3* - Varna este potrivit nu numai pentru vacanțe, ci și pentru cei care călătoresc în interes de afaceri. Hotel Odessos 3* - Varna a fost reședința participanților la o serie de evenimente culturale majore, atât naționale cât și internaționale. Observatorul Astronomic, Acvariul, Cazinoul, Casa Radio, plaja centrală, dar și mai multe obiective turistice se află în apropiere sau la o distanță lesne de abordat pietonal.

Nu știu cum arată și ce dotări au apartamentele Hotelului Odessos pentru că nu le-am văzut. În cele ce urmează voi povesti cum a decurs cazarea noastră și ce confort am avut într-o cameră standard, dublă, cu pat matrimonial.

Lobby și recepție

După o zi lungă, cu plecare matinală din București și cu vizite la mai multe obiective atractive, dar obositoare, am ajuns la Hotel Odessos 3* - Varna aproape de ora 18.00, când luminile orașului începeau să se aprindă. Lângă recepție, în spațiul larg, mochetat și decorat cu plante ornamentale, am primit cheile de la camere. Pentru că soțul meu este fumător, am solicitat o cameră cu balcon. Am fost asigurați că toate camerele rezervate pentru grupul de români sunt amplasate pe latura dinspre mare și au balcoane. O scară mare, dar și două lifturi, facilitează accesul la cele trei etaje ale clădirii. Casa scării, la fiecare etaj, este foarte largă, dotată cu mobilier de hol și decorată cu tablouri și plante.

Camera

Camera care ne-a fost repartizată se află la etajul 3 și are - pe deasupra arborilor din parc - o splendidă vedere către mare.

Curată și aranjată, camera ne-a așteptat cu dotările standard: pat matrimonial cu două noptiere, un birou cu oglindă, două taburete, un scaun capitonat și un mic fotoliu așezat într-un colț, lângă o măsuță, iar în hol, lângă intrare, dulap, cuier, oglindă și suport pentru bagaje. Televizor (inclusiv cu program românesc), telefon, radio, aer condiționat, calorifer, minibar aprovizionat cu câteva produse tipice, 2 pahare, coș pentru gunoi, 4 aplice, prize… nu cred că am omis să menționez ceva. Podeaua este mochetată, iar fereastra acoperită cu perdea și draperie. Camera este despărțită de micul hol de la intrare de o ușă. Pentru o protecție suplimentară am închis această ușă pe timpul nopții chiar dacă încăperea era bine încălzită de calorifer.

Baie

Baia potrivit de mare, capitonată cu gresie și faianță, are cadă cu perdeluță, aerisire care se declanșează o dată cu aprinderea luminii, uscător de păr, precum și toate cele necesare într-o asemenea încăpere: prosoape curate, albe (câte două de persoană), pahar, savonieră, săpunele tip turist, șampon și spumant de duș în recipiente mici. Singurul mic inconvenient pe care însă nu-l pot trece cu vederea (asta spre știința celor care vor veni în viitor la Hotel Odessos - Varna) este robinetul care este plasat prea sus față de chiuvetă. Acest fapt are ca efect stropirea celui neavizat și poate mai grăbit.

Balcon

Balconul ne-a surprins în mod plăcut nu doar prin deschiderea pe care ne-a oferit-o înspre valurile Mării Negre (gri în luna martie), dar și prin dotările sale. Mochetat (nu știu dacă am mai beneficiat vreodată de balcon cu mochetă), cu o măsuță cu scrumieră și două scaune din plastic era parcă locul care ne invita să revenim acolo și la vară. Parcul, deși cam trist la jumătatea primei luni de primăvară, coloanele de pe promenadă, turnul de la Observatorul Astronomic frumos iluminat noaptea, pescărușii și zborul lor agitat dimineața, toate au contribuit la buna impresie despre hotel în general și despre cameră în special.

Restaurant și Café-bar

Nu am fost în restaurant, dar pliantul în posesia căruia mă aflu informează că acesta este deosebit și are o bucătărie excelentă. Sala de servire are 150 de locuri cărora li se adaugă alte 50 aflate pe terasa încăpătoare de lângă intrarea în hotel, un loc preferat fără îndoială în lunile călduroase.

Noi am servit micul dejun - inclus în prețul cazării - în Café-barul cu acces din fața recepției. Oferit în baza unui bon personal primit de la recepție, aveai 10 opțiuni pentru micul dejun. Pentru cei interesați, am fotografiat lista cu opțiuni, așa încât nu voi detalia. Așezat la masă, indicai meniul preferat, iar alături de acesta ți se aducea paharul cu suc și ceașca cu cafea oferite alături de orice meniu.

Apreciez că pentru extrasezon această formulă este avantajoasă atât pentru hotel cât și pentru consumator. Noi am fost cât se poate mulțumiți.

Pentru ca prezentarea să fie cât mai completă, ajutată de pliant, amintesc faptul că hotelul are sală de conferințe bine luminată natural și dotată cu tot ceea ce este necesar, precum și că oferă și servicii auxiliare: seif, internet wireless gratuit, room service, coafură, curățătorie chimică, spălare și călcare, parcare, închirieri auto, transfer de la sau către aeroporul din Varna.

În final, menționez că la intrarea în hotel există și un punct de informare turistică foarte necesar atunci când vii aici pentru prima oară. Atunci când am fost noi, punctul de informare turistică nu funcționa, dar la recepție am găsit pliante de tot felul, precum și o foarte necesară hartă a orașului.

Trimis de iulianic in 25.03.18 19:40:51
Validat / Publicat: 25.03.18 20:36:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Hotel Odessos - Camera cu pat matrimonial.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.04 EUR pe cameră

[25.03.18 20:33:08]

iulianicAUTOR REVIEW
    [25.03.18 20:35:56]

@webmaster45: Da, este OK!

[25.03.18 21:02:42]

krisstinna
    [25.03.18 21:05:15]

Iulia, știu că nu-ți place sa scrii despre cazări sau restaurante, dar o faci foarte bine, sunt foarte utile articolele tale.

Felicitări, e bine de reținut acest loc plăcut, foarte aproape de Bucuresti.

iulianicAUTOR REVIEW
    [25.03.18 21:14:17]

@krisstinna: Mulțumesc! Chiar mi-a plăcut Hotel Odessos. Pentru un hotel de 3 stele... nu-i găsești cusur. Curățenie, grijă pentru detalii, amplasare minunată, aproape de plajă, obiective turistice, parc, stradă pietonală cu sumedemie de magazine... Dacă în martie este atât de plăcut acolo, dar în plin sezon turistic?

Am fost la bazinul cu apă termală, descoperit, situat pe plajă, mai la nord de centru. Bineînțeles că nu am îndrăznit să mă moi în apă, dar tineretul... a intrat și în apa mării nu numai în cea termală. În Bulgaria vremea era frumoasă și mulți pomi înfloriți.

iulianic, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂOdessos Hotel: